Datora veiktspējas palielināšana, izveidojot RAMdisku

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Datora veiktspējas palielināšana, izveidojot RAMdisku

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #150978
    Imhoteps
    Participant

    [imgl]https://bildites.lv/images/ormpjayk62a8lwg3e2f8.jpg[/imgl]Tradicionālie cietie diski (HDD) kļūst nenovēršami nepopulāri. Ja neskaita kompaktdisku dziņus (CD/DVD-ROM) un „dzīvo mironi” diskešu iekārtu (floppy-drive), klasiskie cietņi palikuši vienīgā mehāniski kustīgā komponente modernajos datoros. Par SSD jeb „cietatmiņas” (autora neoloģisms) disku triumfu un neizbēgamu uzvaru pār HDD vairs nešaubās neviens, jo to pamatā ir dramatisks pārākums datu apstrādes ātrumā. Un tomēr šobrīd, lai arī SSD gūst fantastisku izplatību, tie aizvien ir nesamērīgi dārgi vidusmēra lietotājam, tāpēc datorsistēmas ātrdarbības paātrināšana paša lietotāja spēkiem un minimāliem finansiāliem ieguldījumiem aizvien nezaudē aktualitāti.

    Tomēr raksts nav nedz par HDD, nedz par SSD – šajā nelielajā apskatā aplūkosim tā dēvētos ramdiskus (RAMdisk), kas daudziem vidusmēra lietotājiem ir mazpazīstams „fenomens”, taču dažos specifiskajos uzdevumos palīdz ievērojami palielināt kopēju „sistēmas” sniegumu.

    Kas ir ramdisks (RAMdisk)?

    Ramdisks nav SSD un nav arī atsevišķs atmiņas paplašinājuma modulis jeb ramdzinis (RAMdrive), kas nopērkams veikalā un instalējams sistēmblokā kā fiziska ierīce, līdzīga šādai te: https://www.anandtech.com/show/1742 :

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_irambox2_1.jpg[/img]

    Kaut gan no sīkdatu uzglabāšanas viedokļa („idejiski”) ramdiski ir visai līdzīgi ramdziņiem, to tehnoloģiskais „izpildījums” atšķiras kā diena un nakts – ramdzinis ir „fizisks”, savukārt ramdisks ir „virtuāls”.

    Tātad – ramdisks ir no sistēmas operatīvās atmiņas (RAM) speciāli izdalīts „nogabals”, ko operētājsistēma saprot kā „virtuālo disku” un lieto sīkfailu terminētai izmantošanai. Citiem vārdiem, ramdisks pastāv tikai un vienīgi datora operatīvajā atmiņā, nevis kā fiziska ierīce.

    Dati, ar kuriem operē ramdisks, ir nepastāvīgi, „gaistoši”, proti, izslēdzot datoru, dati, kuri glabājušies ramdiskā, parasti pazūd. Tieši šā iemesla dēļ ramdiska izveides pamatmērķis ir temp-failu glabāšana, jo ramdisks nav pastāvīga datu krātuve. Jāpiebilst gan, ka dažās datorsistēmās iespējams panākt datu pārnešanu no ramdiska (arī ramdziņa) kādā fiziskajā nesējā (HDD, SSD) pat pēc datora izslēgšanas, taču tā ir specifiska funkcija, ko šeit neaplūkosim.

    Kamdēļ izmantot ramdisku?

    Atmiņas moduļi (RAM) ir daudz „ātrāki” par cietņiem. Tie pat ir krietni ātrāki par zibatmiņu, kāda tiek izmantota cietatmiņas diskos (SSD). Tas nozīmē, ka īpašos uzdevumos ar ramdisku palīdzību iespējams panākt kolosālu ātrdarbības pieaugumu, krietni lielāku ne vien par HDD, bet arī par SSD sniegto. Testi (sk. nobeigumā) parāda, ka ramdisks spēj būt desmitiem reižu ātrāks pat par SSD masīviem RAID konfigurācijā.

    Vēl viens būtisks ieguvums, lietojot ramdisku – neatkarīgi no konkrētā SSD kešatmiņas lieluma vai datu apstrādes algoritmu „saprātīguma” ir iespējams ievērojami samazināt „lieku” ierakstīšanas/nolasīšanas operāciju skaitu, tādējādi pamatīgi palielinot SSD kalpošanas laiku, kas, kā zināms, nav bezgalīgs.

    Otrs ievērojams pluss ir šāds: ikdienas rutīnā, sevišķi sērfojot internetā, dators tiek burtiski piesārņots ar dažādiem cookies, jpg un gif formāta attēliem, sīkfailiem un citiem neskaitāmiem temp-failiem. Izslēdzot datoru, temp-mapes saturs tiek dzēsts (vismaz normāli tā tam vajadzētu būt), taču ne vienmēr tas notiek, ja minētās mapes atrodas datora sistēmdiskā (HDD vai SSD). Savukārt no ramdiska, kas ir savdabīgs operatīvās atmiņas „klons”, šādi dati pazūd neglābjami un noteikti. Tādējādi atkrīt vajadzība laiku pa laikam „tīrīt” sistēmu no šiem failiem manuāli vai ar dažādu lietojumprogrammu palīdzību.

    Ko var uzticēt ramdiskam?

    Jebkuru mapi vai direktoriju, pie kuras bieži vēršas operētājsistēma, lai tur izvietotu datus nepastāvīgai glabāšanai. Vissaprātīgāk ir izvietot ramdiskā Windows temp-mapi, arhivatoru (WinRar, 7zip u.tml.) temp-mapes, kā arī interneta pārlūku cache.

    Par Windows pagefile jeb swap-a izvietošanu ramdiskā lietotāju domas dalās – vieni uzskata to par visnotaļ apsveicamu soli, citi uzskata, ka labāk atstāt pagefile tur, kur to iecerējuši Redmondas programmētāji. Nenoliedzot faktu, ka swap-a „pāradresācija” ramdiskam teorētiski var manāmi uzlabot kopēju Windows platformas sniegumu, autors sevi pieskaita nometnei, kura ar piesardzību izturas pret jebkādam manipulācijām ar Windows pagefile, jo datu zuduma un sistēmas nestabilitātes riska pakāpe ir gana augsta un sevi neattaisno. Š īs dilemmas atrisināšana lai tomēr paliek pašu lietotāju ziņā.

    Kādās datorsistēmās var izmantot ramdisku?

    Jebkādās – sākot no netbukiem un nettopiem, beidzot ar hardcore spēļu datoriem un serveru stacijām.

    Cik lielam vajadzētu būt ramdiskam?

    Tas atkarīgs no tā, cik daudz funkciju (mapju) tiks deleģētas apkalpošanai ramdiskam. Novērojumi liecina, ka datorsistēmās ar preinstalētiem 2Gb operatīvās atmiņas ramdiskam parasti atvēl ap 256 Mb. Ja ramdiskā izvieto arī arhivatoru temp-mapes un sistēmā ir 4Gb operatīvās atmiņas, ramdiska apjomu var palielināt līdz 512 Mb. Protams, neviens neliedz „nogriezt” arī 1Gb un vairāk ramdiska vajadzībām, sevišķi sistēmās ar lieliem operatīvās atmiņas apjomiem (6-8 Gb un vairāk). Un atkal – minētais jautājums ir pašu lietotāju gaumes un priekšrocību objekts.

    Kā izveidot ramdisku?

    Ramdisks viegli izveidojams ar specifisku lietojumprogrammu palīdzību. Sastopams vairums kā bezmaksas, tā arī komerciālu maksas risinājumu. Ilustratīviem mērķiem var minēt trīs populārus bezmaksas piedāvājumus:

    * Gavotte https://www.techsnack.net/gavotte-ramdisk-free-virtual-hardisk

    * Dataram https://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk

    * Romex https://www.romexsoftware.com/

    Vidusmēra lietotājam ar minimālām angļu valodas zināšanām minēto programmu lietošana un attiecīgi ramdiska izveide problēmas nesagādās. Izvēlētā programma ir jāinstalē, tad jānorāda, ka vēlamies izveidot ramdisku, jāpiešķir tam attiecīgs burta apzīmējums (jo sistēma „redzēs” to kā parastu fizisko cietni), līdz ramdisks tiek izveidots esošajā sistēmā. Nedrīkst piešķirt esošu fizisku/virtuālo disku jeb partīciju burtus. Dažkārt procesa pabeigšanai var būt nepieciešama datora restartēšana.

    Kopējais sistēmas operatīvās atmiņas apjoms attiecīgi tiks samazināts par ramdiska tiesu. Minētā iemesla dēļ var pārdomāt nepieciešamību instalēt 64-bit Windows uz sistēmām ar tikai 4 Gb RAM. Atvēlot 512 un vairāk megabaitus ramdiska vajadzībām, var panākt, ka 32-bit operētājsistēma spēs racionāli izmantos visu pieejamo RAM apjomu. Citiem vārdiem, nepieredzējušiem lietotājiem vairs nenāksies jautāt, kāpēc „Windows neredz visu RAM”.

    Runājot par ramdiska izveides rīkiem, kā pirmo var minēt „Gavotte”. Produkts izmanto pašu Microsoft piedāvāto kodu ramdiska izveidei, tas ir pieejams MS mājaslapā https://support.microsoft.com/kb/257405. Faktiski, „Gavotte” ir izstrādājuši instalēšanas vedni un procesa pārvaldnieku, kas ramdiska izveidi padara vienkāršāku. „Gavotte” ir gana stabils un ātrs.

    „Dataram” softam ir PAE opcija, proti, pat 32-bitu operētājsistēmā būs iespējams izmantot vairāk par 4Gb RAM. Uzteicami! Tiktāl apgalvo ražotāji… Taču ir viens „bet”. Internetā ir sastopama informācija par šad tad piedzīvotiem „ziliem logiem” darbā tieši ar „Dataram”. Atliek vien secināt, ka produkts vēl ir nestabils un pilnveidojams.

    Savukārt „Romex”, neraugoties uz ražotāja vietnes nabadzīgu paskatu, visticamāk, piedāvā stabilāko un ātrāko risinājumu ramdiska izveidei. Diemžēl, 64-bit Windows netiek atbalstīts bezmaksas versijā.

    Nenoliedzami, interneta plašumos atrodami neskaitāmi citi risinājumi ramdisku izveidei, taču, lai kuru programmu kāds izmantotu, to ražotāji atgādina par nepieciešamību atinstalēt citus līdzīgus risinājumus, lai neciestu kopēja sistēmas stabilitāte.

    Kā ievietot temp-mapes ramdiskā?

    Ja Windows temp-mape nav novietota ramdiskā programmas instalācijas procesā jeb automātiski, tas izdarāms šādi:

    Labais peles klikšķis uz My Computer > Properties > Advanced cilne > Environment Variables > un pāradresējam katra vēlamā lietotāja temp-mapes Z-diskā („Z” burts ir izvēlēts kā piemērs – ramdiskam var lietot ikvienu citu „brīvo” diska apzīmētājburtu).

    Interneta pārlūkiem:

    IE > Tools > Internet options > Settings > General tab / Temporary internet files > Settings > Move folder > norādam Z.

    Lai gan kā piemērs pārlūku temp-mapes pārvietošanai izmantots Internet Explorer, līdzīgi jārīkojas, arī lietojot citus populāros pārlūkus. Vienīgos, bet diezgan nopietnus sarežģījumus sagādā populārā Chrome temp-mapes novietojuma maiņa, taču Google sniedz virkni recepšu arī šai procedūrai.

    Arhivatoriem:

    Piemēram: 7zip > Tools > Options > Folders > Specified > norādam Z.

    Ieguvumi?

    Attēlā pa labi: CrystalDiskMark (2.2) testa rezultāti RAID0 masīvam no diviem Corsair Nova 128Gb SSD.

    Attēlā pa kreisi – „Dataram” izveidotam ramdiskam tanī pašā sistēmā (CPU – i7 920, Windows Vista 64-bit).

    [img]https://bildites.lv/images/rtb929x03wlb885x15v.jpg[/img]

    #232765
    samurajs
    Participant

    Patiešām profesionāli uzrakstīts, liels paldies autoram!

    #232766
    usver
    Participant

    ~6400MB/s (+/- 5%) lineārais ātrums. Programmatūra atsevišķi jāinstalē/jāpērk.

    Pusdienu vajadzēja pērties, lai rezultātā pateiktu tās pašas lietas, kas tika iepriekšējā topikā noliktas kā lāmerisma kalngals 😀

    #232767
    elvisburdajs
    Participant

    Tiešām labs raksts, cepums no manis!

    #232768
    Crow
    Participant

    Beidzot kāds par ramdiskiem uzrakstīja. Da fīča deguna priekšā katram, bet praktiski nekur nav redzēts kāds, kas izmanto kaut softu. Nu kā hārdwāri likt iekšā neatmaksājas, bet softs ir obligāts, ja nopietni grib runāt par kaut kādu performanci.

    Liela popkorna turza tovariščam Imhotepam! Hr-hr! 😀

    #232769
    usins
    Participant

    Uz linuža nav jālauza galva, un nav nekas jāpērk 🙂

    #232770
    Element
    Participant

    Labs raksts, apsveicami, tachu reaaalu pielietojumu shim joprojaam neredzu vidusmeera lietotaaju viduu.

    #232771
    Scandal
    Participant

    tikko pamēģināju! Kaudze programmu pārstāja darboties, jo nespēja atrast īsto tem mapi! So long, priekš manis tas nestrādā!

    #232772
    Crow
    Participant

    curve_hands.dll

    #232773
    nevertell
    Participant

    @Crow, so true!

    #232774
    ob1
    Participant

    Sorry par iejaukšanos… bet Scandal nav līkas rokas – autoram ir līka pildspalva. Ja, piemēram, ar 7zip spiež failus un arhīva izmērs pārsniedz ramdiska izmērus (ja tempi ir uz ramdiska), tad krešs ir neizbēgams.

    Ramdisku var lietot un tas tiešām ļauj pacelt ātrumu, bet ne jau tik perversā veidā. Tas jau šajā forumā ir apspriests.

    #232775
    Scandal
    Participant

    Problēma atrisināta. Temp faili rakstās uz mana 512mb lielā ramdiska, un viss atkal iet! Sākumā kaut kā piemēram tildes birojs negribēja iet, bet pēc pāris restartiem aizgāja, kaut gan vajadzēja aiziet pēc pirmās datora nestartēšanas!!! Vienīgais, ko ievēroju ir tas, ka dators ilgāk slēdzās laukā, jo ram diska saturu pārraksta uz hdd katru reizi! Un jūtamas izmaiņas ir uz firefox, kas mani priecē 🙂

    Nezinu, vai tas datoriķu līmenī ir izcili, bet curve_hands.dll man liekas banāli!

    #232776
    Crow
    Participant

    ob1 wrote:

    Ja, piemēram, ar 7zip spiež failus un arhīva izmērs pārsniedz ramdiska izmērus (ja tempi ir uz ramdiska), tad krešs ir neizbēgams.


    Sorry, ka lecos atkal 😀 Vait’ katra puslīdz cienījama programmera uzdevums nav pārbaudīt pirms nedrošām operācijām potenciālās kļūdas – cik vietas ir, vai nav read only utml…. vai vismaz return kodus apstrādāt. Nevis ļaut visai uzpariktei krešot… 🙂

    Scandal wrote:

    Nezinu, vai tas datoriķu līmenī ir izcili, bet curve_hands.dll man liekas banāli!


    Man ar! Viņi ir visur! Viņi nāk uz gaismu! :> (C) d_l

    #232777
    Professor35
    Participant

    izmantoju ram disku HandyCache kešam un esmu apmierināts

    autors nepieminēja krievu bezmaksas RAMDisk “Enterprise” kurš vienīgais no bezmaksas ram disku programmām spēj saglabāt ram diska saturu.

    P.S. patīkami ka ob1 ir atgriezies.

    #232778
    _Mo3_
    Participant

    Arī uzslavēšu autoru par tik labi paveiktu darbu!

    #232779
    runcio
    Participant

    Kur pēc jūsu domām LV versijā ir Environment Variables button? 🙂

    [img]https://farm5.static.flickr.com/4072/4517314632_42c4b96f2e_o.jpg[/img]

    #232780
    root
    Participant

    Crow wrote:

    Man ar! Viņi ir visur! Viņi nāk uz gaismu! :> (C) d_l


    Pareizi, čāpo tieši uz tevis izstaroto viedumu. 🙂

    +1 Rakstam un autoram.

    #232781
    root
    Participant

    runcio wrote:

    Kur pēc jūsu domām LV versijā ir Environment Variables button? 🙂

    https://farm5.static.flickr.com/4072/4517314632_42c4b96f2e_o.jpg

    Vides mainīgie? Vispār tur gan nebūs nekā glupa… Kā beidzēšāna un stuff 🙂 fap fap fap fap 🙂

    #232782
    Wuu
    Participant

    Scandal wrote:

    Problēma atrisināta. Temp faili rakstās uz mana 512mb lielā ramdiska, un viss atkal iet!


    Nekas tev tur neies, 512mb temp failiem ir daudz par maz. FF pietiks cachos ielikti youtubes hd klipiņu, vai mēģināsi atraroti lielāku failu un hana. Vajag normāli optimizēti OSi un nebūs jānodarbojas ar buļļa kakām.

    #232783
    Imhoteps
    Participant

    Imhoteps wrote:

    ..neviens neliedz „nogriezt” arī 1Gb un vairāk ramdiska vajadzībām..

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā