Notepad.lv apskata VIA OpenBook

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Notepad.lv apskata VIA OpenBook

Post no TrakaisKursis » 10 Jūl 2009, 11:19

[imgl]http://www.bildites.lv/images/5orq2o458xndjhegfbrs.jpg[/imgl] Pretēji IT apskates portāla BOOT.LV "nesavtīgajai" politikai – apskatīt tikai to datortehniku, ko piedāvā M79 veikals, vai arī apskatus veidot, kompilējot ārzemju IT avotus, Jūsu pazemīgajam notepad.lv autoram ir tas gods apskatīt uz VIA OpenBook arhitektūras bāzēto iDot eNOTE VED8900 ultraportatīvo datoru ar VIA Nano procesoru.

Neilgi pēc tam, kad Intel krīzes priekšnojautās pieteica savu Intel Atom procesoru saimi ultraportatīvajiem datoriem, bet ASUS ar savu Eee PC to padarīja par leģendu, cits procesoru tirgus spēlētājs – VIA Technologies pieteica savu risinājumu. OpenBook tika piedāvāta kā platforma ar VIA Nano vai VIA C7-M ULV procesoru un VX800 mikroshēmojumu piezīmjdatoram ar 8.9 collu ekrānu. Š ī platforma bija tālredzīgs solis nākotnē, jo atšķirībā no tā paša Eee PC, OpenBook piedāvāja sistēmas plati kā modulāri vienkārši papildināmu platformu, kurā bez ierastā Wi-Fi un BlueTooth kā papildus opcijas ir pieejamas arī tādas tehnoloģijas kā GPS, WIMAX, HSDPA un EV-DO. Līdztekus tam VIA arī publicēja VIA OpenBook dizaina izejfailus CAD formātā, tā vienkāršojot produkta adoptācijas laiku un ražošanas izmaksas, būtībā piedāvājot jau gatavu, piemērojamu produktu. 2008. gada augustā notikušajos testos VIA OpenBook apliecināja sevi kā pārāku par Asus Eeee PC 1000H video atskaņošanā, pēc tam par OpenBook tikpat kā nekas nav dzirdēts.

eNote VED8900

Taivānā ražotais VED8900 izmanto VIA Nano U1700 1000+MHz procesoru ar 1MB 2. līmeņa kešatmiņu. Sistēmas kopne ir 800MT/s. Platforma ir bāzēta uz VX800 ar Chrome9HC integrēto grafiku, kas spēj izmantot līdz 256Mb atvēlētās operatīvās atmiņas. Pati operatīvā atmiņa ir 1Gb DDR2 667Mhz SO-DIMM, taču platforma to ļauj arī palielināt līdz 2Gb.

Image Image
Image Image Image

Ekrāna platums ir 8.9 collas. Patīkamais WXGA LCD atbalsta četrus ekrāna paplašinājumus - 800x480, 800x600, 1024x600 un 1024x768. Datoram ir iespējams pieslēgt otru monitoru izmantojot VGA pieslēgvietu labajā sānā.

Datora labajā sānā tāpat ir atrodamas USB (pavisam tādu ir trīs) un LAN pieslēgvietas, kā arī Kesington Lock aizslēgvieta. Kreisajā sānā var atrast 2 USB pieslēgvietas, kā arī pieslēgvietu lādētājam, austiņām un mikrofonam. Priekšpusē ir iespējams ievietot atmiņas kartes.

Datorā zem klaviatūras guļ arī 160GB SATA disks, kā arī bezvadu interneta karte. Virs LCD ekrāna atrodas 0.3 Mpx webkamera, ko ir paredzēts izmantot arī kā fotoaparātu, savukārt ekrāna otrā pusē otra webkamera (2 Mpx), kas pēc ražotāja ieceres ir paredzēta kā “īstā” webkamera - ideāls risinājums studentiem, kas vēlās filmēt lekcijas.

VED8900 autonomo darbības laiku nodrošina 4 šūnu baterija, un ar visu šo “pildījumu” ultraportatīvais dators sver mazliet vairāk par kilogramu.

Gribi zināt, vai salds – iekod!

Datoru no Taivānas saņēmu ar iepriekšuzstādītu Windows XP Home 32 bitu sistēmu, kas viegli izbrīnīja, jo VIA Nano procesors atbalsta 64 bitu instrukcijas. Tiesa, ražotāja izvēli var saprast, ja paskatāmies uz platformas iespējām – ja reiz tajā nevar ielikt vairāk kā 2Gb operatīvās atmiņas tad kāda jēga ir uzstādīt 64 bitu operētājsistēmu? Nospiežot datora ieslēgšanas pogu, pirmais ko ieraugām ar VIA logotips, bet otrais – GRUB sāknētājs (to parasti izmanto Linux operētājsistēmās), kas ielādē Windows.

Sava darbvirsmā lietotājs nokļūst apmēram 20 sekunžu laikā, kur līdztekus parastajām starta programmām tiek startēta arī BlueSoleil programma, kas atbild par savienojumiem ar dažādām BlueTooth ierīcēm, kā arī S3 ScreenToys, kas atbild par ērtu Chrome9HC integrētās videokartes iestatījumu maiņu. Jāatzīmē, ka bija īslaicīgi novērojamas tādas problēmas, kā skārienjūtīgā paliktņa pazušana, taču pēc draiveru jaunināšanas šī problēma bija novērsta.

Veiktspējas mērījumi

Lai arī man ir pamatotas aizdomas, ka atbalsts VIA Nano procesoriem Windows sistēmām aizvien nav pilnvērtīgs (un tas pats attiecas arī uz Linux operētājsistēmām, kurās VIA Nano var darbināt kā “kaut kādu” 32 vai 64 bitu, nevis optimizētu procesoru), tomēr vēlējos apmierināt savu interesi un paskatīties, ko spēj VIA Nano. Mērījumiem izmantoju Sisoft Sandra, lai arī tā pat ir oficiāli norādījusi, ka beidzamā versijā ir tikai “uzlabojusi VIA Nano procesora atbalstu”.

Sisoft Sandra par tuvāko VIA Nano “gara līdzinieku” izvēlējās Pentium 4 1.6Ghz procesoru, jo mērījumu rezultātos divkodolu procesori izrādījās galvastiesu (sākot no 3 līdz pat 10 reizēm) pāraki. Manuprāt, reālā veiktspēja procesoram salīdzinošās vienībās izsakoties ir kaut kur pa vidu starp Pentium 4 1.2 Ghz un Pentium 4 1.6Ghz procesoru, tiesa, Sisoft Sandra acīmredzot ir ignorējusi pāris VIA Nano īpašības: superskalāro dizainu un ārpusrindas instrukciju izpildi. Arī iebūvētās videokartes salīdzinājums ar tādu nVidia karti ir vairāk kā nekorekts. Došu vārdu pašiem rezultātiem:

Image
Image

It kā populāra tēma: Atom pret Nano;)

Lai izvairītos no liekiem kaislīgiem pārmetumiem, kas var beigties ar to, ka tieku sists ar ASUS eeePC lādētāja vadu;), tad par metodoloģiju izmantošu visparastāko publisku pieejamo tehnisko informāciju no wikipedia.org.

VIA Nano svara kategorijas līdzinieks Intel savu Atom Z510 ir radīts priekš UMPC klases un iegultajām sistēmām, kamēr VIA tādas pašas takts frekvences procesoru Nano U1700 – arī lai strādātu arī ar 8.9” collu ekrāniem, proti, netbukiem. Izvēlēties salīdzināšanai 1.6Ghz Atom procesoru ar HyperThreading, ko piedevām vēl dzesē aktīvs ventilators nebūtu taisnīgi pret "mazāko brāli".

Tāpēc ļausim runāt sausajiem cipariem abu šo procesoru savstarpējā salīdzinājumā(Nano/Atom):

Takts frekvence: 1Ghz+/1100Mhz
2. līmeņa kešatmiņa: 1024kb/512kb
Sistēmas kopne: 800MT/s/400MT/s
Procesora reizināšanas koeficents: 5x/11x
Maksimālais energopatēriņš: 7W?/2W
Tukšgaitas jauda: 200mW/220mW
Hypertransport: -/-
Virtualizācija: +/-
MMX: +/+
SSE, SSE2, SSE3, SSSE3: +/+
x86-64: +/-
NX bit: +/XD bit
x86 virtualizācija: +/-
Š ifrēšanas iespējas: +/-


Darbības laiks

Viena lieta, kas noteikti ir slavējama VIA OpenBook arhitektūrā ir VIA PowerSaver tehnoloģija, kas enerģijas patēriņu maina atkarībā no procesora noslodzes. Tā, piemēram, es bez pārspīlējumiem varu teikt, ka tikai pārlūkojot internetu un klausoties mūziku, datora autonomais darbības laiks būs 3.5-4 stundas. Spēlējot 3D spēles vai skatoties HD video, gan varētu samazināties līdz 2 stundām.

Platformas atvērtība?

Pasūtinot datoru, man bija vēlme iepazīties ar tā veiktspēju arī Linux operētājsistēmā, ielādējot to Live režīmā no USB atmiņas. AmiBIOS ļāva norādīt USB kā pirmo ielādes ierīci. Neviena no manis LIVE režīmā izmantotajām Linux distribūcijām (Ubuntu, Fedora, Gentoo) nebija spējīga grafiski pareizi ielādēties uz VED8900. Tā pamatā ir vx800 mikroshēmojuma ar Chrome9HC pilnīgs neatbalsts lietotājiem, kas priekšroku dod stabiliem un atvērtiem risinājumiem. VIA gan ir izlaidusi savu slēgto un komerciālo draiveri priekš šī mikroshēmojuma, taču Linux lietotāji visi kā viens tiecas izmantot OpenChrome atvērto draiveri, kas pirmsrelīzēs spēj piedāvāt vien 2D. Tiek cerēts, ka šī gada beigās OpenChrome varētu piedzīvot šī draivera jaunu laidienu, kas, pateicoties VIA Technologies GPL licenzes ietvaros publiskotajai informācijai par 2D/3D, kadru buferi un citām specifikācijām, ļaus realizēt priekš vx800 3D sākotnējo atbalstu. Mana šībrīža pieredze ar VED8900 ir sekojoša - pat ar speciāliem ielādes parametriem, liekot izmantot VESA draiveri un speciālus ekrāna paplašinājumus, nav iespējams tikt līdz darba virsmai;) Taču Samsung NC20, kuram pamatā ir tāds pats mikroshēmojums, lietotāji, pateicoties šī datora daudz lielākai popularitātei ir spējuši veiksmīgi uzstādīt grafisko virsmu, izmantojot Openchrome pirmsrelīzes draiverus. Š obrīd Linux gcc kompilators VIA Nano atpazīst tikai kā “native”, pat ne kā “amd64”, jādomā tas vēl būs kāds gads līdz “atvērtības” flirts nesīs savus augļus. Tā kā drīzumā Everex grasās piedāvāt ASV tirgum Cloudbook Max ultraportatīvos datorus, kas ir veidoti uz OpenBook bāzes, tad jādomā, ka priekš lielā ASV tirgus beidzot būs nodrošināts labāks draiveru atbalsts un draudzīgāk iestatīts BIOS. Arī Linux Haralda Veltes veiktais draiveru izstrādes darbs priekš VIA jaunā mikroshēmojuma - vx855 - OLPC (One Laptop Per Child) vajadzībām noteikti ļaus OpenChrome izstrādātājiem nodot daudz derīga koda, kas ļaus paātrināt draivera priekš Linux realizāciju. Neskatoties uz sarūgtinājumiem, esmu visnotaļ pozitīvi noskaņots - keep going, VIA!

P.S. Cena: 345$ + 75$ piegāde + mīļā muita un PVN uz robežas :)
Last edited by TrakaisKursis on 12 Jūl 2009, 12:44, edited 4 times in total.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 10 Jūl 2009, 22:02

Teicama jaunā autora debija Notepadā! Ieteicu neaizmirst par rakstīšanu arī turpmāk, jo tu to spēj.
Nu tā konkurenta BOOT pieminēšana varbūt gan bija lieka... :D
Image

Morpheus

Post no Morpheus » 10 Jūl 2009, 22:09

Error, BOOT.LV reklāma Notepad galvenaja :> Nožēlojami :>

ob1
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 2959
Pievienojies: 23 Mar 2009, 22:01
Reputācija: 0
Atrodas: Sigulda

Post no ob1 » 10 Jūl 2009, 22:24

Jauki. Jauns autors, labs raksts.

Tagad negatīvais:
1) būtu gan varēji nepieminēt;
2) prasījās reāli testi ar HD video - var vai nevar?

Ceru, ka turpināsi rakstīt. :)

User avatar
APOC
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 524
Pievienojies: 05 Feb 2009, 02:51
Reputācija: 0

Post no APOC » 10 Jūl 2009, 22:25

Kāpēc tad notepadā tik vēlu publicēji? :)

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Post no TrakaisKursis » 10 Jūl 2009, 22:52

ob1 wrote:Jauki. Jauns autors, labs raksts.

Tagad negatīvais:
1) būtu gan varēji nepieminēt;
2) prasījās reāli testi ar HD video - var vai nevar?

Ceru, ka turpināsi rakstīt. :)
Tas, protams, ir savtīgi un iespējams pilnīgi nevietā, taču man uz boot.lv ir zobs - izveidot zem sevis sarkanacu idiotu-patērētāju paaudzi, kas vienīgais ko zin ir jaunākie dzelži, ko viņiem nopērk vecāki - nav ne augstākā pilotāža, ne prāta darbs.

P.S. HD testus noorganizēsim vēlāk - lai gan sanāks paradoksāli priekš Win draiveri būs draņķīgi, bet piemērotais MPlayer nevelk jo XVideo priekš Linuxa aizvien nav nodrošināts. No otras puses tikko noblenzu uz LCD no šīs kastes jauno Ice Age. Padomāšu, kā uztaisīt objektīvus testus...
Last edited by TrakaisKursis on 10 Jūl 2009, 22:56, edited 1 time in total.

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Post no TrakaisKursis » 10 Jūl 2009, 22:53

samurajs wrote:Teicama jaunā autora debija Notepadā! Ieteicu neaizmirst par rakstīšanu arī turpmāk, jo tu to spēj.
Nu tā konkurenta BOOT pieminēšana varbūt gan bija lieka... :D
Paldies par labajiem vārdiem, noteikti centīšos rakstīt, bet tas būs reti, jo rakstu vien par to, ko pats esmu pārbaudījis.

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Post no TrakaisKursis » 10 Jūl 2009, 22:54

Morpheus wrote:Error, BOOT.LV reklāma Notepad galvenaja :> Nožēlojami :>
Manuprāt tā tomēr nav reklāma, jo to resursu es nicinu, to arī nekautrējos te pateikt.

User avatar
_Mo3_
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 609
Pievienojies: 30 Okt 2008, 01:22
Reputācija: 0
Atrodas: Olaine

Post no _Mo3_ » 10 Jūl 2009, 22:55

kakbe, varēji visus šos trīs postus zem viena palikt!
Image

Morpheus

Post no Morpheus » 10 Jūl 2009, 22:56

TrakaisKursis wrote:
Morpheus wrote:Error, BOOT.LV reklāma Notepad galvenaja :> Nožēlojami :>
Manuprāt tā tomēr nav reklāma, jo to resursu es nicinu, to arī nekautrējos te pateikt.
Antireklāma >= Reklāma

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Post no TrakaisKursis » 10 Jūl 2009, 22:57

Morpheus wrote:
TrakaisKursis wrote:
Morpheus wrote:Error, BOOT.LV reklāma Notepad galvenaja :> Nožēlojami :>
Manuprāt tā tomēr nav reklāma, jo to resursu es nicinu, to arī nekautrējos te pateikt.
Antireklāma >= Reklāma
Š…emšu vērā nākotnei!

Morpheus

Post no Morpheus » 10 Jūl 2009, 22:59

Ļoti labi :> Pārējais raksts ļoti labs.

LētaisDžonijs

Post no LētaisDžonijs » 11 Jūl 2009, 00:45

Manuprāt BOOT.LV jaaizstāj ar ZÄ€BAKS.LV, tie kam vaidzēs sapratīs kas tas ir domāts.

Sid
Vecākais lietotājs
Atbildes: 979
Pievienojies: 14 Mar 2007, 21:20
Reputācija: 0

Post no Sid » 11 Jūl 2009, 00:53

Lētais, šaubos vai tā ir laba ideja. ;]]

User avatar
Wallaby
E-žurnālists
Atbildes: 199
Pievienojies: 27 Apr 2009, 16:40
Reputācija: 0
Atrodas: Ogre

Post no Wallaby » 11 Jūl 2009, 01:38

Parasti šādos gadījumos raksta apmēram tā:
"Pretēji dažu portālu "nesavtīgajai" IT apskates politikai – apskatīt tikai to datortehniku, ko piedāvā to sponsorējošais veikals, vai arī apskatus veidot, kompilējot ārzemju IT avotus[...]"
_____________________________ Moddings.lv

User avatar
Eudoxus
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 630
Pievienojies: 02 Sep 2007, 02:40
Reputācija: 0

Post no Eudoxus » 11 Jūl 2009, 02:40

Ta beidzot kāds sakarīgs review šajos platuma grādos. Boot pieminēšanu, manuprāt, nevar uzskatīt par mīnusu. Un nav ko stāstīt, ka antireklāma ir reklāma. Reklamēt var tiem, kas par reklamējamo objektu neko nezina, bet kuram notepad lasītājam var piedēvēt šādu trūkumu? Ja autors vēlas pateikt, ka viņa rakstītais jau savā sākotnējā uzstādījumā atšķirsies no boot.lv pornogrāfijas, tad kāpēc lai viņš par to nepateiktu?
Jebkurā gadījumā, kā jau teicu man šis raksts šķiet reti labs paraugs, kā vajadzētu rakstīt apskatus un diemžēl latviski rakstošajos tehnikas portālos ar šādiem apskatiem bieži sastapties nenākas. Tāpēc paldies autoram!
ThinkPad T500 (2242-CTO) Windows 8 Pro, 64-bit
ThinkPad X61s (7669-3KG) Windows 7 Home Premium, 32-bit

"All the problems of the world could be solved easily if men were only willing to think."
IBM founder Thomas J. Watson

User avatar
aoma
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2598
Pievienojies: 25 Apr 2007, 12:47
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no aoma » 11 Jūl 2009, 09:32

Raksts labs. Priecē tas, ka autors patiešām pats pārliecinās, "kas lācītim vēderā", nevis pārpublicē citur sagrābstītas lietas. :)
viegls rokenrols pa radio

User avatar
Wuu
E-žurnālists
Atbildes: 2918
Pievienojies: 23 Aug 2008, 10:32
Reputācija: 0

Post no Wuu » 11 Jūl 2009, 11:11

Kad izlasīju vārdu zābaks.lv tālāk nemaz nelasīju... Autor nošaujies!
Image

User avatar
Athlons
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 392
Pievienojies: 20 Apr 2008, 15:39
Reputācija: 0
Atrodas: rigga

Post no Athlons » 11 Jūl 2009, 12:33

LētaisDžonijs wrote:Manuprāt BOOT.LV jaaizstāj ar ZÄ€BAKS.LV, tie kam vaidzēs sapratīs kas tas ir domāts.
es labāk visiem zināmo reklāmas portālu lamāju par "zābakportālu"... :devil:
Autoram - raksts tiešām kvalitatīvs... reti kuru rakstu izlasu līdz golam... :)
RYZENZENZEN: B450 TOMAHAWK + R5 1600X + Kingston 2x8GB @ 3200 MHz 16-18-18-36 + EVGA GTX1070 FTW + LG 27MB85R, Steelseries Sensei RAW Orange + EleEnter Game1 + Enermax Revolution87+ 1 kW

drunk_lizard
Mr. Positivus
Atbildes: 1892
Pievienojies: 19 Mar 2007, 18:09
Reputācija: 0

Re: Notepad.lv apskata VIA OpenBook

Post no drunk_lizard » 11 Jūl 2009, 14:33

TrakaisKursis wrote: Jūsu pazemīgajam notepad.lv autoram ir tas gods
redz kursj ir portaala autors...

nu un par raksta orgjinalitaati http://via-openbook.blogspot.com/2009/0 ... first.html
mhhhh

aa, gandriiz piemirsu, transfeeru izmantosjana procesora kopnes aprakstiisjanai nav korekta...
http://www.knowledgetransfer.net/dictio ... ansfer.htm

User avatar
TrakaisKursis
Vecākais lietotājs
Atbildes: 1024
Pievienojies: 10 Jūn 2008, 15:08
Reputācija: 0
Atrodas: Reiga

Re: Notepad.lv apskata VIA OpenBook

Post no TrakaisKursis » 11 Jūl 2009, 15:06

drunk_lizard wrote:
TrakaisKursis wrote: Jūsu pazemīgajam notepad.lv autoram ir tas gods
redz kursj ir portaala autors...

nu un par raksta orgjinalitaati http://via-openbook.blogspot.com/2009/0 ... first.html
mhhhh

aa, gandriiz piemirsu, transfeeru izmantosjana procesora kopnes aprakstiisjanai nav korekta...
http://www.knowledgetransfer.net/dictio ... ansfer.htm
Labs ir, paskaidrošu: iDot computers ļoti negribīgi atbildēja uz maniem meiliem, kad es apvaicājos par iespēju iegādāties datoru, jo viņi bija cerējuši uz lielapjoma iepirkumu, tāpēc es viņiem biju spiests apsolīt, ka uzrakstīšu apskatu. Zinu, mana angļu mēle ir draņķīga, bet savu solījumu es izpildīju. Reakcija uz maniem pārmetumiem bija ļoti reālistiska: "But about the benchmark issue we do face lots of problem for cpu recognizing ... Sometimes we will just choosing some testing program version that can have better cpu info and the grade will be normal..."

P.S. Par transferiem: izmantoju wikipedia informāciju - brauc virsū viņiem, apšaubi šķirkļa objektivitāti un galu galā izlabo to ģeķu kļūdas! Veiksmes!

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1730
Pievienojies: 22 Dec 2007, 12:22
Reputācija: 0

Post no izredzētais » 11 Jūl 2009, 15:43

DL, taj linkā ko iepostēji labajā pusē ir manāms autors "about me" - tominjsh, atverot profilu, atrašanās vieta - Latvia, Riga.

ja nu TrakaisKursis ir īstais tominjsh, tad nekas nav zagts :)

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”