"De facto": draugiem.lv uzdarbojas krāpnieki, policija bezspēcīga

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

"De facto": draugiem.lv uzdarbojas krāpnieki, pol

Post no samurajs » 21 Okt 2013, 10:02

Atkal visus Latvijas plašsaziņas līdzekļus pārņēmusi krāpšanas tēma - šoreiz par sociālo tīklu draugiem.lv, kurā jau pusgadu aktīvi un nesodīti darbojas naudas izkrāpēji. Jāapbrīno atsevišķu upuru naivums un lētticība, bet kamēr būs aitas, būs arī cirpēji. Piedāvājam šo materiālu tādā redakcijā, kādā tas publicēts pirmavotā Lsm.lv.
Jau vairāk nekā pusgadu portālā draugiem.lv uzdarbojas krāpnieku grupa. Portāla vadība domā, ka krāpšanas gadījumu skaits mērāms simtos. Izkrāptās summas ir no 5 līdz 100 latiem. Krāpnieka identitāte zināma gan portāla administrācijai, gan policijai, taču visu acu priekšā interneta lietotāju apmānīšana turpinās, vēsta de facto.

Š o interneta krāpniecības metodi sauc par “phishing”. Krāpnieks izsūta uzticama izskata epastus un cer, ka kāds uzķersies un ievadīs viltus lapā savas paroles vai finanšu datus. Lai tas nostrādātu vajadzīgas divas lietas - labas zināšanas informāciju tehnoloģijās un interneta lietotāja neuzmanība vai naivums.

Par krāpnieku grupas upuri šā gada augustā kļuva Jānis. Atnācis noguris mājās pēc darba nakts maiņā, iegājis draugos. “Redzēju, ka draudzene, ka pārdod telefonu, sāku interesēties,” viņš stāsta.

Krāpēju leģenda šāda: telefons labs jaudīgs, bija domāts kā dāvana mātei, bet pēkšņi steidzami vajadzīga nauda mājupceļa no Somijas, tāpēc par lētu naudu ātri pārdodams. “Izsakot bažas, viņam tomēr vieglprātīgi aizsūtīju to naudu - 90 latu,” teic Jānis.

Vēlāk jau bija par vēlu, nauda pārskaitīta, Jānis sapratis, ka nebūs ne telefona, ne naudas, krāpnieks elektroniski nekautrējās paprasīt vēl 10 latus papildus izdevumiem. Jānis vērsās policijā un portālā draugiem.lv.

Portāls krāpnieku grupas darbošanos piefiksējis jau gada sākumā. Ielaužoties profilos draugu vārdā, piedāvā piedalīties loterijā, nopirkt neparasti lētu mobilo telefonu vai steidzami pārskaitīt draugam naudu lidmašīnas biļetei.

“Cilvēki pieteikušies uz akciju vai kādu bezmaksas balvu un atklājuši savus sociālā portāla tīkla datus, internetbanku datus, kredītkaršu datus un bieži vien viņi uzzina, ka sveši cilvēki viņu vārdā rīkojas,” stāsta Uģis Pilābers, draugiem.lv juridiskais padomnieks.

Portāls mēģinājis bloķēt krāpnieka IP adresi, taču viņš tās mainījis. Darbojies no vairākiem datoriem. Ar konkrētiem krāpšanas gadījumiem, identificētu krāpnieka vārdu kompānija vērsās policijā jau maijā, un ir neizpratnē par lēno izmeklēšanu.

“Noziegums, kas noticis interneta vidē nav noziegums, ko var atklāt divu dienu vai divu nedēļu laikā, tas ir ilgstošs process, lai pierādītu nozieguma esamību, un tā ir normāla prakse - pusgads, gads,” saka Valsts policijas pārstāve Sintija Virse.

Iespējamais krāpnieks darbojas īpaši nekautrējoties un primitīvi: naudu lūdz pārskaitīt uz savu vai savu paziņu kontiem, cietušajiem raksta vēstules no sava profila. Arī de facto elektroniski sazinājās ar 19 gadīgo pikšķerētāju, kurš nemaz nemēģināja slēpt savu nodarbošanos:

de facto: "Sveiki, Kristap!
Pie mums televīzijā nonākušas vairāku draugiem.lv lietotāju sūdzības. Viņi saka, ka ir apkrāpti. Nosūtījuši naudu Jums, lai iegādātos mobilo telefonu, taču nav neko saņēmuši.
Varat izskaidrot, kas notiek ?”

Kristaps: “Labdien ,
diemžēl nespēju piekļūt pāris kontiem, lai informētu šīs personas.
Vai varat lūdzu sniegt sīkāku informāciju?”

de facto: “Kādiem kontiem piekļūt ?”

Kristaps: “Ēpasta kontiem.
Vai varat lūdzu sniegt sīkāk detaļas par šo?
Jo daļa naudiņas ir atgriezta. :)”

de facto: “Tie cilvēki vēlas palikt anonīmi, taču saka, ka vērsušies arī pašā portālā. Vai draugiem.lv ar Jums nav sazinājušies par šo situāciju ?”

Kristaps: “Diemžēl nav sazinājušies.”

de facto: “Esat rīdzinieks?”

Kristaps: “Jā.”

Puisis acīmredzami neslēpj naudas saņemšanu, taču īsās sarakstes laikā samelojās, iespējams, trīsreiz. Vienreiz par to, ka daļu naudas atdevis, otrreiz, ka portāls ar viņu nav sazinājies un, trešoreiz, par dzīvesvietu - visticamāk, šobrīd krāpnieks dzīvo Lielbritānijā.

“Viņiem zvanīja, aicināja pārtraukt, bet atbilde bija izsmējīga, viņi jūtās nesodāmi, un tas viņus spārno izdomāt jaunas metodes,” saka portāla draugiem.lv radošais direktors Guntars Meluškāns.

“Patiesībā bezspēcības sajūta, jo es kā Latvijas republikas pilsonis jūtos absolūti neaizsargāts situācijā , kad pusgada garumā manu acu priekšā var apkrāpt cilvēkus un mēs neko nevaram padarīt,” pauž Meluškāns.

Iekšlietu ministrs sola uzlabojumus cīņā ar kibernoziegumiem vien 2016.gadā.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ea_G8KctXDw[/youtube]
Image

User avatar
migors
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 661
Pievienojies: 07 Feb 2009, 08:01
Reputācija: 0

Post no migors » 21 Okt 2013, 15:51

Gribētu sen būtu noķēruši.

sokoladeq
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 89
Pievienojies: 06 Mai 2013, 12:46
Reputācija: 0

Post no sokoladeq » 21 Okt 2013, 16:04

Nav ko Internetā uzticēties citiem, nu, nav nekāda Ēdene šeit.
Pat dzīvē, ja kādam draugam vajag naudu, es dodu tik tiem, kuriem tiešām var dot, nevis kaut kādiem paziņām - atkarīgajiem(azartspēles, narkotikas, alkohols utt.), tādiem es uzbraucu tikai virsū.

Tehnikolorz

Post no Tehnikolorz » 21 Okt 2013, 22:56

Ja es pasaku kādam: "nolec no klints!" un viņs nolec, tad es esmu slepkava?! :-D

User avatar
KoЯn
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2219
Pievienojies: 18 Jūn 2009, 20:46
Reputācija: 0
Atrodas: Galvaspilsēta

Post no KoЯn » 21 Okt 2013, 23:28

Tur pat nekāda pārākā sociālā inženierija nav. Vainīgs ir stāsta varonis Jānis, nevis Kristaps.

User avatar
runcio
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 154
Pievienojies: 26 Nov 2008, 08:40
Reputācija: 0

Post no runcio » 22 Okt 2013, 08:32

Ha haaaaa, LUUŠ…I, LUUŠ…I...... (citāts no "Nejaukais es") :D

Tretjakoff
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 8
Pievienojies: 07 Okt 2012, 15:35
Reputācija: 0
Atrodas: Lielvārde

Post no Tretjakoff » 25 Okt 2013, 22:27

Ir Luņi, būs Luņu cirpēji. Priekš kam ķerstīt "krāpniekus" pēdiņās? Tieši otrādāk - uzslavu par to, ka Luņiem šo to iemācija, dzīves skola un praktika par atbilstošu samaksu. Citreiz zinās kā sūtit naudiņu pa labi un pa kreisi.

Pievienot atbildi

Return to “IT ziņas”