Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Izdoti jauni MK Noteikumi, kas reglamentē Latvijas IT sistēmu drošību
Kā piemērs jāmin droša paroļu sistēma, kurā parolēm turpmāk būs jāsastāv no ne mazāk kā 9 simboliem (obligāti jābūt vismaz viens no lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem, specsimboliem). Paaugstinātas drošības sistēmās paroli nāksies mainīt vismaz reizi 90 dienās, un 5 iepriekšējās paroles atkārtoti lietot nevarēs; pie 5 neveiksmīgiem ielogošanās mēģinājumiem lietotāja konts tiek banots. Nevienu paroli nedrīkstēs glabāt plaintekstā; tām obligāti jābūt šifrētām. Paredzēta arī daudzfaktoru autorizācija – īpaši sisadminiem, kuriem jāpiekļūst sistēmām attālināti.
Tāpat nedrīkstēs izmantot routerus u.c. tīkla iekārtas bez adminparoles nomaiņas. Visi sistēmas logfaili jāglabā vismaz 6 mēnešus. Paaugstinātas drošības sistēmām šis laiks noteikts 18 mēneši. Uz katra PC obligāti jābūt antivīrusam. Visi tīkla servisi, ko neizmanto tiešo uzdevumu veikšanai, ir jābūt atslēgti.
Visu dokumentu var izlasīt Latvijas Vēstnesī
[img]
Un izņemot specifiskus noteikumus par parolēm tur nekas vairāk normāli nav pateikts. Kaut kādi vispārēji punkti, kas neko faktiski neizsaka. Citiem vārdiem – tukša pļūtīšana.
Gribēšu redzēt, kā tagad pagastos tantes rakstīs Lielvārdes jostas paroļu laukos. Pirmkārt, tas nav vajadzīgs. Otrkārt, ir absolūti nereāli to pieprasīt no vidējā lietotāja, treškārt – tur norādītais ir tupa herņa, nevis paroļu drošības rekomendācijas. Un kur paliek elementārais, kā, teiksim, neizvēlēties ar personu, iestādi, atrašanās vietu, sistēmu vai pielietojumu viegli asociējamas leksēmas? Tad nahrenam rakstīt tik specifiski, ja neuzraksta visu?
Bet visvairāk biedē acīmredzama valstiska līmeņa neizpratne par jēdziena “šifrēšana” nozīmi un pielietojumu attiecībā uz parolēm. Ezim skaidrs, ka paroles šifrēt nedrīkst. Ir jāprecizē, ka tiek domāta neatgriezeniska šifrēšana. Bet tas laikam būtu par daudz prasīts.
Preses relīzes