Tiks atjaunots Z3 – visu datoru pirmtēvs

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Tiks atjaunots Z3 – visu datoru pirmtēvs

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151571
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_1941_zuse_z3_large_1.jpg[/imgl]Konrāds Cuze, vācu inženieris, tiek uzskatīts par pirmā programmējamā skaitļotāja un pirmās augstā līmeņa programmēšanas valodas izgudrotāju (Plankalkül, 1945). 1938. gadā Cuze uzbūvēja savu pirmo skaitļotāju Z1 ar ievadi no perfolentes. Tā iespējas bija ļoti ierobežotas, tāpēc tika radīts nākamais modelis Z2 uz telefonu releju bāzes, ar ievadi no perforētas kinofilmas. Arī šim modelim bija tikai demonstratīvas iespējas. 1941. gadā radās Z3 ar ievērojami plašāku funkcionalitāti, kam bija stingras slepenības statuss fašistiskajā Vācijā. Diemžēl 1945. gada bombardēšanā visi 3 vēsturiskie eksemplāri gāja bojā.

    [imgr]https://notepad.lv/userpix/28_cuzearticle_1.jpg[/imgr]Pēc 70 gadiem Konrāda Cuzes dēls Horsts, datorzinātņu profesors, sakarā ar tagadējo tēva 100 gadu jubileju nolēma atjaunot izgudrojumu Z3. “Tā ir pilnīgi neprātīga ideja, bet es gribēju nodemostrēt jaunajai paaudzei skaitļotāja uzbūvi,” tā Cuze – jaunākais.

    Skaitļotājs sastāv no trim skapjiem, un ar mūdienīgām LED uguntiņām rādīs kalkulācijas progresu. Kā izsakās Cuze – iekārtas precīza kopija izmaksājusi vairāk par solīdu limuzīnu.

    Avots 1, 2.

    #240140
    Daivana
    Participant

    čoini gan

    #240141
    Willis
    Participant

    Cuzem savā laikā ir bijis pieklājīgs augstas veiktspējas galda-sienas desktops 🙂 un klaviatūra arī kolosāla ! 🙂

    #240142
    daGrevis
    Participant

    Man no ši datora baisi paliek. 😀 Bet interesants raksts, labi, ka TrakaisKursis to ieteica un samurajs uzrakstīja! +)

    #240143
    Willis
    Participant

    🙂 Es tiko pamanīju, man pie sienas ir savs Z4 ! , tikai Logitech .

    #240144
    Crow
    Participant

    Hmm, man gan šķita, ka ÄŒārlzs Bebidžs bija pirmā datora radītājs (un Willis: pirmā programmētāja bija sieviete… arī ārprāts, ne? :D). Analītiskā mašīna gan bija tīri mehānisks aparāts, ne elektrisks, un tā arī netika realizēts līdz galam, taču būtu perfekti darbojies, ja būtu pabeigts.

    Protams, Cūzes veikums ir tikpat ievērojams 🙂

    #240145
    reGative
    Participant

    Forši gan. Nu lai taisa, redzēsim, kas sanāks! 🙂

    #240146
    Kualds
    Participant

    Ja viņš dzīvotu Latvijā, ar šādu uzvārdu viņam skolā ietu grūti! 😀

    #240147
    daGrevis
    Participant

    Ev, reGative beidzot atbilstošs avatārs. Taurus! 😀

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā