Zinātne

Džeimsa Veba pašportrets apliecina būtisku juanā kosmosa teleskopa sasniegumu

Jaunie attēli no Džeimsa Veba kosmosa teleskopa atzīmē pēdējo lielo atskaites punktu kosmosa observatorijai: tās 18 spoguļi tagad ir pietiekami izlīdzināti, lai darbotos kā viens liels spogulis. Jaunie NASA izlaistie attēli ietver teleskopa pašportretu, kas parāda spoguļus un vienas zvaigznes attēlu.

Kopš savas pēdējās orbītas sasniegšanas teleskopa apvienotie 18 spoguļi ir koncentrējušies uz zvaigzni HD 84406, kuru pētnieki izmanto kā mērķi spoguļu izlīdzināšanai. Pagājušajā mēnesī tika publicēti teleskopa uzņemtie 18 zvaigžņu attēli, kas tika uzņemti atsevišķi katrā spoguļa segmentā. NASA jaunākais HD 84406 attēls parāda, kā izskatās, kad visi 18 spoguļi darbojas kopā ar Near-Infrared Camera vai NIRCam. Tie spēja iemūžināt ne tikai zvaigznes, bet arī tālas galaktikas aiz tās.

Kosmosa teleskopa uzņemtajā pašportretā redzami visi 18 spoguļi, kas vāc gaismu no vienas zvaigznes. Attēls tika uzņemts, izmantojot specializētu lēcu, kas palīdz inženieru komandai uz Zemes pārliecināties, ka spoguļi darbojas pareizi. Tagad, kad 18 spoguļi ir izlīdzināti, tie var strādāt kopā kā viens spogulis, lai sāktu tvert tālas zvaigznes, galaktikas un pat attēlus no 13,6 miljardu gaismas gadu attāluma.

“Pirms vairāk nekā 20 gadiem Veba komanda gatavojās uzbūvēt visjaudīgāko teleskopu, ko kāds jebkad ir nosūtījis kosmosā, un nāca klajā ar pārdomātu optisku dizainu, lai sasniegtu prasīgus zinātnes mērķus,” NASA blogā sacīja NASA Zinātnes misijas direktorāta līdzgaitnieks Tomass Zurbuchan. “Šodien mēs varam teikt, ka dizains sniegs rezultātus.”

Nākamo sešu nedēļu laikā NASA turpinās gatavot Džeimsa Veba kosmosa teleskopu, lai tas beidzot sāktu savu zinātnisko darbu. NASA arī ziņoja, ka teleskopa pirmais attēlu un zinātnisko datu komplekts tiks laists klajā vasarā.

Avots: The Verge

Attēli: NASA

Atbildēt

Līdzīgi raksti