HDD S.M.A.R.T. – kā pareizi tulkot testa rezultātus?

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti HDD S.M.A.R.T. – kā pareizi tulkot testa rezultātus?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 17 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #155206
    samurajs
    Participant

    Cietā diska diagnostikas tehnoloģija S.M.A.R.T. radīta jau tālajā 1995. gadā. SMART datus formē īpaša mikroprogramma, kura atrodas katrā HDD. Laika gaitā šis tas ir atmiris, bet dažas lietas, kā mehānikas kontrole, ir attīstījušās.

    Kam šāda SMART tehnoloģija ir vajadzīga? Zināms, ka pie intensīvas slodzes (piem. serveros) pat laba zīmola HDD ilgāk par 1-2 gadiem kalpo reti. Mājas datorā cietņa kalpošanas laiks vidēji būs kādi 5 gadi – kaut arī gadās īsti rekordisti. Regulāri sekojot līdz SMART parametriem, var diezgan precīzi prognozēt HDD nobeigšanos, un savlaicīgi iegādāties rezervi. Ar to mēs pasargāsim sevi no svarīgu datu zuduma.

    Ko vēlos īpaši atzīmēt – SMART nav nekāda panaceja. Ir jāsaprot, kā šī diagnostika darbojas, un kā tās rezultātus pareizi tulkot. Ja mēs tikai reizi palaidīsim kādu no daudzajām HDD monitoringa programmām un ieraudzīsim rezultātos kādus dzeltenos vai pat sarkanos sektorus – tas vēl neko nenozīmē. Nepieciešams sekot līdz cietņu veselībai regulāri, kaut reizi mēnesī, un tikai tad, ja ar katru reizi rezultāti pasliktinās, varam spriest, ka laiks gādāt jaunu.

    Š eit attēlā skatāmies vienu no SMART atskaitēm. HDD ir 4 gadus vecs. Liekas, ka šim itin drīz “pa skuju taku”. Bet nekā, jau gadus divus rādījumi ir nemainīgi. Lieta tāda, ka SMART piemīt īpašība saglabāt savā “kešā” sliktākos rezultātus, un šo kešu notīrīt nevar. Līdz ar to rodas it kā viltus rādījumi. Visticamākais, ka HDD kādreiz veselas 5 sekundes lēnām iegriezās sprieguma svārstību vai slikta barošanas kontakta dēļ. Tāpat arī 1 “sliktais sektors” varēja būt ražošanas brāķis. Ja tam laika gaitā nerodas brālīši un māsiņas, tad īpaši nav ko uztraukties.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_hdt_1.jpg[/img]

    Ko nozīmē SMART parametru rinda? Mēģināsim to noskaidrot.

    Kritiskie parametri

    #01 Raw Read Error Rate – HDD dzelžu radīto un izlaboto kļūdu skaits, nolasot informāciju. Cipari šeit mēdz būt ļoti lieli, bet tos var ignorēt; šāda kļūdu labošana paredzēta tehnoloģijā.

    #03 Spin-Up Time – HDD ripas iegriešanās laiks milisekundēs no nulles līdz pilniem apgriezieniem. Ja šis cipars ir liels, tas liecina par izdilušiem gultņiem vai barošanas problēmām. Dažreiz pietiek vienkārši pārspraust barošanas vadu.

    #05 Reallocated Sectors Count – pārvirzīto sektoru operāciju skaits. Ja HDD sastop kādu bojātu sektoru, to uzreiz izņem no aprites un tam domātos datus pārvirza uz speciāliem rezerves sektoriem (remapping). Jo tādu pārviržu vairāk, jo sliktākā stāvoklī HDD virsma.

    #07 Seek Error Rate – rāda magnētisko galviņu bloka pozicionēšanas kļūdas. Ja to daudz, HDD virsma sliktā stāvoklī, vai bojāta galviņu bloka mehānika. Š ādas kļūdas var radīt arī pārkaršana vai paaugstināta vibrācija.

    #10 Spin-Up Retry Count – atkārtotu HDD ripas iegriešanas mēģinājumu skaits. Ja uz pirmo reizi neizdodas sasniegt paredzēto HDD apgriezienu skaitu, operācija tiek atkārtota. Ja parametra vērtība sākt augt, visticamāk problēmas ar mehāniku – motoru.

    #196 Reallocation Event Count – pārvirzīšanas operāciju kopskaits. Gandrīz tas pats, kas #05, bet šeit uzskaita gan sekmīgos, gan nesekmīgos mēģinājumus.

    #197 Current Pending Sector Count – “slikto sektoru kandidāti”. Š eit nokļūst tie sektori, no kuriem neizdodas nolasīt ar pirmo reizi. Ja turpmāk šie sektori nolasīsies normāli, tos izslēgs no saraksta. Ja kļūdas atkārtosies, tie nonāks citā sarakstā – pie bad sectors.

    #198 Uncorrectable Sector Count – sektoru skaits, no kuriem nekādi nav iespējams pareizi nolasīt informāciju. Iemesls ir slikts HDD virsmas stāvoklis vai mehānikas problēmas.

    #220 Disk Shift – HDD ripas ekcentricitāte stipra trieciena vai kritiena rezultātā. Ja šis parametrs pasliktinās – cietnis vairs nav dzīvotājs.

    Informatīvie parametri arī var daudz ko pastāstīt:

    #02 Throughput Performance – HDD vidējā veiktspēja. Ja šis parametrs krītas, tas liecina par problēmām.

    #04 Start/Stop Count – rāda, cik reizes ieslēdzies/izslēdzies diska motors. Seagate diskiem – cik reižu ieslēdzies energotaupīšanas režīms.

    #08 Seek Time Performance – galviņas pozicionēšanai nepieciešamais laiks. Ja rādītājs pasliktinās, sākušās problēmas ar galviņu mehānismu.

    #09 Power-On Hours (POH) – HDD nostrādātais resurss stundās (dažiem diskiem mēdz būt minūtēs)

    #11 Recalibration Retries – atkārtotas rekalibrēšanas mēģinājumu skaits, ja pirmais neizdevās. Ja šo kļūdu skaits kāpj, tas liecina par mehānisma problēmām.

    #12 Device Power Cycle Count – HDD pilnu darba ciklu skaits

    #13 Soft Read Error Rate – programmatūras radīto kļūdu skaits (draiveru, failsistēmas kļūdas – viss, kas neattiecas uz dzelžiem)

    #190 Airflow Temperature – HDD korpusa temperatūra, kam nevajadzētu pārsniegt 45-50 grādus

    #191 G-sense error rate – ārējo faktoru radītās kļūdas. Š eit tiek fiksētas HDD iebūvētā akselerometra sniegtā ziņas par cietņa saņemtajiem triecieniem, grūdieniem, kritieniem utml.

    #192 Power-off retract count – atkārtotu PC ieslēgšanas reižu uzskaite

    #193 Load/Unload Cycle Count – rāda, cik reižu galviņu bloks piespiedu kārtā pārvietojies sākumstāvoklī jeb parkošanās zonā.

    #194 HDA temperature – HDD mehānikas temperatūra. Ne visas programmas to nolasa korekti, tāpēc vēlams ignorēt.

    #195 Hardware ECC Recovered – kļūdas, kuras izlabojusi HDD aparatūra. Š eit pieskaitāmas lasīšanas, pozicionēšanas, datu pārraides kļūdas.

    #199 UltraDMA (Ultra ATA) CRC Error Count – kļūdas, kuras radušās datu pārraidē ar UltraDMA saskarni. Š eit uzrādās kļūdas, ko radījuši slikti kontakti, nekvalitatīvs datu kabelis, virstaktēšanas radītās problēmas, barošanas, draivera problēmas utt.

    #200 Write Error Rate/ Multi-Zone Error Rate – rakstīšanas kļūdas (kopskaits). Tāpat raksturo HDD virsmas un mehānikas kvalitāti.

    Vairāk informācijas

    #277422
    Imhoteps
    Participant

    Viss saprotami un skaidri. Labs raksts!

    #277423
    Scandal
    Participant

    Ja es tam būtu iepriekš pievērsis uzmanību.. Jau divi HDD kādu 5. gadu laikā aizgājuši no viena datora 🙁 Pārkopēt datus nepaspēju pārkopēt..

    #277424
    Ixtys
    Participant

    Vēl tikai pietrūka info par labākiem softiem (freeware) šajā lauciņā. Bet raksts tiešām noderīgs. Paldies!

    #277425
    samurajs
    Participant

    Ikdienas lietotājiem pietiks ar bezmaksas HD Tune. Visi tie softi principā tikai nolasa SMART infu, citi maksas softi dara to pašu, tik apgādāti ar cmukiem bling-bling efektiem 🙂

    #277426
    shady
    Participant

    +1 rakstam – daudziem noderēs!

    #277427
    Arturs
    Participant

    Jautājums par to cik ir slikti un cik normāli.

    1. Informācija ir jānolasa no “Data” lauka, ja ?

    2.

    #01 Cipari šeit mēdz būt ļoti lieli, bet tos var ignorēt. (Uzrāda 1;2; 50 vai 10000 vienalga ?)

    #03 Ja šis cipars ir liels, tas liecina par izdilušiem gultņiem vai barošanas problēmām.

    Kas ir liels ? Ja uzrāda 2 tā jau ir problēma ? Vai 10 jau ir slikti ? Kā ar 4014 ?

    #05 Jo tādu pārviržu vairāk, jo sliktākā stāvoklī HDD virsma. (Jo vairāk, jo sliktāk. Cik ir ļoti slikti ?)

    u.t.t.

    Nezinu kas ir tas atskaites punkts uz kura būtu kas jādomā. Piem., sekoju gadiem un katrs ieraksts nedēļā par 100 vienībām paceļas. Kā es varu prognozēt aptuveno HDD kaput mēnesi ja nezinu cik ir gals ?

    Kāds varētu, lūdzu, apgaismot ? Paldies.

    #277428
    akms47
    Participant

    Paldies Samuraj, ļoti noderīgs raxts.

    #277429
    buldozers
    Participant

    Manam portatīvajam pie #05 ir 75 sektori. Cik slikti tas ir?

    #05 Reallocated Sectors Count – pārvirzīto sektoru operāciju skaits. Ja HDD sastop kādu bojātu sektoru, to uzreiz izņem no aprites un tam domātos datus pārvirza uz speciāliem rezerves sektoriem (remapping). Jo tādu pārviržu vairāk, jo sliktākā stāvoklī HDD virsma.

    #277430
    samurajs
    Participant

    Mūsdienu HDD ir vidēji kādi pāris tūkstoši rezerves sektoru. Bet ja tev ir jau 75 – pēdējais laiks gādāt jaunu.

    Kaut arī pavēro līdzi, izdzen testu – varbūt tie visi seko pēc kārtas. Ja jauni bad sektori klāt nerodas, mūzikai un filmām šāds disks vēl derēs. Turēt uz tāda OS gan būtu neprāts.

    #277431
    samurajs
    Participant

    Apgaismoju. Tātad pie datiem labāk neskaties, jo tur gadās putra, bet skaties ailes Current (Patlaban), Worst (Sliktākais rezultāts) un Threshold (Slieksnis). Š eit parādās pēc formulām izrēķināti nelieli skaitļi, pēc kuriem var tikt centrā daudz ātrāk.

    Tātad Current ailē esošie cipari ar laiku kļūst aizvien mazāki. Katram konkrētam HDD tipam vai modelim tie būs atšķirīgi. Kad tie pietuvojas Threshold vērtībai, pozīcija iekrāsojas dzeltena – tā ir zīme, ka kaut kas nav kārtībā. Kad tie sasniedz Threshold vērtību un/vai nokrīt zem tās, pozīcija kļūst sarkana, un tā ir zīme, ka HDD iet pēdējā gaitā.

    Tagad par Worst – pēc šī var konstatēt viltus trauksmes: kaut kas kādreiz ir bijis, bet HDD pats salabojies (kā tas attēlā pozīcijā #03 lieliski redzams). Bet šīs viltus trauksmes ir fiksētas kešā un nav nodzēšamas.

    #277432
    Arturs
    Participant

    Paldies! Tagad būs sajēga par to kas ir kas. 🙂

    #277433
    osy
    Participant

    Man būtu jāsāk uztraukties? 😀

    [img]https://www.bildites.lv/images/cii1qhcjrgb7g2elfuz4.png[/img]

    Iekrita acīs vēl viena lieta, kas tas par UDMA? un kapec netiek izmantots maksimālais iespējamais?

    [img]https://www.bildites.lv/images/2swmkbu06a873b4flpxi.png[/img]

    #277434
    web33
    Participant
    #277435
    msh
    Participant

    Par to tavu ATA100 un ATA133 – visdrīzāk kontrolieris ATA133 neuztur 🙂 Es tā skatos ka man simtnieki uz trīsdesmit trīs darbojas… 😀

    #277436
    msh
    Participant

    Kādam nav sanācis piedzīvot VIA VT6421A SATA kontroliera konfliktus? Man patīk kā man tāda lētā ķīniešu kartele te konfliktē ar pusi datora…

    HD šķūnī izskatās šādi:

    [img]https://img690.imageshack.us/img690/175/hdtunej.png[/img]

    Health sadaļa ir pilnīgi tukša. Kā jau redzam, ar cietuci dialogs nenotiek. Ar citu cietuci tāpat. Aina identiska ar divām dažādu ražotāju kartelēm. Pie viena abas karteles konfliktē ar šādām tādām skaņas kartelēm, gļuki izpaužas noslogojot pieslēgto cietuci – iebūvētās AMD AC97 skaņa vienkārši sāk bremzēt, bremze atkarībā no noslodzes, ja uzrauj testu, tad kādas četras reizes lēnāk, Audigy priekštecis SB Live! 5.1 sāk čarkstēt, attiecīgi šobrī kastē ir ielikta Ensoniq AudioPCI kartele, ar kuru gan SATA kontrolieris nekonfliktē…

    Vispār jau vajadzētu normālu PCI-X SATA2 kontrolieri nopirkt, bet tāds bik maksā un šobrīd nav vēlmes tērēt naudu datoram…

    #277437
    samurajs
    Participant

    Jā, tev būtu jāsāk uztraukties: HDD kešatmiņa jeb apmaiņas bufera čips var būt bojāts. Precīzi B8 kods saucas End-to-End error un tas izpaužas kā hashsummu nesakrišana pirms un pēc šā bufera.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 17 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā