Kas notiek ar platjoslas interneta attīstību Latvijā?

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas PR Kas notiek ar platjoslas interneta attīstību Latvijā?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #153394
    shady
    Participant

    Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) pauž satraukumu par platjoslas interneta lēno attīstību Latvijā, kā arī par to, ka netiek piesaistīts Eiropas Savienības finansējums, kas paredzēts šim mērķim.

    Š obrīd Latvija atpaliek ne tikai no vidējā Eiropas Savienības līmeņa, bet arī no kaimiņvalstīm Igaunijas un Lietuvas. Pēc 2010.g. jūlija rādītājiem Latvijā platjoslas interneta piesātinājums ir tikai 18,8 % uz 100 iedzīvotājiem, kamēr vidēji Eiropas Savienībā tie ir 25,6%.

    Ar šiem rādītājiem Latvija ieņem 23. vietu no 28 valstīm.

    „Igaunija un Lietuva pēdējo gadu laikā ir aktīvi izmantojušas Eiropas Savienības fondu sniegtās iespējas, lai attīstītu savu platjoslas interneta infrastruktūru. Arī Latvijai būtu pēdējais laiks rakstīt projektu pieteikumus un iesniegt tos ES, lai saņemtu finansējumu, kas šim mērķim ir rezervēts. Pretējā gadījumā digitālā plaisa starp pilsētām un laukiem tikai palielināsies, un liela daļa Latvijas tā arī paliks digitālajā nomalē,” norāda LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

    Pateicoties pēdējos gados veiktajai optiskā interneta infrastruktūras izbūvei, Latvija var lepoties ar Eiropā ātrāko internetu, taču kopējā platjoslas interneta infrastruktūras izbūve pēdējos gados Latvijā attīstījusies stipri gausāk nekā kaimiņvalstīs un pārējā Eiropā, norāda S.Bāliņa.

    „Ja nozares vadošie spēlētāji neveiktu investīcijas un neattīstītu savus optiskā interneta tīklus, Latvija šobrīd būtu pavisam bēdīgā situācijā, taču arī pašreizējo platjoslas interneta piesātinājumu par īpaši spožu nevar saukt. LIKTA kā nozares asociācija aicina atbildīgās ministrijas aktīvāk rīkoties, lai piesaistītu Eiropas Savienības līdzekļus platjoslas interneta izbūvei arī lauku teritorijās, kur privātiem operatoriem nav komerciāla pamata būvēt tīklu,” aicina S.Bāliņa.

    Tā, piemēram, Igaunija un Lietuva katra no ES saņēmušas ap 65 miljoniem EUR, lai izbūvētu optikas pamattīkla infrastruktūru lauku teritorijās.

    Jāpiebilst, ka Eiropas Komisija 2010. gadā pieņēma Digitālo programmu Eiropai (Digital Agenda), kas paredz līdz 2020. gadam nodrošināt visiem Eiropas iedzīvotājiem piekļuvi platjoslas internetam, kura ātrums pārsniedz 30 Mb/s, bet 50 % Eiropas mājsaimniecību jānodrošina ātrums vairāk par 100 Mb/s.

    Š ādi mērķi izvirzīti tādēļ, ka ātram platjoslas internetam ir un būs izšķirīga nozīme visas Eiropas tautsaimniecības attīstībā, līdzīgi kā agrāk elektroenerģijai vai transportam. Digitālās ekonomikas attīstība būs iespējama tikai tad, ja tai pamatā būs plaša un kvalitatīva platjoslas infrastruktūra.

    Arī Latvijai būs jārealizē Digitālās programmas Eiropai uzstādījumi un nebūtu prātīgi šim mērķim neizmantot ES struktūrfondu līdzekļus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_platjoslas_interneta_pieslegumu_skaits_uz_100_iedzivotajiem_1.png[/img]

    #261773
    Bekons ar olām
    Participant

    Mans domāt, ka 144 kilobiti sekundē ir teju visur Latvijā pieejami, kur vien ir internets.

    #261774
    drunk_lizard
    Participant

    Bekons ar olām wrote:

    Mans domāt, ka 144 kilobiti sekundē ir teju visur Latvijā pieejami, kur vien ir internets.


    pastaasti sjito triatel klientiem :>

    #261775
    andrejsLi
    Participant

    Kas par vervelējumu ir šis raksts?! No Eiropas naudas ir jābēg kā no uguns. ÄŒetrus gadus atpakaļ valdība pati būtu sameklējusi naudu un caur aģentūrām un kompānijām palaidusi projektu. Tagad viss ir aizlaists postā, tagad jāskatās uz austrumiem..

    Kāds internets? Labi, ka piezvanīt vispār ļauj.

    #261776
    Foxsk8
    Participant

    Es vispār neizportu tos tīklu projektētājus.

    Pāris lietas, ko vajadzētu izdarīt, lai būtu normāls nets, vismaz daļeli laukos

    1. Gar galvenām šosēm savilkt maģistrāles, un ik pa pardesmit KM samest Antenas, kas to visu nodrošina. Piemēram no Liepāja – Ventspils, iet gar šosi galvenā maģistrāle, hops, uzreiz var pieslēgt mazos ciematus, lauku rajonus, pat pilsētas, kas atrodās netālu no šāda veida maģistrāles. Patreiz man liekas, ka tas viss ir veidots tā, ka visi ceļi ved uz Rīgu, bet nav vienots tā teikt zvaigznes princips.

    2. Ko var pērties ap to Rīgu, 101 projvads, konkurence, utt.. labāk ņemt tos, kuriem nav citu alternatīvu un tur būt monopolam.

    3. Neviedot masveida muļķības TV, Radio, masu mēdijos: “”Š…EM LIELO”. Kāda jēga no piedāvājuma, ja tas attiecās uz specifisku cilvēku masu, pakalpojums nav pieejams visiem.

    4. Nepiedāvāt cilvēkiem internetu, tādu, kurš ir uz LIMITU, nevienam tas limits nav saistoši, i nemaz nevajag teikt, ka par MB apraides daudzumu kādam ir jāmaksā lielāks nodoklis valstij, tāpēc arī viss ir ierobežoti. Es saprotu, uz ātrumu var iekasēt naudu, bet ne jau uz apjomu.

    5. Tas nav internets, ja ar to nevar: skatīties youtube video, bez raustīšanās, nevar sazvanīties ar ārzemēm, izmantojot, piemēram skype, un vēl daudz citu lietu.

    #261777
    andrejsLi
    Participant

    Tāpēc, to Eiropas piķi vajag attīstībai. Bet te taču nedrīkst taisīt publiskos iepirkumus – SVF neļauj, naudas līdzfinansēšanai nemaz nav. Ja pieņemam, ka viens nestrādājošais rada dubultus zaudējumus ekonomikai, tad tāpat notiek arī ar attīstību. Kamēr visu izmaļ savās ministrijās un pārvaldēs, paiet gadi. Bet tiešām priecē Rīgas ISP attīstība, mums ir kāds 2. – 3. ātrākais internets pasaulē.

    #261778
    Crow
    Participant

    Bet Ä€rpus Rīgas tak cilvēki nedzīvo!? o_O

    #261779
    poisins
    Participant

    Nez. Man Alūksnē pietiek ar 10 Mbps līniju. Protams, ievilks optiku, slēgšu klāt. LTC optika 100mbps (bez TV) pat lētāka nekā mans Mājas komplekts (bez TV)

    #261780
    andrejsLi
    Participant

    Mahh, jāpalielās…7.8 Ls mēnesī: 😀

    [img]https://www.speedtest.net/result/1156992308.png[/img][img]https://www.speedtest.net/result/1158872028.png[/img]

    #261781
    Creep
    Participant

    Crow wrote:

    Bet Ä€rpus Rīgas tak cilvēki nedzīvo!? o_O


    Rīgā dzīvo bez maz vai puse latvijas iedzīvotāju. Un kā tev šķiet, kas ir vieglāk un lētāk, izvilkt kabelis pa pilsētu vienu un dabūt tikpat daudz potenciālo klientu, vai arī vilkt kabeli pa visu latviju?

    Saproti, privātiem uzņēmumiem prātā ir bizness un neviens normāls uzņēmums nedarīs neko tādu, kur zaudējumi varētu būt pat lielāki, nekā ieņēmumi. Lauku iedzīvotājiem ir divas iespējas: vai nu to visu pasākumu bīda valsts, vai nu tas pasākums nenotiek vispār. Un zinot, kā lietas darās mūsu banānu republikā, domāju, ka atbildi jau sen kā visi zin.

    #261782
    aoma
    Participant

    Igaunija un Lietuva pēdējo gadu laikā ir aktīvi izmantojušas Eiropas Savienības fondu sniegtās iespējas, lai attīstītu savu platjoslas interneta infrastruktūru.

    Acīmredzot mūsu kaimiņu bēleliņi nav gluži visu sirdsapziņu kopā ar bigmac’iem apēduši. Vēl šodien ziņās dzirdēju, ka leišu prezidentiene kādu tur ministru grib nosviest no siltās vietas uz drēgnās zemes par naudiņas bīdīšanu sava privātā biznesa virzienā, kas mūsu valstī ir pierasta un pašsaprotama lieta.

    Tas gan tiesa, ja valsts nerūpēsies, tad lauku cilvēkam pie normāla neta netikt, un tas, kurā vietā pasaulē ir mūsu optika, teikšu kā ir, man pie di*sas mazas ragutiņas..

    #261783
    msh
    Participant

    Ko jūs ar to “normāla neta” jēdzienu saprotat? Visuma Centra garo krānu 100 MBps platjoslas? Man kaut kā liekas ka ar mDSL normālam cilvēkam pietiek atliektiem galiem. Te, apvienotajā karalistē, kur patlaban atrodos, skatoties televīziju vispār neliekas ka kaut kas savādāks par dsl eksistētu 😀 – nu kaut kur kādā stūrī varbūt kaut kas ir, bet tā visiem ir “up to 20 Mbps”, bet pēc būtības mDSLs vien ir.

    Bet tas teksts par laukiem – kur tad lattelecoms vēl nepiedāvā dsl? Problēma tik tā, ka savulaik senākos laikos citām privātmājām neievilka telefona līniju un tagad tas maksā padārgāk, tas arī viss.

    #261784
    deriksx
    Participant

    Laukos internets ir tufta , maksimus 3g = 384 LMT , paziņam vismaz ir , tas maksā 8 ls laikam 10 gb bija ,tas ir kam ziņas lai palasītu vai kā ? A ja vajag informāciju meklēt utt tā vandīšanās pa lapām tač salasās + vēl bides saitos arī ir .Triatel man pagājušo gadu piedāvāja lētākais 5 ls + vēl par modemu laikam 3ls 2 vai 5 gb bija sviests , ar līgumu protams.

    #261785
    aoma
    Participant

    msh, un ko Tu saproti ar jēdzienu “lauki”? Jā, lielākajos centros un tiešā redzamībā no tuvākās mazpilsētas vēl kādu provaideru atradīsi, bet kā dziļāks stūris, tā atliek tikai mobilais vai triatelis.

    Nezinu, cik ilgi jau roc ”zeltu” tai albīnijā, bet nu IR vēl ļoti daudz vietu, kur no Lattelekoma ne smakas un arī tuvākā un tālākā nākotnē nebūs.

    Acīmredzot, pirms kļuvi par trauku mazgātāju šotlandē, arī pirms tam vairāk par bruģi neko vairāk redzējis neesi.

    #261786
    msh
    Participant

    Nu man kaut kā tas ka mūsu ciemats tikai 2006. gadā tika pie dsl iespējas liekas pavēlu – ko tad lattelecoms pēdējo gandrīz piecu gadu laikā nav darījuši neko? Pēc Visuma Centra iemītnieku uzskatiem esam riktīgi “pāķi” [man gan mutere mazam iemācīja ka ar “pāķis” bomārus apzīmē… :> ], un ko tad vēl teikt par cilvēkiem, kas vismaz 5 km no centra dzīvo – bet vienalga dsl lieto.

    P.N. Citus traukus kā tos, ko pats esmu sasmērējis vēl nekad mūžā nav sanācis ilglaicīgi mazgāt, bet nu kas jau kuram tuvāks… 😀

    #261787
    samurajs
    Participant

    Acīmredzami nevienam neinteresē platjoslas nets Pušmucovas ciemā, ja reiz ERAF nepiesaista. Valdības līmenī lauki ir norakstīti; skolas, slimnīcas slēdz, kādu vēl pāķiem netu vajag??? Visi bēg no laukiem kā vells no krusta…

    #261788
    Evers
    Participant

    Ja es no laukiem kaut kur bēgšu, tad nevis uz pilsētu, bet citu valsti. 🙂

    #261789
    Foxsk8
    Participant

    Ta pilsētnieki ātrāk nospāgs badā, nekā laucinieks izdzīvos ar to, ko izaudzē. Nez, man tīri mans variants apmierina, dzīvoju 25 KM no Liepājas, un 2 KM no centra, kurā ir skola, bērnu dārzs, utt.. vietējā ciemā man te ir pat 2 veikali 😀 Ne par ko nevaru sūdzēties, dzīvokļa maksājumi ir ļoti ļoti niecīgi, bet atkal izklaide, gan šeit ir kā ir, tas pats Internets, luktum, kāds man viņš ir:

    [img]https://www.speedtest.net/result/1159709870.png[/img]

    Maksāju 20 Ls, tas jau nav internets, bet parodija.

    #261790
    andrejsLi
    Participant

    Kas ir tas, “neviens”? Finansiāli nav izdevīgi vilkt kabeļus mazapdzīvotās vietās – caur mežiem, sūnām un vēl nez kur, lai kāds tur pieslēgtu optisko internetu par 12 Ls mēnesī. Tāpēc, ir jābūt valsts atbalstam, vai kādiem īpaši labvēlīgiem nosacījumiem privātajām kompānijām. Tik pat labi ar to nodarboties varētu Latvenergo un peļņu gūt izīrējot kabeļus.

    Droši vien, ES piešķīra to naudu tieši tādiem reģioniem, kādi ir Latvijā, bet te..

    #261791
    ruukjis
    Participant

    =>foxsk8

    Šªja, nav jau tik ļauni…Es atceros sen sen atpakaļ, kad uzsāku savas darba gaitas Preses namā un tur bija radiolinks – varēju progas atvilkt ar 3Kb/s ātrumu un čomi aiz pleca elsa: “ūūūū, buržuijs – mums iezvan pieeja ar 256b/s ātrumu” 😀

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 24 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā