ES varētu skenēt sarakstes

Dānija cenšas ivies bērnu seksuālās izmantošanas (CSAM) skenēšanas likumu, kas varētu tikt realizēts jau oktobrī.

Dānija 2025. gada jūlijā uzsāka savu Eiropas Savienības prezidentūru. Starp pirmajiem ieviestajiem likumiem ir arī pretrunīgais bērnu seksuālās izmantošanas (CSAM) skenēšanas likums.

Ko kritiķi dēvē par Chat Control, plāno ieviest jaunas obligācijas visām saziņas platformām Eiropā. Tā skenēšot lietotāju sarakstes pat, ja tās ir šifrētas.

Priekšlikums gan nav spējis piesaistīt nepieciešamo vairākumu jau no 2022. gada maija, Polija bija pēdējā, kas padevās tā ieviešanā.

Dānija gan atbalsta Chat Control, tāpēc jaunie likumi varētu tikt ieviesti 2025. gada 14. oktobrī, ja valstij izdosies atrast vidusceļu.

Chat Control atgriežas

Dānijas Parlaments vēl nav atklājis detaļas. Šobrīd zināms, ka 11. jūlijā plānota vēl viena sanāksme. Savukārt 14. oktobrī deputāti apspriedīšot likumprojektu.

Ir arī zināms tas, ka Dānijas ES prezidentūrai ir mērķis “fokusēties uz spēju stiprināšanu izmantot digitālo attīstību tiesībaizsardzības iestādēs, apkarojot smagus noziegumus, tajā pat laikā pievēršoties jauno tehnoloģiju izmantošanai ļaundabīgos nolūkos,” vēsta programma.

Chat Control mērķis ir apturēt CSAM satura izplatību, skenējot visa veida komunikācijas, it īpaši šifrētās. Tomēr gadu gaitā ir novērojami šķēršļi, privātuma aizstāvjiem, tehnologiem un pat politiķiem ceļot bažas.

Eksperti uztraucas, ka likumi graus šifrēšanas aizsardzību. Pirmā likuma versija lēš, ka visiem ziņojumapmaiņu sniedzējiem ir jāveic skenēšana, lai meklētu CSAM. Rosinājumu ir sastapušas bažas. 

2024. gada jūnijā Beļģija ierosināja aplūkot tikai koplietotos foto, video un saites bez lietotāju atļaujas. Arī šī versija izrādījās neveiksmīga piespiedu rakstura dēļ. 

https://twitter.com/echo_pbreyer/status/1940131125570969680

2025. gada februārī Polija centās atrast kompromisu, skenējot šifrētos čatus ar piekrišanu. Kamēr eksperti šo versiju atzīst kā “lielu progresu”, viņi joprojām žēlojās par masveida novērošanas risku, un galu galā likumdevējiem neizdevās piesaistīt nepieciešamo vairākumu.

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt