Intervija ar Datuves ex-administratoru Arti

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Intervija ar Datuves ex-administratoru Arti

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 22 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #146608
    Sid
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080225114518302.jpg[/imgl] Datuve.lv un tanī briestošās pārmaiņas ir “iekustinājušas” visu Latvijas IT komūnu. Lai viedokļu spektrs būtu bagātīgāks – viens no pirmajiem Datuves vadītājiem – Artis – bija ar mieru sniegt ekskluzīvu interviju Notepad.lv. Publicējam visu intervijas tekstu nerediģētā versijā.

    Līdz ar to portāls Notepad.lv ir iegājis jaunā attīstības fāzē – mēs ne tikai atstāstām jaunumus, bet arī sekojam līdz visam aktuālajam tiešsaistē.

    – Kā Tu, kā bijušais datuves administrators, vērtē šī brīža notikumus Datuvē? Tavas domas par privatizāciju? Labi/slikti?

    – Labdien. Biju ne tikai datuve.lv administrators, bet arī aktīvs foruma lietotājs, padomdevējs un pat rakstu autors. Tādēļ šī brīža notikumus vērtēju no dažādiem skatu punktiem. Kā izbijis vortāla administrators redzu notiekošas pārmaiņas vietā, kurā savulaik pats biju ieracies līdz acīm. Manuprāt, pāragri spriest vai notiekošais ir uz labu vai nē. Skaidrs ir tas, ka Datuve mainīsies. Manās acīs tā mainījās jau sen, taču nav skaidrs – vai šoreiz pārmaiņas būs uz labo pusi? Būtu žēl, ja no gadiem izdzīvojušās Datuves paliktu tikai tās nosaukums.

    – Vai uzskati, ka notikušais kaut kādā veidā mainīs datuves sākotnējo būtību – būt balstītam uz entuziasmu?

    – Noteikti mainīs. Jebkuras komūnas atmosfēra mainās līdz ar pašas komūnas vadītāja maiņu. Tēlaini izsakoties, ja mainās būtnes ķermenis, mainās arī tās dvēsele. Š ajā gadījumā, dvēsele ir Datuves lietotāji, entuziasms un cīņas spars, bet ķermenis – jaunais datuve.lv īpašnieks. Pārmaiņas ir neizbēgamas un tās vistiešākajā mērā ir atkarīgas no tā, kā pārmaiņu procesā izturēsies šī brīža vortāla vadītājs. Ja viņš pratīs būt labs līderis, tad labi. Ja ne – kļūs tikai ļaunāk.

    Dzīvojam 21. gadsimtā un, cik gan daudzas lietas var būt balstītas uz entuziasmu vien? Strādāšana tādā kā Datuve ir reāls darbs, ne izklaide. Kad tur darbojos es, tas bija cits laiks, tad rakstīt un parādīt sevi bija grūtāk. Bet tagad daudziem interneta lietotājiem ir savs blogs vai mājas lapa, katrs pats sev var būt priekšnieks.

    – Tavuprāt – rakstus datuvē autori rakstīs vēlmes piedalīties projektā, vai naudas pēc?

    – Vairs nesekoju līdzi notikumiem datuve.lv, bet šķiet, ka neatrastos kāds, kas būtu ar mieru rakstīt no naudas labprātīgi atsakoties. Tātad, jā, uzskatu, ka nauda būs galvenais vadmotīvs. Nesaku, ka tas ir slikti, tas būs pulka savādāk kā līdz šim bija ierasts. Ja par rakstu rakstīšanu maksās, tad brīvprātības princips saglabāsies, tikai būs cita veida motivācija. Līdz ar to, noteikti kļūs aktuāls jautājums par rakstu kvalitāti.

    – Īsumā – kā iesākās datuves projekts, kā Tu atminies savus “labākos laikus” tur un kā, tavuprāt, datuve izmainījās pēc Tavas aiziešanas?

    – Nespēšu atbildēt kā iesākās Datuves projekts, precīzi to nezinu, jo laikā, kad dzima Datuve, cik atminos, es internetu aktīvi neizmantoju.

    Skarbi, bet neatceros tādus „labākos laikus”. Tā vietā es zinu, kas bija labākais, ko no darbošanās datuve.lv es ieguvu. Jauna pieredze, kontakti un pazīšanās, jaunas zināšanas un atpazīstamība. Labākais laiks noteikti bija tās dienas, kurās Datuvē bija manāma kārtība, administrācija draudzīga un aktīva, statistikas datos redzams jaunu, apmierinātu lietotāju pieplūdums un pats varēju mierīgi naktīs gulēt. Tad bija skaidrs, ka viss ir kārtībā.

    Pēc manas aiziešanas pajuka arī pārējās moderatoru rindas, kas bija neatņemama sastāvdaļa ikdienas procesā, līdz ar to sākās visatļautība, foruma un rakstu kvalitāte kritās, bet lietotāji, kas aktīvi darbojās vortālā pamazām pazuda. Jāsaprot, ka šādu projektu nevar vadīt viens cilvēks. Vajag komandu.

    – Kā Tu sākotnēji nokļuvi savā statusā?

    Datuve.lv bija pirmais forums, kura diskusijās aktīvi piedalījos. Man jau tolaik patika rakstīt un palīdzēt cilvēkiem, ja to spēju. Reiz uzrakstīju rakstu, kuru drebošām rokām sūtīju Datuves toreizējam īpašniekam oollee. Viņš izteica piezīmi par gramatiku, palaboja kļūdas un rakstu publicēja. Tas nozīmē to, ka tiku pamanīts. Paralēli tam es daudz darbojos forumā, jo tajā pavadīju teju visu dienu. Redzēdams, ka tam pietrūkst kāda stingrāka roka, izteicu oollee piedāvājumu, ka es varētu palīdzēt foruma lietotāju uzraudzīšanā. Tālāk viss ritēja kā pa karjeras trepīti uz augšu. Domāju, ka pierādīju sevi un tieši to Datuvei vajadzēja – kādu, kas sevi ziedo tai.

    – Kā vērtē un vērtēji Datuves komūnu tad un tagad?

    Laikā, kad es lietoju datuve.lv, lietotāji bija draudzīgāki, saliedētāki, gudrāki. Tagad viss mainījies un no tā nekas daudz nav palicis. Kā arī, manuprāt, lietotāju intelekta līmenis turpina strauji kristies. Tas bija svarīgākais, kam es pievērsu uzmanību – foruma, rakstu kvalitātei un prātīgiem lietotājiem. Tieši tādēļ uzrakstīju Datuves lietošanas noteikumus (kuri, kā skatos, tiek izmantoti aizvien), ļoti stringri vērsos pret šo noteikumu neievērotājiem.

    – Kādi ir labākie kuriozi, kurus nācies pieredzēt administrējot Datuvi?

    Lielākie kuriozi vēstuļu un sūdzību veidā man nāca uz e-pastu un pasta kastīti Datuves lietotāja profilā. Reiz datuve.lv administrācijas sarunās ievietoju visus šos kuriozus, bet tagad tie noteikti būs dzēsti. Tādēļ neko precīzi neatminos, kā vien to, ka lapas lietotāji ne aiz ļauna prāta bieži vien sasmīdināja līdz asarām. Vēl aktīvs un kurioziem pilns laiks bija paralēli datuve.lv lapai Datuves IRC čata kanālā. Tur tika dzīvota cita dzīve. Tagad no tā nekas vairs nav palicis.

    – Ar ko Tu nodarbojies tagad, virtuāli un dzīvē? Esi administrators kādā citā projektā?

    Virtuāli jau pusotru gadu rakstu un uzturu Zuzīgu emuāru adresē http://www.zuz.lv, jeb saprotamā valodā – esmu autors savā blogā. Man patīk rakstīt, patīk, ka cilvēki lasa, priecājos par diskusijām un dažādajiem cilvēku viedokļiem. Esmu radoša gara cilvēks, man vajag izeikties un vajag dzirdēt. Tieši tādēļ emuarizēju 🙂

    Taustāmajā dzīvē strādāju zināmā WEB un multimediju izstrādes kompānijā, esmu projektu vadītājs. Darbs arī ir radošs un reizē daudz enerģijas prasošs. Plānošana, komunikācija, vadība – lietas ar ko strādāju ikdienā.

    Tādā veidā kā administrators Datuvē līdz ar savas darbības pārtraukšanu tur, nekur citur darbojies neesmu. Ir bijuši piedāvājumi iesaistīties dažādos projektos, bet tie nav šķituši gana potenciāli. Tādām lietām pieeju ar augstu atbildības sajūtu un darīt kaut ko darīšanas pēc nemāku. Rezumējot, tagad mans kara lauks internetā ir mans darbs un mans emuārs.

    – Tavas domas par notepad.lv? Kādu Tu mums saredzi nākotni? 🙂

    – Ikdienā notepad.lv notiekošajam līdzi nesekoju. Bet par to, ko zinu – apsveicama ir jūsu apņēmība veidot ko jaunu un savu. Prieks, ka Latvijas internetā ir šādi censoņi, kas ziedo savu laiku citiem.

    Forumu un dažādu komūnu dalībnieki reti aizdomājas par to, kāds labums no tā uzturēšanas ir administrācijai. Te es runāju par nekomerciāliem projektiem, kur reklāma, izvietota tīri tādēļ, lai nosegtu hostinga izmaksas. Tātad, jūs darat labu darbu sava un, galvenais, citu prieka dēļ. Jo vairāk būs šādu darītāju, jo lielāka konkurence būs. Jo lielāka konkurence – jo lielāks spars censties un satura kvalitātes latiņa celsies uz augšu.

    Vēl viens svarīgs atzinums, man patīk jūsu demokārtiskā un draudzīgā pieeja lapas administrēšanai. To daudzi novērtē, es tajā skaitā. Manuprāt, jūs ejat pareizu ceļu. Domāju, tas arī pasaka kādu redzu šī portāla nākotni. Sliktu neko šoreiz neteikšu J

    – Kādēļ Datuvē sākās noriets?

    Brīdī, kad daži juta, ka projekts sāk atdzimt, sākās cīņa par varu. Dažiem vairs nepatika kā es vadu Datuves administrāciju un organizēju iekšējo dzīvi vortālā. Kāds cits, savukārt, jutās apbižots. Kamēr neviens neko nedarīja, nevienam neko nevajadzēja. Kad sāka palikt forši, tad pie stūres gribēja tikt daudzi. Tīrākā politika.

    Izmantojot iespēju, un zinot, ka notepad.lv administrācijā arī ir daži mani bijušie kolēģi, vēlos pateikties visiem, kas ar mani tolaik strādāja – atbalstītājiem, lietotājiem, rakstu autoriem un moderatoriem – bez jums mēs nebūtu tik tālu tikuši! Kā arī paldies oollee par iespēju, ko viņš man deva.

    – Ja Tev būtu iespēja atgriezties Datuvē, Tu to darītu?

    Garīgu vai piederības sajūtu vadītu vēlmju, atgriezties datuve.lv, man nav.

    Bet, visam ir sava cena. Tātad atliek tikai nosaukt pareizo cenu. Universāla atbilde, ne?

    Darbošanās Datuvē bija reāls darbs, kas prasīja ļoti daudz laika. Tomēr ar tām zināšanām, kas man ir tagad, zinu, ka daudzas lietas darītu savādāk, pareizāk. Es tolaik pieļāvu dažas kļūdas, kuras reāli apzinos tikai tagad.

    – Vai Tava aiziešana no amata bija pēkšņa?

    Nē, tā brieda. Jau kādu laiku iepriekš, bija nesaskaņas Datuves administrācijā, kas lielākoties radās cilvēku dažādo uztveru dēļ. Kā arī, es sāku nogurt no nemitīgās cīņas par savu vārdu. Darbības pārtraukšana šajā vortālā bija samērā skaļa un sāpīga man pašam. Tomēr esmu gandarīts par to, kā notika. Iespējams, biju nodevies Datuves dzīves uzlabošanai. Tās bija negulētas naktis, nervozas dienas, pat kašķi attiecībās ar savu draudzeni. Tagad ir sācies jauns posms un viss ko varu vēlēt Datuvei – lai izdodas.

    Cieņā,

    datuve.lv (ex)artis

    #176173
    samurajs
    Participant

    Pateicos Artim par saturīgo interviju un e-žurnālistam Sid par tās veidošanu. Labs darbs, tā turpināt!

    #176174
    shady
    Participant

    Esmu jau to teicis agrāk, bet uzskatu, ka Artis bija tik liela autoritāte datuvē, ka to varēja uzskatīt par Datuves dvēseli….pēc aiziešanas, manuprāt, viss pajuka…

    Par to, kas tagad būs ar Datuvi – to redzēsim nākotnē, bet man ļoti nepatīk komerciāli projekti.

    Par kvalitāti – dodu priekšroku entuziastiem, jo tie raskta un dara tikai tāpēc, ka vēlas ko iemācīt, paši iemācīties, sasniegt ko jaunu utt

    Protams, ir labi, ja ir kāds finansējums (arī notepadam jāmaksā par hostingu, reklāmas utt), bet pārlieku liela komercija var visu sagandēt..

    Un paldies par interviju!

    #176175
    Sid
    Participant

    shady, komerciālajos projektos ir augstāka rakstu kvalitāte…

    #176176
    memorex
    Participant

    Jā agrāk datuve bija sakarīgs portāls, pietam ar ērtu loti interfeisu.

    #176177
    marr
    Participant

    Lai arī mūsdienās to īpaši manīt šobrīd nevar, arī es kādreiz esmu bijis vismaz nedaudz manāms personāžs tur. Redzēti tur tik daudz dažādi laiki un ēras, ka, iespējams, grūti pat sakārtot secību. Sākums tam visam pat laikos, kad datuves nosaukums nepastāvēja… domāju, ka ir liela daļa cilvēku, kas nesaprot, kā cilvēks, kas nekad, vai vismaz ļoti reti manāms vispār var būt par moderi datuvē, vai for that matter šeit. Bet īstenie manis zinātāji zin ap ko lietas grozās un ko no manis sagaidīt 😀

    #176178
    samurajs
    Participant

    Sid – rakstu kvalitāte atkarīga tikai un vienīgi no rakstītāju prasmes un godaprāta. Š eit iztikai vienalga nenopelnīsi. Bet, ja vēlies labu praksi žurnālista darbam nākotnē – te var izvērsties!

    #176179
    Taustiņklabeklis
    Participant

    Paldies par labajiem vārdiem.

    #176180
    DMG
    Participant

    Heh gribu citēt vienu vietu:

    “Vēl viens svarīgs atzinums, man patīk jūsu demokārtiskā un draudzīgā pieeja lapas administrēšanai.”

    Nesaku ka visi, bet kopumā tomēr apstrīdami par vārdu draudzība 🙂 Nu ja vien neņem vērā ka Foxsk8 pirms jaunā dizaina 2 vēstules ignorēja un pēc jaunā dizaina vēl divas. Tā kā kur te draudzība?

    P.S samurajs tas uz tevi neattiecas – zinu, ka nevari nekād līdzēt 🙂

    #176181
    afigel
    Participant

    Sid izcenzeejis jautaajumus. :duno: 😥

    #176182
    shady
    Participant

    DMG – Ja kādas problēmas, ierosinājumi, sadarbība, neskaidrība vai kas cits, tad tu vari griezties gan pie samuraja, gan manis, jo mēs visi 3 esam galvenie, kas vada šo portālu un esam līdzvērtīgi + pārējie palīgi (Rakstu autori + pārējie moderi + arī lietotāji savā ziņā).

    => https://notepad.lv/kontakti.php

    —-

    Iespējams, ka fox vienkārši ir aizmirsis vai ko palaidis garām, bet ja tev ir kas sakāms, tad noteikti saki to kaut vai man. Es tev noteikti atbildēšu!

    #176183
    Taustiņklabeklis
    Participant

    afigel, Tevis iesniegtie jautājumi bija pārāk skarbi 🙂

    DMG, par draudzīgumu es spriežu tik daudz, cik zinu es. Ar mani te visi draudzīgi, pretēji tam pat es uz dažām vēstulēm esmu pamanījies neatbildēt. Un re kā, neviens par to nedusmo.

    Bet Tev, DMG iesaku darīt tā: sūti katru dienu to vēstuli līdz atbild. Lielā pastu gūzmā var gadīties, ka paslīd kas garām un par to nav jāpukojas.

    #176184
    Sid
    Participant

    Piedod un paldies, afigel. 🙁

    Par vēstulēm: ja jums šeit kāds no modiem neatbild pārāk ilgi, varat uzdot jautājumu čatā – viens variants ir chat.118.lv => #notepad.lv un otrs ir webchats. 🙂

    #176185
    kaqp
    Participant

    Besij ka datuves lietotaji vairak pieversh uzmanibu nevis pasham textam, bet kaa tas uzraxtiits. Piekasas gramatiskaam kludam. Ir daudzi cilveki, kuriem ir gruti izteikt savu domu, galvenokart , tie nav 9 gadiigi sikie, bet cilveki kuri no IT daudz nejedz(piem. es). Datuves Lietotaji nevis meklee risinajumus , bet sava starpaa rada kaskjus. Man patik notepad, un es esmu parliecinaats ka sheit nekas taads nebus. Man ir 18gadu.

    P.S. Man ir vienalga cik gramatiskaas kludas tu atradi shajaa teksta, kaa ari man pie kajas ko domaa par manu avatar.

    #176186
    afigel
    Participant

    nu bet ja cilveeks grib, lai vinjam paliidz, tad vinjam ir jaamaak noformuleet savs jautaajums un probleema taa, lai paareejie saprastu.

    #176187
    deivs001
    Participant

    kaqp: Neiet runa par interpunkcijas kļūdām, bet ja cilvēks vēlas, lai viņam palīdz, bet uzraksta vienkārši HELP! Ar 54 izsaukuma zīmēm, protams, uznāk maza škrobe, kādēļ man būtu japalīdz cilvēkam, kas neciena mani, jebkuru citu foruma lietotāju, bet gaida, lai viņam atbildi izklāstītu kā uz paplātes un pukst, sten, ja iedod linku no googles.

    #176188
    samurajs
    Participant

    kaqp: neuztraucies, neviens tevi neizsmies par gramatikas kļūdām, bet taisnība arī deivs001: ja gribi, lai tevi saprot, būs jāpapūlas domu izklāstīt attiecīgi, lai tā visiem saprotama. Kādreiz tas var būt pagrūti, bet nekas – jācīnās!;)

    #176189
    Foxsk8
    Participant

    Man visvairāk besī tādi, kuri pat latviski iedoto informāciju nemāk izlasīt.

    #176190
    jurciks99
    Participant

    Intervija laba, man patika palasīt.

    #176191
    dzhonsons
    Participant

    Mhm, jā, biju pārsteigts, kad uzzināju, ka Artis ir Taustiņklabeklis.. 🙂

    Par tām kļūdām – nu bieži vien ir tādi indivīdi, kuri savu sāpi apraksta tā, ka nu tiešām nekā nevar saprast. Kā lai tādiem palīdz? “HeeeLp!!!! Man kautkas nestrada nezinu ko es izdariju bet neiet internets ko lai es daru”

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 22 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā