Kāpēc silst procesori?

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Kāpēc silst procesori?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 16 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #152206
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_diy15_1.jpg[/imgl]Lielākā daļa no mums domā, ka tā tam ir jābūt: CPU tiekot intensīvi slogots, tāpēc arī sakarst. Bet nekā nebija – CMOS mikroshēmas nav analogie skaņas pastiprinātāji, kuriem silšana jau ir ieprogrammēta teorijā. Ja pusvadītāji un tehnoloģiskie procesi būtu ideāli, tad ciparu mikroshēmām būtu jāstrādā praktiski bez jebkāda enerģijas patēriņa, gluži kā pasakā.

    Š ajā rakstā pamēģināsim “bērndārza” līmenī izprast procesus, kas izraisa ciparu mikroshēmu silšanu. Neminēšu nekādas formulas, tikai pavisam elementāras lietas. No kā tad sastāv CPU, GPU, kā arī visas citas ciparu mikroshēmas (ar RAM un zibatmiņām ir mazliet savādāk)?

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_220pxcmos_invertersvg_2.png[/img]

    Katra elementārā loģiskā šūna sastāv no vismaz 2 lauktranzistoriem ar izolētu aizvaru. Augšējā attēlā parādīta visvienkāršākā no tām – loģiskais invertors (NOT). No šādiem elementāriem ķieģelīšiem sastāv visas mūsdienu ciparu ierīces. Tranzistori ir dažādas vadāmības: viens no viņiem (apakšējais) atveras, ja uz aizvara padod pozitīvu barošanas spriegumu Vdd, otrs – kad uz tā padod nulli. Rezultātā sanāk, ka šūna invertē ieejas spriegumu, bet vienlaicīgi var būt atvērts tikai viens no abiem tranzistoriem. Tātad pie jebkuriem nosacījumiem ideālā gadījumā strāvai barošanas ķēdē nebūtu jāplūst, I = 0. Un mikroshēmai, kas sastāv tikai no CMOS tranzistoriem, bez aktīvas ārējās slodzes enerģija vispār nebūtu jāpatērē. Bet tā mēdz būt tikai pasakās. Lai izpētītu, kas un kā, tālāk apskatīsim tranzistora uzbūvi griezumā:

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_mos_basic_1.gif[/img]

    Š eit redzam, ka tranzistora vadības elements aizvars izgatavots strāvu vadošas plāksnītes veidā. Š ī plāksnīte ir elektriski pilnīgi izolēta no pārējiem tranzistora elementiem, līdzstrāva te plūst nekādi nevar. Tas, diemžēl, spēkā ir tikai līdzstrāvas gadījumā. Pievadot impulsveida spriegumu, aizvara plāksnīte jāuzskata par parazītisku tehnoloģisku kondensatoru, kam ir spēja uzkrāt lādiņu. Noņemot ārējo spriegumu no aizvara, kondensatora lādiņš vēl kādu laiku saglabājas. Un rezultātā sanāk, ka katrā ciklā uz kādu neilgu laika sprīdi ir atvērti abi NOT loģiskā elementa tranzistori – viens jau ir atvēries, otrs vēl nav paguvis aizvērties. Ko tas nozīmē? Protams, ka tikai īssavienojumu barošanas ķēdē!

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_u_1.jpg[/img]

    Grafikā teicami redzams, ka katra loģiskā elementa pārslēgšanās nozīmē nelielu barošanas ķēdes īsslēgumu. Protams, šāds īsslēgums ir pavisam neilgs, un arī tā strāva nav īpaši liela (atvērta lauktranzistora strāva ir ierobežota). Bet cik šādu tranzistoru ir mūsdienu CPU? Katram zināms, ka desmitiem un simtiem miljonu! Lūk, šeit arī savācas tie vatu desmiti un simti, kas mums jāaizvada ar radiatoriem, termopastām, un ventilatoriem!

    Ko dara, lai ierobežotu šos enerģijas zudumus? Vispirms, cenšas samazināt tranzistoru izmērus. Atceramies 60 nm tehnoloģiju, tad 45, tagad jau 32… Samazinot tranzistora izmērus, arī parazītiskā kondensatora ietekme kļūst mazāka. Cits variants – taktsfrekvences monitorings. Kam gaiņāt miera stāvoklī CPU uz pilniem apgriezieniem, ja taktsfrekvenci var automātiski samazināt? Arī barošanas sprieguma samazināšana dod daudz, bet šai sfērā viss jau izsmelts – silīcija tranzistori tīri fiziski nav spējīgi darboties pie spriegumiem, kas mazāki par 0,7 V.

    #247943
    Foxsk8
    Participant

    Š is labs video, par tēmu:

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xG0sGugsv28&feature=related[/youtube]

    #247944
    jonjs
    Participant

    Samurajs nolēmis dziļi parakties 😀 . P-N pārejas, tranzistori u.t.t.

    Visvairāk mani tomēr pārsteidza ideja, kā viņi dabū gatavu to proci (tas ir tos milijonus tranzistoru izveido vienā čipā). Tur pat nav vairs mehānika, bet ķīmija. Atliek vien nobrīnīties, kas būs tad, kad nano kompji sāks parādīties.

    #247945
    jonjs
    Participant

    foxsk8 wrote:

    Š is labs video, par tēmu:

    Ja pafilozofējam par to CPU sprāgšanu vairs nav tie laiki, kad bija Intel reklamējoši klipiņi, kuros rādīja, kas notiek, ja ventilators apstājas AMD un Intel pročiem. AMD dega (kopā ar mātes plates komponentēm), Intels it it kā turpināja strādāt.

    Intels it kā pat esot spējis izdzīvot, bet tai laikā uz mani šī “reklāma” atstāja iespaidu un aizspriedumi pret AMD toreiz man radās.

    Un laikam ne man vienam. 🙂

    #247946
    Faks
    Participant

    ta ir taisniba bet ka sakas agrak bija daudz kas tagad ta vis ir taka tam jabut ir ieksa iebuvetas funkcijas biosa un pasa cpu fail safe un vis parejais lai nekas nenodeg 🙂 agrak bija svakak 🙂 bet par rakstu varu isi teikt ta ir ta rugta taisniba 🙂 bet pec 5 gadiem nedomaju ka kooleris maz bus vajadzigi jo tomer nak jaunas nano tehnologijas ieksa 🙂

    #247947
    samurajs
    Participant

    jonjs: tehnoloģija ir tāda, ka tos miljonus tranzistoru izvieto daudzās kārtās kā kārtaino pīrāgu. Ir pusvadītāju kārtas un starpsavienojumu kārtas. Ķīmija tur patiešām tiek plaši pielietota.

    #247948
    TrakaisKursis
    Participant

    jonjs wrote:

    Samurajs nolēmis dziļi parakties 😀 . P-N pārejas, tranzistori u.t.t.

    Visvairāk mani tomēr pārsteidza ideja, kā viņi dabū gatavu to proci (tas ir tos milijonus tranzistoru izveido vienā čipā). Tur pat nav vairs mehānika, bet ķīmija. Atliek vien nobrīnīties, kas būs tad, kad nano kompji sāks parādīties.

    Starp citu, man kā reiz ir nanoprocesors. Tāpat karst un jādzesē. Paldies, samurajam par izsmeļošo rakstu!

    #247949
    iKey
    Participant

    Kautkur biju dzirdējis, ka pie silšanas ir vainojama arī “liekā strāva”, un viens LV uzdzinējs 3-ajam Penķikam uztaisīja zemējumu, ka var uzdzīt procīti ar izslēgtu kūleri. Bet samazinot temperatūru, kūleru ražotāji sāks šūmēties.

    Man ir jautājums: kādēļ ARM procīši nesilst, ja ir telefoni ar 1Ghz procīti?

    #247950
    Crow
    Participant

    ZuliXP wrote:

    Man ir jautājums: kādēļ ARM procīši nesilst, ja ir telefoni ar 1Ghz procīti?


    Tāpēc, ka ARM, būdams RISC, ir daudz vienkāršāks un ar daudz mazāku tranzistoru skaitu 🙂

    #247951
    izredzētais
    Participant

    zulixp, vēlētos dzirdēt arī pamatojumu tevis teiktajam, pagaidām tie gan izklausās pēc zobu fejas fantāzijas augļiem..

    #247952
    WerNeo
    Participant

    ZuliXP wrote:

    Kautkur biju dzirdējis, ka pie silšanas ir vainojama arī “liekā strāva” … uztaisīja zemējumu, ka var uzdzīt procīti ar izslēgtu kūleri….

    Man ir jautājums: kādēļ ARM procīši nesilst, ja ir telefoni ar 1Ghz procīti?

    🙂 Jo mobilie telefoni tiek ražoti ar zemējamu. Caur radio frekvenci (kura vienāda ar procesora frekvenci) mobilais telefons iekustina cilvēka smadzeņu šūnas (tajā pašā frekvencē). Tādējādi dzesējas procesors, bet iesilst smadzenes. Ne velti daudzi uzkata, ka runāt pa mobilo tālruni ir ļaunāk nekā galvu iebāzt mikroviļņu krāsnī. 🙂

    #247953
    Crow
    Participant

    Ak jel, sazvērestības teorijas… un vēl man pārmet, ka es esmu paranoiķis attiecībā uz Googli 😀

    #247954
    Stat1CX
    Participant

    Nu Nu, pamēģini mikrenē iebāzt galvu, uz kādām 10 sekundēm, varu derēt, ka labi tas nebeigsies 🙂

    #247955
    WerNeo
    Participant

    Stat1CX. Tu to man? 🙂 Ja jā… Tad iesku pārlasīt tautieša domu un tad izlasīt manu tekstu, kas sākas ar “:) Jo mobilie telefoni tiek ražoti ar zemējamu.” (te piedomā stingrāk un pasmaidi)

    #247956
    Snorx
    Participant

    Samuraj- vai tiešām vajadzēja nolikt sevi ar nezināšanu? Tie ir fakti, nevis redzējums no malas… Bet nu annyway paldies par info, tiem, kas zin/nezin , kas ir oscilis un testeris 🙂

    #247957
    iKey
    Participant

    Strāvai nav kur palikt, un tā izkliedējas, tādēļ tā pārvēršas par siltumenerģiju (iemeslu meklējiet rakstā). Kā arī ir zināms fakts, ka nav iespējama pilnīgi tīra viela bez jebkādiem piemaisījumiem, un tie piemaisījumi veido lieku pretestību un arī ir zināms, ka no pretestības veidojas siltums.

    Mikroshēmās esošos izmerus samazina, lai ne tikai pazeminātu patēriņu un siltuma izdali, bet arī, lai varētu salikt vēl vairāk elementus.

    Mikroshēmas izveides princips ir līdzīgs fotofilmiņas negatīva eksponēšanai uz fotopapīra, bet uz silīcija vafeles eksponē mazāku bildi.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 16 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā