Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Raksti › Intel Moblin – Notepad testē
Izskatās, ka izstrādātāju kolektīvam izdevies panākt galveno mērķi – izveidot ātri startējošu, kompaktu, modernu Linux, kas domāts īpaši mazajiem netbook
1. Live CD
Moblin Live CD versija tika testēta tai pašā Virtualbox vidē, kā iepriekšējs process pirms instalācijas. Startēšanās laiks līdz darbspējīgam desktopam – 33 sekundes. Zinot Virtualbox darbības principu, var pieņemt, ka no CD-ROM šis process būtu vēl par procentiem 30 ātrāks.
Testētāju zināšanai: Intel Moblin jaunā Linux kodola 2.6.29rc2 palaišanai (gan Live CD, gan install) nepieciešams PAE
Redzam, ka grafiskā vide ir XFCE 4.4, bet tas ir tikai pagaidu variants – galaversijai būs īpaša vizuāli pievilcīga grafiskā vide. Š is Linux nesatur neko lieku, arī bāzes programmatūra praktiski sastāv no Minefield (Firefox 3.0.5) pārlūka, video pleijera un dažām servisprogrammām.
[img]
[img]
2. Instalācija
Lai instalētu, spiežam “Install to Harddisk” uz Desktopa. Mums prasa root paroli. Daudz jādomā nav, ievadam “moblin” un esam iekšā. Instalācija neko neatšķiras no citām distrām. Ja Ubuntu instalācijai vajadzēja 7 peles klikšķus, tad šeit vēl mazāk – viss notiek automātiski. Instalācijas kopīgais ilgums – tikai 3 minūtes
Startēšanās prasīja 14 sekundes, beidzēšanās – 6
Desktopā novērojami jauki aero efekti, kas parasti Virtualboxā vispār nav pieejami. Sistēma darbojas ļoti ātri, stabili, nekas nekaras. Internets strādā teicami. Diemžēl audio un video notestēt neizdevās trūkstošo kodeku dēļ. Mēģinājumi instalēt tos “no malas” atdūrās pret neatrisinātām dependencies problēmām. Arī Virtualbox draiveri uzlikās tikai daļēji, kaut arī Makefile, GCC-compiler u.c. pakas izdevās salikt un draiveri uzkompilējās normāli.
Alfa paliek alfa, bet jūtams, ka veidojas laba sistēma. Notepad sekos līdz distributīva attīstībai, un iepazīstinās ar jaunumiem.
[img]
Cepuri nost Intelim, cerams shie izveidos labu portablo sisteemu. Gan jau kaut kas buus iekshaa prieksh serveru menedzheeshanas. PIem. modulju serveri tiek konfigureeti caur webu, tur taatad pilniigi vienalga kaada OS ir virsuu… .
P.S. Vispaar esmu aizdomaajies par shaadu kasti:
Ja vajag pirkt triis un vairaak serverus, ir veerts padomaat par moduljiem. Tad jau var sanaakt pat leetaak, nekaa pirkt katru kasti atseviskji. Piedevaam apaklposhana arii ir ljoti eerta un vienkaarsha.
Vieniigais miinuss, ko saskatiiju 2.5 collu SAS cietnji, kuri nav veel iipashi ietilpiigi un taapeecvar vajadzeet pirkt visus 14 cietnjus.
Ak jaa, smaga gan taa kaste ir.
Un katram modulim vajag, skjiet piecpadsmitaas seerijas plati, proci(viens liidz divi) un operatiivo atminju(skjiet vareeja sabaast astonjus moduljus).
Doup, aizpljaapaajos.
Ceru ka buus laba OS prieksh IT tehninkjiem, lai var palaist arii winbox un arii prieksh celjotaajiem, laika iisinaashanai.
Creep – RC ir relise candidate versija, tas jau varetu teikt ir solis aiz Beta, jo ja viss ies ka nakas, un savedis kartiba, tad pati pamat relize bus ljoti lidziga shai, tikai bez lielakajiem bugiem! 🙂
Ja reiz distributīvas izstrādātāji ir tāda kompānija kā Intel, tad uz šo projektu var lielas cerības likt, nekā uz tādiem kur bariņš entuziastu kautko meistarē. Galvenais lai ir labs draiveru atbalsts un lietotājs var ērti veikt visu to ko uz netbook var kārot – sērfot netā, klausīties mūziku, kādu filmu nolūrēt, kādu torrentu nokačāt 😀 .
Nu tieshi taa, ko tie siikie pervaki iedomaajas, lielie distru taisiitaaji mljin 😀 Vot taada kompaanija kaa Intel vai Novell un Redhat jau var sacept tiiri sakariigas distras un prieks lietot 🙂
P.S. Tā jau ir, uz lieliem un vareniem gigantiem jau vienmēr var likt lielas cerības. Par piemēru varam ņemt to pašu chrome: Jau uzreiz varēja pateikt, ja google taisa, tad pārlūks būs labs. Tagad pats esmu chrome lietotājs…
QueenZ, manuprāt Ubuntu ar tai skaitā 🙂
Aiz ubuntu staav Marka shufwarda canonical kompaanija kas to projektu sponsoree
2) Intel un Novell noteikti ir bezpeļņas organizācijas, kas nodarbojas ar labdarību, eh? (viens no neloģiskākajiem teikumiem, kuru man ir nācies sastādīt, as far as I can remember)
Preses relīzes