Jaunākā Eiropas tendence - garantēts ienākumu minimums visiem (GMI)

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Jaunākā Eiropas tendence - garantēts ienākumu minimums v

Post no samurajs » 23 Mai 2016, 12:32

Radusies jauna tendence Eiropas Savienībā - valsts garantēts "BasicIncome" jeb ienākumu minimums visiem (GMI). Kaut kādi pabalsti trūcīgajiem eksistē arī Latvijā (ap 60 € mēnesī pie nosacījuma, ka pretendentam pieder tikai 1 karote, pāris pastalu, 1 galds uz ģimeni un 1 ķeblītis katram). Eiropa grib savādāk - katram dos ikmēneša summu, ar kuru pilnībā pietiks cilvēka cienīgai eksistencei (lasi: ēšanai un dzīvoklim), bet par to atcels visa veida dotācijas. Tātad nebūs vairs tāda bezdarbnieka pabalsta, par operāciju būs jāmaksā tik, cik tā patiesībā maksā utt. Katrā valstī tas būs savādāk, bet kāpēc es to stāstu? Lai cilvēki saprastu: nekas netiks dāvināts, bet notiks vienkārša ienākumu pārdale pēc citiem principiem. Tie, kuri nestrādā, saņems GMI. Kuri strādā - saņems tikai algu. Kuri strādās uz pusslodzi - saņems piemaksu no valsts, ja alga būs mazāka nekā GMI. Un cik liela GMI summa būs - atkarīgs no patēriņa groza konkrētajā valstī.

Kam tas būs izdevīgi un kam tas nebūs izdevīgi?

Visizdevīgāk tas būs pieticīgiem "dīvānpirdējiem", kuriem pietiek ar 2L Optima līnija alus dienā. Un tikai indivīdiem ar labu veselību. Par garantēto ienākumu minimumu auto nenopirksi, un apģērbus būs jāmeklē tikai humpalās.
Vēl izdevīgāk tas būs valstij - tā kā nenāksies vairs administrēt 101 dotāciju, varēs izmest uz ielas milzīgu badīgu un daudzviet korumpētu ierēdņu armiju. Tā kā nākotnes prognoze darbavietu pieauguma sfērā ir krasi negatīva, valstij arī šis pienākums atkritīs. Galu galā viss tiek robotizēts un automatizēts, un darbinieki būs vajadzīgi aizvien mazākā skaitā.

Cilvēki ar augstākām prasībām dzīves līmeņa ziņā tā kā tā būs spiesti meklēt darbu. GMI - tas ir minimums un nekas vairāk. No otras puses nevar noliegt, ka tas ir lielisks drošības spilvens, lai garantētu izdzīvošanu jebkuros apstākļos.

Kā balso Eiropa?

Jau notikušas masveidīgas iedzīvotāju aptaujas Francijā, Katalonijā (Spānijā) un Š veicē. Mazāk izvērstas aptaujas bijušas Vācijā, Itālijā un citur. Rezultāts ir viennozīmīgs - pārliecinošais vairums eiropiešu vēlas GMI ieviešanu. Visvairāk šādu pilsoņu ir Spānijā un Itālijā. Starp citu, Š veicē pēc pāris nedēļām būs valsts referendums šajā jautājumā.

Image

Ko cilvēki darīs, ja ieviesīs GMI?

Izrādās, ka eiropieši ir visai apzinīgi - tikai 4% gatavojas tūlīt pamest darbu un iet bomžot. 5% strādāšot kā pašnodarbinātie, 7% pāries uz pusslodzi, tikpat daudz meklēs citu/vieglāku darbu utt. Ap trešdaļu apgalvo, ka neko nemainīšot.

Image

Fakts ir tāds, ka ja referendums notiktu rīt, GMI Eiropā tiktu pieņemts bez variantiem.

Image

Protams, šis raksts nav jāuztver kā absolūtā patiesība, jo Samurajs tur šo to ir primitivizējis priekš vidējiem prātiem. Bez tam vēl daudz kas nav skaidrs - īpaši niansēs. Ja lielajās valstīs projekts izdosies, jābūt gataviem Briseles spiedienam arī uz Latviju.

Bet interesentiem šeit avotu saraksts:

http://www.basicincome.org/wp-content/u ... esults.pdf
http://www.basicincome.org/news/2016/01 ... ic-income/
http://www.basicincome.org/news/2015/05 ... ic-income/
http://www.basicincome.org/news/2015/08 ... ia-region/
www.basicincome.org/news/2016/01/finlan ... ic-income/
Image

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 23 Mai 2016, 13:44

Latvijā sarastos ļoti daudz uz pusslodzi strādājošie, kas maltu šā kā tā pilnu slodzi, saņemtu valsts kompensāciju + pārējo aploksnē...
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
macbeton
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3510
Pievienojies: 01 Nov 2008, 18:43
Reputācija: 1
Atrodas: Libau

Post no macbeton » 23 Mai 2016, 14:03

Kaukāda huiņa uz kuras nopelnīs paši birokrāti ar "ieviešanu".

User avatar
Hominidae
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 569
Pievienojies: 26 Jan 2011, 11:35
Reputācija: 0

Post no Hominidae » 23 Mai 2016, 18:56

A kurš McDonalds un Maximā strādās, ja tādu pašu iztikas minimumu varēs dabūt par velti?

User avatar
Hominidae
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 569
Pievienojies: 26 Jan 2011, 11:35
Reputācija: 0

Post no Hominidae » 23 Mai 2016, 19:14

Domāju, ka jaucu, bet... vai tad tikai nestrādājošajiem maksātu to summu? Ja nē, tad tas atrisina manu Maximas problēmu.

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 23 Mai 2016, 21:06

Nu pieņemsim, ka GMI ir 500€. Ja Maximā varēs pelnīt 1000 - gribētāji būs. Ä€rzemēs tā arī pelna. Un noteikti paredzēs kkādu mehānismu lai tauta nepārbomžojas. Teiksim, ja nesavāksies 30 gadu darba stāžs, tev pensiju neredzēt.
Image

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 23 Mai 2016, 22:37

Nu...Īrijā jau ir tāds pabalsta veids, kas maksā tip "minimumu", ja tev nav darbs vai arī piemaksā starpību (ja alga ir mazāka). Tip sadala naudiņu uz galviņām ģimenē - arī bērniem. + teksistē vēl visādi pabalsti, atvieglojumi utt, piemēram, Medical karte, kas domāta dototies pie ārstiem. Tad jau rezumējot samuraja teikto (nelasīju vēl avotus sīkākai info), sanāk, ka stāvoklis tikai pasliktināsies, jo būs tas pats pabalsts tik nogriezīs nost medicīnas utml citus atbalstus.... Ja es pareizi sapratu?

Un, jā - piekrītu, ka bomžoties te iebraucējiem dikti patīk. Es ar sievu šo tēmu jau labu laiku atpakaļ izrunājam - jā, varēt jau var bomžoties, bet tā jau nav dzīvošana.... Labāk strādāt un atļauties vairāk, nekā dzīt muļķi + pensija arī ir svarīga. Tā kā noteikti arī LV visi neskries un nesēdēs uz pabalsta. Bet, stipri māc aizdomas par LV izpildījumu šajā lauciņā...visticamāk LV valstsvīri nolems, ka cilvēkam pilnīgi pietiek ar 100€ mēnesī un lieta darīta.
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

uldics
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 428
Pievienojies: 26 Sep 2009, 11:59
Reputācija: 0

Post no uldics » 24 Mai 2016, 06:11

Ideja vienkāršot neskaitāmos if .. then, do .. not .. while ir apsveicama. Neredzu gan ne mazākās cerības, ka mūsu birokrāti ir pietiekoša intelekta apdāvināti, lai to ieviestu sakarīgi. Būs kārtējais - ja tev pieder automašīna, tu nevari saņemt veselības apdrošināšanas izmaksu. Nemaz nerunājot par iepriekšējās sistēmas nelikvidēšanu.

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 24 Mai 2016, 12:19

Nu tā jau noteikti arī būs... Paņems pēc definīcijas, ko aprēķinās pēc 1991. gada pakalpojumu groza:

«Pilns iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozs ir preču un pakalpojumu apjoms, kas nodrošina cilvēkam sabiedrībā pieņemto minimālo iztikas līmeni. Tas ir minimālā patēriņa normatīvs, kura vērtība mainās atbilstoši patēriņa cenu izmaiņām.» - Izklausās jau skaisti...

Nu ne 100€, bet varbūt kādi 200€... Normāli mūsu valstī, būtu ja vēl šai pašai summai tiktu uzlikti vismaz vēl kādi divi nodokļi, kurus administrētu pa ierēdnim..
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
Brutto
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 508
Pievienojies: 14 Nov 2009, 13:46
Reputācija: 0

Post no Brutto » 28 Mai 2016, 09:33

Jā, bet Latvijā tie ir 49 € mēnesī un jāatstrādā 12 stundas nedēļā. Bez tam, to GMI var dabūt tad, ja iepriekšējos 3 mēnešus nav kontā bijuši nekādi ieskaitījumi.
Tāpat nedrīkst būt nekādi uzkrājumi un jebkādi citi ienākumi.
Pat ja es savu naudu no konta izņemu un iemaksāju to atpakaļ iekšā, tad skaitās, ka tie ir ienākumi!
Soc. dienests piekasās visos sīkumos.
Protams, par nekustamo īpašumu (zeme, māja) ir pamatīgas atlaides, ir pārtikas paka katru mēnesi, zupas virtuve, malkas pabalsts (reizi gadā) un 100 € gadā par medicīniskiem pakalpojumiem.
Ak, jā, vēl par elektrību ir neliela atlaide, bet tas ir štrunts.

User avatar
Leichttraktor
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 177
Pievienojies: 22 Sep 2015, 14:18
Reputācija: 0

Post no Leichttraktor » 28 Mai 2016, 11:03

Nu ja, darba vairs nebūs, apple nupat arī aizvietojis 60k darbinieku ar robotiem.
Tēvi nodzersies, mātes pakārsies, ar "GMI" augstskolu neredzēt, būs kā tik ļoti idiotiskajā filmā Elysium.
Du hast mich gefragt und ich habe dir gesagt!

Pievienot atbildi

Return to “IT ziņas”