Šveicē apdraudēta droša šifrēšana un anonimitāte tiešsaistē

Šveice plāno grozīt uzraudzības likumu, paplašinot uzraudzības un datu vākšanas iespējas, apdraudot anonimitāti tiešsaistē un šifrēšanu.

Šveice apsver iespēju grozīt uzraudzības likumu, lai paplašinātu uzraudzības un datu vākšanas iespējas un veidus.

Grozījumi, kas, kā apgalvo eksperti, apdraudēs cilvēku anonimitāti un drošu šifrēšanu, paplašinātu ietekmējamo pakalpojumu sniedzēju loku, iekļaujot virtuālos privātos tīklus (VPN), ziņojumapmaiņas lietotnes un sociālos tīklus. Līdz šim tie ietekmēja tikai mobilos tīklus un interneta pakalpojumu sniedzējus (ISP).

Apspriešanās ir publiskas un ilgs līdz 2025. gada 6. maijam. Uzņēmums NymVPN ir paskaidrojis, kā tas plāno cīnīties pret grozījumiem. Uzņēmumam pievienojas arī šifrētas ziņojumapmaiņas lietotne Threema un Proton, kas piedāvā vienu no labākajiem VPN un droša e-pasta pakalpojumiem tirgū.

Vairāk datu, mazāk drošības

Valsts iestāžu argumenti, kas pamato nepieciešamību piekļūt lielākam datu apjomam, vienmēr ir vieni un tie paši – noziedznieku notveršana un drošības uzlabošana. Tomēr, kā uzskata Nym līdzdibinātājs un uzņēmuma COO Aleksis Rūzels, piespiešana atstāt vairāk datu “novārtā” dotu pretēju rezultātu.

“Mazāka anonimitāte tiešsaistē situāciju neuzlabos,” viņš sacīja ziņu aģentūrai TechRadar. “Piemēram, visu šo mazo pakalpojumu identifikācijas piespiešana galu galā novedīs pie datu noplūdes, lielākas datu zādzības un lielākiem uzbrukumiem cilvēkiem.”

Grozījuma mērķis ir paplašināt pakalpojumu sniedzēju skaitu, pret kuriem iespējams vērsties, iekļaujot tā sauktos “atvasinātos pakalpojumu sniedzējus.” Šajā kategorijā būtu paredzēts iekļaut jebkuru tiešsaistes pakalpojumu, kura apgrozījums ir 100 miljoni ASV dolāru vai vairāk nekā 5000 aktīvu lietotāju.

Saskaņā ar oficiālo paziņojumu “šīs pārskatīšanas rezultātā tiek izveidoti arī trīs informācijas veidi un divi uzraudzības veidi”. Vienkāršāk sakot, tādi uzņēmumi kā NymVPN un Proton VPN būs spiesti mainīt savu šifrēšanas tehnoloģiju un privātuma politiku saistībā ar lietotāju anonimitātes nodrošināšanu.

Ņemot vērā pretestību pret šifrēšanas aizmugurējām durvīm, šķiet, ka Šveice izvēlas citu pieeju. Tomēr, kā apgalvo Rūzels, tā drīzāk ir “vārdu spēle”.

“Runa nav par end-to-end šifrēšanu. Viņi nevēlas piespiest jūs atklāt, kas atrodas pašā saziņā, bet viņi vēlas zināt, kur tā notiek,” skaidro Rūzels. “Viņi saprot, ka vērtība ir nevis tajā, kas tiek teikts, bet gan tajā, ar ko jūs runājat.”

Papildus šifrēšanai obligātās identifikācijas noteikums ir tas, kas šobrīd visvairāk satrauc Nym un citus Šveices privātuma tehnoloģiju nozares pārstāvjus. “Visa drošības un privātuma jēga ir tā, ka nav iespējams sasaistīt lietošanu ar personu. Tas ir vissvarīgākais,” viņš piepilda.

Kas sekos tālāk?

Svarīgi atzīmēt, ka saskaņā ar Šveices tiesību aktiem par pašreizējo grozījumu nav jābalso parlamentā vai jānotiek sabiedriskajam referendumam. Tomēr pašlaik notiek sabiedriskā apspriešana, tāpēc ikviens var tajā piedalīties.

Nym apstiprināja, ka komanda jau ir sākusi veidot stratēģiju cīņai pret to ar Proton un Threema. Uzņēmumi cer, ka viņu piemēram sekos arī citi cilvēki.

Plānā galvenā uzmanība ir pievērsta tam, lai parādītu, kādu kaitējumu šīs izmaiņas nodarīs iedzīvotāju tiešsaistes drošībai un plašākai Šveices tehnoloģiju nozarei.

Nym joprojām ir mazs, bet Proton un Threema ir ļoti pazīstami Šveices uzņēmumi,” sacīja Rūzels, norādot, ka Šveices armija pati izmanto minētos pakalpojumus tieši to labi zināmā augstā drošības līmeņa dēļ.

“Es domāju, ka mums ir labi argumenti, un es domāju, ka labākais arguments, kas mums ir, ir parādīt viņiem, ka viņi zaudētu tribunāla priekšā.”

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt