Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Mazliet vēstures: konstruktors bērniem "Jaunais atomfiziķis"
sakaifosieskrutākie
Jā – tas skaitās visbīstamākais no visiem bērnu jaunradei paredzētajiem. Protams, uzbūvēt neitronu bumbu sievasmātei vai ÄŒernobiļu tēva pagalmā tas nepiedāvāja, bet komplektācijā ietilpa reāli radioaktīvie izotopi alfa, beta un gamma starojuma pētīšanai. Acīmredzot tais laikos par jonizējošā starojuma ietekmi uz veselību neviens nedomāja, vai arī tas vēl nebija izpētīts.
“Gilbert Atomic Energy Lab” sastāvā bez radioaktīvā materiāla U-238, Pb-210, Ru-106, Zn-65 ietilpa elektroskops, spintariskops, Vilsona kamera, Geigera skaitītājs, kodolfizikas rokasgrāmata «Prospecting for Uranium». Pēdējās rakstīšanā piedalījās arī projekta Manhattan vadītājs ģenerālis Leslijs Grovs
Ja aptrūkās kodolmateriāla, vai tas ar laiku kļuva neaktīvs, bija iespēja pasūtīt papildporciju. Š im nolūkam kalpoja klātpielikts kupons (2. attēls). Diemžēl konstruktors tirdzniecībā bija vien īsu laiciņu, jo tas bija dārgs – 50 USD, kas apmēram atbilst 400 USD mūsdienās. Un vēl saka, ka amerikāņu bērniem bijusi maza sajēga par šādām lietām. Ja nu gadījumā kāds jaunais censonis veiktu kādu atklājumu, bija paredzētas balvas līdz 10,000 USD.
[img]
[img]
[img]
I don’t want to start a flame in your hea-art” ♪-♫
[img]
P.S. Ja nebūtu japīši aizsūtīti “sēnēs”, domāju tas būtu neizbēgami noticis vēlāk un krietni traģiskākos apstākļos. Labi vien bija, ka uzmeta vismaz daļēji pamatota* iemesla kaut kur pēc iespējas ātrāk, kamēr vēl tehnoloģija bija salīdzinoši primitīva un švaka, nevis, teiksim, “netīrās bumbas” vai “Кузькина мать”.
* – apgalvojums, ka civilie nebija vainīgi un kādas briesmīgas paliekošas sekas tas radīja, manuprāt ir pilnīgi nekorekts. Vai nu valsts karo vai sēž malā pavisam. Un jebkādu “humānu” noteikumu diktēšana karā ir ņirgāšanās. Nekāda veida karš nevar būt kaut mazākā mērā humāns pēc definīcijas.
Preses relīzes