Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Raksti › Datu arhīvi uz CD/DVD? Var nākties vilties
Jau 2010. gadā blogeris ar nickname slackursacēla trauksmi
CD bronzēšanās – dažādas stadijas
[img]
ASV Kongresa bibliotēkas speciālistei Mišelai Jūketai (Michelle Youket) ir bagāta pieredze ar šādiem CD un DVD diskiem. Viņa piemin tādus faktorus kā bronzēšanās
Michelle Youket
[img]
* Daudzus sabojātus CD diskus vēl var nolasīt. Ja uz diska ir nelabojama kļūda, tad atkarībā no tās atrašanās vietas visai daudz datu izdodas atgūt. Atkarībā no satura – mūzika, video vai datu faili – zaudējums var nebūt tik liels.
* Skramba uz apdrukātās CD puses rada vairāk problēmu nekā uz caurspīdīgās puses. Optisko formātu standartos ietilpst kļūdu korekcijas algoritmi, kas daudzos gadījumos tiek galā ar skrāpējumiem uz caurspīdīgās virsmas. Savukārt apdrukātā puse klāta tikai ar plānu lakas kārtu, caur kuru var iebojāt atstarojošo spoguli.
* DVD visumā ir drošāki nekā CD, jo tur metalizētais slānis atrodas starp divām polikarbonāta ripām. Tomēr šai gadījumā parādās mehāniskā spriedze un slāņi šad tad mēdz atdalīties. Situācija ar divslāņu (double-layer) DVD ir vēl traģiskāka.
* CD-R, DVD-RW un citiem ierakstāmiem diskiem mūžs ir īsāks, jo baitus ieraksta ar organiskas krāsas palīdzību. Daudzkārt ierakstāmajiem DVD krāsa degradējas īpaši ātri, un vēl ātrāk, ja diski turēti gaismā. Otrs ilgmūžības faktors ir DVD rakstītāja un paša ieraksta procesa kvalitāte. Daudzi zinās – ja rakstīs ar lēnāku ātrumu, ieraksts sanāks labāk.
* Ja diskus turēs vēsā un sausā telpā – tie saglabāsies ilgāk, desmitiem gadu. Visvairāk ripuļiem nepatīk karstums un mitrums.
Ko darīt, ja nu tiešām droši gribas glabāt datus uz optiskajiem nesējiem? Ir tādi Archival Grade