Ieteicamie Linux distributīvi 2016. gadam

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Ieteicamie Linux distributīvi 2016. gadam

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #161707
    samurajs
    Participant

    Portāls Linux.com publicējis 2016. gadam ieteicamo Linux distributīvu sarakstu dažādiem lietotājiem, dažādiem datoriem, un dažādiem mērķiem. Nekādas spiegošanas, okšķerēšanas, un datu kolekcionēšanas, nekādu vīrusu, pilnīga brīvība un 100-procentīgas personalizācijas iespējas – tā šo OS novērtē tie, kuri vēl nav pilnībā atkarīgi no Microsoft verdzības važām. Protams, lielākajai daļai Linux saistās pārsvarā ar Android un līdzīgiem atvasinātajiem produktiem, tomēr netrūkst arī desktop distributīvu lietotāju. Īpaši tas attiecināms uz advancēto datorlietotāju segmentu. Nekas nav ideāls, tostarp arī Linux. Pēc forumu atsauksmēm, būtiskākie iemesli šīs OS diezgan pieticīgajai izplatībai ir profesionālo lietojumprogrammu trūkums, kā arī ierobežotais videospēļu klāsts. Tomēr īstus atvērtā koda cienītājus nereti tas nebaida.

    Veiksmīgākā atgriešanās – OpenSUSE

    SUSE Linux ir viens no vecākajiem – pirmais tā laidiens parādījās 1994. gadā, vēl pirms Windows 95. Š ajā laikā notikušas visādas izmaiņas, bet 2015. gads bija zīmīgs ar distributīva atgriešanos aktīvajā apritē. Līdzīgi kā Ubuntu, OpenSUSE piedāvā divus zarus: rolling-release tipa laidienu Tumbleweed, kurš nepārtraukti tiek atjaunināts visjaunākajā stāvoklī. Un otru – Leap, kurš līdzīgi Ubuntu LTS relīzēm ir superstabils, un ar palielinātu atbalsta termiņu. Distrowatch reitinga tabulā OpenSUSE ieņem 4. vietu ar augošu tendenci.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_distroopensuse_1.jpg[/img]

    Vislabāk pielāgojamais – Arch Linux

    Arch Linux uzskata par labāko rolling-release tipa distributīvu šobrīd. To iesaka tiem, kuri vēlas pamatīgāk apgūt Linux īpatnības. Š eit mutītē neko nebāž, viss jāinstalē pašam. Pateicoties rolling-release principam, Arch vienmēr ir jaunākajā stāvoklī, pie tam iespējams pieslēgt unstable repozitorijus un testēt jaunās iespējas izstrādes stadijā. Pie tam Arch ir lielisks atbalsta dokumentācijas klāsts visām vajadzībām.

    Agrāk šādā godā bija Gentoo, bet pēdējā laikā par to ir aizmirsuši – vairs tikai 45. vieta TOP’ā.

    Labākais dizains – Elementary OS

    Kaut arī daudzi apsūdz Elementary OS ideju špikošanā no Apple Mac OS X, vizuāli tas patiešām izskatās iespaidīgi. Izstrādes komanda pielikusi lielas pūles grafiskā tēla izveidē – no oriģinālām ikonām līdz kopīgajam dizainam. Diemžēl, dzenoties pēc ārienes, aizmirsts par nopietnākām lietām, tāpēc distributīvs noslīdējis līdz TOP tabulas 19. vietai.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_elem_1.jpg[/img]

    Gada debija – Solus

    Solus ir no nulles veidots daudzsološs distributīvs ar minimālisma piesitienu – apmēram kā Chrome OS. Š is nav Debian vai Ubuntu kārtējais atvasinājums. Solus iznāk ar Budgie grafisko vidi, kas tāpat veidota no nulles. Plānots pamazām sapludināt Budgie ar GNOME. Vispār Solus ar citiem nosaukumiem jau ir mēģināts agrāk bīdīt pasaulē, bet liekas, ko šoreiz tas būs izdevies.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_distrosolus_1.jpg[/img]

    Labākais mākoņa Linux – Chrome OS

    Chrome OS neuzskata par Linux tā klasiskajā izpratnē. Tomēr tas ir Linux bāzēts, tā kods ir atvērts, un katrs to var kompilēt. Ja kādam nepieciešams tikai darbs internetā, tad Chrome OS ir ideāls. Nekādu rūpju par apkalpošanu, viss vienmēr atjaunināts ideālākajā stāvoklī – un kopā ar Android tam ir milzīga nozīme Linux izplatībā.

    Labākais laptopam – Ubuntu MATE

    Reti kurš liek Linux uz tikko iegādāta portatīvā datora, teiksim, ar Intel i7 procesoru. Lielākoties tam atvēl mazjaudīgākus vai vecākus laptopus, kuri nav tik veiktspējīgi. Un to resursus, kā arī bateriju pamatā notērē pati OS. Š ādos gadījumos varētu noderēt Ubuntu MATE ar resursu mazprasīgu grafisko vidi, bet ar visu nepieciešamo dažādiem dzīves gadījumiem. Nepieciešamības gadījumā ar Ubuntu MATE var veikt arī “smagos” uzdevumus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_ubuntu_mate_2014100530943primaryidge_1.jpg[/img]

    Pavisam veciem lūžņiem – Lubuntu

    Ja ir tikai 1 GB vai 512 MB RAM, un Pentium 4 vai Pentium M, vai AMD K8 CPU, iesaka Lubuntu. Vēl vecāki CPU kā AMD K7 arī lietojami, bet tiem nepietiekamās veiktspējas dēļ var būt problēmas ar flash atskaņošanu. Grafiskā vide LXDE apvienojas ar Razor Qt lai izveidotu veiktspējīgāko LXQt. Š obrīd Lubuntu vēl iznāk ar LXDE, bet kuru katru brīdi gaidām LXQt iznākšanu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_07r7z_1.png[/img]

    Labākais “Lietu internetam” – Snappy Ubuntu Core

    Tagad nāk modē “gudrie mājokļi”, interneta tējkannas, droni utml. Par routeriem tāpat skaidrs, bet ja kāds vēlas apgādāt savas ierīces ar papildus funkcionalitāti bez lieka resursu patēriņa – Snappy Ubuntu Core varētu būt daudzsološs.

    Labākais desktopam – Linux Mint Cinnamon

    Š is jautājumus neprasa – jau gadiem Linux Mint ir pirmajā vietā Distrowatch TOP’ā. Dažreiz komūnai pārmet parazitēšanu uz Ubuntu kakla, bet tās nozīmi ir grūti nenovērtēt: tiek izlabots viss tas, ko Canonical, dzenoties pēc kārtējās zibensrelīzes, ir palaidis garām. Rezultātā Linux Mint ir ievērojami stabilāks Ubuntu. Bija periodi, kad Cinnamon grafiskā vide lagoja, bet kopš Mint komūna jaunos laidienus veido tikai uz Ubuntu LTS bāzes, šī problēma ir atkritusi.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_linuxmintdesktop_1.jpg[/img]

    Spēlēm – Steam OS

    Pelnīti spēles dēvē par Linux vājo vietu. Tomēr spēļu studija Valve tā nedomā, un izstrādājusi Steam OS kā spēļu Linux distributīvu. Kopā ar partneriem tiek izstrādātas arī spēļu konsoles ar Debian 8 bāzēto Steam OS.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_staem_1.jpg[/img]

    Slepenībai – Tails

    Tails OS ir tas, ko lieto Edvards Snoudens, un ko palaiž no “fleškas”. Distributīvā koncentrēts viss tas, kas internetā vai uz datora neatstāj pēdas – Tor pārlūks, kriptēšana, anonīmais mesendžeris un viss tamlīdzīgais.

    Darbam ar multimedijiem – Ubuntu Studio

    Kam patīk noņemties ar foto, video, audio apstrādi vai rakstīt emuārus, noderēs Ubuntu Studio. Distributīvā vienkopus savākts viss labākais, kas multimedijiem paredzēts atvērtā koda pasaulē. Lai nepatērētu liekus resursus, Ubuntu Studio lieto minimālistisko XCFE grafisko vidi.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_openshot2e1339413632801_1.png[/img]

    Uzņēmējdarbībai – Red Hat Enterprise Linux un SUSE Linux Enterprise

    Tā kā šo grupu “enterprise server” par velti nedod, speciālos uzņēmējdarbības Linux lieto tikai tie, kuriem tas ir vajadzīgs. Bet laikam šie serveru risinājumi ir izdevīgi, ja reiz izstrādātāji nav bankrotējuši.

    Labākais serveriem – Debian un Cent OS

    Optimāls risinājums uzņēmumiem, kuriem vajag serveri, bet kuri nevēlas maksāt par RHEL/SLE. Distributīvi ir ar ļoti ilgu atbalsta termiņu, tāpēc nenāksies raizēties par jaunināšanu.

    Portēšanai uz mobilajām ierīcēm – Plasma Mobile

    Kamēr vieni dzied slavas dziesmas Androidam, citi cītīgi strādā pie pilnvērtīga Linux portēšanas uz viedtālruņiem un planšetdatoriem. Katrā ziņā projekts, kuru 2015. gadā startējis KDE ar nosaukumu Plasma Mobile, vieš cerību.

    Labākais ARM sistēmām – Arch Linux ARM

    Pēdējā laikā izplatītas ierīces ar ARM procesoriem – Raspberry Pi, “hrombuki”, NVidia Shield utt. Klasiskie x86 distributīvi ne vienmēr darbosies uz ARM. Par labu risinājumu var uzskatīt Arch Linux ARM (ALARM), kas piedāvā arī atbilstošo aplikāciju repozitoriju Arch User Repository (AUR),

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_doom_raspberry_1.jpg[/img]

    Pirmavots

    #322735
    Andron MacBeton
    Participant

    Pilnīgi meli.

    #322736
    Mad182
    Participant

    Nez, man tīrs Debian jau gadiem griežas gan uz serveriem, gan laptopa, gan desktopa un nav nekādu problēmu un ņemšanās ar katras os īpatnībām un nedataisītajām lietām. Ar citiem var paspēlēties kad nav ko darīt, bet kad vajag lai lietas vienkārši strādātu bez lieka bullshita, Debian vienmēr ir atbilde.

    #322737
    SWC
    Participant

    nju jau kopš Decembra griežas xubuntu core 16.04 nesūdzos,

    #322738
    russo
    Participant

    Kādus 8-10 gadus lietoju Ubuntu server uz dažādām mašīnām. Nezinu vispār nekādas bēdas un gemaroju.

    #322739
    Andron MacBeton
    Participant

    Par portatīvajiem kompjiem esi dzirdējis? 😀

    #322740
    HIGH-Zen
    Participant

    Piekrītu par Debian. Gan uz servera, gan portatīvā. Stabila sistēma.

    #322741
    vrt56
    Participant

    Un ko tu iesaki?

    Tīri ziņķāres pēc pavaicāju?

    #322742
    Mad182
    Participant

    Nu man viņi pavisam ir četri, trīs no tiem ar Debian. Whats your point?

    #322743
    ruukjis
    Participant

    Nu tik cik es izmantoju: serveriem CentOS, mājas kompim AtvērtāSŠªZIJA un rakstāmmašīnām Lubrikants.

    #322744
    SWC
    Participant

    WinXP 😀

    #322745
    Andron MacBeton
    Participant

    My point is about ACPI and such stuff!

    You have seen 3 laptops, I have seen 30. STFU!

    #322746
    Andron MacBeton
    Participant

    Kam tur nebija Latvija pazīstama līdz pat 2014. gadam? SuSEi vai Fedorai? 🙂

    Un kā ar shortcut izveidi? Win 3.0 varēja uztaisīt shortcutus, kā ar Linuxiem?

    Var beidzot uztaisīt shortcut uz Datu partīcijas folderi? 😀

    #322747
    ruukjis
    Participant

    Sūzija Latvidžu pazīst, sen pazīst, ja tu domā reģionu/GMT, par Feģu gan nezinu. Windowzisku šortkatu tu, protams, neuztaisīsi, bet kādā vaina linkiem – strādā taču tāpat?

    #322748
    Mad182
    Participant

    Linux esmu instalējis vai lietojis uz padsmit laptopiem un vēl vairāk desktopiem un serveriem, un neviens uz kura to nevarētu uzlikt vai būtu kaut kādas nopietnas problēmas ar dzelžu atpazīšanu, draiveriem utt. nav gadījies. Š ad un tad jāuzliek kādu firmwari vai moduli, bet nekas tāds, ko nevarētu izdarīt.

    Neapšaubu, ka kaut kur pasaulē tādi eksistē, bet noteikti ne tādā skaitā, lai tektu ka Linux vai konkrēti Debian uz laptopiem būtu kaut kāda masveida problēma.

    Ko tu iesaki? Windows xp? 😀

    #322749
    fufcix
    Participant

    Man Fedora 23 ir latviski

    #322750
    richijs
    Participant

    Nu gan samelots par spiegošanu, tas pats ubuntu spiego un tas jau zināms vairākus gadus. Pārbaudīta vērtība debian, vienkāršs un stabils.

    #322751
    HIGH-Zen
    Participant

    Bišķiņaiz ausīm pievilkta tā nēģeru linuksa trakā spiegošana. Izmantojot Unity (kurš vispār lieto Unity?) Desktop Search, meklēts tiek izmantojot dažādus online avotus, t.sk. Amazon search. Un to var atrubīt ar vienu ķeksi.

    https://www.reddit.com/r/Ubuntu/comments/34p3t8/spyware_removed_in_1504/

    https://www.leaseweb.com/labs/2014/06/disable-spyware-ubuntu-14-04/

    Atšķirībā teiksim no Win, kas faktiski šņukurē pa visiem “klienta” datiem, ieskaitot pat paroles.

    Bet jā, Debian ir labs.

    #322752
    vrt56
    Participant

    Tu esi macbeton?

    #322753
    E-500
    Participant

    Linux uz portatīvajiem ir pilnīgs smadzeņu p#seklis priekš mazohistiem. Neapšaubu, protams, ka eksistē arī kādi Linux draudzīgie portatīvie.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā