Dosim jaunu dzīvi vecajām tālruņu baterijām!

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Dosim jaunu dzīvi vecajām tālruņu baterijām!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #162036
    samurajs
    Participant

    Parasti tālruņos bateriju maina tad, kad tās ietilpība nokrīt apmēram līdz pusei. Citi nemaina baterijas vispār, bet pērk uzreiz jaunu tālruni. Vecie dzelži tad mētājas kaut kur atvilktnēs. Drošvien nebūs neviena, kuriem neatrastos kāda nevajadzīga, savu nokalpojusi Nokia. Akumulatoru baterijām nolietojoties, vispirms zūd to spēja darboties pie lielām strāvām. Lauvas tiesa ampēru tiek patērēta radiokanālā – sakariem ar bāzes staciju un internetam. To nav grūti pārbaudīt – veca baterija, kas pie aktīvas lietošanas spēj turēt vairs tikai stundu-divas, mierīgi darbosies dienām ilgi stand-by režīmā.

    Katram noteikti mājās būs ne mazums gadžetu , kuri darbībai prasa 2-3 AA vai AAA baterijas. Tie var būt lukturīši, portatīvie radio, dažādas vadības pultis, rotaļlietas un daudz kas cits. Baterijām ir tas trūkums, ka tās mēdz iztecēt un piegānīt vai pat ar elektrolītu nobeigt ierīces – tas pat ar Duracell ir gadījies. Bez tam šie elementi vienmēr jātur rezervē, jo nekad nezini, kad kāds gadžets kļūs tukšs. Par miljoniem izmesto tukšo bateriju ietekmi uz dabu es pat nerunāšu. Bet fakts ir tāds, ka vecās tālruņu litija baterijas spēj lieliski aizstāt AA un AAA izmēra “pirkstiņus” daudzās ierīcēs – praktiski visās, kur lieto divus (3 V) vai trīs (4.5 V) elementus. Bet kā ar lādēšanu? – jautās ieinteresētais lasītājs. Tieši par to mēs arī runāsim.

    Litija bateriju lādēšana

    Viss ir daudz vienkāršāk nekā liekas, un izdevumus neprasīs. Daudzmaz taisnas rokas un prasmi pielodēt vadiņus akumulatoram – jā, to gan vajadzēs. Ir čipu – lādēšanas procesoru līnija TP40XX, un čaklie ķīnieši noorganizējuši gatavu “Lithium charging board” ražošanu ar microUSB ligzdu un kontrolieri TP4056 “uz borta”. Izmaksas ir smieklīgas – par viena aliņa cenu sanāk divi-trīs tādi (ar bezmaksas piegādi pastkastē).

    Tātad jūs saņemsiet pilnībā gatavus lādētājus, kuri vienkārši jāsalodē ar akumulatoru. Katrs rūpnieciski iesaiņots antistatiskā iepakojumā:

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_a1_7.jpg[/img]

    Lādētāji ir divu veidu: nelieliem akumulatoriem (līdz 1500 mAh) domātie ar lādēšanas strāvu līdz 400 mAh. Un advancētāki/jaudīgāki ar strāvu līdz 1 A un dažādām aizsardzībām. Strāvas avots abiem – jebkurš telefona lādēšanas adapters ar microUSB spraudni.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_a2_4.jpg[/img]

    Man labāk patika montāžas variants, kad akumulatoru ar visu lādētāju atsprauž no ierīces un liek uz galda uzlādēt (attēlos zemāk). Var arī bateriju pilnībā iebūvēt ierīces korpusā, akurāti izvīlēt caurumu “Lithium charging board” microUSB ligzdai un ielīmēt lādētāju tanī. Plates izmēri ir niecīgi – 17×22 vai 17×27 mm, un atrast vietu tai nebūs grūti.

    Akumulators lādējas:

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_a3_5.jpg[/img]

    Lādēšana pabeigta:

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_a4_3.jpg[/img]

    Risinājumam ir viens trūkums: nekas neseko līdz minimālajam spriegumam uz baterijas. Li akumulatoriem nepatīk, ja tos izlādē zem 3 V sprieguma. Tomēr šeit ir runa par “miroņiem”, kurus tāpat būtu jāmet ārā, tāpēc ar to var samierināties.

    Iegāde

    Iegādāties lādētājus var visā plašajā Aliexpress, meklējot zem “Li charging board”. Pārbaudīta izvēle būs veikals Go Better Life. Š ie ir ļoti pedantiski ķīnieši; izsūta tai pašā dienā, un sūtījumi vienmēr pienākuši jau pēc 2 nedēļām. Kas negrib meklēties, šeit tiešie linki uz preci:

    400 mA lādētājs – cena šobrīd 0.27 EUR

    1 A lādētājs – cena 0.43 EUR

    #324999
    RicoPico
    Participant

    Noderīgi, Paldies!

    Līdz šim izlīdzējos ar telefona lādētāju kurš dod ārā 5v, un izvarotu USB vadu iekārtai, kura pēc papīriem tērē 6v. Darbojas pat ļoti ok.

    #325000
    Andron MacBeton
    Participant

    Jā, un uzliekot magnētus uz ūdenskrāna, var ievērojami samazināt ūdens patēriņu.

    Nākošais plāns būs ar USB darbināt ko? Ledusskapi? Vai atdzīvināt mašīnas akumulatorus?

    #325001
    samurajs
    Participant

    Ja tu domā magnētus uz ūdens skaitītāja, tad agrāk darbojās, bet ar jaunajiem skaitītājiem vairs ne. 😀 Aprakstītie lādētāji man lieliski darbojas vairākās ierīcēs.

    #325002
    tomins
    Participant

    Tagad ar darbojas, tikai bez magnētiem, bet ar spīlēm nedaudz saspiežot skaitītāja centru (kur griežas tas virpulītis).

    Un par tām baterijām, cik ilgi darbotos TV pults ja es pietītu vecu Nokias akumulatoru, kas pie vidējas noslodzes uz telefona velk no 4-8h?

    #325003
    samurajs
    Participant

    Izvilks gandrīz tikpat ilgi cik jaunas AAA alcaline baterijas. To ietilpība vidēji ~1000 mAh.

    #325004
    darklight
    Participant

    Džīzas!!! Cik bieži tv pultij jāmaina baterijas? Reizi gadā? Un tāpēc taisīt pornogrāfiju ar skoču?!?

    #325005
    samurajs
    Participant

    TV pultij nav izdevīgi šito. Vairāk labuma likt aķi tur, kur bieži bačas jāmaina – teiksim pikniku rāžiņam 🙂

    #325006
    Andron MacBeton
    Participant

    Es labāk pieceltu savu resno dirsu un pieietu pie TV pārslēgt kanālus, nekā pietītu pie pults kaukādu vīstokli.

    Tāpāt kā pie vecās Vesna un Radugas bij jāpieiet, lai pārslēgtu kanālus.

    Toties dirsas neauga tik treknas kā amerkāņiem.

    #325007
    Profesors
    Participant

    Uzlādēta Li-Ion šūna dod ārā 3.7V un zem 3V to nav vēlams izlādēt. Doma laba, bet kā uz šo reaģēs iekārtas, kuras negaida vairāk kā 2×1.5V?

    #325008
    tomins
    Participant

    😀 Nu nav man doma to darīt ar TV un vēl pietīt ar skoču (tāda izteiksmes forma sanāca 🙂 ). Tas bija kā piemērs. No diskusijas uzzināju to ko vajadzēja.

    Paldies!

    #325009
    samurajs
    Participant

    Propesor, ej fiziku pamācies! 😀 100% uzlādētas Li šūnas spriegums ir ~4.1-4.2 V nevis 3.7! Ja ierīce grib 3 V, tad viņa paliks gribot. Svaigu Duracell bateriju sākumspriegums ir ~1.7 V, tātad pārītis jau būs 3.4 V. Un tur tie 4 V netālu 🙂 Vismaz man nekad ar to nav bijušas problēmas. Kā jau rakstīju, grūti noteikt momentu kad aķis iztukšīts līdz 3 V, tāpēc arī iesaku metodi lietot tikai ar veciem aķiem. Ir man gadījies kad aķis izlādējies līdz 0 V, bet vnm izdevies atdzīvināt.

    #325010
    Aldis
    Participant

    Līdzīgi atreaminētas mobilo baterijas bez pielietojuma esmu uzstellējis bezvadu durvju zvaniem… 🙂

    #325011
    trakt0rs
    Participant

    Saslēdzot virknē vairākas bačas var chardzhot reizē?

    #325012
    samurajs
    Participant

    Virknē nevar. Var mēģināt paralēli saslēgt divas, kaut arī īsti korekti no elektronikas viedokļa tas nebūs.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā