Dzīvesstils Jaunumi

ES ierosina obligātu USB-C visās ierīcēs, tostarp iPhone

Eiropas Komisija ir paziņojusi par plāniem piespiest viedtālruņu un citu elektronikas ražotājus savās ierīcēs ieviest USB-C uzlādes portu. Priekšlikums, visticamāk visvairāk ietekmēs Apple, kas turpina izmantot savu patentēto Lightning uzlādes risinājumu, nevis USB-C, ko pieņēmusi lielākā daļa konkurentu. Izmaiņas tiek pieņemtas, lai samazinātu elektroniskos atkritumus, ļaujot cilvēkiem, iegādājoties jaunu elektroniku, atkārtoti izmantot esošos lādētājus un kabeļus.

Papildus tālruņiem noteikumi attieksies arī uz citām ierīcēm, piemēram, planšetdatoriem, austiņām, portatīvajiem skaļruņiem, videospēļu konsolēm un kamerām. Ražotāji būtu arī spiesti  padarīt savus ātrās uzlādes standartus saderīgus un sniegt klientiem informāciju par to, kādus uzlādes standartus nodrošina viņu ierīce. Saskaņā ar priekšlikumu klienti varēs iegādāties jaunas ierīces bez iekļauta lādētāja.

ES komisārs Tjerī Bretons preses konferencē norādīja, ka “ir daudz iespēju inovācijai bezvadu jomā.” Pēc tam Komisijas pārstāvis ziņu portālam The Verge paziņoja, ka USB-C ports būtu obligāts tikai ierīcēm, kuras uzlādē, izmantojot kabeli. Taču, ja ierīce tiek uzlādēta, izmantojot bezvadu savienojumu, tai nebūtu nepieciešams nodrošināt konkrēto savienojumu.

Lai priekšlikums kļūtu par tiesību aktu, tam būs jāiztur balsojums Eiropas Parlamentā. Ja tas tiks pieņemts, ražotājiem būs 24 mēneši laika, lai izpildītu jaunos noteikumus. Parlaments jau ir nobalsojis par jauniem noteikumiem par kopīgu lādētāju 2020. gada sākumā, norādot, ka jaunajam priekšlikumam vajadzētu būt plašam atbalstam.

“Lādētāji darbina visas svarīgākās elektroniskās ierīces. Izmantojot arvien vairāk ierīču, tiek pārdoti arvien vairāk un vairāk lādētāju, kas nav savstarpēji aizvietojami vai nav nepieciešami. Mēs tam pieliksim punktu,” teica komisārs Tjerī Bretons. “Ar mūsu priekšlikumu Eiropas patērētāji varēs izmantot vienotu lādētāju visai savai portatīvajai elektronikai, kas ir svarīgs solis, lai palielinātu ērtības un samazinātu atkritumu daudzumu.”

Uzlādes risinājumi Eiropā

No 2018. gada aptuveni 29% no ES pārdotajiem viedtālruņiem izmantoja USB-C, 21% izmantoja Lightning un aptuveni puse izmantoja vecāko Micro USB  lādētāju standartu, liecina Reuters veiktais pētījums. Šīs proporcijas, visticamāk, ir ievērojami mainījušās, jo gandrīz visi ražotāji Micro USB ir nomainījuši uz USB-C.

Centieni panākt, lai viedtālruņu ražotāji ES izmantotu to pašu uzlādes standartu, sākās jau 2009. gadā, kad Apple, Samsung, Huawei un Nokia parakstīja brīvprātīgu vienošanos par vienota standarta izmantošanu. Turpmākajos gados nozare pakāpeniski pieņēma Micro USB, bet pēc tam USB-C kā kopīgu uzlādes risinājumu. Tomēr, neraugoties uz to, ka uzlādes risinājumu daudzums no vairāk kā 30 ir samazinājies līdz tikai trim (Micro USB, USB-C un Lightning), regulatori ir teikuši, ka šāda brīvprātīga pieeja neatbilst tās mērķiem.

Piemēram, Apple tā arī nekad neiekļāva Micro USB portu savos viedtālruņos. Tā vietā tika piedāvāts Micro USB adapteris.

Apple min, ka nepiekrīt priekšlikumiem. “Mēs joprojām esam nobažījušies par to, ka regulējums, kas nosaka tikai viena veida uzlādes risinājumu, drīzāk kavē inovāciju, nevis veicina to, kas savukārt kaitēs patērētājiem Eiropā un visā pasaulē,” ziņu portālam Reuters sacīja uzņēmuma preses pārstāvis. Uzņēmums arī iepriekš iebildis pret priekšlikumiem, jo tie radītu e-atkritumus, piespiežot cilvēkus izmest savus esošos Lightning aksesuārus, ja tie nav savienojami ar universālo standartu.

Lai gan Apple turpina izmantot Lightning uzlādes risinājumu, uzņēmums ir pielicis savas pūles, lai samazinātu lādētāju e-atkritumus. Pagājušajā gadā ražotājs jaunajiem iPhone kastītē iekļāva tikai Lightning uz USB-C kabeli, neiekļaujot ierastās austiņas un pašu uzlādes staciju. Par šo lēmumu ražotājs saņēma dažādas reakcijas, kuras daži argumentēja piemetinot, ka šādi uzņēmums ietaupa līdzekļus nevis palīdz videi.

Lai gan Eiropas likumdevēji galvenokārt koncentrējas uz lādētājiem ar vadu, bezvadu lādēšana kļūst arvien populārāka. Ir pat izskanējušas baumas, ka Apple laika gaitā varētu neveidot viedtālruņus ar portiem, bet gan to uzlādei izmantot tikai bezvadu uzlādes stacijas.

Avots: The Verge

  1. “Ir pat izskanējušas baumas, ka Apple laika gaitā varētu neveidot viedtālruņus ar portiem, bet gan to uzlādei izmantot tikai bezvadu uzlādes stacijas.”
    Piemēram, man pilnīgi nepieņemami. Es (un daudzi citi arī) pa laikam mēdzu vazāties pa vietām, kur ar elektroapgādi kā tādu ir būtiskas problēmas. Izmantoju powerbanku ar saules uzlādi, ko varu pieslēgt arī elektrotīklam, ja tas pēkšņi ir pieejams. No tās varu piebarot telefonu, pulksteni u.c. vajadzīgas lietas. Piedevām iznāk, ka bezvadu uzlādes stacija staipāma līdzi kā vēl viens krāms… bez garantijas, ka vispār noderēs. Ja aiphōnam paliks tikai bezvadu uzlāde, būšu spiests no tā atteikties par labu kādam tradicionāli lādējamam verķim.

Atbildēt

Līdzīgi raksti