«Plānotā novecošanās» jeb Kālab pārdeg spuldzītes?

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

«Plānotā novecošanās» jeb Kālab pārdeg spuldzītes?

Post no samurajs » 18 Jūl 2016, 16:10

Pagājušajā gadā milzu jubileja bija kādai kvēlspuldzītei, kura deg Livermoras (Kalifornija) ugunsdzēsēju depo kopš 1901. gada. Kompānijas Shelby Electric roku darbs nonstopā nokalpojis 1'000'000 (vienu miljonu) stundu kā nakts apgaismojums. Sākotnēji konstruēta kā 60-vatīga, tagad šīs spuldzītes gaismas plūsma vairs atbilst tikai 4 vatiem. Bet tā joprojām deg un nepārdeg, un par to nokļuvusi Ginesa rekordu grāmatā. Arī ugunsdzēsēju vidū šis unikums kļuvis par veiksmes simbolu - agrāk pirms katra izsaukuma dzēsēji centās tai pieskarties. Sola, ka drīzumā šo eksponātu pārvietos uz muzeju, kur tam arī vieta. Bet pagaidām speciāla kamera translē spuldzītes gaismu visai pasaulei.

Image
Image

Ja visas spuldzes sāks kalpot miljons stundu - tas var būt ļoti slikti biznesam, izlēma pasaules lielākie apgaismes ierīču ražotāji. Tāpēc 1924. gada 23. decembrī to pārstāvji tikās Ženēvā, lai nodibinātu karteli Phoebus. Rezultātā visi parakstīja līgumu, pēc kura izstrādās un ražos kvēlspuldzes tikai ar 1000 stundu darbmūžu. Š īs 1000 stundas kā kvēlspuldžu standarts saglabājušās arī mūsdienās. Uzskata, ka iespējams šis bijis pirmais "plānotās novecošanās" piemērs vēsturē.

Tagad ražotājfirmām radušās jaunas sirdssāpes superekonomisko LED spuldzīšu veidā. Ja kvēlspuldzēm varēja visai precīzi aprēķināt volframa kvēldiega parametrus, lai tas iztvaikotu un pārdegtu noteiktajā laikā, tad ar LED tas neiet cauri. Standarta spuldzītes kalpošanas ilgums ir 25,000 h, kas nozīmē gandrīz 3 gadu degšanu nonstopā. Vidējā ASV mājsaimniecībā LED spuldzīte ieslēgta 1,6 stundas dienā, respektīvi tai būtu jākalpo ap 43 gadiem. Par kādu biznesu tad var runāt? Izmantot sliktas kvalitātes detaļas arī nevar, jo tad pircējs izmantos likumīgās 2 gadu garantijas saistības un nesīs izdegušo spīdekli atpakaļ. Bez tam tirgū pieejamas arī LED spuldzes ar 50,000 h un ilgāku darbmūžu.

Philips mēģinājis kaut ko darīt "plānotās novecošanās" sakarā un izlaidis spuldžu partijas ar pazeminātu resursu 10,000 h par 5 dolāriem gabalā. Vienīgi ķīnieši joprojām neiespringst par kvalitāti, un ražo LED gaismas avotus milzīgā daudzumā gandrīz par sviestmaizi. Š obrīd LED spuldzīšu īpatsvars pasaulē ir tikai 7%, bet plānots, ka uz 2022. gadu tie būs jau 50%. Vienīgi ASV fiksēts, ka katra ceturtā spuldzīte jau šogad ir LED. Š os gaismas avotus mūsdienās ražo katrs, kam nav slinkums, tāpēc veidot kaut kādas sazvērestības kļuvis neiespējami.

Biznesmeņi jau sadomājuši variantus, kā nepalikt bešā. Izeja ir "gudrie mājokļi", uz kuriem taisās spiest nākotnē. Philips jau ražo "smart" LED spuldzītes un Hue kontrolierus, kuri pieslēdzas internetam ar Zigbee protokolu. Tas dod iespēju centralizēti mainīt telpu apgaismojumu, tā krāsu temperatūru (16 M krāsu). Pagājušā gaida beigās izlaists tīkla tilta programmatūras atjauninājums, kurš gudrajā mājoklī ļaus lietot tikai un vienīgi Philips un Co. spuldzītes. Pat izdomāts nosaukums - Friends of Hue. Jebkuri Cree, GE, Osram ražojumi tiek bloķēti. Līdz ar to arī šajā lauciņā ienāk autortiesības bēdīgi slavenā ASV likuma DMCA kontekstā.

Attēlā: Philips Hue spuldzītes

Image

Visdrīzāk lielie apgaismes ierīču rūpnieki ies viedtālruņu ražotāju pēdās, kuri panākuši, ka viedtālruņus Eiropā vidēji maina ik pēc 2.7 gadiem. Tehniski ierīces vēl varētu funkcionēt daudzus gadus, bet jaunākais programmnodrošinājums uz tām vairs nedarbojas plus nav pašu jaunāko funkciju plus "izgājis no modes" utt. Tas pats gaidāms ar gudro mājokļu spuldzītēm.

Bet pagaidām lielrūpnieki nodrošinās pret iespējamajiem zaudējumiem. Philips LED ražotni transformējis meitas firmā Philips Lighting. Vācu Osram savu 2 miljardus vērto spuldžu biznesu pārslēdzis uz neatkarīgu kompāniju Ledvance, kuru jau tagad mēģina pārdot. General Electric jau pagājušā gada oktobrī nodibināja specializētu meitasfirmu G.E. Lighting. Ja kļūs neizdevīgi - firmu pārdos ķīniešiem.

Image
Image

User avatar
LooNeY
E-žurnālists
Atbildes: 755
Pievienojies: 10 Okt 2010, 18:51
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no LooNeY » 18 Jūl 2016, 16:57

Man privātenē arī ir viena kvēldiegu spuldzīte-rekordiste, gluži 24/7 nedeg, bet kalpo kā wc gaismeklis. Arī savulaik kad pirka bija 60w, tagad protams jau pēdējos gadus ir tāda dzeltenīga(uz orandžo toni velk) un nespodra, bet pietiekama priekš tualetes apmeklējuma, īpaši nakts stundās tur neko SPOŽU nevajag! :D Roka neceļās aiztikt jo gribu zinat cik vēl ilgi izvilks :D Mājā dzīvo un ik dienu viņa tiek slēgāta(kaut vai on/off cikls pēc idejas jau SEN cauri)
Pirkta un ieskrūvēta ap 2004/05 gadu.

Tikmēr dzīvoklī kopš 2010 gadā ievācos, visās telpās šķiet esmu mainījis pa 3, 4 spuldzēm, visas žigli deg ārā pie savām noteiktajām darbu stundām vienalga vai parastā vai ekonomiskā vai halogēnā. Pagājušogad visur saskrūvēju ne ķīniešu LED... redzēs...

User avatar
atlans
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 150
Pievienojies: 11 Aug 2007, 20:01
Reputācija: 0
Atrodas: Riga, Vecmilgravis

Post no atlans » 23 Jūl 2016, 22:25

pirmo uber kruto ekonomisko spuldzīti nopirku pa 23 latiem. labi ka tagad cenas kritušās. ja būtu tad saliktu led spuldzes bet rimi pāŠ—ejās nav, tikai ekonomiskās.
www <--- wild wild west (Will Smith)

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”