Bulgārijā visa valsts oriģinālā datorprogrammatūra obligāti kļūs Open Source

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Bulgārijā visa valsts oriģinālā datorprogrammatūra obl

Post no samurajs » 05 Jūl 2016, 08:51

Bulgārijā tāpat kā daudzās citās postpadomju valstīs korupcija sit augstu vilni. Valsts izsludinātie tenderi jeb iepirkumi kļuvuši par pliku formalitāti, jo vienalga lielākoties uzvar augstāko ierēdņu radiniekiem piederošas privātfirmas. Lobisma un "otkatu" sistēma visspilgtāk izpaužas datorprogrammatūras valsts tenderos, kur fiksētas rekordlielas atlīdzības: par statiskas web lapas izstrādi samaksāti 300.000 EUR nodokļu maksātāju naudas.

No "siles" tālāk stāvošie ierēdņi kopā ar sabiedrību intensīvi cīnījās pret korupciju, līdz guva uzvaru, un Bulgārijas Elektroniskās pārvaldes likums papildināts ar punktiem, kas liek valsts pasūtījumu izpildītājiem obligāti publiski atklāt programmatūras kodus, resp. viss notiek pēc Open Source likumiem. Turpmāk visiem ar programmēšanu saistītiem tenderiem būs jāpievieno šādi punkti:

* Datorprogrammām jāatbilst Atvērtā koda principiem.
* Visas autor- un blakustiesības uz programmatūru, to izejas kodiem, interfeisu dizainu, datubāzēm, kuras ir valsts pasūtījuma priekšmeti, jānodod pasūtītājam (valstij) bez jebkādiem ierobežojumiem uz lietošanu, modifikāciju vai izplatīšanu.
* Izstrādei jānotiek Iepirkumu aģentūras atbalstītā repozitorijā (domājams, ar spoguļservera pievienošanu vietnē Github.com).

Viss minētais attiecas tikai uz oriģinālo programmatūru. Valsts iestādes varēs arī turpmāk iepirkt gatavus risinājumus kā Microsoft Windows, Office utt. - protams, no viņiem neviens koda atklāšanu neprasīs.

"Silei" pietuvinātās aprindas mēģināja kritizēt atvērtā koda principu - piemēram prof. M. Konstantinovs no firmas Information Services JSC uzskata, ka nekādā gadījumā nedrīkst to darīt: koda atvēršana vēlēšanu balsu skaitīšanas sistēmā ļaus "jebkuram to uzlauzt". Tomēr tas tika atspēkots, jo praksē Bulgārijas informācijas sistēmās un interneta vietnēs atklājies liels daudzums drošības problēmu, kuras neviens nevar izlabot: līgums ar izstrādātājfirmu izbeidzies (vai pati firma vairs nepastāv), bet kodi nevienam nav pieejami. 300.000 EUR vērtās web lapas "gāžoties" pie vismazākās noslodzes. Ja kodi nebūtu noslepenoti, jebkurā laikā varētu noalgot speciālistus drošības ielāpu izlaidei.

Aktīvisti gan brīdina, ka likums vēl nenozīmē tā automātisku izpildi. Lielās firmas un korumpētie ierēdņi var izdomāt dažādas viltības, lai izvairītos no kodu atklāšanas. Tāpēc liela nozīme ir sabiedrības neatslābstošai uzmanībai.

Image

Avots
Image

User avatar
BlackHalt
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 276
Pievienojies: 08 Sep 2009, 19:01
Reputācija: 0
Atrodas: Wrīga

Post no BlackHalt » 05 Jūl 2016, 10:19

Iedomājies, tu gadiem jau apgūsti 14 miljonus naudiņas, esi sācis būvēt vasarnīcu, bet šitie...

User avatar
jēzus
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 103
Pievienojies: 01 Okt 2009, 13:06
Reputācija: 0

Post no jēzus » 05 Jūl 2016, 11:41

yās!! mums ar vajag!

User avatar
Crow
E-žurnālists
Atbildes: 5391
Pievienojies: 10 Mai 2009, 14:22
Reputācija: 0
Atrodas: Ir

Post no Crow » 05 Jūl 2016, 13:16

Vai tik beigās nebūs tā, ka minētie speciālisti maksās tieši tikpat, cik jauns projekts. Un valstī viss būs kārtībā.
Дебилы, бл*ть...

User avatar
MeistarsUnVergs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1392
Pievienojies: 22 Aug 2014, 15:14
Reputācija: 1

Post no MeistarsUnVergs » 05 Jūl 2016, 17:36

Solis pareizajā virzienā! Lai gan par latvija.lv Frontpage taisīto statisko lapu savulaik tika samaksāts nepilns miljons Ls?
Legālās programmatūras lietotāji ir vēl lielāki stulbeņi par legālo narkotiku lietotājiem

uldics
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 428
Pievienojies: 26 Sep 2009, 11:59
Reputācija: 0

Post no uldics » 07 Jūl 2016, 09:21

Konstantinovs ir digitālais tumsoņa. Izsaka gudrus spriedelējumus jomā, kur neko nejēdz. Klasisks security through obscurity slimības gadījums. Bet ko var gribēt no politiķa, intelekts tur parasti nav klāt.

Pievienot atbildi

Return to “IT ziņas”