DIY mūzikas instruments – cajon – ZEM 5LS!

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti DIY mūzikas instruments – cajon – ZEM 5LS!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #154190
    Loading
    Participant

    DIY ideja, lai būtu ko darīt gaišajos vasaras vakaros: izveidosim sitaminstrumentu – “cajon” [kahon]. Cajon`u bieži salīdzina kā lielo bungu mazo versiju. Centīsimies izveidot tāda veida “cajon”, lai varētu iegūt gan basa, gan snare bungas skaņas. Taisot bungu vadīsimies pēc šīs rasējuma:

    Lai ķertos pie darba vajag šādus darba instrumentus:

    figūrzāģi (vēlams),

    ripzāģi,

    urbmašīnu,

    slīpmašīnu (vēlams).

    Vēl vajadzēs kaudzi ar skrūvēm, smilšpapīru un laku.

    Youtubā darboņi, taisot cajon, izmanto pat virtuves skapīšu skaidplāksnes – tomēr es dodu priekšroku saplāksnim. Pie tam, pērkot saplākšņa atgriezumus mēs varam ietaupīt daudz naudas. Par 3Ls nopirku biezo saplāksni (11 finiera kārtas) kastes malām. Nebija smuka plānā saplākšņa mājās, tāpēc nācās nopirkt jaunu 3mm lielo standarta plāksni.

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0060_1.jpg[/img]

    Ar ripzāģi sagriežam malas pēc norādītajiem izmēriem rasējumā un vajadzētu iznākt 4 smukām plāksnēm. Ja ir lentas slīpmašīna, varam vēl zāģējuma malas noslīpēt…

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0063_1.jpg[/img]

    Tālākais jau būs grūtāks darbs. Saplāksnī veikt urbumus nedaudz mazākus par skrūvi. Doma tāda, lai saplāksnis “neatvērtos” (nesaplaisātu pa līmejuma vietām) un skrūve tiktu ievadīta pareizā virzienā (neizlīstu ārā). Urbjot atceramies, ka jātrāpa tajā laukumā, kur pretī stāvēs otrs saplākšņa gabals. Manā gadījumā “logs” ir 11mm no malas, urbumu veikšu tieši pa vidu 6mm vai 5mm no malas.

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0069_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0078_1.jpg[/img]

    Vēlreiz varam aplūkot urbumus priekš skrūvēm. Arī otrajā plāksnē vajag veikt urbumus. Iedzinu mazu nagliņu un pārējos caurumos varēju veiksmīgi ieurbt un uzreiz ieskrūvēt skrūvi. Tādā veidā sakrūvējam visu kasti kopā. Ķersimies pie priekšējā un aizmugurējā vāka, kuri veidoti no 3mm vai 4mm plānā saplākšņa. Ar ripzāģi izgriežam attiecīgajos izmēros divas plāksnes. Smukāko atstājam priekšai. Aizmugurējai plāksnei izgriežam skaņas caurumu. Es paļāvos uz rasējumā norādīto cauruma izmēru. Ar cauruma izmēru var eksperimentēt, lai iegūtu dažādāku skaņu, dziļāku basu vai arī “hit bass” skaņu. Izgriežam caurumu ar figūrzāģi un novietojam vietā. Lai tā plāksne neizkustētos pie katra neliela trieciena – uzliekam ko smagu, es izlīdzējos ar 2 āmuriem. Tādā pašā stilā – veicam urbumu un pēc tam ieskrūvējam skrūvi – pabeidzam aizmuguri.

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0080_1.jpg[/img][img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0091_1.jpg[/img]

    Darbojoties ar priekšas plāksni, jābūt ļoti uzmanīgiem, lai neizveidotu nevajadzīgas buktes vai kādus smērējumus. Līdzīgi, ka ar aizmugurējo vāku, tā arī daram ar priekšējo. Skrūves cenšamies likt pēc rasējuma.

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0087_1.jpg[/img]

    Slinkākie var pabeigt šeit savu projektu un pāriet pie beigu fāzes, bet mēs turpināsim ar “snare” skaņas pievienošanu.

    Ebajā var nopirkt snare vadiņus. Man tas neder, jo mērķis bija iekļauties zem 5Ls. Izmantoju mandolīnas stīgas, jo tās man bija pie rokas. Būtībā jau vienalga, ģitāras vai mandolīnas, abas vienādas. Varam, protams, eksperimentēt ar stīgu biezumiem dažādākai “snare” skaņai. Līstes atgriezumā divi urbumi priekš stīgām un ar divām skrūvēm pie malas piestiprināts. Ļoti uzmanīgi vajag atrast īsto vietu. Tā, lai stīgas grabētu sitot pa priekšējo plāksni. Man izdevās īsto vietu atrast ar pirmo reizi.

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0100_1.jpg[/img]

    Vienā pusē stīgas nostiprinam “uz mūžiem” kā saka… Otrajā pusē ierīkosim kaut kādu regulēšanas iespēju, lai varētu “skaņot” stīgas. Es izmantoju reģipša skrūvi priekš griesta lampām (vismaz tam tā tika izmantota).

    [img]https://notepad.lv/userpix/5_imag0103_1.jpg[/img]

    Skrūvējam priekšējo plāksni atpakaļ. Nobeigumā kārtīgi visas malas ar smilšpapīru apstrādājam. Priekšējo un aizmugurējo paneli appūtu ar laku, bet tu vari arī krāsot… Brīva izvēle. Neaizmirstam par kājiņām, lai kaste atrastos nedaudz virs zemes, tas rezonansei un izskatam. Tas arī būtībā viss.

    Projekta izmaksas:

    Saplākšņi 3,50Ls

    Laka 1,20Ls

    Smilšpapīrs 0,10Ls

    Skrūves 0,00Ls (no pārpalikumiem)

    Stīgas 0,00Ls (kaut kādas vecas stīgas)

    Kopā: 4,80Ls, iekļaujamies zem 5Ls!!!!!

    Cajons izdevies lielisks un jau ir piedalījies koncertos. Plānos ir uztaisīt nedaudz mazāku un ar zvaniņu vienā stūrī… Bet tas nākotnē….

    #270652
    samurajs
    Participant

    Paldies autoram par rakstu, tikai ne jau katrs zinās, kas tas cajon par zvēru, un kā ar to rīkoties. Š eit ilustratīvs video (anyway līdzjūtība kaimiņiem 😀 ):

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4J3FmmKdZUw[/youtube]

    #270653
    dzhonsons
    Participant

    Super raksts. Paldies, kādreiz varbūt izmēģināšu uztaisīt 🙂

    Vai tevis veidotais spēj izdvest tādas pašas skaņas kā samuraja video? Ja nē, tad kas atšķiras? Un varbūt vari uzfilmēt savējo darbībā?

    #270654
    Loading
    Participant

    Kopumā ņemot skaņas ir līdzīgas. Atšķirās vien nianses, bet tas jau normāli roku veidotiem instrumentiem. Liela nozīme ir arī pašam spēlētājam. Cik ļoti viņš ir iepazinis savu instrumentu un kā skaņo. Skaņot var pašas stīgas un arī priekšējai plāksnei skrūves skruvēt dziļāk vai vaļīgāk…

    #270655
    KristoZ
    Participant

    Pietrūkst bildes, kurā attēlots, kā tas viss beigās izskatās…

    #270656
    Loading
    Participant
    #270657
    Svens
    Participant

    Komplekts ir RMIF?

    (Neko nesaku, tikai pārbaudu savu acu gaišumu un atmiņu 😀 )

    #270658
    Loading
    Participant

    Manuprāt jā! Mēs gan tik nemākam tās plēves pareizi noskaņot. Kā 5 gadus stāvējušas pagrabā, tā spēlejam!

    #270659
    Brutto
    Participant

    Tā arī nesapratu – tas ir elektroakustisks sitamais instruments, vai?! Neredzu, ka stīgām būtu signāla noņēmēji (spolītes..).

    #270660
    Loading
    Participant

    Nav elektroakustisks instruments.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā