Evolūcijas līkloči: "homo smartphonius"

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Evolūcijas līkloči: "homo smartphonius"

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 12 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #160308
    samurajs
    Participant

    Sakumpuši, viedtālruņos acīm ieurbušies jaunieši sen kļuvuši par mūsu sabiedrības vizītkarti. Sabiedriskajā transportā, skvēros, kafejnīcās – viņi ir sastopami visur. Visiem zināms, ka vertikāla stāja ir viena no svarīgākajām cilvēka evolūcijas pazīmēm. Bet tagad tehnikas sasniegumi rūpējas, lai mūsu stāja atkal mainītos. Mugurkaula neiroķirurģijas doktors Kenneth K. Hansraj publicējis pētījumu, no kura izriet, ka mūsdienu cilvēks vidēji ik gadus 700-1400 stundu pavada, glūnot telefonā. Un tas veselībai nepaliek bez sekām. Hansrajs zīmīgi jauno paaudzi nosaucis par “Head-down-Generation” un veicis mērījumus kaitīgajām slodzēm, kuras jāiztur telefonmīļu mugurkauliem.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_pdfjs_screen_capture_20141123_080409_1.png[/img]

    Lietojot viedtālruni, mēs neviļus noliecam galvu uz priekšu. Š ādā stāvoklī visa slodze gulstas uz kakla skriemeļiem un muskulatūru. Pieņemot cilvēka galvas svaru vidēji 6 kg, pie taisnas stājas mugurkaulam šie 6 kg arī jāiztur. Noliecot nedaudz galvu uz priekšu, pie 15° leņķa deformācijas spēks pārsniegs 12 kilogramus. Kad cilvēks kārtīgi sakumpis, pie 60° leņķa galva jau svērs visus 30 kg.

    Protams, īstermiņā tas nekaitēs, bet ar laiku izraisīs nopietnas mugurkaula kakla-krūšu skriemeļu deformācijas, un šādam cilvēkam nākotne bez muguras sāpēm nav iedomājama. Zāles pret šo problēmu ir ļoti vienkāršas: sekojam līdz savai stājai vai retāk cilājam viedtālruni.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_smartphoneusers_1.jpg[/img]

    #312462
    shady
    Participant

    Es gan sevi vairs nekādi nespēju ierindot jauniešu grupā (pat pēc vislabākā optimisma), bet mana diena paiet skatoties mobilajā ekrānā. Tas ir tāpēc, ka:

    1) Jau pamostoties, es iečekoju sava darba plānu caur mobilo telefonu.

    2) Visa navigācija tiek izmantota no mobilā telefona (un man ir diezgan aktīvs darbs – ļoti daudz jābraukā).

    3) Pildot darbu, izmantoju mobilo telefonu, jo neuzskatu, ka man vajag staipīt līdzi datoru – pilnīgi pietiek ar mobilo.

    4) Brīvā brīdi visus jaunumus izlasu caur mobilo telefonu.

    5) Pat liekot bērnus gulēt, kaut ko palasu vai uzlieku pasaciņu bērniem caur telefonu.

    Vienīgā reize, kad tiek lietots dators, ir mājās (vakariņu laikā), kad paskatos kādu pārraidi vai ko palasu.

    Bet lasot rakstu, rodas iespaids, ka autors to pasniedz apmēram tādā gaismā – ka mobilo lieto tikai jaunieši, lai sēdētu draugos, facebook, čatos un hvz kur vēl…

    #312463
    samurajs
    Participant

    Autors vadās pēc saviem novērojumiem 🙂 Autobusā, kad iekāpj skolu jaunatne, reti kurš nebaksta ekrānā. Š…emot vērā intensīvo pirkstu darbu, var noprast, ka tiešām čato vai darbojas feisbukā. Toties vecuma grupā 30+ bakstītāju ir daudz mazāk. Kaut arī ir. Š ī raksta mērķis nebija analizēt ko kurš ar telefonu dara, bet atreferēt pētījumu.

    #312464
    shady
    Participant

    Pēdējo gadu tendence rāda, ka datorus pērk aizvien mazāk, tā vietā izvēlas planšetes un viedtālruņus. Vēl nesen dzirdēju autobusā tantuku, kura savai draudzenei klārēja par to, ka viņa pat filmas skatoties uz mobilā. Protams, vecākai paaudzei tas ir manāmi mazāk, nezinu, kā tev tur Liepājā, bet Rīgā nekādu atšķirību 30gadnieku paaudzei nemanu.

    Mans novērojums ikdienā un pieredze ar klientiem rāda, ka cilvēki aizvien vairāk mobilos risinājumus izmanto savā ikdienā un attiecināt to tā, ka tā ir jauniešu tendence, ir galīgi aplami.

    Pat šo komentāru rakstu no mobilā,..

    #312465
    APOC
    Participant

    Viedtālrunis – Rīks, lai pļūtītu internetā. Lasītu īsa apjoma, ērti pārskatāmu informāciju. Atbildēt ar īsām atbildēm uz e-pastiem. Neilgi skatīties filmas, youtube,… Mp3, navigācija un, protams, visas citas ar telefonu saistītās lietas.

    Lai pilnvērtīgi strādātu? Tas atkarīgs no darba. Ja man ceļā uz darbu nepieciešams ieklabināt konsolē, rediÄŸēt vai kaut tikai lasīt dokumentus, RD,… paldies nē. Tā ir izvirtības un mazohisms. Ja nekādi savādāk nevar, tad lai paveiktu vismaz kaut ko, derēs.

    Īsāk sakot, manuprāt, viedtelefons ir laika kavēklis, kuram ir gan pozitīva, gan liela daļa negatīva iespaida uz mūsu ikdienas dzīvi. Es dēļ viedtālruņa esmu sevi pieķēris pie tā, ka strādāju vairāk un grāmatas lasīšanas vai vienkārši pagulēšanas vietā kamēr atrodos ceļā uz darbu mēÄŸinu kaut ko padarīt saistībā ar darbu un rakstu jau 15min šo huiņu.

    Labrīt, visiem veiksmīgu darba dienu!

    #312466
    Nelabojams
    Participant

    Cik ātri, piedāvājot nosacītu ērtību, var cilvēkus pieradināt pie informācijas hamburgeriem. Es nespēju pat iedomāties, ka varētu, piemēram, skatīties filmu telefonā. Tas ir tas pats, kas drāzties ar gumijas sievieti. Shady, labi, darbs paliek darbs, priekš tam tās mobilās lietiņas ir patiešām ērtas un neaizvietojamas, bet vai tu nenonāc pretrunā pats ar savu postu blakus tiopikā, kur raksti par savi 27 collu moni?

    P.s. Man pašam uz galda 2×24″, vēl parasts laptops ar 15,6″, planšetes nav (ir situācijas, kad derētu, bet tomēr pārāk reti, lai izdotu naudu par to), mobilajam (Lumia 930) internets tiek izmantots varbūt pāris reižu nedēļā un, protams, ne jau kaut kādas filmas vai mūzika, bet pasts, kādreiz kāds degošs jaunums, retumis navigācija. Darba plāns? Kas tas tāds? Par laimi, man gan darba raksturs un dažas nenodzertās pelēkās šūniņas galvā atļauj pieturēties pie darba plāna, teiksim, mēneša griezumā ar dažām konkrētām deadlines.

    #312467
    shady
    Participant

    Nē, nenonāk pretrunās, jo saku to, ka mobilās iekārtas izmanto aizvien vairāk un aizvien plašāka cilvēku masa (visos vecumos). Jā, tas, ka man patīk vakarā apsēsties pie 27 colla moņa, neapgāž sacīto, jo pie tā 27 colla moņa es ikdienā pavadu labi ja stundu dienā (nu ja neskatās filmu), turpretī mobilais tiek dzenāts visas ~ 12h (un ++++ pēc vajadzības).

    Tas, ka tev darba plāns ir mēneša ietvaros, nenozīmē, ka citiem tas nav aktīvāks (man tas ir katru dienu savs). Un darbā mobilais telefons (smārts) man ir tikpat vitāli svarīgs kā, piemēram, taksometra vadītājam taksometrs…

    #312468
    dexsters
    Participant

    1.Darba plāns man ir galvā un darbības koriģē nepieciešamības darba procesa laikā.

    2.Navigācija ir galvā,tādu nevajag.Nu vismaz latvija ne.

    3.Lietoju stacionāro datoru tikai,gandrīz vienmēr pa rokai un ja nav tad paciešos.Neciešu mazus ekrānus.Planšeti izmantoju tikai ja kaut ko nepieciešams konfigurēt arpus mājas vai esot nemājā gribas vačot TV.

    4.Ziņas nelasu,ziņas klausos un skatos.Nav pacietības un laika lasīt dienišķos sviestus.

    5.Sīkiem pašiem ir savs stacionārais PC.

    #312469
    dexsters
    Participant

    Mani piespiest bakstīt mobīlo varētu tikai gadījumā ja šamam uzrastos 42 colu ekrāns.

    #312470
    dexsters
    Participant

    Nja,agrāk mūsu sūnu ciema piečā sūca 7% alus,tagad skatos alu cilvēki vairs nav redzami,tagad pieču okupējuši baksteri.Progress.

    #312471
    shadow118
    Participant

    Bakstīt 42″ ekrānu varētu būt diezgan neērti

    #312472
    dexsters
    Participant

    Par tām 42 collām jau joks bet visā nopietnībā ņemot vismaz 15 collas.Netaisos bendēt nervus tai mazajā verķī.

    Savukārt nemitīgu sēdēšana sociālajos tīklos manuprāt ir antisociāla.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 12 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā