Kabeļi

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Kabeļi

Tiek skatīts 8 ierakstu – 1 līdz 8 (no 8 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #145750
    usins
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080116165840660.jpg[/imgl]

    Mazliet zināšanu atsvaidzināšanai, papildināšanai.

    Tīkla kabeļu tipi

    Š odien vairums tīklu izmanto savienojumiem vadus, vai kabeļus. Tie kalpo par starpdatoru signālu fizikālo pārraides vidi. Praksē izmanto trīs galvenās kabeļu grupas:

    • Koaksiālais kabelis (coaxial cable);

    • Vītais pāris (twisted pair):

    • Neekranētais (unshielded);

    • Ekranētais (shielded);

    • Optiskais kabelis (fiber-optical).

    Koaksiālais kabelis

    Vienkāršākais koaksiālais kabelis sastāv no četriem slāņiem:

    • vara dzīslas (core),

    • to aptverošas izolācijas,

    • ekrāna metāla apvijuma veidā un

    • ārēja apvalka no gumijas, teflona vai plasta.

    Elektriskie signāli, kas kodē datus, tiek pārraidīti pa dzīslu. Dzīsla ir viens vai vairāki vadi. Metāla apvijumam ir “zemes” loma, tas aizsargā dzīslu no ārējiem elektriskiem trokšņiem un šķērstraucējumiem, ko izraisa signāli blakus vados..

    Ja kabelim, bez metāla apvītuma, ir vēl folijas slānis, to sauc par kabeli ar divkāršo ekranizāciju. Stipru traucējumu gadījumā izmanto kabeli ar četrkāršo ekranizāciju, kas sastāv no folijas divkārša slāņa un metāla apvijuma divkārša slāņa.

    Koaksiālais kabelis ir trokšņnoturīgāks nekā vītais pāris un signāla pavājināšanās (signāla līmeņa pazemināšanās – attenuation) tajā arī ir mazāka. Tāpēc koaksiālo kabeli var izmantot pārraidei pietiekami lielos attālumos.

    Eksistē koaksiālo kabeļu divi tipi: tievais (thinnet) un resnais (thicknet).

    Tievais koaksiālais kabelis ir lokans kabelis ar diametru 0,5 cm. Tas ir vienkāršs pielietojumā un der praktiski jebkuram tīkla tipam. Tiek pieslēgts tieši datora tīkla adaptera platei. Tas spēj pārraidīt signālu 185 m attālumā bez manāmas izkropļošanas.

    Resnais koaksiālais kabelis ir relatīvi ciets kabelis ar diametru 1 cm. Vara dzīsla šim kabelim ir resnāka nekā tievajam un tas pārraida signālus tālāk nekā tievais – līdz 500 m. To dažreiz izmanto kā kopnes kabeli, kas savieno vairākus nelielus tīklus, uzbūvētus uz tievā koaksiālā kabeļa bāzes.

    Lai pieslēgtos resnajam koaksiālajam kabelim, lieto speciālu ierīci – raiduztvērēju (transceiver). Raiduztvērējam ir speciālais savienotājs, kuru sauc diezgan oriģināli – “vampīra zobs” (vampire tap). “Zobs” pārdur izolācijas slāni un ieiet tiešā fiziskā kontaktā ar dzīslu. Ar raiduztvērēja kabeli raiduztvērējs pieslēdz datoram caur tīkla adaptera plates AUI-porta (attachment unit interface – piesaistes bloka saskarne) savienotāju, kuru sauc vēl par DIX-savienotāju (Digital Intel Xerox), atbiltoši firmu-izstrādātāju nosaukumiem, vai DB-15 savienotāju.

    Parasti jo kabelis ir resnāks, jo sarežģītāk to uzstādīt. Tievs koaksiālais kabelis ir lokans, vienkāršs uzstādīšanā un relatīvi lēts. Resnu kabeli ir grūti locīt, tātad sarežģītāk montēt. Resns kabelis ir dārgāks, bet tas pārraida signālus lielākos attālumos.

    Lai pieslēgtu tievo koaksiālo kabeli datoram, tiek izmantoti tā saucamie BNC-savienotāji (Bayonet Neill Coecellman), ko lieto sarežģītās videosistēmās un datoru tīklos.

    BNC saimē izdala sekojošus pamatkomponetus:

    • BNC-savienotājs, kuru vai nu pielodē, vai apspiež kabeļa galā.

    • BNC T-savienotājs, kurš savieno tīkla kabeli ar datora tīkla adaptera plati.

    • BNC barel-savienotājs, kuru lieto divu tievā koaksiālā kabeļa gabalu savienošanai.

    Piezīme. Nevajag pārspīlēt ar barel-savienotāju izmantošanu, jo tie pavājina signālu. Labāk lietot vienu garu kabeli nekā savienot vairākus īsus, jo liels tādu savienojumu skaits var izkropļot signālu.

    • BNC-terminatoru izmanto tīklos ar kopnes topoloģiju, lai novērstu signāla atstarošanu no kabeļa galiem. Citādāk tīkls nestrādās.

    Attiecībā uz ugunsdrošības prasībām, koaksiālos kabeļus dala divās klasēs:

    • polivinilhlorīda;

    • plenuma.

    Polivinilhlorīds (PVC) ir plasts, ko lieto kā izolātoru – ārējo apvalku – lielākai koaksiālo kabeļu daļai. PVC kabelis ir pietiekami lokans, to var uzstādīt ēku atklātās vietās. Taču degot tas izdala indīgas gāzes.

    Plenums ir neliela telpa starp piekaru griestiem un pārsegumu, parasti to izmanto ventilācijai. Ugunsdrošības prasības stingri ierobežo kabeļu tipus, kuri šeit var tikt uzstādīti, jo ugunsgrēka gadījumā izdalāmie dūmi un gāzes ātri izplatīsies pa visu ēku. Plenuma kabeļa izolācijas slāni un ārējo apvalku gatavo no speciāliem ugunsizturīgajiem materiāliem, kuri degot minimāli izdala dūmus. Tas samazina ķīmiskās sindēšanas risku. Bez tam plenuma kabeļus var uzstādīt atklāti, neieliekot caurulē. Taču tie ir dārgāki un cietāki nekā polivinilhlorīda.

    Vītais pāris

    Visvienkāršākais vītais pāris ir divi apvīti viens apkārt otram izolēti vara vadi. Vairākus vītos pārus bieži ievieto vienā aizsargapvalkā. Vadu vijums ļauj izvairīties no elektriskiem traucējumiem no blakus pāriem un citiem ārējiem avotiem, piemēram dzinējiem, relejiem un transformātoriem.

    Neekranēto vīto pāri (UTP – unshielded twisted-pair) plaši izmanto LAN; maksimālais tā segmenta garums ir 100 m. UTP sastāv no diviem izolētiem vara vadiem. Ziemeļamerikā UTP plaši izmanto telefona tīklos. UTP īpaši cieš no elektriskiem traucējumiem, kurus izraisa signāli blakus vados. Lai samazinātu to ietekmi, izmanto ekrānu.

    Ekranētajam vītajam pārim (STP) ir metāla apvijums, bez tam STP vadu pāri ir aptīti ar foliju. Rezultātā STP labi aizsargā pārraidāmos datus no ārējiem traucējumiem un tos var pārraidīt ar lielāku ātrumu un lielākos attālumos.

    Vīto pāri izmanto, ja nepieciešams organizēt lētu LAN, pie kura var viegli un ātri pieslēgt datorus. Vīto pāri neiesaka izmantot, kad jāpārraida dati lielos attālumos ar lieliem ātrumiem.

    Optiskais kabelis

    (fiber optic cable) (gaismvads)

    Optiskajā kabelī cipardati izplatās pa optiskām šķiedrām modulētu gaismas impulsu veidā. Tas ir diezgan aizsargāts pārraides veids, jo neizmanto elektriskus signālus. Pie gaismvada arī nav iespējams pieslēgties, lai pārtvertu datus, pret ko nav nodrošināts jebkurš kabelis, kas vada elektriskos signālus. Pārraide pa optisko kabelī nav pakļauta elektriskiem traucējumiem. Š ķiedru optikas līnijas lieto lielu datu apjomu pārraidei ar ļoti lieliem ātrumiem un lielos attālumos, jo signāls tajos praktiski nedzēšās un netiek kropļots. (Pašlaik plaši izmanto ātrumu 100Mb/s, bet eksperimentālos paraugos ātrums jau sasniedz 1 Gb/s).

    Optiskā šķiedra ir ļoti tievs stikla cilindrs, kuru sauc par dzīslu (core) un kas apklāts ar stikla slāni ar citu nekā dzīslai refrakcijas koeficientu, ko sauc par apvalku, Dažreiz optisko šķiedru izgatavo no plasta. Plasts ir vienkāršāks montāžā, bet tas pārraida gaismas impulsus mazākos attālumos.

    Katra optiskā šķiedra pārraida signālus tikai vienā virzienā, tāpēc kabelis sastāv no divām šķiedrām ar patstavīgiem konektoriem (savienotājiem). Viena no tām kalpo pārraidei, otra – uztverei. Kabelim ir plasta aizsargapvalks, kurš paaugstina to cietumu.

    #167881
    rodgerz
    Participant

    utp kabelis realitaatee ar labiem switchiem velk krietni vairaak par 100m – liidz 150 noteikti var raut… tas no pieredzes!

    #167882
    samurajs
    Participant

    Mans neta provaideris arî UTP lieto. Uz visu 5-st. mâju 1 kopiskais switchs un nets iet rûkdams…

    #167883
    Foxsk8
    Participant

    Nu ko tagad pieslçdzam lattelecom Profesionâlo internetu ar 10 MBit download un 800 KBit Upload âtrumu, un sniedzam kaimiòiem internetu. Reâli es tâ vismaz domâju darît + vçl kâdam pa Wireless netu iedot. 18 Ls nemaz nebûtu dârgi. Kas attiecâs uz tçmu, tad parasti dodu priekðroku Wireless tîkliem. Besî tie vadi, daudzas reizes laimîgas sagadîðanâs pçc esmu palicis tur kur tagad esmu, nevis 6 pçdas zem zemes.

    #167884
    Ogijs
    Participant

    Uztvçrçjs ir receiver. Transceiver m-leikas ir pârraidîtâjs.

    #167885
    samurajs
    Participant

    Ogijs wrote:

    Uztvçrçjs ir receiver. Transceiver m-leikas ir pârraidîtâjs.

    Elektronikâ par Transceiver pieòemts saukt kasti, kurâ iekðâ gan raidîtâjs, gan uztvçrçjs. Raidîtâjs vien = Transmitter.

    #167886
    Mr.Death
    Participant

    Quote:

    Nu ko tagad pieslçdzam lattelecom Profesionâlo internetu ar 10 MBit download un 800 KBit Upload âtrumu, un sniedzam kaimiòiem internetu.

    Hahaha :D:D:D Njâ Fox.. :D:D tik aizmirsu piebilst.. ka profesionâlais nets visur nestrâdâ – tikai Rîgâ un kaut kâdâs konkrçtâs vietâs citur Latvijâ

    BTW lûdzu rakstu autoriem rûpîgâk sekot lîdzi informâcijai! No optiskajiem kabeïiem informâciju ir vçl vieglâk pârtvert nekâ no parastajiem! :win:

    https://www.datuve.lv/raksts/1520/

    :duno: :rofl:

    #167887
    usins
    Participant

    Ahh ðitas lasîts bija…. PSC ðitâ aizmirst.. njâ… bet ðo ielauðanos tik un tâ vçl nekam lietderîgam nelietoja.. vienu telefoniku pârtvçruði.. bet nu labi ka izlaboji.

Tiek skatīts 8 ierakstu – 1 līdz 8 (no 8 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā