Jolicloud – interesants Linux «netbook`iem»

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Jolicloud – interesants Linux «netbook`iem»

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 12 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #149444
    rATRIJS
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_jc_1.jpg[/imgl]Jolicloud ir uz Ubuntu bāzes taisīta operētājsistēma, kura galvenokārt paredzēta netbook`iem, kuri pēdējā laikā ir visnotaļ populāri un daudzi cilvēki tādus pērk, cerot, ka tie darbosies un “jutīsies” kā īsti portatīvie datori. Bet ne par Netbook`iem un cilvēkiem, kas tos pērk ir šis raksts.

    Ubuntu ir Linux distributīvs, tātad arī Jolicloud arī ir tāds. Tas nav nekāds no nulles veidots projekts, un turpat apakšā stāv vecais labais Linux, un ne tik vecais un ne tik labais Ubuntu, kurš bieži vien tiek noniecināts gan dēļ lēnuma, gan dēļ nestabilitātes. Vismaz true Linux māsteri tādu lietu neatbalsta. Man gan pret Ubuntu nav pretenziju – ērti saprotams un labs dzelžu un programmu atbalsts – man kā Linux nespeciālistam tas arī liekas vieglāks.

    Pirms es sāku aprakstīt savus iespaidus par šo OS, es vēlos pabrīdināt, ka patreizējā Jolicloud versija ir tikai 0.2, bet tā kā versijas numurs ne vienmēr nosaka kādā stavoklī ir produkts… – pēc izstrādātāju teiktā, Jolicloud ir ALFA stadijā, vēl piedevām Private ALFA, tātad publiski pieejams šis produkts nav. Kādeļ es to saku? Es to saku tādēļ, ka produkts vēl nebūt nav gatavs, tādēļ nevar pilnvērtigi spriest par tā ātrdarbību, stabilitāti un izskatu. Tas viss, laika gaitā vēl var mainīties. Bet galvenās vadlīnijas noteikti ir redzamas.

    Instalācijas process

    Vispirms es šo OS uzstādīju uz VirtualBox, kur šis process aizņēma aptuveni 10 minūtes, kas, manuprāt, ir galīgi maz, ņemot vērā, ka paša diska atlējuma izmērs nav maziņais – 699Mb. Protams, protams, ir stulbi meklēt saistības starp OS izmēru uz datu glabātuves un instalācijas ilgumu, tomēr kaut kādu priekšstatu tas dod.

    Pats uzstādīšanas process ir identisks jebkā Ubuntuveidīga uzstādīšanai. Dažās vietās pat nav aizstāts vārds “Ubuntu” ar “Jolicloud”. Parasta next, next, next spaidīšana, kur nošaut greizi nav iespējams, ja vien neesi dzimis ar anti-datoru gēnu vai patoloģiski līkām rokām.

    Kad biju nedaudz pamocījis Jolicloud uz virtuālās kastes, izlēmu, ka vajadzētu to uzstādit uz mana laptopa (jā – laptopa nevis netbook`a) kā sekundāro OS. Ä€tri samazināju Windows7 galvenās partīcijas izmēru un atbrīvoju 17 GB šim jaunajam garadarbam. Iecepu CD un sāku instalēt. Savā stulbumā nejauši atļāvu Jolicloud`am importēt manus, uz Windows7 esošos, dokumentus un uzstādījumus, tādēļ instalācijas process ievilkās uz kādam 30min. Citādi nekādu problēmu nebija un automātiski tika atpazīts Windows (kā Vista gan, bet ko gan tas maina?) un automātiski tika izveidots atbilstošs bootloaders, tā kā man neko nevajadzēja darīt. Startējoties tikai atlika izvēlēties, kuru OS tad es šodien vēlos mocīt.

    Visi mani dzelži tika automātiski atpazīti, tikai Wi-Fi kartei vajadzēja lietot restricted draiverus, bet tā nav liela bēda, jo viss tika izdarīts manā vietā. Tādeļ man Ubuntu (jā Ubuntu, jo par visu šo, noteikti, atbild Jolicloud fonā esošais Ubuntu) patīk – nav jāmokās ar konfigurēšanām un tamlīdzīgām lietām, kā tas droši vien būtu nopietnākos Linux distributīvos.

    Pēc uzstādīšanas, sistēmā ir tikai viss netbook`iem nepieciešamais – Firefox, Calculator, Gedit teksta editors, F-Spot Photo Manager, Facebook aplikācija (latviešiem vajadzētu “draugiem.lv” aplikāciju), Transmission BitTorrent klients un Totem video/audio atskaņotājs. Nav nekādi OpenOffice`i vai spēlītes. Saraksts ir diezgan minimāls, bet ko gan vēl netbook`am vajag? Neko daudz – un to pašu, ko vajag, var iegūt ļoti vienkāršā veidā.

    Par citu programmu uzstādīšanu

    Lai uzstādītu citas programmas, nepieciešams lietot Jolicloud programmiņu, kas savā veidā aizstāj/uzlabo Synaptic pakešu menedžeri. Lai lietotu šo programmu nepieciešams iežurnalēties Jolicloud sistēmā – tātad nepieciešams internets un apstiprināts Jolicloud profils. Pagaidām tādu var dabūt tikai ar ielūgumiem.

    Kad tas ir izdarīts, šeit var aplūkot visus jaunos Updates šai OS, uzstādīt/noņemt un aplūkot dažādas programmas, labot savu profila informāciju un aplūkot cilvēku, kuriem tu seko, informāciju. Tas pēdējais man liekas diezgan lieks, jo tam ir paredzēti visādi tviteri, feisbuki, draugi un tamlīdzigi laika nosišanas un socializēšanās riki.

    Pati programmu uzstādīšana man liekas ļoti ērta un vienkārša. Var atlasīt populārakās programmas vai arī atlasīt tās pēc kategorijas kurās tās ietilpst. Kaut kas līdzīgs, piemēram, Apple AppStore. Pieejamās kategorijas ir:

  • Accessories (tādas Must-Have lietas kā Wine un Dropbox)

  • Development (sākumā domāju, ka tur ir tikai programmēšanai paredzētas lietas (ja tā, tad daudz kas trūkst, jo ir tikai divi editori – WTF???), bet tur ir arī Google Chrome (ko uzstādiju un iet kā vells). Nezinu kādeļ šajā sadaļā – laikam tapēc, ka nav pabeigts un tā ir developer release???)
  • Education (Wikipedia, Notely un citas nezināmas, bet, pēc aprakstiem, interesantas lietas)
  • Games (Ikariam, OMGPOP un vēl viskautkas)
  • Graphics (Aviary produkti, Flickr, Picnik + vēl visādas lietas)
  • Internet (Gmail, Skype, Twitter, Google Reader, Evernote un daudz netbook`iem vajadzīgas lietas, lai justos savienots ar visiem un visur)
  • Office (OpenOffice, Google Docs, MobileMe, Remember The Milk, utt)
  • Sound & Video (VLC, YouTube, Pandora, Last.fm, utt)
  • Š…emiet vērā, ka es nosaucu tikai populārākās un zināmākās programmas. Klāsts dažās kategorijās ir vairāk kā pietiekams un atrast var visu netbook`iem nepieciešamo.

    [img]https://ratrijs.id.lv/wp-content/uploads/App_install-300×187.png[/img]

    Lielākā daļa pieejamo programmu ir WEB bāzētas, piemēram Gmail, Twitter, Aviary Raven, utt… Tas ir ļoti saprotams, jo, tomēr, šī OS ir paredzēta netbook`iem un kur gan citur tiks pavadīts laiks tajā, ja ne internetā.

    Mana pirmā doma, redzot Gmail, Twitter, Facebook, Flickr un tamlīdzīgas programmas bija: “Diez kādu programmiņu ta viņi būs izveidojuši vai paņēmuši no pieejamajām”. Es sajutos diezgan pievilts, kad ieinstalējot Gmail programmiņu un atverot to es tiku aizsviests uz Gmail lapu.

    Lielākā daļa (ja ne visas) WEB bāzētās programmas izmanto Mozilla Prism. Tas ir veids kā kādu WEB lapu izdalīt kā atsevišķu aplikāciju. Piemēram, ja man ir programma Gmail, tad to atverot man atveras Prism, kas butībā ir interneta pārlūkprogramma. Tur atveras https://gmail.com. Bez jebkādām izvēlnēm, tabiem, spraudņiem un tamlīdzigi. Kā atsevišķa programma.

    Un es, nedaudz novirzoties no tēmas, parunāšu/parakstīšu par šādas iespējas koncepu manās acīs. Agrāk nekādi tabi (cilnes vai vatever kā ir latviski) nebija pieejami sērfojot pa internetu. Ja gribējās atvērt vēl kādu lapu, paralēli jau atvērtajai, tad vajadzēja vērt vaļā jaunu logu. Tas sūkāja, jo bija atvērtas daudzas programmas, kas piesārņoja taskbar`u/dock`u/vienalga-ko. Arī navigēšana pa atvērtajiem logiem nebija sevišķi ērta. Tad parādijās tabi (Opera bija pirmā vai ne?). Visi uzreiz skrēja un lika savos pārlūkos tabu atbalstu. Kas bija ļoti skaisti, jo tagad varēja atvērt neskaitāmas lapas vienā programmas logā. Varēja ātri apskatit kas atvērts un pārslēgties starp lapām. Tagad, šķiet, ka mēs daļēji atgriežamies pagātnē, jo ir iespējams (nu vienmēr jau bija iespējams, bet tā darīja tikai maz pie datora pavadošie un nezinošie) vērt vaļā daudzas programmas, kur katra būtībā ir WEB lapa. Kāda no tā īsti ir jēga? Jā, es saprotu, ka, kaut vai, tam pašam Gmail tas ir ērti – vienmēr ieslēgt un paskatities vai nav kāda jauna vēstule, bet ja tas ir iespējams katrai lapai, tad nu cmoon. Es tik pat labi varu atvērt to lapu pārlūkā un priecāties.

    Atgriežoties pie galvenās tēmas, gribu teikt, ka Prism, varbūt, nav tas labākais variants šajā OS. Es daudz labprātāk būtu sagaidījis, kaut vai uz Adobe AIR bāzētas programmiņas. Twitter gadijumā tā varētu būt TweetDeck, Gmail – GMDesk. Adobe AIR atšķirībā no Mozilla Prism ļauj izveidot programmas ar savu dizainu un savu būtibu, kuras var utilizēt kādas vietnes API. Un tik pat labi tajā var vērt vaļā vienkāršu WEB lapu kā tas ir Mozilla Prism gadījumā. Š eit, manuprāt, Jolicloud izstrādātaji nav izvēlējušies pareizo variantu. Bet tās ir tikai manas domas.

    Turpinot tēmu par programmām īpaši vēlos uzsvērt Graphics sadaļu, kur galvenokārt ir pieejami Aviary produkti, kas ir laba izvēle un šajā gadījumā Mozilla Prism itin labi noder. Man Aviary produkti vienmēr ir patikuši, jo ir gan Photoshop veidīgi produkti, gan Ilustrator veidīgi produkti (raster vs. vector). Jauki. Gimp var iet gulēt.

    Kā jau teicu, arī update`i paradās šajā Jolicloud programmā (tikko man izleca logs, sakot, ka ir 17 jauni update`i). Tur bez liekas iedziļināšanās varu teikt, ka parādās gan sistemas atjauninājumi, gan programmu atjauninājumi. Parasti spiežu Update All, jo maz ko no tā saprotu un neredzu īsti iespēju apskatīt kas tad tiks izmainīts. Zinošākiem lietotājiem tas diez vai patiks.

    [img]https://ratrijs.id.lv/wp-content/uploads/updates_again-300×187.png[/img]

    Par vizuālo un ērtumu

    Man daudz nozīmē vizuālais izskats. Tādēļ man patīk Apple produkti, tādeļ man Vista (vai Windows7) patīk labāk par Windows XP, tapēc es reti kad izslēdzu vizuālos efektus, pat ja tas nozīmē, ka kaut kas bremzēs.

    Par Jolicloud varu teikt – izskats ir ļoti jauks un man patīkams. Par visu ir padomāts, lai viss izskatīto skaisti, dažreiz pat pārak un tas dažos gadījumos ietekmē ērtumu, kas ir ne mazāk svarīgs.

    Viss ir ieturēts tumšos toņos. Desktop`s būtībā ir izvēlne ar programmām – protams sadalītām pa kategorijām. Kā noklusēta kategorija ir Favorites, kurā var sabāzt biežāk izmantotās programmas. Atkal vēlētos vilkt paralēles ar iPhone/iPod Touch home screen`u. Nezinu kādēļ man šoreiz uz to Apple velk.

    Kas man likās jocīgi ir tas, ka daudzkārt nav iespējams samazināt programmas, kā ari mainīt to izmērus. Ir tikai viena poga – X, kas to izslēgs. Protams, tādam programmām kā Google Chrome ir palikuši visi kontroles loriņi, taču Jolicloud programmai vai Explorer`im tādu nav. Jocīgi un dažkārt neērti. Lai samazinātu atvērto lietu nepieciešams spiest Home pogu, kas ir augšējā kreisajā sturī. Par logu izmēru maiņu ir jāaizmirst. Pat terminālis atveras maksimizēts.

    Elementi ir visnotaļ lieli (iznemot augšejo rīkjoslu), tātad mazā ekrāniņā kaut ko nospiest un atrast nebūs grūti. Arī ar touch ekrāniem būtu jauki darboties šajā OS.

    Kopumā varu teikt, ka dizains un interfeiss ir skaists, intuitīvi saprotams un parastam lietotājam ar to problēmām rasties nevajadzētu. Novēroju vienu gļuku, ka dažreiz pārslēdzoties no Favorites sadaļas uz kādu citu kategoriju – fonā paliek Favorites sadaļā esošās ikonas, kas traucē saskatīt atvertās kategorijas ikonas. Droši vien neliels bug`s, kas tiks izlabots ar atjauninājumiem. Laikam pašam būs jānosūta e-pasts ar problēmas aprakstu.

    [img]https://ratrijs.id.lv/wp-content/uploads/joli_apps-300×250.png[/img]

    Ä€trdarbība

    Ieslēgšanās ātrums man neliekas nekas super, puper. Droši vien jau ka Ubuntu ir pie vainas. No pogas nospiešanas līdz spējai kaut ko atvērt (pa vidu ir arī OS izvele, lietotāja un paroles ievade) ir kāda minūte, maksimums. Liekas, ka mazāk. Tādu pašu laiku man prasa arī Windows7 starts. Un Windows7 man liekas funkcijām bagātāks un pilnvērtīgāks, tādēļ būtu loģiski, ja Jolicloud ielādētos ātrāk.

    Pārējā mijiedarbība ar OS ir kā vajadzētu. Neredzu neko īpaši ātru un/vai lēnu. Nekas iespaidīgs un nekas bēdīgs.

    Veridikts

    Izprātojot visu ko uzrakstiju un ko izjutu spēlējoties ar Jolicloud varu teikt, ka netbook`iem šī ir ļoti jauka operētājsistēma. Intuitīvi ērta, labi veidota, nav lēna, ir dzelžu atbalsts, ir ērta un bagāta programmu izvēle un instalācija. Arī ar datoriem nedraudzīgiem cilvēkiem šeit nevajadzētu iedzivoties problēmās. Viss grūtais notiek automātiski un pārējais ir izlikts uz paplātes. Ar internetu darboties mākam? Nu tad uz priekšu.

    Arī kļūdas nekādas nemanīju. Bija problēmas ar viena sistēmas atjauninājuma uzstādišanu, bet tad viņš kaut kur noziedēja. Nezinu vai atrisinājās vai ari izstrādātāji izlaida kādu gļukainu versiju. Vatever. Pārejais izskatas labi.

    Prasītos pēc Adobe AIR atbalsta. Jolicloud mājaslapā ir minēts, ka šāds atbalsts ir, taču viņu izveidotājā programmu menedžerī neredzu nevienu Adobe AIR aplikāciju. Protams, protams to var uzstādīt, bet tas neies cauri ērtajai programmu uzstādīšanas aplikācijai un nebūs ērtās programmu izvēles starp kategorijām. Par to viņiem vajadzētu padomāt un tas noteikti tiks darīts.

    Kopumā varu teikt – ja man būtu netbook`s, tad lietotu šo OS. Vismaz pagaidam tā domāju – ir plānos ietestēt vēl pāris netbook`iem paredzētas operētājsistemas, tad ari varešu spriest godīgāk un gudrāk.

    Jolicloud mājaslapa: https://www.jolicloud.com/

    Oriģinālavots: https://ratrijs.id.lv/jolicloud-interesanta-os-prieks-netbookiem-157 (piezīme adminiem – ja tas ir pret kaut kādiem noteikumiem var arī izņemt)

#210030
daGrevis
Participant

Interesanti, paldies. 🙂

#210031
ehex
Participant

Os tiešām diezgan interesanta. Es ar pirms kāda laiciņa noprovēju uz virtualboxsa. Būtu man netook’s, noteikti lietotu! Patīk, ka nekā lieka un tur pat pie rokas visas interneta aplikācijas! Pašā interfeisā arī beidzot, kas jauns un svaigs. 🙂

#210032
usins
Participant

Raksta stils tāds dīvains. Pārāk daudz ieliec savas piebildes. Likās dažas vietas liekas.

#210033
drunk_lizard
Participant

usins wrote:

Raksta stils tāds dīvains.


lai neteiktu vairaak…

kaarteejais izcilais analfabeeta (gan tehniski, gan gramatiski) garadarbs kraana stiepsjanai.

#210034
TokRa
Participant

Izskatās pēc Ubuntu Netbook Remix.

drunk_lizard

Nekļūdās, kas neko nedara 🙂

#210035
ob1
Participant

aha – ieradies ķirzaks pastaipīt savu krānu…

P.S. Raksts labs. Varbūt nedaudz pie stila jāpiestrādā, bet man patika, ka autors pauž savu attieksmi par aprakstāmo lietu.

#210036
rATRIJS
Participant

drunk – jūū, tagad krāns krietni garāks…tagad varēšu iet vālēt tavu draudzeni, jo viņai tavs pa īsu (piedod, bet es ar gribēju kruti uzbraukt virsū 🙁 )

Kāds nu ir man tas stiliņš tāds ir 🙂 Nekad nēesmu sevi pozicionējis kā rakstieku ar izcili lielu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu krājumu 🙂 Izmantoju daudz piebildes, jo ir ko piebilst. Acīmredzot, tas daudziem neliekas pareizi un forši – centīšos piedomāt un laboties nākamajos rakstos.

Paldies par atbalstu 🙂 Ceru, ka vēl kādreiz sanāks uzrakstīt ko tādu, ko varētu iesūtīt šeit publiskošanai.

#210037
karnaiss
Participant

drunk_lizard wrote:

usins wrote:

Raksta stils tāds dīvains.


lai neteiktu vairaak…

kaarteejais izcilais analfabeeta (gan tehniski, gan gramatiski) garadarbs kraana stiepsjanai.

Tevi bortet par ko taadu, atradies izcilais… Butu labak aizgajis paskatijies uz sevi spoguli un tikai tad noradijis citiem kadi vinji ir…

#210038
iKey
Participant

drunk_lizard wrote:

usins wrote:

Raksta stils tāds dīvains.


lai neteiktu vairaak…

kaarteejais izcilais analfabeeta (gan tehniski, gan gramatiski) garadarbs kraana stiepsjanai.

Raksta autors vismaz nešļupst

#210039
Janhouse
Participant

Raksts ir nekāds. Visu to es varētu izlasīt arī šīs operētājsistēmas mājaslapā, kur uzskaitītas programmas, kuras nāk līdzi.

Ja jau šis ir IT portāls, tad sagaidīju vairāk tehniskas detaļas un testus. Un ja OS domāta netbūkam, tad uz tāda arī testē 😐

Nebrīnos, ka d_l par šo un citiem rakstiem smejas.

#210040
actimel
Participant

Quote:

Tas nav nekāds no nulles veidots projekts, un turpat apakšā stāv vecais labais Linux, un ne tik vecais un ne tik labais Ubuntu, kurš bieži vien tiek noniecināts gan dēļ lēnuma, gan dēļ nestabilitātes.

Pēc šī teikuma sapratu, ka tālāk jēgas nav lasīt. Pastudē informāciju par *nix tas padarīs nakamos rakstus lasāmus.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 12 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā