Zinātne

Astronomi atklājuši eksoplanētu, kas ir 4 reizes lielāka par Zemi

Nesenā atklājumā astronomi pamanījuši eksoplanētu, kas ir četras reizes lielāka par mūsu planētas lielumu. Eksoplanēta ir ārpus Saules sistēmas esoša planēta, kas riņķo ap citu zvaigzni. Nesen atklātā planēta, kuras nosaukums ir Ross 508 b, griežas ap sarkanu pundura zvaigzni, ko dēvē par Ross 508. Lai gan zvaigzne atrodas tikai 36,5 gaismas gadu attālumā, tā ir pārāk blāva, lai būtu tik vienkārši redzama.

Pētījumu publicēšanai pieņēmis Japānas Astronomiskās biedrības žurnāls Publications. Planēta, Ros 508 b, riņķo ap zvaigzni tādā attālumā, ka uz tās esošā temperatūra varētu veicināt ūdens veidošanos uz planētas virsmas. Tas liecina, ka Ross 508 b atrodas zvaigznes “apdzīvojamajā zonā”, jeb zonā, kurā varētu eksistēt dzīvība.

Tomēr tikai atrašanās apdzīvojamajā zonā nenozīmē, ka planēta atbalstīs dzīvību. Arī Marss atrodas apdzīvojamajā Saules zonā, bet joprojām nespēj uzturēt dzīvību. Ņemot vērā planētu masas ierobežojumus, Ross 508 drīzāk varētu būt sauszemes vai akmeņaina, nevis gāzveida planēta.

Pētnieki planētu netālu no blāvās zvaigznes atklāja, izmantojot Japānas Nacionālās Astronomijas observatorijas (NAOJ) Subaru teleskopu, kas atrodas Havaju salās. Tā kā zvaigzne ir mazāka izmēra nekā mūsu Saule, Ross 508 b to apriņķo reizi 10,75 dienās. Turklāt zvaigzne ir ievērojami blāva, tādēļ planēta piedzīvo 1,4 reizes lielāku zvaigznes starojumu nekā Zeme no Saules.

Ross 508 zvaigznei ir 18% no Saules masas, kas padara to par visblāvāko un mazāko zvaigzni ar ap to riņķojošu planētu, kas atklāta, izmantojot radiālo ātrumu. Radiālā ātruma metode ir viena no eksoplanētu atrašanas metodēm.

Avots: Gadgets360

Attēla avots: NASA, ESA/L. Hustak, L. Olmsted, D. Player, F. Summer

  1. Šādas ziņas speciālajā literatūrā var atrast katru dienu. Eksoplanētu skaits jau ir krietni aiz 4000. Un tulkot vajag ar sajēgu, Google translate nav tik gudrs. Ziņas sāls turklāt ir pēdējā rindkopā, nevis par to, cik tā planēta liela vai maza. Priecē, ka šādas ziņas parādās mūsu portālos, taču ir mazliet jāsaprot priekšmetu, par ko raksta.

Atbildēt

Līdzīgi raksti