­­­Tests: Blackberry PlayBook - eleganta planšete

Moderators: janis.wd

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

­­­Tests: Blackberry PlayBook - eleganta planšete

Post no shady » 07 Dec 2011, 14:08

Nesen manās rokās nonāca elegants planšetdators jeb tautā jau iegājies saīsinājums – planšete. Blackberry allaž ir izcēlies ar savu eleganci, stilu un kvalitāti, tāpēc , kā Blackberry cienītājs, paņēmu aplūkot darbībā šī brenda planšetdatoru. Tāpēc šoreiz būs tāds ekskluzīvāks tests, jo šādu iekārtu Latvijā oficiāli nepārdod, jo tas nav paredzēts Latvijas reģionam. Š ajā apskatā vēlos noskaidrot un paskaidrot dažas lietas. Pirmām kārtām - kas tad īsti ir tā planšete un kas no tās būtu sagaidāms? Otrkārt – gribēju pats priekš sevis uzzināt – ko tad piedāvā Blackberry, un to pastāstīt saviem lasītājiem.

Image

Kas ir planšete un kam tā paredzēta?

Jau labu laiku masu medijos dominē vesela gūzma reklāmu par planšetēm – ražotāji pakāpeniski to cenšas padarīt pašsaprotamu, lai ikdienas patērētājs pieņem jauno un seko līdzi modes kliedzienam – viedtelefons vairs nav stilīgi – tev ir vajadzīga planšete! Uz šādu reklāmu uzķeras aizvien vairāk cilvēki, gan tie, kuriem iekārta ir patiešām vajadzīga, gan tie, kuri nopirkuši to modes kliedziena vārdā.

Lai tas lasītājs, kurš vēl nezin, izprastu, kas tad tā planšete ir un ko ar to dara, tad mēģināšu paskaidrot ar piemēriem. Pirmām kārtām to nevēlos pielīdzināt portatīvajam datoram, pat ne tīmekļdatoram (netbook). To vairāk varētu pielīdzināt mobilajam viedtelefonam, no kura var vai nevar (atkarībā no modeļa) pazvanīt. Tā tehniskie parametri līdzinās mobilajam telefonam, bet galvenā atšķirība ir lielais ekrāns. Jautāsiet, kam tad tāda vispār vajadzīga? Atbilde ir ļoti vienkārša - noteiktai cilvēku grupai, kuri šos aparātiņus izmanto konkrētām darba vajadzībām vai izklaidei. Biznesa pasaulē jau krietni sen valda uzskats, ka pats dārgākais ir laiks, bet pēdējā laikā līdzi visam nāk arī mobilitāte – un tā ir arī atbilde par vajadzību pēc planšetdatoriem. Noteikti esiet kādreiz izgājuši no mājas un aizmirsuši mobilo telefonu, kas notiek? Ja esat vienpatnis, kurš maz komunicē ar apkārtējiem, tad varbūt nekas traks nav, bet aktīvam cilvēkam – rodas haoss! Lai cik tas jocīgi arī neliktos, 21.gadsimtā cilvēce pie mobilā telefona ir pat pārāk pieradusi, var teikt – kļuvusi atkarīga. Un tagad iedomājaties cilvēku, kuram ir svarīgi ne tikai būt sazvanāmam, bet “būt uz līnijas” arī e-pastā un citos interneta vides risinājumos? Jā, viedtelefons ir laba lieta un ar to var gan sērfot internetā, darboties soc.tīklos, caurskatīt un atbidēt uz e-pastiem, utt – bet ērtāk to tomēr ir darīt uz planšetes! Esmu dzirdējis arī ļoti daudz negāciju, ka planšetes pirkt ir muļķīgi, jo pa to naudu var nopirkt labu portatīvo datoru uz kura var izdarīt visu, kas vajadzīgs. Bet, ja to visu paanalizē, tad nonāku pie secinājuma, ka šādus izteikumus izsaka cilvēki, kuri neizprot planšetes nozīmi, neorientējas citu cilvēku vajadzības un spriež pārāk subjektīvi, padarot citu cilvēku uzskatus un vajadzības par aplamām. Un atkārtošos vēlreiz – planšete nav jāsalīdzina ar portatīvo datoru. Portatīvais dators ir pavisam kas cits un tas pilda citus uzdevumus un ir paredzēts konkrētiem apstākļiem. Piemēram, lai aizietu uz tikšanos uz kafejnīcu un parādītu kādu projektu, prezentāciju – nav vajadzīgs portatīvais dators, ja to nepieprasa konkrēti apstākļi. Ir ērti apsēsties, parunāties un to visu izdarīt kompakti, ērti un gaumīgi. Š obrīd, skatoties no patreizējām planšetes iespējām, tā nav paredzēta aizstāt mobilo telefonu vai datoru – tai ir sava niša, kura ir ļoti labi aizpildīta. Domāju, ka lasītājam ir radies vismaz kāds priekšstats un nojausma par to – kur un kā viņš šādu verķīti varētu pielietot. Bet ja nav – tad nav ko skumt – tev vienkārši tāds nav vajadzīgs.

Un tagad ķeramies klāt apskatāmajam modelim – Blackberry PlayBook:

Pati planšete ir diezgan kompakta un it nemaz nelīdzinās kādai lielai kladei. Tās izmēri (194 x 130 x 10 mm) ērti atļauj to ievietot kādā rokas somiņā un netraucēti paņemt līdzi. Lai arī svars par sevi liek manīt (425 grami), tomēr tas nav nekas diži liels, lai radītu kādu apgrūtinājumu jeb diskomfortu to nēsājot līdzi. Kā jau biznesa klases etalonam pieklājās, tā ieliekas speciālā maciņā, kas pasargā to no liekiem skrāpējumiem un ietur klasisko stilu.

Image

Maciņš nav tikai drošības un stila elements – tas ir veidots ļoti praktiski, jo nenosedz vajadzīgās piekļuves vietas. Tas nozīmē, ka ja planšete ievietota maciņā, pieslēdzot pie uzlādes varam nebaidīties, ka tam apkārt nav, kaut maza, aizsargmājiņa no dažādiem sadzīves negadījumiem.

Blackberry PlayBook aizmuguri rotā brenda zīme bez īpašiem izskaistinājumiem:

Image

Toties priekšā, tā kā planšete ir kompakta, atrodas ekrāns, kurš arī nav nekāds milzenis – tikai 7 collas. Tas nodrošina 1024 x 600 px izšķirtspēju un labu saskari, ko sniedz kapacitatīvā tehnoloģija un multi-touch atbalsts. Kopumā planšeti testa laikā bieži izmantoju sērfošanai internetā, jo, kā jau izlaidies entuziasts, labprātāk to daru atlaidies uz dīvāna nekā sēžot pie galda datora. Jāsaka, ka savu uzdevu tā veica labi un nesagādāja problēmas palasīt jaunākās ziņas portālos, bet tiklīdz gribēju ko uzrakstīt – smagi aplauzos. Un te noteikti slēpjas iemesls, kādēļ šo planšeti nepārdod Latvijas reģionam – tai nav ne latviešu valodas atbalsta, ne iespēja rakstīt latviski. Ko gan lai dara ar planšeti ar kuru nevar pat pieklājīgi atbildēt uz e-pastu? Varbūt izklausīsies skarbi, bet tā ir praktiski nelietojama te – Latvijā. Tomēr apskats šeit nebeidzas – svarīgāk ir uzzināt, ko tad tā Blackberry planšete mums piedāvā. Ja atskaita jau minēto rakstīšanas problēmu mūsu letiņu zemes valodā, tad par pārējo piekasīties nevarēja. Akumulators turēja diezgan labi, jo lādēju salīdzinoši reti, bet tā kā planšeti nevarēju izmantot ikdienas darbam (e-pasti, rakstīšana, utt), tad izmantoju to galvenokārt web caurlūkošanai brīvā brīdī un iedevu bērniem uzspēlēt kādu spēlīti.

Š ādi izskatās Notepad.lv portāls uz 7 collu ekrāna:

Image


Ja atveram kādu aplikāciju, tad atliek pavilkt ar pirkstu no augšas uz leju, lai iegūtu papildus opcijas – kā redzam attēlā, tad pārslēgšanās pa tabiem un web adreses ievadīšana, bookmark pārvaldība un pārlūkprogrammas konfigurācija ir ļoti viegla:

Image

Toties, ja vēlamies pārslēgties starp programmām vai aizvākt no acīm patreizējo, tad atliek pavilkt ar pirkstu ekrānam no apakšas uz augšu. Iegūstam darba vides sākuma pozīciju jeb desktop, kur ekrāna vidū varam ritināt palaistās programmas un arī tās aizvērt:

Image

Kā uz planšetes dabūt jaunas programmas? Tas ir vieglāk par vieglu, jo šo Blackberry PlayBook planšetdatoru darbina Blackberry Tablet operētājsistēma. Ja esat kaut reizi strādājis ar Blackberry operētājsistēmu viedtelefonos, tad darbs ar šo planšeti būs pašsaprotams. Zinātāji jau saprata, tieši tā, tiek izmantots Blackberry App World, lai sameklētu un uzinstalētu kādu sev interesējošu aplikāciju:

Image
Image

Bet pārskatīt jau uzliktās var tieši tāpat kā telefonā – uz darba virsmas ritinam programmas joslu un vajadzības gadījumā palielinam to pa visu ekrānu:

Image

Arī planšete neiztiek bez iebūvētas kameras. Pieņemu, ka tās galvenais uzdevums tomēr ir video čats, jo fotografēt attēlus piemiņai neieteiktu, tomēr attēlu kvalitāte nav tā labākā. Iebūvētas ir 2 kameras – 3 Mpx (priekšā) un 5 Mpx (aizmugurē). Š eit viens testa attēls no viena pasākuma, apgaismojums arī nebija tas labākais:

Image

Nākošā svarīgā lieta ir internets, to nevar noliegt – planšete bez interneta nav derīga. Jāsaka uzreiz, ka PlayBook neatbalsta SIM kartes ielikšanu. Kā tad tā? Tam ir iebūvēts wireless jeb Wi-Fi uztvērējs un varam bez bažām lietot internetu no pieejamajiem interneta piekļuves punktiem, piemēram, mājas / darba rūteris. Bet, protams, nomierinaties – nav, nav jāmet pret sienu. Ä€rpus darba un mājas mēs internetu vienkārši ņemam no sava Blackberry viedtelefona ar “Blackberry Bridge” palīdzību:

Image

No sākuma tas šķita kā liels trūkums, un, protams, savs mīnuss tas ir – ja ir nosēdies tavs Blackberry telefons – esi izolēts no pasaules! Bet vismaz var iztikt ar vienu SIM karti. Piemēram, mūsu operators “Bite” nodrošina speciālu Blackberry pieslēguma pakalpojumu – 5 Ls mēnesī un lieto internetu cik gribi – tas it nemaz nav slikts risinājums.

Tehniskie parametri:

Izmērs: (194 x 130 x 10 mm)
Svars: 425 grami
Ekrāns: TFT tehnoloģijas kapacitatīvais ekrāns, 7 collas @ 1024 x 600 px, multi-touch
Savienojumi: Wi-Fi, Bluetooth, microUSB
OS: BlackBerry Tablet
CPU: 1GHz dual-core Cortex-A9 CPU, PowerVR SGX540 GPU, TI OMAP 4430 chipset
RAM: 1 GB
Atmiņa: 16 / 32 / 64 GB versijas
Kamera: Divas: 3 un 5 Mpx

Secinājums:

Lai arī planšeti var izmantot arī izklaidei, uzskatu, ka primāri tā tomēr ir domāta darbam. Un nevar noliegt, ka viena no svarīgākajām iespējām ir rakstīt, atbildēt uz e-pastiem utml. Tomēr mēs dzīvojam Latvijā un labais tonis ir rakstīt gramatiski pareizi, bet to diemžēl izdarīt nevar, jo Blackberry neatbalsta latviešu valodu, vismaz pagaidām ne. Nenoliedzu, ka šo planšeti ir iecienījuši ārzemēs, bet nedomāju, ka to pilnvērtīgi var uztvert šeit. Internetu pārlūkot ir diezgan ērti un savu eleganci Blackberry ir saglabājis arī planšetu segmentā ar visu Blackberry operētājsistēmu.
Ja nu kāds entuziasts vai BB fans tomēr vēlas, tad var pameklēt arī mūsu interneta veikalos, kuri galvenokārt tāpat jau pasūta no ārzemēm. Maksā kā jau planšetes, pamatā viedtelefona cena ~ ap 300 Ls.
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

User avatar
Nettwerk
E-žurnālists
Atbildes: 452
Pievienojies: 12 Nov 2009, 17:44
Reputācija: 0

Post no Nettwerk » 08 Dec 2011, 03:49

Shady izlabo lugums kljuudu ieksh OS. OS nav Blackbery Tablet, bet gan QNX. Par QNX var iepaziities sheit: http://www.qnx.com/ , http://www.qnx.com/company/announcement ... et_os.html , taa kaa pats esmu ieintereseets par so ieriici tad pietiekosi esmu daudz lasiijis review un siikaak tehnisko pusi.
Lenovo Thinkpad W520 4284-4LG | SL510 2847-6LG | Lenovo Thinkpad T400 2768-EE2
OS: Windows 8 Professional (x64)
CPU: Intel i7-2760QM | Intel Core 2 Duo (T9600) | Intel Core 2 Duo (P8600)
HDD: 256Gb SSD Primarais un sekundarais 500GB | 120Gb Intel SSD (330 Series) | 160Gb
RAM: 32Gb | 8Gb | 8Gb

User avatar
shady
Moderators
Atbildes: 5311
Pievienojies: 06 Mar 2007, 19:20
Reputācija: 1
Atrodas: Rīga

Post no shady » 08 Dec 2011, 04:25

Blackbery Tablet OS ir bāzēta uz QNX, bet nosaukums paliek tāds, kāds tas ir. Pat pati iekārta izdod identitāti, ka tā ir Blackberry Tablet OS:
Image
Agrāk es domāju, ka cilvēki ir stulbi....Tagad zinu - viņi patiešām tādi ir. /© shady/

User avatar
Nelabojams
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1037
Pievienojies: 03 Sep 2009, 12:20
Reputācija: 0
Atrodas: Naukšēnu novads

Post no Nelabojams » 09 Dec 2011, 06:26

Man šķiet, ka tas bija Imhoteps, kas reiz izteicās par šīm ierīcītēm, ka tās ir domātas informācijas patērētājiem. 100% precīzi. Pamēģiniet uz touch-screen'a uzrakstīt vairāk par īsu rindkopu, izanalizēt pagasta demogrāfiju, par izejdatiem ņemot CSP informāciju vai, no pazīstamākas sfēras, izanalizēt mikrouzņēmuma budžetu. Tas uz šāda daikta ir praktiski neiespējami, ko nosaka pats touch-screen princips. Tas ir ērts, kai skatītos, rakņātos, pārvietotos, bet kaut ko ievadīt - šausmas. Komunikators - jā, un varbūt pat izcils. Instruments darbam (ar darbu saprotot šeit tieši informācijas apstrādi, u.tml.) - kategoriski nē.
Protams, es skatos uz to visu no sava troņa; tieši tāda veida informācijas apstrāde, pārstrāde veido kādus 80% mana datorlaika, kamēr internetam (ja nav runa tieši par datu ieguvi), e-sarakstei un dažādām izklaidēm atlikušie procenti.
Arī par komunikāciju: to pašu rakstīšanas grūtību dēļ nevaru iedomāties, kā touch-screen varētu izmantot kaut vai skaipa čatam, kur viss notiek zibeņātrumā. Sarunas pa telefonu neciešu, tās ir tikai ekstremāliem gadījumiem.
Mana pieredze rāda, ka nav tādas zodiaka zīmes "Kretīns".

Pievienot atbildi

Return to “Testi”