Iznāk Linux Mint 9 finālversija ar ilgtermiņa atbalstu

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Iznāk Linux Mint 9 finālversija ar ilgtermiņa atbalstu

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 30 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151224
    Imhoteps
    Participant

    [imgl]https://bildites.lv/images/hg2j4fs9yhokm78rcmbn.jpg[/imgl]Pirms dažām stundām ir laista klajā Linux Mint 9 finālversija. Pēc „Distrowatch” aprēķiniem, Linux Mint ir šobrīd trešā populārākā distribūcija pasaulē, atpaliekot vien no Fedora un neapšaubāmā līdera Ubuntu. Sevišķi populārs Mint ir izstrādātāju mītnes zemē – Īrijā, kā arī ASV. Ievērojams lietotāju skaits Mint’am ir arī Krievijā.

    Linux Mint ir veidots, pilnībā pamatojoties uz Ubuntu (Mint 9 balstīts uz Ubuntu 10.04 Lucid Lynx), papildus esošajām pakotņu krātuvēm Mint ir pilnībā savietojams un spēj izmantot arī Ubuntu repozitorijus – varētu pat teikt, ka Mint ir Ubuntu atvasinājums, vien papildināts ar virkni uzlabojumu un izstrādātāju pašu veidoto derīgu rīku. Īpaši pievilcīgu (īpaši nepieredzējušiem Linux lietotājiem) Mint’u padara jau preinstalētie kodeki mediafailu atskaņošanai, iekļautais java un flash tehnoloģiju atbalsts. Tas viss ļauj pilnvērtīgi izmantot operētājsistēmu uzreiz pēc tās instalēšanas.

    Visnotaļ uzteicamas ir Mint developeru pūles, Mint izstrādes procesā allaž novēršot virkni „mātes distributīva” (Ubuntu) kļūdu. Atbilstoši Mint laidienu kalendāram, tas parasti tiek laists klajā aptuveni mēnesi pēc kārtējiem „ģenētiskā senča” laidieniem, kad atklājas ne mazums Ubuntu negludumu – Mint izstrādātājiem tas ir laiks gan šo kļūdu labošanai, gan savietojamības problēmu risināšanai dažādajām dzelžu konfigurācijām. Rezultātā Mint komanda piedāvā lietotājiem visnotaļ noslīpētu un gana stabilu operētājsistēmu. Ne velti pēc daudzu apskatnieku domām, Mint nereti ir kvalitatīvāks pat par pašu Ubuntu. Lai cik šķepu laužami par nupat teikto, grūti nepiekrist tam, ka diezin vai vāja distribūcija spētu nobīdīt no popularitātes pjedestāla tādus GNU/Linux grandus kā OpenSuse, Mandriva, Slackware un citus.

    Š…emot vērā Mint un Ubuntu tuvo radniecību, Mint 9 arīdzan ir ilgtermiņa atbalsts (LTS) – līdz 2013. gada aprīlim. Pagaidām lejuplādei gan ir pieejams tikai Mint ar GNOME grafisko saskarsni, KDE un citas versijas, kā parasti, sagaidāmi nedaudz velāk.

    Iepazīties un lejuplādēt jaunāko piparmētraināko Linux distribūciju var šeit: https://www.linuxmint.com/

    Laidienu spoguļi, tai skaitā 64-bit sistēmai, OEM versijai, kā arī versijām bez kodekiem ASV un Japānas tirgiem, atrodami šeit: https://www.linuxmint.com/release.php?id=13

    #235744
    linx
    Participant

    Es jau meklēju disku, kurā ierakstīt, kad būs ielādējies man datorā 😀 Es tik ceru, ka nebūs astotā laidiena kļūdas, kurā ATI videokartes mēdza manāmi “iebremzēt”, salīdzinājumā ar septīto mintu, uz kura vēl joprojām sēžu 🙂

    Jaunās “fīčas”:

    -) Jauns “Software Manager” tūlis, kurā tagad ir atrodamas gandrīz visas programmas, kuras var piemērot Jūsu sistēmai. Salīdzinājumam – ja Mint8 tās bija aptuveni 300, tad šajā to jau ir ap 30 000. Izvēloties kādu programmu, automātiski zem tās apraksta tiek parādīti arī lietotāju komentāri, recenzijas par šo programmu, kā arī caur “software manger” var pievienot pats savu komentāru par konkrēto produktu. Pie tam – vairs nav jāgaida, kamēr viena programma pabeigs instalāciju, lai turpinātu pārskatīt piedāvāto programmu klāstu, tagad instalējot vienu, varat jau apskatīt citu. Neslikti, vai ne?

    -) Uzlabot datu rezerves kopiju izveidošanas rīks – tagad var saglabāt ne tikai Jums svarīgos failus, bet arī informāciju, kādas programmas ir instalētas Jūsu sistēmai “bekapa” izveidošanas brīdī (var pat izvēlēties, kuras ierakstīt datu rezerves kopijās un kuras nē), tādējādi var veikt jaunu Linux Mint instalāciju, nezaudējot praktiski neko.

    -) Uzlabota izvēlne – pirmkārt, tā tagad ir caurspīdīga jeb transparenta (tikai aktivizējot 3D efektus), tai var brīvi izmainīt jebkuru tās saturošo elementu, ar pāris peles klikšķiem. Ja pēc defaulta menu atvērās tāds, kādu Jūs to pēdējo reizi skatījāt, tad tagad ir papildus iespēja – norādīt, kura menu sadaļa atvērsies, kad tiks atvērta šī izvēlne. Pie kam, ļoti viegli jebkuru izvēlnes elementu var uzlikt uz Jūsu desktopa jeb darbavirsmas. 🙂

    -) Desktop settings – jā, ir arī tāda lieta, ar kuru var pamainīt sava desktopa, kā arī logu izskatu, atšķirībā no vecās versijas, kad izmaiņas parādās tikai jūzerim tās akceptējot, tad tagad var gūt labu preview tikai izvēloties opciju – tā pati parādīs, kādas izmaiņas tiks veiktas darbavirsmas izskatā. Vienvārdsakot – gribu logus sarkanus, izvēlos krāsu un nav jāspiež accept, lai redzētu, kādi tie izskatīsies.

    -) Kā jau ierasts, ir uzlabots arī Mint’a grafiskais veidols – sākot no jauniem un smukiem darbavirsmas fona attēliem, beidzot ar “Welcome Screen” pārveidošanu.

    -) Sistēmas uzlabojumi – ir atgriezusies sen gaidītā opcija Windows lietotājiem. Līdzīgi kā tas ir Ubuntam, arī Mintu tagad var uzinstalēt caur Windows. Ieliekam instalācijas disku, atverās step-by-step izvēlnes logs, saliekam visus nepieciešamos settingus un pārējais tiks izdarīts Jūsu vietā. Vairs nevajag iebūtoties, lai uzinstalētu Mintu!

    -) Vēlviena kruta “fīča” – tagad “Startup Disk Creator” Mintā jau ir iekļauts by default. Kas tad tas par zvēru? Maza, jauka un pūkaina programmiņa, kura sagatavos Jūsu flešiku būtojamu un ieceps tajā Minta instalāciju ar Live CD.

    -) KDE, Xfce, LXDE un Fluxbox versijas beidzot ir kļuvušas oficiālas, tādējādi tās vairs nav apštampotas ar zīmogu “community edition”.

    Un protams kaudzi vēl daudzu tikpat jauku un foršu lietiņu ir jaunajā Mintā, kā arī visas desmitā Ubunta labākās lietas ir iekļautas.

    #235745
    web33
    Participant

    Ko var ņemties ar tiem linux,viņi tak visi vienādi tik interfeiss pamainīts !

    #235746
    Mad182
    Participant

    Jau pusgadu lietoju Mint uz lapša, un tas noteikti ir vienkāršākais un ērtākais, ko līdz šim esmu lietojis, tieši laptopam.

    web33: visas mašīnas jau arī ir vienādas, tikai interfeiss pamainīts 😀

    #235747
    biivers
    Participant

    starpība tāda, ka visām mašīnām nav vienāda engine un +/- vienāda ritošā, kur atšķiras tikai salona nokrāsa un podziņu izkārtojums panelī… :/ Nez, varbūt mammām arī labs, bet man nekad nav paticis tas prebūvētais mint’s

    no nulles sakrāmēts slackware vai sliktākajā gadījumā kāds gentoo, debian… tā cita lieta…

    #235748
    root
    Participant

    Vis labāk ir Debian base sistem. Basta.

    #235749
    samurajs
    Participant

    Laikam jau labs, bet man jau bubunts 10.04 uzlikts uz palikšanu. Diezgan labi izdevās atblusot. Būs vairāk laika – uzrakstīšu kādu rakstiņu.

    #235750
    biivers
    Participant

    Vienam māte, citam meita, bet citam kaimiņu Vasīlijs. Basta :>

    #235751
    root
    Participant

    Es visu dzirdēju…

    #235752
    e.c.
    Participant

    Pieredzējušākiem Linux lietotājiem paredzētās “smagākās” Linux versijas varbūt arī ir saprotamas, bet man kā Linux neradiniekam, nedraugam un nepaziņam ieinteresēja šis raksts. Un likās patīkams komentārs, kas sekoja tieši aiz raksta.

    Tā kā neesmu pazīstams ar Linux, bet ir interese uzlikt uz vienas vecākas “mašīnas”, lai raitāk strādājas, vai šis būtu tas izdevīgākais variants? Jo pārsvarā tiek lietota tikai internetvajadzībām, skype un mūzikas skanēšanai. Piedevām, tomēr vajadzētu atstāt iespēju, lai arī WinXP ir iespēja ieslēgt, kad ir vajadzība. Un vēl jautājums, vai tas palīdzētu raitāk “ripot mašīnai” tb būtu mazāk resursrijīgs nekā WinXP?

    #235753
    Imhoteps
    Participant

    e.c. wrote:

    ..Tā kā neesmu pazīstams ar Linux, bet ir interese uzlikt uz vienas vecākas “mašīnas”, lai raitāk strādājas, vai šis būtu tas izdevīgākais variants?..


    Tiem, kuri vēlas paostīt Linux gaisu, bet nevēlas kaut kādas komponentes instalēt no malas, Mint, manuprāt (un ne tikai) ir PĒRLE, ne sistēma. Viss notiek “izkastes”. Internetam, mūzikai/video/bildēm, Skaipam un vienkārši Linux iepazīšanai – perfekta distra.

    e.c. wrote:

    ..Un vēl jautājums, vai tas palīdzētu raitāk “ripot mašīnai” tb būtu mazāk resursrijīgs nekā WinXP?


    Autoru vietnē ir šādas prasības “dzelžiem”:

    x86 processor (for both 32 & 64-bit versions)

    x86_64 compatible processor (for the 64-bit version)

    512 MB of system memory (RAM)

    3 GB of disk space for installation

    Graphics card capable of 800×600 resolution

    CD-ROM drive or USB port

    Subjektīvi man šķiet, ka pat šīs versijas Mints ir atsaucīgāks par XP (arī Linux distras laika gaitā kļūst prasīgākas). Tomēr ņem vērā, ka GNOME un KDE ir smagnējas vides. Toties Xfce, Lxde vai Fluxbox – tie iznāks nedaudz vēlāk – raiti strādās pat uz reliktiem dzelžiem. Fluxbox ir īpaši viegla versija – atsaucīga pat uz PII ar 64-128 Mb RAM.

    Eksperimenta reiz liku Mint 8 Fluxbox uz stipri veca Acer laptopa ar vienkodola ar, ja pareizi atminos, Celeron 1,8 GHz, 512 Mb RAM un kaut kādu integrētu Intel video – dažbrīd pat neticējās, ka sistēma spēj būt TIK zibenīga uz TIK veca dzelža. Pat swaps stāvēja tukšs.

    #235754
    root
    Participant

    Varu piedāvāt zibeni ar p3 650mhz 128mb ram ar debian fluxbox. lec ka suns pie kājas

    #235755
    e.c.
    Participant

    Imhoteps, piedod, neesmu īsti terminu pārzinātājs Linux vidē! 🙂 It īpaši Linux vidē! 🙂 GNOME man asociējas vairāk ar гномик un KDE ar kaut ko pārāk sarežģītu! 🙂 Nemaz nesākšu teikt, ko saprotu ar Xfce, Lxde un Fluxbox 🙂 Respektīvi uz manas 1,6 GHz AMD, 512 RAM ar atbilstoša lieluma HDD, video karti un disku lasītāja šī Linux versija varētu būt vieglāka par WinXP? Es saprotu ka jā, bet apstājos pie jautājuma, ko tieši no piedāvātā ir jāvelk! 🙂 Ahh… precīzāk varu paskaidrot, uz šī PC tiek darbināts internets (regulāri palasu arī notepad.lv rakstus:) ), skan mūzika un tiek laists skype čats (balss nav vajadzīga) – principā tas arī ir viss, reizēm tiek palaistas smagākas aplikācijas vai aplikācijas, kurām vajadzīga Win vide, taču tas tā… kā jau teicu, WinXP vajadzīgs tikai, lai viņšte būtu, jo tomēr reizēm noder 🙂

    #235756
    Imhoteps
    Participant

    TavaMaate wrote:

    Varu piedāvāt zibeni ar p3 650mhz 128mb ram ar debian fluxbox. lec ka suns pie kājas


    Ticu, draugs! Es pat teiktu, ka fļuksam PIII ir pārāk ātrs CPU 😉

    e.c. wrote:

    ..1,6 GHz AMD, 512 RAM ar atbilstoša lieluma HDD, video karti un disku lasītāja šī Linux versija varētu būt vieglāka par WinXP? .. ko tieši no piedāvātā ir jāvelk..


    Būs “vieglāka” par XP. Domāju, ka būs (es pat vēl novilcis Mint 9 neesmu, tā kā nevaru spriest).

    Velc šo: https://www.linuxmint.com/edition.php?id=52

    Ja instalē cietajā – obligāti (!) izveido swap partīciju – 2Gb tavā gadījumā. Swapu veido pirmo – cietņa plāceņu ārmalā piekļuves laiki ir mazāki, kas swapam ir būtiski, /root – pēc tam, /home pēdējo.

    Jeb ieraksti CD un iebūtojies no tā – Live režīmā apskatīsi, kas un kā (nekādu izmaiņu esošajā sistēmā nebūs), bet vēl labāk, ja vari iebūtoties no USB flash – izveido būtablo flešku ar UNetBootin tūli, un iebūtojies no tās – cits ātrums, salīdzinot ar CD.

    P.S. Es gan neesmu Linux guru – šad tad parotaļājos ar distrām, pārsvarā izmantoju LiveCD režīmā 😉

    P.P.S. GNOME ar rūķiem ir pamaz sakara: GNOME – GNU Network Object Model Environment (https://lv.wikipedia.org/wiki/GNOME). Neļauj asociācijām tevi maldināt, draugs.

    #235757
    e.c.
    Participant

    Imhoteps – Linux LiveCD brīnumus un palīdzību novērtējis esmu vairākas reizes, vēl kādas 2 nedēļas atpakaļ darbā. Gadījums sekojošs, pārnesām vienu cietni uz citu PC sakarā ar to, ka strādāt vajag uz tieši tā cietņa tīklā daudziem cilvēkiem, taču PC sācis nenormāli gļukot, pats slēdzas ārā vai “iesaldējas” un vienīgā izeja – restarts. Pārnesot cietni radās problēma – saka, ka HDD esot Dynamic un vajagot formatēt (wtf!?), ok, metam atpakaļ, lai pārnest datus, bet te atkal joks – tieši tas pats uz PC, kur stāvēja iepriekš. Pameklējot iekš tantes google.lv secinājām, ka konvertēt bez datu zudumiem ir diezgan riskanti… Pēdējā cerība bija uz Ubuntas LiveCD, kas nešķiroja – Dynamic vai Basic disks, tādējādi pieslēdzot tikām pie datiem, pie kopēšanas un pie veiksmīgas izejas no sākumā itkā bezcerīgas situācijas…

    btw paldies par ieteikto LinuxMint versiju, mēģināšu! 🙂 Ja nu kas, bombarēšu ar privātajiem msg 😉

    P.S. Imhoteps, nu itkā saprotu, vienkārši kā cilvēkam-nezinātājam, krievvalodīgi saprotošam pirmais kas iešaujas prātā! 🙂 Paldies! 😉

    P.S.x2 USB bootable esmu taisījis ar notepad.lv apskatīto Slax Linux versiju, patiesībā patika arī tā, pat likās ļoti patīkami, ka var salasīt itkā visu vajadzīgo iekš viņu lapas un tad novilkt “vienā piegājienā”. Kāpēc neizvēlējos to – nav atbilstoša iemesla. Itkā viss likās forši – nezinu kāpēc! 🙂 Bet nu katrā gadījumā pamēģināšu arī šo! 🙂

    #235758
    aoma
    Participant

    Mints patiešām labs, kā sāku no 6., tā arī palicis par pamatu, pārējos parasti uzlieku tikai paspēlēties 🙂

    p.s. uz vecākām kastēm patiešām zib, salīdzinot ar Ubuntu, ja vajag, ”pieslīpēšanu” un savu softu instalēšanu iesācējs var veikt vēlāk, kad daudz maz jau papētīts, kas ir kas.

    #235759
    e.c.
    Participant

    aoma, vēl viens pluss, lai pamēģinātu LinuxMint… 🙂 vilk jau velkās, būs iemesls vismaz beidzot saņemties un izmēģināt pa īsto! 🙂

    #235760
    linx
    Participant

    Un tātad visu cienītie, man ir divi ļoti seksīgi jautājumi – kā pirmo es gribētu pajautāt, vai kāds zina, kādēļ skaips ik pa laikam diezgan labi “karās”, tas nozīmē, ka ieklikojot teksta ievades lauciņā un rakstot, efekts būs kā vecajiem skolas kompjiem, kad sākotnēji uzraksti wordā un pēc tam skaties, cik ātri rakstīji. Otrs jautājums ir par .m3u atbalstu, kurš man pateiks ar kuru programmu EHR var dabūt vaļā? 😀 … Kautkādu Skonto plejlisti man ver ideāli, bet EHR netā nevar, vienkārši nevar paklausīties.

    #235761
    Crow
    Participant
    #235762
    aoma
    Participant

    linx, hmm, nav mana mīļākā stacija, bet uzklikšķinot uz tā paša wmp ikoniņas, atveras brauzerī jauns tabs un pēc pāris sekundēm skan kā mīļinkijs, par skaypi gan nezinu, ņeimeju česķ 🙂

    (tas pa taisno no FF, pamēģināšu arī uz pleijera)

    saglabāju to pleilisti, pēc tam var atvērt ar kādu pleijeri vēlas, lai gan dīvaini, visātrāk to izdara noklusētais filmu atskaņotājs, nezinu kā viņu pareizi sauc 😀

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 30 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā