DARPA strādā pie jaunas paaudzes radiolampām

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas DARPA strādā pie jaunas paaudzes radiolampām

Tiek skatīts 7 ierakstu – 1 līdz 7 (no 7 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #161252
    samurajs
    Participant

    Par radiolampām šajā gadsimtā aizmirsts pilnīgi un galīgi. Mikroshēmu ražotāji cenšas uz kvadrātcentimetru liela silīcija kristāla sabāzt aizvien vairāk miljonus un miljardus tranzistoru ar 28-20-14-10-… nm tehnoloģijām. Ja nerēķinām audio gīkus – “siltās lampu skaņas” cienītājus, pastāv viena nozare, kur vakuuma radiolampas joprojām ir cieņā. Un tie ir militāristi. ASV armijā patlaban izmanto ap 200000 ierīču ar lampām. Tam ir nopietns iemesls: nevajag nemaz kodolsprādzienu, bet pietiek ar elektromagnētiskā impulsa bumbu, lai visi mūsu viedtālruņi, datori, televizori un visa cita elektronika acumirklī pārvērstos neremontējamā lūžņu kaudzē. Vienīgi lampu elektronikai tas nedraud.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_8d467b841a1d4cc9a71d12bfc36ba85a_1.jpg[/img]

    ASV militārās pētniecības organizācija DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) uzsākusi projektu Innovative Vacuum Electronic Science and Technology (INVEST) jaunas paaudzes radiolampu izstrādei. Tāpat kā tranzistori, arī radiolampas kļūs aizvien mazākas. Jau pirms trim gadiem izdevies radīt nanolampu, kas spēj darboties līdz 500 GHz frekvencēs. Tādas frekvences vislabākajiem tranzistoriem ne tuvu nav “pa zobam”, līdz ar to būs grūti noslāpēt šādu frekvenču radiosignālus. Nanolampām pat nevajag kvalitatīvu vakuumu – starp elektrodiem attālums ir 150 nm, līdz ar to elektronam maza iespēja ar kaut ko saskrieties. Līdz ar to šādas radiolampas pat nebūs sērkociņu galviņas lielumā – iespējams konstruēt daudz mazākas. Izgatavošanas tehnoloģija pat būtiski neatšķiras no tranzistoriem – abiem pielieto fotolitogrāfisko procesu.

    Arī radaros populārās jaudīgās skrejviļņa lampas (TWT) darbosies frekvencēs virs 75 GHz, un konstruktīvi kļūs pavisam savādākas (attēlā). Paredzēts to detaļas izgatavot ar 3D printeri.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_53367522_1.jpg[/img]

    Avots 1, 2.

    #319521
    Andron MacBeton
    Participant

    Jā, protams, lampas paliks neskartas 😀

    Ne jau čipos inducējas EMP vai zibens, bet gan celiņos!

    Ja procis ir izņemts no mātesplates – kas tur inducēsies? Lampa ir raupjāka, bet ja tā būs iesprausta platē – PIIIIZD-A!

    #319522
    samurajs
    Participant

    Beton, par tīklošanu es ar tevi nestrīdēšos, bet šite gan 😀

    1. Kas ir lampa? Stiklā iekausēti metāla gabali. Loģiski, ka nekāds lauks tur neko neizdarīs.

    2. CPU pipec tāpat var pienākt, jo kristāls ar kontaktu planku iekšā savienots ar vadiņiem.

    #319523
    nabadanga
    Participant

    Un ja man pusvadītāju aparatūra ir bieza metāla kastēs un ar labu zemējumu. Man kaut kā grūti iedomāties, ko tur var izdarīt ar kaut kādu elektromagnētisko impulsu.

    #319524
    Aldis
    Participant

    Ienāks Tev viss pa inputiem… 😀

    #319525
    Andron MacBeton
    Participant

    Padomā ka ar galvel, ja teu tād i

    #319526
    m_janis
    Participant

    Lampas ātri nokaut (par nolietošanos, vai darbināšanu nepareizos režīmos nerunāsim) var tikai divos veidos:

    1. Ar āmuru.

    2. Padodot stipri paaugstinātu kvēles spriegumu. Tas gan tām špicku galviņas izmēra lampām (nav ne jausmas par uzbūvi un parametriem) gan jau ir labi ja 1V vai mazāk, un atkarībā no shēmas un iekārtas korpusa (bet gan jau militāristu inženieri zin ko dara), varētu kaut kur ķēdē inducēties kas lielāks.

Tiek skatīts 7 ierakstu – 1 līdz 7 (no 7 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā