Brūču aizdziedēšana ar lāzeru. No fantastikas -realitātē

Fantastikas filmu cienītājiem nav svešs koncepts, ka ar lāzera staru palīdzību tiek savilktas vaļējas brūces. Piemēram, seriālā Star Trek: The Next Generation dakterim Krašeram bieži vien nācās izmantot šādu ierīci, lai sadziedētu kapteini Raikeru. Bet šāda ierīce vairs nav tikai zinātniskajā fantastikā. Zinātnieki no Arizonas Štata Universitātes strādā pie ļoti līdzīgas tehnoloģijas.

Žurnāla Advanced Functional Materials publikācijā zinātnieki apraksta, ka veiksmīgi sadziedējuši brūces dzīvniekiem, izmantojot zīda un zelta nano materiālu, kurš aktivizēts ar lāzeru. Šuves, skavas un līme var radīt vairākas problēmas, piemēram, noplūdi un lēnāku audu atjaunošanos. Bet jaunā tehnoloģija ātri vien savilka kopā mīksto audu brūci cūku zarnās un peļu ādā. Tā arī radīja mazāku noplūdi un ātrāku atveseļošanos.

Lai tehnoloģija darbotos veiksmīgi, ir nepieciešams fokusēt lāzera gaismas siltumu, izmantojot kādu fotopārveidotāju. Šajā gadījumā zinātnieki izvēlējās zelta nano stienīšus, kurus iekļāva zīda proteīnu matricā, kas attīrīta no zīdtārpiņa kokona. Zīda proteīns- fibrogēns -savienojas ar proteīnu kolagēnu, kas satur kopā cilvēka ādas šūnas. Kad lāzera  infrasarkanā gaisma apstaro zelta nano stienīšus, tie uzsilst un aktivizē zīda un ādas savienošanos, veidojot spēcīgu izolāciju. Lāzers darbojas aptuveni 800nm viļņu garumā, kas ir pietiekami, lai uzsildītu zeltu, bet ne par daudz, lai apdedzinātu ādu.

Zinātnieki izveidoja divus diskveida ielāpus. Vienu ūdenī nešķīstošu – mitrām vidēm un otru šķīstošu – sausām vidēm. Pirmais tika izmantots cūku zarnām. Pumpējot krāsainu šķidrumu caur tām, tika izmērīts, ka šī tehnoloģija izolē ievainojumus septiņas reizes labāk nekā standarta šuves vai līme. Zarnu darbība bija tikpat laba kā veselām zarnām.

Ūdenī šķīstošais ielāps tika pārbaudīts uz peļu ādām. Uzklājot pastu uz 1cm liela iegriezuma ādā, divas dienas pēc procedūras ievainojuma vieta bija daudz izturīgāka nekā ar šuvēm un līmi. Procedūra bija arī krietni ātrāka – vien 4min zem lāzera stara.

Infrasarkanā lāzera staram ir vēl viena priekšrocība – tas spēj piekļūt zemādas slānim. Nelielus asinsvadus un nervus dažkārt ir grūti ,,salabot” to izmēru un atrašanās vietas dēļ. Šī tehnoloģija varētu atvieglot un paātrināt zemādas labojumus.

Paredzams, ka zelta-zīda materiāls nebūs ļoti dārgs un lāzera iekārta būs vienreizējs pirkums. Pašlaik zinātnieki vēro, kā šie ielāpi ,,uzvedas” dzīvās žurkās. Ja viss noritēs gludi, tiks pāriets uz dzīvām cūkām un vēlāk arī uz cilvēkiem.

Avots

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt