Piešķirtas 2016. gada Ig Nobel (Šnobeļa) balvas

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Piešķirtas 2016. gada Ig Nobel (Šnobeļa) balvas

Post no samurajs » 23 Sep 2016, 14:49

22. septembrī notika gadskārtējā Ig Nobel (Š nobeļa) balvu piešķiršana par kuriozākajiem zinātniskajiem pētījumiem pēc principa "vispirms pasmejies - pēc tam aizdomājies". Laureātu balva šogad bija milzīga - veseli 10 triljoni Zimbabves dolāru. Turpinājumā neliels ieskats nominācijās.

* Medicīnā Ig Nobel balvu saņēma vācu zinātnieki par darbu "Itch Relief by Mirror Scratching. A Psychophysical Study". Ideja tāda: ja kaut kur niez vienā ķermeņa pusē, tad to var novērst, ja paskatās spogulī, un pakasa attiecīgo ķermeņa vietu pretējā pusē.

* Vairošanās teorijā pie balvas tika Ēģiptes urologs Ahmed Shafik par darbu "Effect of Different Types of Textiles on Sexual Activity. Experimental study". Pētījumā apskatīja žurku vairošanās instinktus, kad tās ieģērba poliestera, kokvilnas, vilnas un jaukta materiāla apakšbiksēs. Noskaidrots, ka ja žurkas ieģērbj poliestera apenēs, to seksuālā aktivitāte krītas. Tas varētu būt izskaidrojams ar elektrostatisko lādiņu, ko ģenerē šis materiāls.

Image

* Marketingā triumfēja jaunzēlandieši ar darbu "The Brand Personality of Rocks: A Critical Evaluation of a Brand Personality Scale". Tika pētīta zīmolu un personību atbilstība akmeņiem. Piemēram, viens akmens zinātniekiem asociējās ar "Š…ujorkas biznesmeni, bagātu, mierīgu, nedaudz aizdomīgu". Citus akmeņus noraksturoja kā "ceļotāju, cilvēku ar klaiņojošu dzīvesveidu" vai "liberālu skaistu sievieti, kura agrāk strādāja par modeli, un dod priekšroku organiskai pārtikai". Pētījumam ir arī praktiska loma marketinga teorijā.

* Bioloģijā uzvaras laurus plūca divi briti - Charles Foster un Thomas Thwaites. Pirmais dažādos laikos iejutās āpša, ūdra, aļņa, lapsas, putna ādā un piekopa to dzīvesveidu. Piemēram āpša lomā zinātnieks ēda tārpus un mēģināja saost vilkus. Pilsētas lapsas lomā viņš barojās no miskastēm un gulēja pagalmos.
Savukārt Tomass izgatavoja speciālus roku pagarinātājus un iejutās reālā āžu ganāmpulkā Š veices Alpos. Viņš 3 dienas ēda zāli, blēja un lēkāja pa klintīm. Piedzīvojums varēja bēdīgi beigties: "Es mierīgi slaistījos un plūcu zālīti. Kad pacēlu galvu, redzēju, ka visi citi pārtraukuši gremot, un apkārt man veidojas neredzēta spriedze. Tad viens vai divi āži ar ragiem sāka riņķot ap mani, un jau padomāju, ka bez kaujas neiztikt".

Image
Image


* Fizikā balvu sadalīja starptautiskais kolektīvs no Ungārijas, Zviedrijas, Spānijas un Š veices par pētījumiem An Unexpected Advantage of Whiteness in Horses: The Most Horsefly-Proof Horse Has a Depolarizing White Coat" un"Ecological Traps for Dragonflies in a Cemetery: The Attraction of Sympetrum species (Odonata: Libellulidae) by Horizontally Polarizing Black Grave-Stones". Divos vārdos - baltas krāsas zirgus mazāk nomoka kukaiņi un spāres ļoti iecienījušas melnus kapakmeņus.

* Psiholoģijā apbalvoja jauktu zinātnieku kolektīvu par 1000 meļu aptaujāšanu un melošanas likumsakarību atklāšanu. ("From Junior to Senior Pinocchio: A Cross-Sectional Lifespan Investigation of Deception"). Izrādījās, ka bērni ar katru gadu melo aizvien vairāk, līdz sasniedz maksimumu pusaudža vecumā. Pieaugušie melo vidēji divreiz dienā, pie tam parasti uz vecumu aizvien retāk. Zinātnieki loģiski pieļāva, ka viņu aptaujā daļa arī sameloja.

* Miera balva/filozofija - kanādieši un amerikāņi pamatoja, kā bezsakarīga muldēšana ar tajā iekļautiem zinātniskiem terminiem ietekmē līdzcilvēkus. ("On the Reception and Detection of Pseudo-Profound Bullshit"). Frāzes kā "vienotība, kura ar savu klusumu pārspēj bezgalības fenomenu" vai "slēptā būtība pārveido nepārspējamo abstrakto skaistumu" var noderēt hipnozē, zobārsta pacientu uzmanības novēršanā vai vienkārši iedzīt pilsoņus stuporā.

* Literatūrā triumfēja zviedrs Fredrik Sjöberg ar autobiogrāfisku triloģiju "The Fly Trap", kur 3 sējumos aprakstīta bauda, kolekcionējot beigtas mušas, kā arī dzīvas mušas.

* Uztveres teorijā pie balvas tika japāņi par publikāciju "Perceived size and Perceived Distance of Targets Viewed From Between the Legs: Evidence for Proprioceptive Theory". Viņi pētīja, kā mainās priekšmetu vizuālie izmēri un šķietamais attālums līdz tiem, ja noliecas un skatās uz objektiem caur kājstarpi.

Ig Nobel winners
Image

flasherr
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 158
Pievienojies: 27 Apr 2008, 10:55
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no flasherr » 23 Sep 2016, 17:31

"3 dienas ēda zāli, blēja un lēkāja pa klintīm"

Lūk, tā ir dzīve!
Ja vien neskaita, ka āžu bars viņu varēja tā normāli piesmiet :d
https://www.visicelojumi.lv/ - Tūraģentūru piedāvājumi, kartes, informācija

User avatar
G0neee
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3
Pievienojies: 15 Okt 2016, 17:21
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no G0neee » 15 Okt 2016, 17:26

diez kas to visu sponsorē :DDD

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”