Zinātne

Džeimsa Veba teleskopa palaišana kosmosā atlikta līdz decembrim

Nākamās paaudzes Džeimsa Veba kosmosa teleskopa palaišana, ierīces, kas pētīs mūsu Visuma izcelšanos, atkal ir aizkavējusies. Teleskopu iepriekš bija plānots palaist kosmosā 31. oktobrī , bet Eiropas Kosmosa aģentūra un NASA otrdien paziņoja, ka tagad teleskopa palaišana kosmosā atlikta uz 18. decembri.

Džeimsa Veba kosmosa teleskops ir NASA, EKA un Kanādas Kosmosa aģentūras kopīgs projekts. Kosmosa novērošanas centrs gadu gaitā jau neskaitāmas reizes ir pārsniedzis tā izveides, testēšanas un sagatavošanas darba termiņus. Dažas nedēļas pirms tā palaišanas kosmosā vēl ir diezgan daudz darāmā, kā tas ir ierasts vērienīgajam projektam, tādēļ datuma izmaiņas nepārsteidz.

Teleskopu šajā rudenī bija paredzēts palaist kosmosā ar Ariane 5 raķeti. NASA sacīja, ka teleskops pabeidzis izmēģinājumus Kalifornijā un jau no augusta beigām virzīsies uz iesaiņošanas un transportēšanas fāzi. Teleskopa komanda maijā uz Zemes pēdējo reizi bija atvērusi ierīces zelta spoguļus.

Teleskops ir neticami sarežģīts. Tam uz palaišanu ir jābūt salocītam kā origami, un, kad tas būs drošībā kosmosā, tas atkal atvērsies. Ir bijis visai grūti izveidot šādu mehānismu. Teleskopa izstrādes procesā, NASA bija cerējusi to palaist kosmosā jau 2007. gadā.

Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa droša un veiksmīga nogādāšana kosmosā ir ļoti svarīga, jo tas aizvietos Hubble kosmosa teleskopu, kas ir pārdzīvojis dažādas tehniskas problēmas, un nu jau ir vairāk nekā 31 gadu vecs.

Avots: CNET

Atbildēt

Līdzīgi raksti