Ķīna apsūdz ASV Nacionālo drošības aģentūru “progresīvu” kiberuzbrukumu īstenošanā, kas esot realizēti 2025. gada februārī.
Ķīna, konkrētāk valsts varas iestādes, ir apsūdzējusi ASV Nacionālās drošības aģentūru (NSA) un divas ASV universitātes kiberuzbrukumos valsts kritiskajai infrastruktūrai.
Harbinas pilsētas Sabiedriskās drošības biroja ziņojumā teikts, ka uzbrukumos, kas notika 2025. gada februārī, Āzijas ziemas spēļu laikā, bija iesaistīti trīs NSA aģenti, kā arī Kalifornijas Universitāte un Virdžīnijas Tehnoloģiju universitāte.
“ASV NSA veica kiberuzbrukumus tādām svarīgām nozarēm kā enerģētika, transports, ūdens saglabāšana, komunikācijas un valsts aizsardzības pētniecības iestādes Heilundzjanas provincē,” teikts ziņojumā.
Sociāla mēroga traucējumi
Harbina atrodas Ķīnas ziemeļaustrumos, Heilundzjanas provincē, kas robežojas ar Krieviju. Tā atrodas Songhua upes dienvidu krastā, tāpēc ir svarīgs reģionālais centrs netālu no Krievijas Tālajiem Austrumiem un daļa no Ķīnas aukstākā reģiona.
Uzbrukumu mērķis bija sabotēt Ķīnas kritiski svarīgo informācijas infrastruktūru, kā vēlāk skaidrots “izraisot sociālos nekārtības un nozogot svarīgu konfidenciālu informāciju”.
Netika sniegta sīkāka informācija par aģentiem vai to, kā minētās universitātes bija iesaistītas uzbrukumos. Tās esot “atkārtoti veikušas kiberuzbrukumus Ķīnas kritiskajai informācijas infrastruktūrai un piedalījušās kiberuzbrukumos Huawei un citiem uzņēmumiem”.
Ziņojumā teikts, ka kampaņa ietvēra “īpašu iepriekš instalētu aizmugurējo durvju” aktivizēšanu Microsoft Windows sistēmā, kas instalēta dažās Heilongdzjanas ierīcēs.
Kiberdrošības pētnieki bieži brīdina par Ķīnas valsts sponsorētiem hakeru grupējumiem, kas īsteno kiberspiegošanas kampaņas, ļaunprātīgas programmatūras uzbrukumus un cita veida kibernoziegumus pret kritisko infrastruktūru Rietumos.
Tomēr Ķīna vienmēr noliedz jebkādu līdzdalību šajās darbībās un tā vietā apsūdz ASV, ka tā ir pasaulē lielākā kibernoziedzniece. Reiz Ķīna apgalvoja, ka Volt Typhoon, kas ir zināms Ķīnas valsts sponsorēts grupējums, patiesībā ir ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes aktīvs.
Avots: TechRadar