Tests: Vai ir kāda starpība starp SATA kabeļiem?

Moderators: janis.wd

User avatar
LooNeY
E-žurnālists
Atbildes: 755
Pievienojies: 10 Okt 2010, 18:51
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Tests: Vai ir kāda starpība starp SATA kabeļiem?

Post no LooNeY » 18 Okt 2013, 17:20

Nesen mūsu darba vietā notika starpgadījums, respektīvi, datori bija saslēgti pie SSD caur SATAIII interfeisu, bet neizskaidrojami vienam datoram ātrums sāka zust. Teorētiski abiem datoriem vajadzētu piedāvāt identisku SATA 6Gb/s savienojumu, jo abi datori ir komplektēti identiski un izmanto to pašu 'Dienvidu tilta' čipu un vienādu SSD cieto disku.

Kamēr viena brīvdiena pagāja, diagnosticējot visu, kas var būt pie vainas, un beigu beigās joprojām nesapratām, kur ir problēma, prātā ienāca doma, par šo vienkāršo lietu - kabeli, ar kuru savienojas komponente. Savienots bija ar parasto sarkano kabeli, kuram virsū bija rakstīts 'Serial ATA.' Rezultātā tika speciāli nopirkts kabelis ar marķējumu 'Serial ATAIII / 6Gb/s', kā arī vienā savienojuma galā bija smuka 'SATA III' uzlīmīte uzlīmēta, laiku netaupot kabelis tika saslēgts un - šeku reku - maģiski ātrums atjaunojās.

Image

Š is negadījums, lika mums domāt tālāk, kas reāli bija par vainu? Vai ātruma marķējums uz SATA kabeļa tiešām kaut ko nozīmē, vai varbūt vienkārši kabelis bija bojāts kaut kādā veidā. To mēs centāmies noskaidrot neatkarīgā testā!

Image

Oficiāla atbilde no 'SATA International Organization' ir šāda - "Sata interfeisi un savienojumi kurus patlaban lieto, tie ir:
* Sata(1.5Gb/s),
* SataII(3Gb/s),
* SataIII(6Gb/s)

Š ie standarti ir pilnībā kopīgi saderīgi ar līdzšinējo Serial ATA kabeli un nav vajadzības, pēc 'īpaša' kabeļa. Vienīgais noteikums ir, ka mēs iesakām lietot tikai 'Augstas kvalitātes standarta' kabeļus, lai nodrošinātu nepieciešamo gandarījumu no produktiem, kurus jūs savienojat."

Saņemot šādu oficiālu ziņu, sākām domāt, ka apbrīnojami, kā pirmā SATA ātruma standarta kabelis, kuru izveidoja vismaz 2002. gadā - t.i. pirms vairāk ka dekādes, spēs pavilkt mūsdienu trešās paaudzes SATA ātrumu. Tas ir tāpat, kā prasīt USB kabelim, kuru nopirkām, teiksim, 2000. gadā 'pavilkt' mūsdienu USB 3.0 ātrumu.
Pat vecais Paralel ATA standarts izgāja cauri ātruma versijām un bija liela ātruma starpība, vai lietoji vienus no pirmajiem šī standarta kabeļiem vai vienus no pēdējiem. Jo pamatā mainījās dzīslu skaits, un jo vairāk dzīslas, jo ātrāks (un arī resnāks) kļuva kabelis.

Image

Tātad lai iztestētu šo SATA's pārliecinošo teoriju, mēs savācām pilnu klēpi (nopietni!) ar visādiem SATA kabeļiem. Izņēmām arī 'vecus' kabeļus no Intel 875P un nForce 2 mātesplašu oficiālajām komplektācijām. Tātad šie divi kabeļi kalpos mums kā ar 'visvecāko' kabeļa stāžu, jo mātesplates ir praktiski no SATA interfeisa dzimšanas, un uz kabeļiem ražošanas datumi nav rakstīti. Tāpēc katra kabeļa dzimšanas gadu nezinām, pārējos salasījām no visām vietām birojā, kur vien varējām atrast. Atradām arī dārgu Adaptec 'SataIII' kabeli, kurš nāca komplektā ar RAID karti un nesen nopirktais, ne pa lētu naudu marķētais 'SATAIII' kabelis -> šie divi kabeļi mums kalpos kā etaloni 'visjaunākiem' un 'visjaudīgākiem'.

..: TESTS :..

Testa kārtība ir šāda: katru kabeli spraužam klāt tanī pat SATA mātesplates portā un testējam sekvenciālo diska read/write 3 reizes ar CrystalDiskMark 3.0.1 programmu, visu pierakstam, pēc katra kabeļa 3 testiem kamēr viens samaina uz nākamo kabeli otrs sarēķina vidējo rezultātu un raksta iekšā grafikā.

Testa komplektācija ietilpst:

- Asus firmas mātesplate ar jaunāko Intel ierīču kontrolieri, kurš protams atbalsta SataIII
- Lietosim 240GB OWC Mercury Extreme Pro SSD disku, kurš lieto otrās paaudzes Sandforce kontrolieri.
- 6GB DDR3 operatīvo atmiņu un 64 bitu operētājsistēmu Windows 7 Ultimate

Pieminēsim, ka 'saldajā' ēdienā atradām vairākus pagarinātājus ar kuriem saslēgsim 3 garos 90cm kabeļus un redzēsim, kas notiek ja savieno kabeļus kopa ar kopgarumu 274 centimetriem(2.74m).

Pirmkārt no pieredzes viedokļa, ka ar gadiem kabeļu ātrums mainās esam pārliecināti, ka būs atšķirība starp vecākajiem mums pieejamiem SATA kabeļiem un tikko iegūtajiem kabeļiem ar 'SataIII' marķējumu. Bet stipri kļūdījāmies! Virtuāli atšķirības nebija nekādas starp visiem mūsu kabeļiem! Vienalga vai dārgs vai lēts, vai jauns vai vecs kabelis, testa rezultāti bija identiski.

Bet nenokārām degunus un lai tests būtu interesantāks, izmēģinājām dažus paņēmienus, kuri nav ieteicami, kā piemēram salocīt SATA kabeli - daudzi mātesplašu ražotāji to neiesaka darīt, jo tad būšot komponenšu veiktspējas kritums. Varam uzreiz pateikt - tas ir mīts! Jo 90cm kabelī uztaisījām 15 vismaz 45° labās puses locījumus, bet testa rezultāti bija identiski. Mēs arī paņēmām 90cm kabeli un aptinām cieši apkārt strādājošam barošanas bloka galvenajam vadam un uzminiet? - arī nekādas izmaiņas testā!

Image

Tagad sākas saldais ēdiens! Paņēmām divus 90cm vadus savienojām kopā ar male-to-male pagarinātāju <- sanāk ~181cm garš SATA's vads (kas ir 81cm ārpus kabeļa garantētās darbības jo maksimālais stabilitātes garantētais garums ir noteikts 100 cm, viss kas pāri skaitās pārāk 'nestabils'), bet kā par brīnumu testa rezultāti neuzrādīja nekādas izmaiņas!
Gājām tālāk un klāt pievienojām vēl vienu 90cm vadu ar pagarinātāju (~274cm vada kopgarums) un nu beidzot mūsu pūliņi attaisnojās! Vienā no testiem uz brīdi dabūjām 250MB/s lasīšanas ātrumu, bet rakstīšanas ātrums uz brīdi sasniedza 25MB/s, tad tests nokrešoja. Pārējie divi testi nebija tik veiksmīgi un neizdevās nekāds ātrums. Tātad šāds garums beigu beigās mūsu tabulā uzrādās ar 'Neizdevies', jo neizdevās sekmīgi izpildīt pat vienu no trim testiem.

Tabula:
Image
(Kabelis Nr.3, Nr.5 un Nr.8 ir 90cm kabeļi, pārējie kabeļi ir 45cm garuma)

..: SECINÄ€JUMI :..

Tātad galu galā kas iznāca no mūsu neatkarīgā testa? Tas mums smuki pateica, ka 'īpašie' SATAIII marķējuma kabeļi ir tikai un vienīgi lai mūs pircējus apmuļķotu un kompānija, kura ražo SATA kabeļus, izceltu savējo no konkurentiem, un būtu iemesls par dārgāku cenu pārdot preci, tādējādi nopelnot vairāk naudas! Respektīvi prasts mārketinga triks! Jo kā redzam zemāk pievienotajā grafikā, pilnībā nekādas starpības - vai lieto 10 gadus vecu SATA kabeli vai nopērc pa dārgu naudu īpašo 'SATA III' kabeli!

Image

Bet kas tad beigās notika mūsu sākumā aprakstītajā gadījumā? Ka nomainījām kabeli un ātrums atgriezās... Redzot testa rezultātus, tagad esam pārliecināti, ka mūsu gadījumā noteikti pie vainas bija kaut kādā veidā varbūt saplīsis, varbūt ar defektu kabelis, vai varbūt savienojums izkustējies no vietas un pienācīgi nebija savienots...

Galu galā redzot šos datus, mēs noņēmām cepuri šī kabeļa priekšā, jo vairāk kā desmitgade ir pagājusi, bet tas pats kabelis spēj pārnest gan tā pirmo ātruma standartu, gan trešās paaudzes ātrumu. Tālāk mēs pagaidām varam tikai minēt, cik būs šis ātruma maksimums, ko kabelis spēs pārnest, bet
līdz tam mums pastāv varen spējīgs kabelis.

Image

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Post no samurajs » 18 Okt 2013, 18:41

Paldies LooNeY par testu!
Agrāk biju lasījis līdzīgus testus par USB, HDMI un SATA kabeļiem. Arī tur pie nelieliem garumiem gan lētie, gan dārgie kabeļi darbojās vienādi. USB gadījumā no paša prakses ar dažiem kabeļiem izdodas panākt lielāku attālumu, kad perifērijas ierīce vēl spēj normāli darboties (7-8-10 m garantēto 3 vai 5 m vietā).

Tomēr visi kabeļi vienādi nav:
* Iespējamas sudrabotas vara dzīslas un dzelzs dzīslas.
* Kontakti var būt apzeltīti vai vienkārši apalvoti (kas pēc dažiem gadiem atspēlējas!).
* Konstrukcija un izolācijas materiāli arī ietekmē zudumus kabelī.

Tāpēc arī dažādas cenas.
Last edited by samurajs on 18 Okt 2013, 19:58, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Crow
E-žurnālists
Atbildes: 5391
Pievienojies: 10 Mai 2009, 14:22
Reputācija: 0
Atrodas: Ir

Post no Crow » 18 Okt 2013, 19:17

Image

Taisni tā - nevar saprast, kāpēc disks nestrādā visdažādākajos tā izpausmes veidos, un, kā izrādās, aug (reizēm) 0xC7 atribūts un nomainot kabeli viss atkal iraid ok. Un gadās visiem - biezajiem, plānajiem, prasti sarkanajiem, baigi melnajiem. Un no locīšanas tiešām nekas nav atkarīgs, lai gan es arī līdz ļoti nesenam laikam baidījos locīt.
Дебилы, бл*ть...

Tehnikolorz

Post no Tehnikolorz » 18 Okt 2013, 22:21

Ak dies... NE JAU KABELĪ, bet gan LIGZDÄ€ ir problēma!

User avatar
usins
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2870
Pievienojies: 26 Feb 2007, 08:51
Reputācija: 0

Post no usins » 18 Okt 2013, 22:56

Nezinu, nevaru piekrist. Jo garāks vads, jo signals knapāks. USB3 vadi to ļoti jūt... bija klientam atgadījums. Bija iekārta ar USB3 vadu 0.5 m pieslēgta. viss bumbās, bet neērti, jo vads īss. paņēma 1.5m garu un vsjo, viss gļuko. Tas pats arī ar parasto usb... paņem 3m garu vadu, pieslēdz printeri un paprintē corel a3 zīmejumus... nekas nesanāks.. būs timeout līdz darbs nonāks līdz printerim, vai vienkārši nonsense nāks ārā...
Cietumā nesēž tik ilgi, cik jūs internetā!

User avatar
foxsk8
Moderators
Atbildes: 5070
Pievienojies: 22 Feb 2007, 12:33
Reputācija: 0
Atrodas: Liepāja, www.notepad.lv

Post no foxsk8 » 18 Okt 2013, 23:35

Pārsvarā tā ir konektoru vaina, citreiz uz MB iet viens ports, citreiz cits, citreiz viens nogļuko un iet cits, dažreiz atkal otrādi. Pieml priekš hdd, kā tāda ir svarīgi arī čekot temperaturu, proča jaudu, noslodzi, temperatūru, utt... Iespējams, ka citas šāda veida programmas uzrādītu citus rezultātus.

Š eit ir tāds stāsts iekš dzīves. Pirms pāris dienām autiņam nedeg viens no tuvās gaismas lukturiem, taisu vaļā, skatos, lampiņas jaunas, paņemu no otrās puses, neder, skatos tuvāk, zaļais iemeties, ok nedaudz pakasu, pielieku, nedeg, nospļāvos un braucu kā ciklops uz pilsētu. Braucot vakarā mājas, tavu brīnumu, viss deg, viss spid, abās puses. :) To pašu varētu pielīdzināt kābeļiem. Droid telefonu lādējot arī dažreiz var redzēt izsaukuma zīmi, lādējot, atvieno bateriju, pievieno lādētāju pa jaunu, zīmē pazūd, viss lādējās. :) Š is viss ir jāliek pie mistikas, bet tests ir diezgan objektīvs. Š o pašu vajadzēja ar tiem pašiem kabeļiem, disku, utt.. uz citas mātes plates, tad iegūtu vēl objektīvākus rezultātus.

User avatar
LooNeY
E-žurnālists
Atbildes: 755
Pievienojies: 10 Okt 2010, 18:51
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no LooNeY » 19 Okt 2013, 00:27

Š eit doma bija par kabeļu nosaukumiem, ka ir ļoti daudz tādi kabeļi veikalos ar piem. īpašu SATAIII marķējumu un tapēc, ka redz tur ir rakstīts 'SATAIII' tad uzreiz pārdod 2x,3x un 4x dārgāk pār parasto kabeli....jo redz šitas ir sataIII kabelis....(kaut vai reāli iekšā standarta ķīnietis)

Kā jau rakstā minēts no oficiālās ziņas - ka mēs iesakām lietot tikai 'Augstas kvalitātes standarta' kabeļus. <- šeit ir arī tevis minētais vai savienojumi ir apzeltīti, iekšā kvalitatīvāka metāla dzīslas u.t.t. ir jāskatās un jāmeklē informācija par šo vadu, nevis pliki jāpaļaujas uz uzrakstu uz kabeļa jo tur pēc oficiālā kabeļa nosaukuma var rakstīt ko grib cik noprotu... tur hi-speed, mega ūber super puper..... Daudzi arī domā ka reāli ir atšķirība starp sata/sata2/sata3 kabeļiem ātrumā ja ir uzrakstīts uz kabeļa.

Un runāsim godīgi - mājas lietotajam arī ja ir SSD nemūžam dzīvē nevajag tur 10 karāta zelta galus un dimanta vadus iekšā kuri pārklāti ar safīra gabaliņiem jo viņš tapat neizmantos to krūto vada potenciālu, bet dzenās standarta režīmā.... Nedod dies vēl būs kāds low-end SSD disks vai vispār parastais HDD un ta tagad pirks tādu kruto vadu.

Raksts/tests veidots speciāli ar nodomu šo lielveikala mītu mazināt cerot, ka cilvēki paliks gudrāki... Dienu dienā dzirdu ''gudros'' teikumus, ka vajagot speciālu 'SataIII kabeli' un lai nepērk 'sarkano' jo tas ir sata1 kabelis u.t.t...

Cerams, ka raksts spēs kliedēt daudziem lasītājiem šo mītu un cilvēki paliks gudraki un ar vien mazāk uzķersies uz šī 'reklāmas trika' .
Protams Pro/Gaming stacijās(kas maksā 5K+) tur būtu pienākums tādus apzeltītos vadus likt jo tur ir attiecīgā klase.... Bet tā ir reali ļoti maza daļa un pārējiem 95% lietotājiem uz pasaules reālas jēgas kaut ko tik perversu meklēt un maksāt nebūtu jēga....

User avatar
iKey
E-žurnālists
Atbildes: 1460
Pievienojies: 25 Apr 2007, 16:55
Reputācija: 0
Atrodas: Aizkraukles morālā anomālija

Post no iKey » 19 Okt 2013, 19:28

Š tekeri un kabeļi arī spēlē lielu lomu.
Kas attiecas uz USB 3.0, tam jau ir 9 dzīslas kabelī un 9 kontakti štekeros
Reset poga domāta tam, lai parādītu datoram, kurš te ir galvenais.

Jolla Sailfish
Image

Willis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1218
Pievienojies: 20 Okt 2008, 16:28
Reputācija: 0

Post no Willis » 19 Okt 2013, 22:57

Tagad SSD un HDD ir savienoti ar oriģinālajiem Asus SATA kabeļiem, , kabeļus bez klipšiem vairs nekad nelietošu, savienojumos arī bija problēma kad datoram bija samazinājusies veiktspēja .
1) SMART apskaties - ja kabelis vai kontrolieris feilo, bieži parādās UltraDMA CRC kļūdas. Ja kaut pēc 100 mēģinājumiem izdodas nolasīt pareizi, tad read kļūdas neparādās, bet pats fakts tāpat tiek atzīmēts.
(nepievienojas tēmas links)
Google -> notepad lv samazinājusies veiktspēja -> search

User avatar
Stormbird
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 381
Pievienojies: 11 Sep 2008, 09:34
Reputācija: 0
Atrodas: Grobiņa

Post no Stormbird » 21 Okt 2013, 12:28

Super! Lai arī ļoti vienkāršs tomēr vienmēr ļoti interesanti palasīt šādus testus ;)

User avatar
ruukjis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1981
Pievienojies: 16 Apr 2009, 15:39
Reputācija: 0

Post no ruukjis » 23 Okt 2013, 09:41

Būšu atklāts, ieraugot, kas ir raksta autors, sāku lasīt ar smīnu sejā, turot prikstu uz savas "BULLSHIT!!!" pogas... Bet neko... labs raksts, tiešām labs!
Es tikai skatos, ka Foxim kaķis atkal atstāts bez uzraudzības un dzīvojās pa saimnieka klaviatūru...

User avatar
aoma
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2599
Pievienojies: 25 Apr 2007, 12:47
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no aoma » 23 Okt 2013, 12:48

Man jau domāt, ka pārāk daudz kas tiek norakstīts uz "indusu koda" rēķina. Cilvēki bez jebkādām elementārān priekšzināšanām, rakņājas, jauc, mēģina paši kaut ko saremontēt...
Ja aparatūra vai programma gadās "muļķu droša", tad reizēm tas pat izdodas.
Bet rakstu izlasīju ar interesi, nav ne vainas.
viegls rokenrols pa radio

User avatar
Mahmuds
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 152
Pievienojies: 24 Feb 2012, 19:03
Reputācija: 0
Atrodas: Liepāja

Post no Mahmuds » 25 Okt 2013, 20:55

Prieks, ka kādam nav slinkums un ir iedvesma un nav žēl laika šādus testus veikt!

User avatar
LooNeY
E-žurnālists
Atbildes: 755
Pievienojies: 10 Okt 2010, 18:51
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no LooNeY » 28 Okt 2013, 14:05

:P kāda vaina raksta autoram?.....

Loading
E-žurnālists
Atbildes: 1617
Pievienojies: 25 Feb 2007, 18:08
Reputācija: 1
Atrodas: Liepāja

Post no Loading » 30 Okt 2013, 09:31

Paldies, bija patīkami lasīt.

rt25
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 32
Pievienojies: 21 Jūl 2008, 12:57
Reputācija: 0

Post no rt25 » 30 Okt 2013, 19:50

Jā!, paldies! Jāatzīstas, es arī biju šī mīta varā. Biju iepircis dārgus vadiņus, bet, liekot ssd, liku jaunās plates vadu ar sata 3 birku :).
Jautājums, kāds tiem vadiem ir max datu pārraides ātrums? Kaut kāda robeža jau ir?

izluks
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 89
Pievienojies: 17 Mar 2013, 17:17
Reputācija: 0

Post no izluks » 31 Okt 2013, 08:09

Manas domas par Looney mainījušās... Uz labo pusi... Vakar veikalā pateicoties šim rakstam varēju paspīdēt un nostādīt pārdevēju muļķa lomā :)

User avatar
LooNeY
E-žurnālists
Atbildes: 755
Pievienojies: 10 Okt 2010, 18:51
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no LooNeY » 01 Nov 2013, 20:56

Tas vēl nav izpētīts jo nav SATA interfeisa cietie(arī SSD) kuri sasniegtu vada limitācijas... Gaidīs... redzēs... Moš ar nākamo paaudzi vajadzēs reāli jaudīgākus vadus.. moš ar aiznākamo.. dzīvos redzēs :) Bet prognozeju, ka tas nebūs ātri jo tagad 6Gb/s standarts ir pietiekami ātrs mājas lietotajiem!

Atdzīšos.. pats arī iepirku 2 īpašos 30cm 'SataIII' marķējuma vadus pirms paris gadiem(Ka sataIII standarts ienāca tirgū) pie 5ls ja pareizi atceros maksāja.. reali dešārs aizgāja pa 2 vadiem manis nezināšanas pēc tiem kas sēž un šito visu izdomā kā apčakarēt... Nopirku un domāju tagad reāli vads caurlaidīs visu cietņa spēku jo biju iegādājies jaunus SATAIII HDD... Bet patiesībā vispār varēju nepirkt jaunus vadus un palikt pie tiem pašiem sarkanajiem stock vadiem kuri nāca līdz MB un ietaupīt 10LS kurus varēju iztērēt tur kur reāli vajadzeja, žēl ka šādu atziņu iesitu sev galvā pāris gadus pa vēlu, tapēc daļēji arī sāds raksts no manas puses lai būtu cilvēki zinošāki un neizmestu savu grūti nopelnīto naudiņu **dritvai kociņ** marketinga trikam!

Pievienot atbildi

Return to “Testi”