Svētdienas humors: "Pārdod mazlietotu mp3 dziesmu!"

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Svētdienas humors: "Pārdod mazlietotu mp3 dziesmu!&qu

Post no samurajs » 12 Feb 2012, 09:17

Uzņēmīgi cilvēki ASV atvēruši veikalu un uzsākuši veiksmīgu biznesu: ja pirkt un pārdot var visu, tad kāpēc nevarētu "nodot komisijā" arī legāli iegādātās digitālās dziesmas un filmas? Un tā internetveikals Redigi sāka plaukt un zelt.
Ideja tirgot lietotus mp3 nemaz nepatika vienai no lielākajām ASV skaņu ierakstu kompānijām "Capital Records", un rezultātā tapa tiesas prāva pret inovatīvo skaņu ierakstu veikalu. Procesā kārtējo reizi tiks apdzejota kārtējā pretruna ASV likumos: no vienas puses likums par nemateriāliem, ar autortiesībām aizsargātiem objektiem aizliedz tos pārdot tālāk, bet no otras puses ir ierobežojoši izņēmumi, kuri pieļauj to darīt.

Tirgošanās Redigi veikalā notiek šādi: ar īpašas lietotnes palīdzību pārdevējs sev nevajadzīgo mp3 dziesmu augšuplādē uz Redigi servera un nodzēš no sava datu nesēja. Kad pircējs "lietoto" dziesmu ir nopircis un lejuplādējis - to dzēš no Redigi servera. Par tirdzniecības operāciju veikals ietur nelielu komisijas maksu.

Pirmajā tiesas sēdē tiesnesis atteicās izpildīt Capital Records prasību un nekavējoties slēgt Redigi internetveikalu. Bet viņš atzīmēja, ka ierakstu kompānijas pozīcijas esot visai stipras.

Tagad derētu noskaidrot sev dažus jautājumus par legāli iegādātu audio/video materiālu turpmāko likteni:

1. Ja esam nopirkuši grāmatu un to izlasījuši - varam taču to antikvariātā pārdot tālāk? Amazon.com jau sen atrisinājis šo jautājumu arī par elektroniskajām grāmatām. Tas pats tālākpārdošanas variants attiecas arī uz veikalā iegādātiem un CD un DVD.
Bet ar ko sliktāki digitālie audio/video ieraksti, ja neskaita to, ka tiem ar laiku nodilst biti? :)
2. Esam atraduši miskastē izmestu veikala audio CD. Loģiski, ka drīkstam to paņemt. Bet kā būs, ja virtuālā miskastē atrodam digitālos ar autortiesībām aizsargātos materiālus?

Visi laipni aicināti uz diskusiju!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=E2ErQX6uB9o[/youtube]
Image

Nelabojams
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1036
Pievienojies: 03 Sep 2009, 12:20
Atrodas: Naukšēnu novads

Post no Nelabojams » 12 Feb 2012, 10:42

Vēl viens dzīvs apliecinājums, ka pastāvošā autortiesību sistēma (es nerakstu "autortiesību aizsardzības sistēma") ir novecojusi, jo neatbilst realitātei - ne tikai tehniskajam progresam, bet arī veselam lērumam citu likumu un pat pamattiesību.

Vispārējā cilvēktiesību deklarācija paredz:
17. pants
1. Katram cilvēkam ir tiesības uz īpašumu kā vienpersoniski, tā arī kopīgi ar citiem.
2. Nevienam patvaļīgi nedrīkst atņemt īpašumu.
No šī izriet pretējais - ikkatram cilvēkam ir tiesības brīvprātīgi atsavināt savu mantu (šai konkrētajā gadījumā - licenci izmantot noteiktu skaņdarbu).

Te pat vairs nav runa par to, ka pašu autortiesību nostādnes ir galēji novirzījušās no privātā-publiskā labuma saprātīga līdzsvara un tikai niecīgā mērā funkcionē, lai patiešām aizsagātu autoru kā konkrētu radošu cilvēku un viņa intereseses.
Mana pieredze rāda, ka nav tādas zodiaka zīmes "Kretīns".

MCBoss
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 60
Pievienojies: 25 Nov 2009, 11:49

Post no MCBoss » 12 Feb 2012, 11:47

Es varu tagad tur notirgot visu savu piraatisko chupu?
Pēdējo reizi labojis MCBoss 32 Marts 2017 07:07:07; labots 1 reizi

Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Atrodas: LV

Post no Aldis » 12 Feb 2012, 12:00

Sopas un Actas sakustinājušas ir tā ūdeni ka taga pat vairāk iespējas visu viskautkur novilkt, dabūt un tā! :D
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

Evers
Vecākais lietotājs
Atbildes: 4341
Pievienojies: 11 Feb 2009, 15:13

Post no Evers » 12 Feb 2012, 12:12

Vienīgais trūkums ir tāds, ka nevar būt drošs, ka pārdevējam tiešām nepaliek pārdotās dziesmas kopija.

lazix
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 59
Pievienojies: 01 Dec 2007, 09:26
Atrodas: TA-JD

Post no lazix » 13 Feb 2012, 00:36

Lai cik cilvēkiem patīk domāt (dēļ nezināšanas vai .....), bet ASV normatīvais regulējums atšķiras no ES un arī Latvijas normatīvā regulējuma, jo tā pieder pie vispārējās tiesību sistēmas, nevis pie kontinentālās tiesību sistēmas, līdz ar to arī normatīvais regulējums ir uztverams savādāk, kā arī tajā pastāv tiesiskās tradīcijas, kas neeksistē citās valstīs. Kaut arī normatīvais regulējums var tikt uztverts par daļēji unificētu ar vairākām aizvēsturiskām (19.gs.) un arī mūsdienu konvencijām, tomēr precedentu tiesības (vispārējo tiesību sistēmas pazīme - nav Latvijā un ES, izņemot Apvienoto Karalisti) šīs pašas normas pielieto savādāk. Tāpēc visupirms lūkosimies uz mūsu sistēmai tuvākajām valstīm un to tiesībām un tikai pēc tam uz pilnīgi svešām tiesību sistēmām un to realitāti. Tas būtu tāpatās kā satraukties, ka Islama valstis kādas tiesības piemēro savādāk nekā Latvijā vai ES. Mūs tieši skar tikai ES un Latvijas attiecīgais regulējums. Š eit nav runa par SOPA, kas samazina informācijas apjomu visā internetā.

ruukjis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1981
Pievienojies: 16 Apr 2009, 15:39

Post no ruukjis » 14 Feb 2012, 13:22

Kopija jau viņam var palikt, tikai tā skaitīsies nelegāla - legālā būs tev... teorētiski

Stormbird
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 381
Pievienojies: 11 Sep 2008, 09:34
Atrodas: Grobiņa

Post no Stormbird » 15 Feb 2012, 08:02

Š trunts par to vai uz servera paliek kaut kas, kā var pārliecināties ka es pārdodu pirktu dziesmu, kur teikts ka es viņu pēc tam izdzēšu? :D

samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 15 Feb 2012, 10:02

Par izdzēšanu no HDD rūpējas tā spec. programma kas jāuzinstalē. Pārējais - nu tā, uz godavārda :D
Image

Pievienot atbildi

Return to “IT ziņas”