Anonimitāte GSM tīklos - «Lielais brālis» tev seko!

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Anonimitāte GSM tīklos - «Lielais brālis» tev seko!

Post no samurajs » 18 Dec 2010, 23:23

Uzdūros uz ļoti interesantu rakstu - tik interesantu, ka man radās iedvesma uzrakstīt par šo tēmu arī mūsu portālam. Ikvienam Notepad lasītājam vajadzētu ne tikai šo izlasīt, bet arī aizdomāties. Daudzi ir pilnīgi pārliecināti, ka, ja ņem "kreiso" SIM karti, un tikpat "kreisu" telefonu, tad pats velns neatradīs. Atradīs, un kā vēl! Atceramies, kā arestēja slaveno ASV hakeri Kevinu Mitniku, īstu sava aroda profesionāli? Viņš bija pielietojis visus iespējamos drošības pasākumus, bet tika pavisam "brutāli" nopeilēts.

Lielais brālis tevi redz, draugu loks nodod!

Kā mūs identificē GSM tīklā hardware jomā? Mobilajos tīklos tie ir telefona IMEI un SIM kartes identifikācijas kodi (IMSI, Ki, u.c.). Neapskatīsim variantus, kad tiek pirktas priekšapmaksas kartes, ietinoties šallē līdz ausīm, un zagti telefoni. Galvenās metodes cilvēka atrašanai ir divas: kartogrāfiskā un korespondentu loks. Abas metodes ir fundamentāli zinātniski pamatotas un izstrādātas, un bāzējas uz grafu teoriju.

Katram cilvēkam ir savs korespondentu loks, un tas ir tikpat unikāls kā pirkstu nospiedumi. Ilustrācijai apskatīsim vienu loģisko piemēru:

[imgr]https://notepad.lv/userpix/28_123_2.jpg[/imgr]Centrālā persona "Es" visbiežāk zvana mammai un brālim. Vēl viņš bieži zvana Raivim. Visiem citiem tiek zvanīts retāk. Ir tāds paziņa Vasja, kurš komunicē ar brāli. Vasja nepazīst Raivi, un arī nekad nezvanīs mammai. Vasjam ir draugi Kārlis, Pēteris, Inga, kurus mūsu varonis Es savukārt nepazīst.

Tagad pieņemsim, ka no kāda šī Vasjas drauga numura mūsu varonim tiek zvanīts ar mērķi izjokot. Tiek lietots VCS (Voice Changer Software), šai ziņā viss kārtībā, neko neatklāsi. Tad kurš bijis joka iniciators? Pirmajā grafa zarā tiek konstatēti visi korespondenti, kas zin Es numuru. Otrajā zarā top apzināts katra pirmā zara korespondentu loks. Š eit redzams, ka zari krustojas uz Vasjas. Līdz ar to viennozīmīgi pierādīts, ka joka autors bijis brālis :)

Š ādus skaitļojumus neviens neveic ar rokām, tam kalpo speciāli datori un programmatūra. Un sākt skaitļot var jau pēc 3 zvanu izdarīšanas. Analizē ne tikai grafa zarus, bet arī zvanu biežumu. Ja kāds ir paradis Jānim zvanīt no sava numura, teiksim 3x dienā, tad arī no anonīmā numura visticamāk to darīs tikpat bieži. Š āda loģiskā analīze patērē minimumu laika un resursu, vēl jo vairāk, ka praktiski visu valsts cilvēku datubāze ir zem deguna.


Viens telefons - priekš draugiem, otrs - priekš bandītiem

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_map_2.jpg[/imgl]Kāds cilvēciņš nodarbojās ar nelegālo biznesu, un vienmēr līdz nēsāja 2 telefonus. Viens "kreisais" kalpoja nelegālo klientu, otrs "legālais" - draugu sazvanīšanai. Pirmajā acu uzmetienā draugi tiek perfekti nošķirti no biznesa, it kā viss kārtībā.
Nekā nebija! Abi telefoni atrodas vienā kabatā, un katru dienu pārvietojas vienlaicīgi pa vienu un to pašu trajektoriju, ko var elementāri fiksēt. Cik liela ir kļūdas iespēja šādā gadījumā? Domāju, ka tuva nullei.

Iesim vēl tālāk. Pieņemsim, ka Jānis un Pēteris dzīvo vienā rajonā, un katru dienu kopā dodas uz darbu. Jānim kabatā ir 2 telefoni, no tiem viens "kreisais". Attiecīgi tās ir zilās un sarkanā līnija. Jānis sāk maršrutu punktā 1 vienas bāzes stacijas apkalpes zonā, Pēteris punktā 2 (zaļā līnija, citas bāzes stacijas apkalpes zonā). Draugi satiekas punktā 3, kopā iet uz darbu 4. Pēc darba Jānis ieskrien veikalā pēc aliņa (punkts 5). Tātad punktos 1 un 5 Jāņa kreisais telefons viennozīmīgi spīd.


Pelengācija - lapsai nav kur noslēpties

[imgr]https://notepad.lv/userpix/28_p22505_1.jpg[/imgr]Kurš kaut ko zina par radioamatierismu, tas noteikti kaut ko arī zinās par orientēšanās sporta veidu "lapsu medības". Tas notiek tā: sportistam, bruņotam ar uztvērēju, kuram ir virziendarbības antena, mežā jāatrod paslēpts raidītājs (parasti ir vairāki). Sportists fiksē virzienu uz katru raidītāju, un iezīmē to kartē pēc kompasa. Tad viņš skrien uz citu punktu, atkal fiksē virzienu, un atkal iezīmē kartē. Š o līniju krustpunkti arī rāda raidītāju atrašanās vietas. Atliek tikai aizskriet uz atrastajiem punktiem, un uzdevums izpildīts.

Teorētiski ar dažādās vietās izvietotiem 3 uztvērējiem var momentāni atrast jebkuru raidītāju 2D plaknē, bet ar četriem - 3D telpā. Precizitāte sasniedz 1 metru. Tā kā ja kāds vēlas sataisīt cūcības ar it kā anonīmu mobilo internetu no sava dzīvokļa - sāciet jau kaltēt sausiņus!


Bet ja ļoti gribas?

[imgl]https://notepad.lv/userpix/28_asuswl ... top1_1.jpg[/imgl]Visefektīvākais paņēmiens ir atteikšanās no komunikācijas vispār, un izmest telefonu miskastē. Ja viņš tomēr ir, tad Lielais Brālis zinās visu par Taviem zvaniem, Tavu pārvietošanos, Taviem paradumiem. Vienīgais mierinājums varētu būt, ka Tu esi pārāk pelēks cilvēciņš, lai specdienesti par Tevi interesētos. Galu galā to cilvēkresursi arī ir ierobežoti. Bet, ja vajadzēs, informāciju viņi saņems zibenīgi, un ar visiem vēstures logfailiem.

Ja nu ļoti gribas būt anonīmam, tad izsekošanu var ja ne novērst pilnībā, bet vismaz apgrūtināt. Nekad nenēsājiet "kreiso" telefonu kopā ar legālo. Vislabākais legālo iedot kādam draugam, lai tas pastaigājas pa citu maršrutu. Vismaz būs pierādīšanas grūtības. Derīgi arī atrasties kustībā sarunu laikā, piem. autobusā. Bieža bāzes staciju maiņa pamatīgi traucē, jo pelengācija prasa laiku.

Krievu hakeri ir pētījuši variantu ar GSM signāla ievadīšanu VoIP tīklā, lietojot modemu un rūteri ar Linux, USB portu (ASUS-WL500) un īpašu programmatūru (Oļega firmware). Cik paņēmiens efektīvs - grūti spriest, bet vajadzīgās saites var atrast oriģinālavotā.

Pirmavots
Image

User avatar
Tmkks
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 368
Pievienojies: 15 Jan 2009, 12:40
Reputācija: 0

Post no Tmkks » 18 Dec 2010, 23:42

Raksts ļoti interesants un informatīvs, šādi man ļoti interesē.
Bet kad tiku līdz pirms pēdējai rindiņai, nevarēja nesmieties par firmvāres nosaukumu. Bet tas laikam tikai es tāds. ;D

baltvilks
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 41
Pievienojies: 08 Dec 2010, 02:07
Reputācija: 0

Post no baltvilks » 19 Dec 2010, 02:55


User avatar
Scandal
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 157
Pievienojies: 27 Jūl 2009, 21:10
Reputācija: 0
Atrodas: Istabas piektais stūris!

Post no Scandal » 19 Dec 2010, 13:52

Super raksts :) Pirmais raksts, kurš mani tik ļoti ieinteresēja. Bet jā, to var izmantot augstākās instances vai arī nemirstīgie cilvēki. Pats reiz meklēju, kā atrast cilvēku pēc telefona numura atrašanās vietas, bet sapratu to, ka mirstīgajiem tas nespīd.... Un vēl man iešāvās uzreiz doma galvā par satelīttelefoniem, bet tos jau kontrolē visvairāk, manuprāt!

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 19 Dec 2010, 14:49

Un arī personu meklēšanā palīdz sociālie tīkli... pēc pirmās metodes var līdzīgi atrast cilvēku.. kā arī fake profilu.. u.t.t.. :)

Paldies par satriecošu rakstu!
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
KoЯn
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2219
Pievienojies: 18 Jūn 2009, 20:46
Reputācija: 0
Atrodas: Galvaspilsēta

Post no KoЯn » 19 Dec 2010, 18:41

A ko Jūs domājāt? Ka viņi pirmajā bumerī tāpat vien telefonus slēdza laukā? :P

User avatar
izredzētais
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1730
Pievienojies: 22 Dec 2007, 12:22
Reputācija: 0

Post no izredzētais » 20 Dec 2010, 09:21

raksts tiktiešām satriecošs. reizēm tiktiešām esmu prātojis kā lielais brālis mūs izseko.. :)

ezisxl
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 5
Pievienojies: 14 Jūn 2010, 10:51
Reputācija: 0

Post no ezisxl » 20 Dec 2010, 15:53

labs raksts. būtu vēl interesanti palasīties par iespējām 'amatieriem' uzmeistarot kādas peilinga iekārtas

afigel
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 304
Pievienojies: 04 Nov 2007, 18:36
Reputācija: 0
Atrodas: Bedrograda

Post no afigel » 20 Dec 2010, 16:35

ir konkreeti fakti ko raksta par useriem operatori?
kaada info un cik ilgi tiek glabaata?

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 20 Dec 2010, 21:22

afigel wrote:ir konkreeti fakti ko raksta par useriem operatori?
kaada info un cik ilgi tiek glabaata?
Manuprāt, šādas ziņas ir valsts noslēpuma statusā.
Image

User avatar
marr
Vecākais lietotājs
Atbildes: 569
Pievienojies: 23 Mar 2007, 23:05
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no marr » 24 Dec 2010, 22:17

Š…emot vērā to, ka Latvija ir totāla banānu republika, šeit nekas tāds nenotiek pat ja tehniski tas ir iespējams. Te, pat tad, ja tas palīdzētu noķert cilvēku, kura rīcības dēļ ir miris cits cilvēks to policija pat neuzskata par vajadzīgu pamēģināt, jo "dārgi maksā". Drūmi, bet fakts (personīga pieredze). Protams, ja kaut ko īpaši kāds būs noziedzies, tad atradīs, bet citādi - nevienam neinteresē, kurš kur cikos gāja.

afigel
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 304
Pievienojies: 04 Nov 2007, 18:36
Reputācija: 0
Atrodas: Bedrograda

Post no afigel » 26 Dec 2010, 11:48

samurajs wrote:
afigel wrote:ir konkreeti fakti ko raksta par useriem operatori?
kaada info un cik ilgi tiek glabaata?
Manuprāt, šādas ziņas ir valsts noslēpuma statusā.
nu mums arii kancelejas pusdienas ir valsts nosleepums.

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”