Jaunumi

Eiropā materiālus no interneta izvāks stundas laikā un bez tiesas

Eirokomisija gatavo saistošos noteikumus sociālajiem tīkliem un citiem masu medijiem, kas uzliktu tiem par pienākumu vienas stundas laikā izdzēst jebkuru materiālu, kam ir saistība ar terorisma propagandu. Šie materiāli kalpo jaunu piekritēju un finansējuma meklēšanai, un sākumā izplatās zibens ātrumā. Tāpēc ir liela nozīme izvākt tos no interneta bez kavēšanās. Pieprasīt dzēst šādas publikācijas drīkstēs jebkura tiesībsargājošā iestāde; tiesneša sankcija šai gadījumā nav vajadzīga. Tiek rekomendēts ieviest automātiskās sistēmas, kas visai nekļūdīgi atfiltrē kriminālās publikācijas. Tas arī vēlams, lai nenokļūtu specdienestu “melnajos sarakstos”. Londonas firma ASI Data Science izveidojusi šādu programmatūru pēc UK valdības pasūtījuma. Programma spēj atfiltrēt 94% teroristisko materiālu. Pie tam precizitāte, ka materiāls tiešām bija ar teroru saistīts – sastāda 99.995%.  Notestēja ap miljonu nejauši izvēlētu video, un tikai 50 nācās papildus pārbaudīt cilvēkiem.

Otrs ar internetu saistītais jaunums ir to sociālo mediju apkarošana, kuri izplata “fake news” jeb viltus ziņas. Pēdējais piliens bija Facebook lietotāju datu noplūde, ko veica sadarbības partneris Cambridge Analytica. Tā kā 2019. gada maijā gaidāmas Eiroparlamenta vēlēšanas, tad Brisele ir ļoti nobažījusies, ka sabiedrība varētu tikt ietekmēta ne tai pa prātam. Francijas likumdevēji jau gatavo tiesību aktus, kas ļautu sabiedrībai nozīmīgu akciju periodā (piemērs – priekšvēlēšanu kampaņas)  ar tiesas lēmumu bloķēt web lapas, kuras publicē viltus ziņas.

Visradikālāk pret fake news cīnās Malaizijā. Ievietoji klačas internetā – maksāsi līdz 123.000 USD sodu un sēdēsi līdz 6 gadiem cietumā!

 

    • To uzvaru var ātri apklusināt, izdodot bargus likumus, kas aizliedz izmantot, piedalīties un hostēt starpniekserveru ķēžu tīklus. Freenet un Tor varbūt ir anonīmi, bet tie nav tik anonīmi, lai no ISP puses neredzētu kuras IP sēž šajos tīklos. Tā kā LV jau ir vairākas iestrādnes cenzūras ieviešanai internetā, nebūs ilgi jāgaida, kad šāda kārtība arī parādīsies.

      Gājiens ar zirgu būs tad, kad visiem interneta lietotājiem vajadzēs sevi autorizēt ar eID vai SmartID, pirms pieslēgšanās internetam, un par vārda brīvību, un anonimitāti visi varēs pievērt mutes, jo anonimitāte taču ir terorisma drauds! 🙂

Atbildēt

Līdzīgi raksti