Privātuma beigas: drīzumā Latvijas tālruņu priekšapmaksas kartes nāksies reģistrēt

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Privātuma beigas: drīzumā Latvijas tālruņu priekšapmak

Post no samurajs » 21 Okt 2016, 11:26

Vakar, 20. oktobrī, LR Satiksmes ministrija prezentējusi projektu VSS-1010 par mobilo sarunu priekšapmaksas karšu lietotāju datu obligāto reģistrēšanu. Tas nozīmē, ka tā pieņemšanas gadījumā (un tas noteikti tiks pieņemts, jo pamatīgi atvieglos darbu Lielajam Brālim) visas Zelta Zivtiņas, LMT Kartes, Amigo un Bites priekšapmaksas kartes būs jāpiesaista konkrētam personas kodam. Tātad nāksies ņemt pasi un doties pie attiecīgā operatora.

Tiek pamatots, ka dažās Eiropas valstīs precedents jau esot. Piemēri - Spānija, Slovākija, Ungārija, Grieķija, Francija. Spānijā un Slovakijā priekšapmaksas kartes pārdod pēc personas dokumenta uzrādīšanas, bet Ungārijā tās nopirkt var jebkurš, bet pēc tam jāiet pie operatora karti reģistrēt. Grieķijā tiem, kuri laikā nereģistrēja priekšapmaksas kartes - pakalpojumu slēdza, kaut arī sarunu kredīts nebija iztērēts. Līdz 2016. gada beigām notiks projekta izvērtēšana un tiesiskās bāzes izveide. Tālāk tiks noteikts pārejas periods - apmēram 1.5-2 gadi.

Jāpiebilst, ka nākamais prognozējamais solis varētu būt visu pilsoņu obligātā čipošana - vēlams ar GPS trekeru iešūšanu dibenos...

Image

Oriģinālās preses relīzes teksts (projekts pilnā izklāstījumā šeit):

Ēnu ekonomikas apkarošanas padome 2016.gada jūnijā apstiprināja Valsts iestāžu darba plānam ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016.-2020.gadam (plāns). Plāns paredz Satiksmes ministrijai (SM), iesaistot nozares asociācijas, līdz 2016.gada 31.decembrim izvērtēt iespēju un lietderīgumu tiesiskā regulējuma ieviešanai, kas paredzētu pienākumu mobilo sakaru operatoram reģistrēt personas, kura iegādājas mobilo sakaru operatoru priekšapmaksas karti (karte), identificējošus datus (piemēram, personas kodu), sasaistot reģistrētos datus ar konkrēto karti.

Minētā pasākuma mērķis ir veicināt ēnu ekonomikas apkarošanu un sekmēt pret valsts drošību vērstu pasākumu un terorisma operatīvu novēršanu, kā arī nodrošināt personas, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, iespējami ātrāku noskaidrošanu.

Lai sagatavotu pamatotus priekšlikumus izskatīšanai Ministru kabinetā par karšu lietotāju datu obligātu reģistrāciju, viedokļus izteikt tika lūgti elektronisko sakaru komersanti, kuri nodrošina mobilos sakarus - SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, SIA “TELE2” un SIA “Bite Latvija”, kā arī Iekšlietu ministrija. Iespējami objektīvāka vērtējuma sagatavošanai jautājumā par karšu lietotāju datu reģistrāciju, kā arī galveno reģistrēšanas principu izzināšanai tika apzināta situācia Eiropas Savienības dalībvalstīs. Papildus tam saņemti arī Latvijas Juristu apvienības priekšlikumi un analīze

Mobilo sakaru operatoru viedokļi daļā jautājumu par obligātu karšu lietotāju datu reģistrāciju ir atšķirīgi, piemēram, SIA “TELE2” ieskatā plānā izvirzītie mērķi netiks sasniegti, bet tiks radīts administratīvais slogs mobilo sakaru operatoriem, savukārt SIA “Latvijas Mobilais Telefons” un SIA “Bite Latvija” pauž viedokli, ka karšu lietotāju datu reģistrācija ir plānā noteikto mērķu sasniegšanas svarīgs rīks, kas neprasa lielus ieguldījumus no mobilo sakaru operatoru puses, vienlaikus norādot, ka pieprasījumam pēc priekšapmaksas pakalpojumiem ir vērojama tendence samazināties, ko veicina tādi mobilo sakaru pakalpojumi, kurus lietot var tikai reģistrēti lietotāji. Kopumā informācija, kas saņemta no iesaistītajām pusēm, tajā skaitā citu valstu pieredze, liecina, ka karšu lietotāju datu reģistrācija ir vērtējama kā atbalstāms process, Kā svarīgs aspekts mobilo sakaru operatoru priekšlikumos, kas būtu jāvērtē ieviešot normatīvo aktu regulējumu, ir pietiekama pārejas perioda noteikšanā, kas ļautu sagatavoties karšu lietotāju datu reģistrēšanai un kas būtu ne mazāks kā 1.5 līdz 2 gadi no atbilstoša regulējuma spēkā stāšanās.

Latvijas Juristu apvienība ir aktīvi iesaistījusies un vairākkārtīgi sniegusi informāciju, kas pamato karšu lietotāju datu reģistrācijas ieviešanas nepieciešamību, jo ieviešot karšu lietotāju datu reģistrāciju, tiktu sasniegti mērķi, ko paredz ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, kā arī tiktu panākta virkne arī citu uzlabojumu - atvieglotu krāpšanas un citu noziegumu atklāšanu un samazinātu resursu patēriņu, kas tiek veltīts mobilo sakaru pieslēgumu īpašnieku noskaidrošanai.

SM, sadarbībā ar iesaistītajām pusēm, tostarp arī elektronisko sakaru nozari, rosina izstrādāt normatīvo aktu grozījumus. Tie nodrošinātu, ka mobilo sakaru operatoriem ir tiesības sniegt pakalpojumu karšu lietotājiem tikai pēc karšu lietotāju datu reģistrēšanas. Tāpat noteiktu nepieciešamos reģistrēšanas nosacījumus, tādus kā, piemēram, reģistrējamo datu apjoms, personas vecums, kura var reģistrēties kā kartes lietotājs, esošo karšu lietotāju reģistrēšana u.c. Kā arī noteiktu regulējuma spēkā stāšanās termiņu, paredzot pietiekamu pārejas periodu mobilo sakaru operatoriem atbilstošas tehniskās platformas karšu lietotāju datu reģistrācijai sagatavošanai un klientu informēšanai.

Š obrīd kartes var iegādāties ne tikai mobilo sakaru operatoru klientu apkalpošanas vietās, bet arī mazumtirdzniecības vietās, tādās kā veikali, kioski, degvielas uzpildes stacijas.

Informatīvā ziņojuma projekts nodots saskaņošanai ministrijām un ieinteresētajām institūcijām, pēc tam tas tiks izskatīts valdībā.
Image

User avatar
LAN
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 112
Pievienojies: 24 Aug 2013, 23:04
Reputācija: 0

Post no LAN » 21 Okt 2016, 20:39

Var jau izmantot dažādus servisus, piemēram keepCalling vai ko līdzīgu un ja vēl var atmaksāt ar bitcoiniem...

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 21 Okt 2016, 21:33

Un ja personas koda nav, piemēram, citu valstu iedzīvotājam?
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

User avatar
iKey
E-žurnālists
Atbildes: 1460
Pievienojies: 25 Apr 2007, 16:55
Reputācija: 0
Atrodas: Aizkraukles morālā anomālija

Post no iKey » 21 Okt 2016, 22:50

Vācijā lierasta prakse. Internetā aizpildi anketu ar vārdu uzvārdu un adresi, un lieta gatava.
Reset poga domāta tam, lai parādītu datoram, kurš te ir galvenais.

Jolla Sailfish
Image

User avatar
poisins
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 50
Pievienojies: 07 Jūl 2010, 20:58
Reputācija: 0
Atrodas: Alūksne <> Valmiera

Post no poisins » 22 Okt 2016, 11:01

Shady, Itālijā tā nav problēma - pasēm lauku secība (numerācija) ir standrtizēta. Ja nav personas kods tās valsts izskatā, ievadīs tādu kā ir pasē un viss. Pērkot SIM Itālijā, sākumā biju apjucis, bet tas liek arī atbildīgāk izturēties - ja kas notiek, tevi ātri sazīmēs rokā.

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 22 Okt 2016, 11:40

Dīvainākais ir tas, ka Bitē, lietojot numuru no Toxic laikiem, esmu šā kā tā reģistrējies.. :D Versijas tai manabite.lv ir mainījušās, bet dati iekšā ir - lai varētu pārlūkot un kontrolēt f-cijas.. Kā arī Bite-s kartes nemaz veikalos nepārdodas, un salonos viņi jau ievāc datus...

ZeltaReņģes un Okartes gan, veikalos tirgo, risinājums vnk. obligāta reģistrācija internetā.. Bet nu, tiem kas nodarbojas ar šīm nelegālajām lietām, kur problēma bomzi sarunāt pa 0.7 tilpumu, lai šis padalās ar saviem personu datiem.. :D Nu i vot būs, krutie bomži, ar 100 telefona nr.. un masīvu naudas apgrozījumu.. :D
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
MeistarsUnVergs
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1392
Pievienojies: 22 Aug 2014, 15:14
Reputācija: 1

Post no MeistarsUnVergs » 22 Okt 2016, 19:53

Kādēļ kā piemēru nemin Krieviju un Ķīnu, kur šāda totalitāras valsts metode sen jau kā pastāv. Reāli jēgas nekādas - aitas reģistrēs ar saviem datiem, gudrāki cilvēki palūgs bomzi lai nopērk vai ar netā sameklētiem personas datiem reģistrēs.
Legālās programmatūras lietotāji ir vēl lielāki stulbeņi par legālo narkotiku lietotājiem

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 24 Okt 2016, 12:54

Š ai sistēmai būtu vismaz kāds labums, ja būtu pieejama publiska telefonu grāmata, atkristu nezināmu numuru problēma. Jo šad tad nav vēlme celt nezināmus nr. , bet tā uzreiz parādītu - kas zvana, kāda firma, vai cilvēks.
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
Draxo
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 85
Pievienojies: 13 Sep 2011, 12:08
Reputācija: 0

Post no Draxo » 24 Okt 2016, 20:26

Nezinu, kā Tev, bet vismaz ir LIELI iebildumi, ka mans privātais mobilā telefona numurs būtu pieejams publiski.
<img src="http://pratadarbnica.lv/wp-content/them ... avicon.ico" width="17" height="17"> <a href="http://www.pratadarbnica.lv" title="Prāta Darbnīca" target="_blank">PrātaDarbnīca.lv - par interesanto visapkārt</a>

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 24 Okt 2016, 23:08

Kā to ņem, Ja visiem būtu publiski zināmi nr. tad zinātu kas tieši zvana - vai sapuvis viašrots atkal māksies virsū lai stutē uz jumta šķīvi un slēdz līgumu, vai cilvēks, kuram Tu esi vajadzīgs. Agrāk kad visiem bija fiksētie telefoni, taču bija telefona grāmatas... Nezin, vai tā bija problēma, pie reizes, fiksētajiem telefoniem pat nr. neuzrādījās... :]

Atliktu tikai vai nu atbildēt zvanītājam, vai nē. (Jo vismaz šajā līmenī, Tu kontrolē savu telefonu, nevis telefons Tevi)

Tagad sanāk, ka tavs nr. šā kā tā ir zināms, tikai ierobežotai cilvēku daļai, kurai ir piekļuve lietotāju datubāzēm pie operatoriem. Visus, tiem kam pieslēgums, šā kā tā var atrast, tagad pieķers klāt tikai priekšapmaksas kartes.
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
Mr.Death
Lietpratējs
Atbildes: 1779
Pievienojies: 17 Apr 2007, 19:13
Reputācija: 0

Post no Mr.Death » 25 Okt 2016, 04:31

Es jau dzirdu, kaa kontrobandu piipeejoshie un vodku dzerosjie papasjas saldi iesmej par sjo "Eenu ekonomikas plaanu", mhhhh. Kameer vien netiks izskausta skaidraa nauda, lielajai un visu varenajai mafijai, ko sauc par valdiibu, tiks rubiits uz sejas visbezkauniigaakajaa liimenii.

Turklaat par mobilo sakaru deanonimizaaciju runaajot.... Latvijaa tacju ir viens labi paziistams krediitkantoris (vispuukainaakais no visiem), kursj savus nemaksaataajus aplaimo ar zvaniem veelos vakaros, naktiis, briivdienaas un sveetku dienaas - no aarvalstu numuriem. Klausi paceljot, atskan automaatiskais atbildeetaajs, kursj monotonaa tonii diktee "Juus esat paraadaa kompaanijai TAADAI UN TAADAI. Luudzu apmaksaajiet paraadu!".

Man viena padruga, kurai ir probleema ar naudas menedzjmentu un krediitiestaadeem, pati iedeva noklausiities vienu sjaadu zvanu, un paraadija arii ienaakosjo zvanu veesturi, prasot kaa lai no sjiii sviesta tiek valjaa. Protams, maksaat vinja tam kantorim negrasiijaas, taapeec teicu, lai vienkaarsji nomaina numuru.

Citu variantu nebija, jo LV operatori un varas iestaades vienkaarsji fiziski nevar identificeet sjaadus zvaniitaajus. Pati krediitiestaade, protams, neko nezin, un vinjai par sjiem pretlikumiigajiem zvaniem ir pirmaa dzirdeesjana, mhhhhh.

Luuk Jums piemeers, kaa apiet sisteemu, ja gribat veel, rakstiet. :>

User avatar
Draxo
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 85
Pievienojies: 13 Sep 2011, 12:08
Reputācija: 0

Post no Draxo » 25 Okt 2016, 11:50

Jā, atrast var arī tagad, bet ne katrs mirstīgais šmulis - pagaidām es pats varu +/- noteiktu to personu loku, kam brīvprātīgi izpaust savu numuru.

Ja ko šādu tiešām pieņems un ieviesīs šajā bedrē, atliks vien reģistrēt numuru uz cita vārda.
<img src="http://pratadarbnica.lv/wp-content/them ... avicon.ico" width="17" height="17"> <a href="http://www.pratadarbnica.lv" title="Prāta Darbnīca" target="_blank">PrātaDarbnīca.lv - par interesanto visapkārt</a>

Pievienot atbildi

Return to “IT ziņas”