Černobiļas kodolkatastrofai šodien 29 gadi

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Černobiļas kodolkatastrofai šodien 29 gadi

Tiek skatīts 3 ierakstu – 1 līdz 3 (no 3 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #160848
    samurajs
    Participant

    1986. gada 26. aprīlī ÄŒernobiļas AES personāla nepārdomātu eksperimentu un rupju kļūdu dēļ notika sprādziens 4. energoblokā ar radioaktīvā materiāla nokļūšanu atmosfērā. Tūdaļ pēc notikušā no vairākām PSRS bloka valstīm – galvenokārt Ukrainas, Krievijas un Baltkrievijas – mobilizēja daudzus tūkstošus cilvēku glābšanas darbu veikšanai. Turp devās arī 6000 latvieši, tostarp bijušais prezidents Valdis Zatlers. Seku likvidētāji bija vīri spēka gados. Tagad vairāk kā 900 no viņiem jau ir miruši – tieši tie, kuriem nācās uzkāpt uz avarējušā energobloka jumta. Dzīvi palikušie mūsējie ir cilvēki, kuriem saskare ar radiāciju nebija tik intensīva. Taču izvēles braukt vai nebraukt nebija, jo mobilizēja galvenokārt tos, kas tobrīd bija dienestā. Kopā aktīvo ÄŒernobiļas likvidatoru statuss piešķirts 600,000 cilvēku.

    Vējš un nokrišņi radioaktīvo piesārņojumu aiznesa viscaur Eiropai, 60% teritorijas tika konstatēts paaugstināts piesārņojums. Tomēr visvairāk cieta pašas Ukrainas iedzīvotāji. Daudziem tūkstošiem sākās veselības problēmas. Turpmākajos gados būtiski pieauga saslimstība ar vairogdziedzera vēzi, dzima bērni ar dažādām ķermeņa anomālijām. Gadu gaitā radiācija mazinājās, un atomreaktora reģions nav pārāk apdzīvots, bet pati Pripeta – atomreaktora strādnieku pilsētiņa – izmirusi pilnībā. Tomēr ÄŒernobiļā joprojām dzīvo 625 cilvēki, lielākā daļa no tiem ir reaktoru apkalpojošie darbinieki, robežsargi, kārtības uzraugi. Viņi tur tur mīt “uz maiņām” – nedēļu strādā, bet tad dodas prom, lai atkal atgrieztos dežūrā. Reaktora apkārtne gan pavisam ieaugusi aizmirstībā, un Kijevas aktuāli darāmo lietu plānos neietilpst rūpes par reģiona atdzīvināšanu, – valsts austrumus plosa separātisti.

    Š odien visā Ukrainā norisinās piemiņas pasākumi – ziedu nolikšana pie katastrofas upuru memoriāliem, koncerti-rekviēmi “ÄŒernobiļa – manas dvēseles sāpe”. Kodolreaktoru apmeklēs Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

    Kaut arī savulaik klīda runas par ÄŒernobiļas mutantiem, patiesībā nekā tāda nav. Toties dzīvajā dabā bez cilvēka iejaukšanās notikušas būtiskas pārmaiņas. Parādījušies tādi putnu veidi, kas Ukrainā jau 50 gadus skaitījušies izmiruši. Nez no kurienes parādījušies reti augu veidi, ieskaitot orhidejas. Uzradušies lāči un lūši, kuri jau 100 gadus nebija manīti. Ēdamā pietiek visiem, jo savairojušies visādi rāpuļi, grauzēji, un Pripetes upe pilna zivīm – neviens tās vairs neķer. Zināmā mērā mutējuši mājas kaķi – to nav daudz, tie dzīvo pamestajās mājās, ne ar vienu nekontaktējas, bet attīstījuši mednieku prasmes līdz pilnībai. Pat vilki tiem neuzdrošinās uzbrukt.

    Š odien ÄŒernobiļa kļuvusi par ārzemnieku iecienītu tūrisma objektu. Protams, zonās ar paaugstinātu, veselībai bīstamu radiāciju cilvēki joprojām netiek ielaisti.

    Avoti: 1, 2, 3

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_original12229236_1.jpg[/img]

    #316863
    Barons
    Participant

    Protams ka ÄŒernobiļā ir pilns ar mutantiem, Metro Last Light vēl briesmīgākas lietas ir redzētas!

    [img]https://www.bildites.lv/images/k138nfuq2evg7xte8ne5.jpg[/img]

    [img]https://www.bildites.lv/images/y3m6f7fsj8neu6xibo09.jpg[/img]

    [img]https://www.bildites.lv/images/gkhwtc03tflf7pwrebu.jpg[/img]

    #316864
    iKey
    Participant

    ko var gribēt, tur jau neapgrozas visu plēsēju plēsējs – cilvēks.

Tiek skatīts 3 ierakstu – 1 līdz 3 (no 3 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā