Vakar vakarā pēc Latvijas laika Google oficiāli prezentēja jauno mobilo operētājsistēmu Android 5.0, kuram par spīti visām spekulācijām deva nosaukumu Lollipop. Atceramies, ka agrāk tautā to sauca par Android L. Mainījies arī Googles reklāmas lozungs – tagad tas ir “Be Together. Not The Same”, kas norāda uz lielo personalizācijas iespēju klāstu Android OS. Pati Google Lollipop nosauc par būtiskāko un ambiciozāko atjauninājumu visā Android vēsturē. Tas bija zināms jau agrāk, jo izstrādātāji saņēmuši ap 5000 jaunu API. Tā kā tagad modē veidot universālas OS visu veidu dzelžiem, tā arī Lollipop darbosies ne tikai uz viedtālruņiem un planšetēm, bet arī uz televizoriem (Android TV), valkājamās elektronikas (Android Wear) un automobiļos (Android Auto).
Par jauno grafiskās vides noformējumu Material Design ideoloģijā vēl tiks lauzts daudz šķēpu, bet fakts ir tāds, ka viss ir pilnībā pārstrādāts. Maksimāla plakanizācija ar spilgtiem krāsu laukumiem tiek papildināta ar animāciju, kas kopā nemaz neizskatās tik slikti. Dalvik virtuālā mašīna nu ir nomainīta pret efektīvāko ART (Android Run Time). ART pilnībā atbalsta darbu ar 32-bit un 64-bit aplikācijām x86, ARM un MIPS sistēmās. Android Extension Pack atbalsta teselāciju, skaitļošanas un ģeometriskos šeiderus, un ASTC tekstūru kompresiju mūsdienu čipsetos kā NVIDIA Tegra K1. Project Volta energoekonomijas iespējas dos iespēju vidēji par 1,5 h pagarināt darbības laiku no baterijas salīdzinājumā ar vecākiem Androīdiem. Jaunie Paziņojumu paneļa iestatījumi ļaus izvadīt tikai patiešām nozīmīgus jaunumus, nevis ka kāds feisbukā pieķeksējis laiku. Papildus aizsardzības pasākumi caur saistītu Bluetooth ierīci (viedpulksteni) sarežģīs dzīvi zagļiem. Daudz kas no minētā jau bija pieejams ar aplikāciju palīdzību. Tagad Google to pievienojis Android standarta paketē.
Sākotnēji (domājams, ka novembrī) Android 5.0 Lollipop būs pieejams uz Nexus līnijas ierīcēm: jaunajām Nexus 6 un 9, kā arī mazliet vecākām Nexus 4, 5, 7, 10. Kas attiecas uz citiem ražotājiem ar individuālajām grafiskajām virsbūvēm, šajā lauciņā nekas nav prognozējams. Jāpiebilst arī, ka jaunu tehnoloģiju dēļ jaunināt no KitKat uz Lollipop būs grūtāk nekā no Jelly Bean 4.1 uz 4.2.
Android.com