Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Raksti › Kā mirst mobilie? (fotoreportāža)
2007. gadā pasaulē tika izmests ap 500 miljoni vecu telefonu. Itkā nebūtu jāuztraucas, bet to skaits aizvien pieaug. Telefoni nemaz nav tik nekaitīgi, tajos (it sevišķi nolietotos Ni-Cd, Ni-Mh akumulatoros) ir videi bīstamas vielas. Vairāki telefonu ražotāji tāpēc uzpērk vecās “trubas” par nelielu atlīdzību.
Pastāv arī profesionālas kompānijas, kuras nodarbojas ar šo specifisko atkritumu utilizāciju.
[img]
Š ādu firmu nav daudz, un viena no tām ir ReCellular
[img]
Katru mēnesi šeit nonāk ap pusmiljons “trubu”. Interesanti, ka ap 60% no tiem ir darbspējīgi. Labākos atšķiro, testē, pieremontē, un tālāk to ceļš ved uz lietotu preču veikaliem.
[img]
Kas nav atkopjams, tas nolemts nāvei, un tādus nosūta uz citu rūpnīcu – Sims Recycling Solutions
[img]
[img]
Pēc tā “mobilās skaidas” nonāk krāsnī, kur atdala metālu no plastmasas. Plastmasas sārņus ārā nemet, tie noder par pildvielu jumtu segumiem u.c. celtniecības materiāliem.
[img]
Pēc Sims Recycling Solutions viceprezidenta izteikumiem, firma no katras tonnas telefonu iegūst 2.2 kg sudraba, 200 g zelta, 80 g palādija. Naudas izteiksmē no katra mobilā sanāk dārgmetālu par 1 USD. Tā arī no atkritumiem izdodas iegūt peļņu.
[img]
[img]
Un tas, ka tos jaunos sūdus teorētiski varētu kaut kur nogrūzt – ko tas maina? Ap astoņdesmito gadu beigām/deviņdesmito gadu sākumu ražota audi dabīgais mūžš [ja nenograuj] varētu būt uz 25-30 gadiem, salīdzini to ar visādiem getziem, dacītēm un tamlīdzīgām miskastēm – desmit gadu robežu pārsniegs?
Planētas Zeme civilizācija grimst arvien dziļāk patērētāju sabiedrības purvā un nav neviens, kas to izmāca – bet kāpēc lai mācītu, ja visiem ražotājiem tas ir izdevīgi – ka cilvēks tērējas vairāk? Kaut vai tas pats assus EE PC, uz kuru skatoties, siekalojas puse šī foruma lietotāju… Par tām ziņu lasīšanām un visu to pārējo – tās ir tīrākās atmazkas ;. Nopērc normālu porķiku un pēc pāris gadiem sāksies ekonomija, mošk pat ātrāk. Visi tie vienreizējās lietošanas mēsli ir regress, diemžēl patērētāju sabiedrībai to nesaprast.
Es zinu Tavu attieksmi pret lietu ražošanu, to “dabīgo mūžu” – ne visi getz pircēji pērk to uz 20 gadiem, vai tāpēc viņiem ir jābūt nenormāli satrauktiem ar to, kas notiek pēc tam? Jā, auto pārstrādei vajadzētu būt pietiekamā līmenī, taču viss nenotiek momentā.
Ja es pareizi Tevi saprotu, tad patērētāju sabiedrība = slikti, ražotāju sabiedrība ir labi ? Ja mēs tā noskaldam balts un melns, tas nozīmē to, ka, Tavuprāt, brīvs tirgus = slikti (jo tas ir tieši tas, kas raksturo patērētāju sabiedrību) un pānveida tirgus, kad tiek ražots tikai tas, ko “cilvēki no augšas saka, ka sabiedrībai vajag” = labi. Š is otrais, savukārt, ir sociālisms/totalitārisms savā krāšņumā. Vai tiešām tas ir TIK labs?
Cilvēkam tērējot vairāk viņam ir jāiemācas domāt un darīt vairāk, jo neviens cits kā viņš pats var iestigt parādos vai pārmērībās, ko šī patērētāju sabiedrība piedāvā. Taču neviens neliek Tev skriet tai pakaļ.
Reku tu pats nonāci pretrunā ar saviem vārdiem “pieprasījums pārsniedz piedāvājumu” ;. Kāpēc pārsniedz – jo ievedmuitas ir skaistas [neaizmirsīsim, ka krievija atrodas vienā NVS ar uzbekistānu], pretējajā gadījumā no eiropas ātri vien to tirgu piegruzītu pilnu ar šrotiem ka nograb vien.
Pričom tur “pērk uz 20 gadiem”? Runa ir par to, ka vienalga, jo ražo [mašīnu, porķiku, televizoru, dajebko], tiek piedirsta daba. Tā tava pārstrāde, ko tu te mini, arī piedirš dabu un piedevām vēl rodas materiālu zudumi – pārkausējot getzu, atpakaļ neiegūst tik daudz metāla, cik tika izmantots kujdaja fabrikā, par citiem materiāliem nemaz nerunājot.
Ja tā pasniedz, kā tu, tad es saku, ka sociālisms rullz ;. Bet realitātē vienkārši vajadzētu bik saskrūvēt dažām precēm ceņņikus, un lēto sūdu pieprasījums skaisti nokristos. Teiksim, paceltu plastmasas cenu 5x un mobjiem vai porķikiem manāmi paceltos cenas 🙂 Nu ne pārāk, bet tomēr – un paceltos vienādi, nevis proporcionāli 🙂 Vai arī, ja dubultotu tērauda cenas, getziem kristos pieprasījums un ieviestu vairāk modeļu ar alumīnija virsbūvēm 🙂
Un redzi, lai arī es vidējajām tendencēm pakaļ neskrienu, tomēr ir viens sīkums, ko, diemžēl, es ignorēt nevaru – es atrodos uz vienas planētas ar citiem 🙁
Pričom uz 20 gadiem? – tāpēc ka man radies iespaids, ka tas, ko Tu aizstāvi ir tādu auto ražošana, ar kuriem ne mazāk kā 20 gadus var braukt bez jebkādām problēmām (normāli uztorot utml).
Ja Tu esi tik ļoti par dabas saudzēšanu, tad kāpēc Tu nedzīvo, piemēram, mežā vai alā? Kāpēc nepiespiest visus dzīvot alās? Vēl labāks piemērs – visi darba biedri pīpē – vai tāpēc arī Tev ir jāpīpē? Tā joprojām ir Tava izvēle. Bērnībā nekad nav dzirdēts teiciens – visi leca sūdu bedrē, Tu visiem pakaļ?
Jā, visam ir jābūt normas robežās, taču viss nav tikai balts un melns. Ja daba ir jāsaudzē, tad kāpēc visi ir tik nenormālā sajūsmā par zinātni un attīstību (research and development), kas darba laikā, vai neveiksmīgu darbību rezultātā piecūko visu vēl vairāk? Arguments: tāpēc ka visi citi tā dara neiztur kritiku, jo sēdēt un klusi čīkstēt, par to, ka indivīds ir apspiests, cik viss ir slikti – tas nepalīdzēs. Ja atradīsies pietiekami daudz pasaulē cilvēku, kam šī problēma satrauktu, stāsts būtu cits. Būtu te sociālisms, tad varētu sūdzēties, ka Tevi ierobežo. Pagaidām te valda pietiekami liela brīvība (visatļautība), lai katrs varētu darīt ko un kā grib.
Materiāli zudumi – kur tie nerodās? Tu taču strādā ceļu būvē (ja pareizi atceros)? Atvaino, ja kļūdos… onkulis vasja ceļu darbu laikā pieiet pie būvniekiem un uzprasa vai ķerru ar granti nevar viņam iedot, jo sētā nedaudz vajag, bet ne tuvu ne tik daudz kā veselu kravu – domāts darīts, pa vienu aliņu atvedīs un nobērs kur vajadzēs. – ceļu būvei šis arī ir zaudējums. Iedomājies, kāda resursu izšķērdēšana ir pīpēšana, benčiku izmešana miskastē, plastmasas maisiņu izmantošana, nolietotās baterijas. Ar ko šīs nozares ir labākas/sliktākas par auto pārstrādi? Auto ir lielāks? Lidmašīnas taču ir vēl lielākas – viņas arī tiek pārstrādātas?
kurš izlems, kam vajag uzskrūvēt cenu? Lētām, nekvalitatīvām precēm, tikai tāpēc, ka viņas ir bijis lētāk saražot? Kamēr būs pieprasījums pēc lētām precēm, būs arī piedāvājums. Bet tā kā vienmēr būs zemāks, vidējais un augšējais slānis, ja sadala pēc ienākumiem, tad vienmēr būs arī attiecīgu kategoriju preces? Zini kā funkcionē cenu mehānisms? Kā salīdzināt dažādas kvalitātes preces? Pēc to cenas (pieņemot, ka cena noteikta godīgi un tamlīdzīgs blā blā). Plastmasa ir lēta, jo to saražot ir lēti- tā nereti ir ražota jau no pārstrādātiem atkritumiem, tā teikt atkritumiem otrā dzīve – tas taču ir labāk nekā ja Tu viņus uzreiz izmet un aproc?
Sociālisms. Vieglāk būtu iemest sarakstu ar dažādiem rakstiem/literatūru par šādām tēmām nekā to visu mēģināt uzrakstīt. Par pamatu varu minēt kaut tikai to, ka jau ap 1945 gadu bija cilvēki, kas skaidri un gaiši pateica, ka sociālisms ilgermiņā pastāvēt nevar. Vai nu tas attīstās uz demokrātijas pusi (sociāl-demokrāti) vai arī uz totalitārismu. Palasot kaut nedaudz par to, ir skaidrs, ka tam arī es piekrītu.
vot tā, tāds nu šoreiz palags iznāca. Cerams vismaz, ka ļaudīm interesanti lasīt (varbūt jāsāk rakstīt blogu? :hmz:)
Cerams vismaz, ka ļaudīm interesanti lasīt (varbūt jāsāk rakstīt blogu? Hmz)
Varētu būt interesanti palasīt tavu blogu…
Cik zinu tevi, tad vismaz zinu, ka tavs blogs zemē nenogrimtu un nepazustu pēc pārs mēnešiem.
Preses relīzes