Page 1 of 1

Šveices referendums par "Basic Income" ieviešanu

Posted: 06 Jūn 2016, 08:05
no samurajs
"Ja jūs vēlaties celt sociālismu, izraugieties tam valsti, kuras nav žēl!" (Otto fon Bismarks)

Ar lielu blīkšķi izgāzies referendums Š veicē, valstī, kurā pirmajā tika apsvērta iespēja ieviest garantēto minimālo ienākumu (GMI, jeb Basic Income) katram pilsonim. Atbilstoši projektam, ikvienam nestrādājošam pieaugušajam valsts garantētu 2500 Š veices franku (2255 EUR) mēneša ienākumu, kamēr bērnu pabalsts būtu 625 CHF (563 EUR). Referendumā par GMI ieviešanu nobalsoja vien 23.1% šveiciešu, kamēr pret bija 76.9%. Pasākuma apmeklējums - 46.3%.

Image

Pirmkārt, Š veices iedzīvotāji ir ārkārtīgi konservatīvi, un reti ko vēlas mainīt savā dzīvē. Otrkārt - neviens negrib nākotnē uzturēt liekēžus uz sava kakla. Lai cik, bet zemāk apmaksātajā tautas slānī tādi noteikti rastos. 2500 CHF Š veices apstākļiem vispār nav ļoti liela summa. Pirms 2 gadiem notika referendums par minimālās algas celšanu līdz 4000 CHF (3600 EUR) - tad pret bija 76.3%, jo pārliecinošais vairākums apzinājās, ka reti kurš uzņēmējs spēs visiem maksāt tik daudz.

Image

Nav grūti iedomāties, ka ja Latvijā notiktu referendums uz šādiem noteikumiem - atsaucība būtu ne mazāka kā slavenajam V. Zatlera "rīkojumam nr. 2". Tomēr Š veicē lumpenizācijas procents ir daudz, daudz mazāks, un pilsoņi apzinās varbūtējās sekas šādām pārmaiņām. Pirmais negatīvais efekts varētu būt masīva nodokļu celšana, jo no kaut kurienes tā GMI izmaksājamā nauda ir jādabū. Tas draud ar nekontrolējamu ķēdes reakciju, kad milzīgo nodokļu dēļ strādāt kļūs neizdevīgi, un vairums izvēlēsies saņemt "bomžu naudu". Rezultāts - garantēti sagrauta ekonomika un valsts nespēja pildīt savas saistības jeb bankrots.

Image

Nākamais referendums par šo tēmu varētu notikt Helsinkos, bet vislielākais Basic Income atbalstītāju pulks ir Spānijā un Itālijā.

GMI reklāmas kampaņa: bankas pašizgāzējs izber naudu, un visi ņem cik grib...

Image
Image

http://www.swissinfo.ch/eng/results-vot ... d/42153620

Posted: 06 Jūn 2016, 23:00
no Osy
Ja man maksātu tos 2255 EUR mēnesī, tad es toč nestrādātu :D

Posted: 07 Jūn 2016, 02:06
no shady
Tik tiešām? Š veicē tie 2k ar kapeikām ir tas pats, kas lv tie 250 eiro (vai cik nu tur bija tā minimālā alga). Es, piemēram, labāk lv strādāju un saņemu 1k nevis tos 250.

Š veicē tie 2k ir tīra bomžošanās... normāls cilvēks izvēlas strādāt un dzīvot tā kā grib, nevis katru dienu domāt par izdzīvošanu.

Posted: 07 Jūn 2016, 12:54
no msh
Tik jāpatur prātā ka tev ir tāda sagrozīta realitātes uztvere, kurā katrs latvietis dzīvo rīgā, bet uzturā lieto visādas gastronomiskās perversijas.

Ar 250 eirām latvijā, pie noteikuma ka nav jāstrādā, varētu dzīvot tīri zaļi - man tādā situācijā, atbrīvojoties no vairs nevajadzīgajām mašīnām, mēnesī paliktu kāds sotaks tīri tēriņiem.

Posted: 07 Jūn 2016, 14:04
no Osy
Es nestādos priekšā kā var neiztikt ar tiem 2k. Samaksāt par komunālajiem+telefons+internets gan jau ar 1k pietiktu, protams, ja nedzīvo pilī. Tad 1k paliek paikai + kādām lupatām un pārējām izvirtībām, manuprāt pat vairāk kā pietiekami.

Posted: 07 Jūn 2016, 15:58
no ruukjis
Un tu esi otrs sagrozītās realitātes gals. Ne visi latvieši dzīvo meža būdiņā, pārtiek no lapsu gaļas un internetu zog no bezvadu kamērām, kas uzstādītas briežu novērošanai.

Bet piekrītu, ka Shady smagi pārspīlē - nu nevar 2250€ pielīdzināt 250€.

Posted: 07 Jūn 2016, 18:12
no Crow
Un tu esi otrs sagrozītās realitātes gals. Ne visi latvieši dzīvo meža būdiņā, pārtiek no lapsu gaļas un internetu zog no bezvadu kamērām, kas uzstādītas briežu novērošanai.
Tbh, latviešiem vairāk principā nepienāktos. Pa lielam dienaszagļi, tukšpļūši, ņerkstētāji, mauķeles un pižoni! Nezinu, vai CCCP beidzot salauza vareno tautas garu, vai viņi vienmēr tādi ir bijuši vai tas ir globāls signum temporis (sliecos uz šo), bet n-simts gadus visu pārdzīvojusī darba tauta ir mirusi, savukārt pašreizējā tauta ņehujā nav pelnījusi.

Posted: 07 Jūn 2016, 20:45
no shady
Ok, es varbūt arī pārspīlēju, jo noteikti Š veicē uztvere par minimālo algu ir korekta, nekā tā ir Latvijā. Tas droši vien ir līdzīgi kā Īrijā, te cilvēki,kas sēž uz tiem pabalstiem ar badā nemirst un pietiek tā saucamajai basic pakai. Turpretī Latvijā par minimālo vari iet zem tilta dzīvot.

P.s. — msh ir īpašs gadījums. Ja ÄŒakam Norisam būtu brālis, tad tas būtu msh. Teikt, ka 250 eiro ir pietiekami lv un vēl sotaks paliek pāri...nu...visu cieņu... man 160 eiro aizgāja par dārziņu vien, ja pieskaita dzīvokli, rēķinus, paiku un visu pārējo,kas ikdienai nepieciešams, man izdzīvošanas summa bija pavisam cita..

Posted: 07 Jūn 2016, 22:31
no ruukjis
Urbānās leģendas par čaku... man ar viena ir:
Vai zinat īsto iemeslu kāpēc Bear Grylls pārtrauca filmēt Man vs Wild - jo uzzināja par msh...

Posted: 07 Jūn 2016, 23:05
no Brutto
Man arī pietiktu ar 250 € :P Ar 49 eiro gan nevar izdzīvot :(