Sākumlapa › Forumi › Citas tēmas › Off-topic › Bēbju uzdevums fizikā
Es nekad neesmu prasījis internetā atbildes, lai kāds kaut ko dara manā vietā, bet nu šitas gadījums ir dikti nopietns. Tas pat netiks vērtēts ar atzīmi.
Tātad, kāpēc manis zīmētajā shēmā, spuldzīte, kas atrodas blakus spolei ieslēdzas vēlāk kā otra spuldzīte? Izslēdzot viņas abas izdziest vienlaikus.
Lūk bildīte –
[img]https://bildites.lv/images/fmcq7k1kzj52fa3sfikf.jpg
Ja tīri no fizikas viedokļa, tad ir tā: ķēdes posmā ar spuldzi, kurai virknē rezistors – ir tīri aktīva pretestība.
Spuldzei, kurai spole ķēdē ieslēgta – ir kombinēta (aktīva + reaktīva/induktīva) pretestība. Tātad pie ieslēgšanas pirmais strāvas impulss aizies reaktīvās pretestības neitralizēšanai, un tikai tad tiks lampiņai.
Pie izslēgšanas vajadzētu būt pretēji – augšējai spuldzītei vēl būtu mazliet jādeg uz uzkrātās reaktīvās enerģijas rēķina, bet tā nenotiks, jo reaktīvā strāva plūdīs caur abām spuldzītēm. Tāpēc tās nodzisīs vienlaikus, bet ar nelielu aizturi.
Tāpēc, ka spolei ir indukcija, kas šādā slēgumā piebremzē strāvas lecienu pēc slēdža ieslēgšanas.
muahaha
smadzenes tev bremzeetas, divdesmit gadi ar lodaamuru, ibio.
esi dzirdeejis par magneetisko energiju?
tiesji taa, un nevis kautkaada reaktiivaas pretestiibas neitralizeesjana :>
Iedomājies, ka tu esi elektrons, kas skrien pa vadu. Priekšā spole. Tu pilnā ātrumā ieskrien tajā spolē, bet no visas tās riņķošanas tev sagriežas galva (jo kustoties pa spoli ir jāvālē pa riņķi). Tu apsēdies uz brītiņu, lai atjēgtos, pēc tam skrien tālāk. Tas pats notiek arī ar citiem elektroniem. Tādējādi gaisma spuldzē iedegsies vēlāk par to laiku, ko sēdēji. Jo vairāk vijumu spolei, jo biežāk tev ir jāatpūšas, līdz ar to arī aizture lielāka.
Tā ferrīta spoles serde shēmā patiesībā ir alus bārs priekš elektroniem. Š amējie atpūšoties ierauj kādu alu. Skriešanas ātrums no tā nemazinās, bet biežāk ir jāatpūšas, jo vairāk reibst galva.
Tagad tev daleca? Varbūt vēlies uzzināt arī kā patiesībā strādā kondensators?
ob1, gaidu no tevis paarejas procesu skaidrojumu kondensatoram :>
Kondensators – tā ir liela bedre. Tātad skrien elektroni pa vadu pēkšņi priekšā bedre. Pirmie pārlec pāri, izvelk no kabatas iPhone un paziņo tiem, kas skrien aizmugurē, lai uzmanās no bedres. Tie, kas skrien aizmugurē jau ir brīdināti – daži no viņiem inerces pēc pārlec, bet tādu drosminieku paliek arvien mazāk un beigās šamējie sastājas bedres malā un sāk tusiņu (tas ir – strāva vairs neplūst).
Mainstrāvas gadījumā elektroni tiek dzenāti turp un atpakaļ, vienmēr atradīsies bariņš drosminieku, kas lēkās šurpu-turpu. Komunikācija starp elektoniem ir traucēta, jo kamēr šie sazvana čomus, tikmēr jau ir jāskrien pretējā virzienā. Bedres pārlekšanai vajag nedaudz sagatavoties, tāpēc rodas neliela aizture (ko profesori sauc par fāzu nobīdi, lai sačakarētu skolēniem smadzenes un atsistu jebkādu vēlmi mācīties fiziku).
Varbūt šejienes tauta var atrast labāku skaidrojumu?
Mana sieva māca bioloģiju un sarežģītas lietas savukārt skaidro ar piemēriem no tehnikas…
😀
ob1, tev fizikas grāmata būtu jāsaraksta 😀
🙂
Kondensators – tā ir liela bedre. Tātad skrien elektroni pa vadu pēkšņi priekšā bedre. Pirmie pārlec pāri,
😀
Tas gadījumā nesaucas dielektriķa caursišana?
PS. un vispār jau elektronu (tieši elektronu, ne strāvas izplatīšanās ātrumu
Uj, atcerējos sen lasītās E. Aisberga grāmatas… nostaļģija uznāca
spoles tinumos rodas strāva kas ir pretēji vērsta sākotnējai strāvas plūsmai un to neitralizē, pazūdot šim laukam pazūd pretstrāva un elektriskā ķēde sāk normāli darboties
Preses relīzes