Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Cilvēks un Sabiedrība Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?

Tiek skatīts 41 ieraksts (no 91 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #208733
    Evers
    Participant

    jā, padomju laiku utopijai tomēr bija savas pozitīvās puses. Tolaik izmācoties kādu profesiju, cilvēkam uzreiz pēc tam tika garantēts darbs. Tolaik neviens nebij bagātnieks, bet arī nabagu tā nebija.

    #208734
    izredzētais
    Participant

    vaine, visiem darbs, bet ar to arī viss beidzās. mašīnām pat riebas un degvielu nevarēja dabūt. nemaz nerunāsim par elektrotehniku. arī ēdienu tev pa devām deva. ja tiki pie desas bija svētki. ne trennēties kaujas mākslās, ne būt gudrāks par vidusmēru nedrīkstēji, pretējajā gadījumā tevi sagaidija sankcijas un bezvēsts pazušana. nedoddievs tev mājās bij’ kāda deficīt prece, uzreiz no desmit pusēm tiki nosūdzēts KGB’šņ ikiem. Tie kā prusaki pa visurieni vazājās, ložņ āja un piedrazoja pasauli tik ar pastāvēšanu uz zemes virsas. ne dziesmas, ne dzeja par Latviju un tās slavināšanu netika atļauta, sibīrija tiem, kas svinēja Latvijas valsts sētkus.

    gudrīši, te okupantus slavināt 😀

    #208735
    rajah
    Participant

    Evers wrote:

    Tolaik neviens nebij bagātnieks,


    oi to nu gan te nestāsti kā muļķības. bija un kā vēl bija. bija kas stāvēja rindās pēc apelsīniem ko “izmeta” kā parādību, a citi pa to laiku tādus svieda miskastēs.

    es to pats vēl pieredzēju sīks būdams, muterīte strādāja un knapi varēja izrauties lai aizskrietu pēc desas ko reizēm arī nedabūja, jo resnās madamas jau pa blatu tās bija izpirkušas. un bieži vien redzams bija ka tās desas miskastēs bija izsviestas sapelējušas, jo viņām tās desas jau bija pietiekoši

    lai nu ko, bet tagadējie tīņi jau ne vella nejēgs kā ir tajos laikos bijis.

    #208736
    drunk_lizard
    Participant

    richijs wrote:

    Dažas lietas bija labas piem bezmaksas medicīna, bezmaksas izglītība (pat ēdināja par brīvu), sakārtota infrastruktūra un visiem darbs, Lauksaimniecība plauka (kolhozi). Bezdarbniekus, bomžus un dzērājus trenkāja miliči 😀 un sūtīja ārstēties 😀

    Nebija miljonāru 🙂


    muahahahaha

    -aarsti paartika no kukuljiem… pie kam jo labaaks specs, jo lielaaks kukulis bija jaadod.

    man skolas laikaa izgrieza akuutu apendiciitu un peec kukulja pirms operaacijas 250 (tajaa laikaa 2 inziniera meenesjalgu apmeers!) rublju apmeeraa man par pieminju ir palikusi centimetru gara(!) tikko pamanaama reetinja. domaaju, ka nav jaastaasta, ka bez kukulja buutu paargriezts pusveeders :>

    – eedinaasjana bez maksas nebija.

    – sakaartota infrastruktuura? O_O pat zirgam jaazviedz! ko tu saproti ar infrastruktuuru? vai bezgaliigo blatsblatagalaa sisteemu? :>

    – kolhozos lauksaimnieciiba plauka? O_O puiseens laikam vecas propogandas filmas saskatiijies…

    man patiik, ka puikas sjitaa spriezj par lietaam, no kuraam nav NEKAADAS sajeegas….

    #208737
    Evers
    Participant

    nu labi, neesmu dzīvojis tajos laikos, tāpēc nezinu, viens stāst tā, viens tā, bet par darba garantiju pēc profesijas apgūšanas gan ceru ka nekļūdos.

    #208738
    E.J.
    Participant

    Staļins wrote:

    p.s. pats tajā laikā neesmu dzīvojis un dziļākus komentārus sniegt negrasos.


    tas visu izsaka… Tev labāk piestāvētu niks “žirinovskis”… 😀

    #208739
    aoma
    Participant

    drunk_lizard wrote:


    muahahahaha

    -aarsti paartika no kukuljiem… pie kam jo labaaks specs, jo lielaaks kukulis bija jaadod.

    man skolas laikaa izgrieza akuutu apendiciitu un peec kukulja pirms operaacijas 250 (tajaa laikaa 2 inziniera meenesjalgu apmeers!) rublju apmeeraa man par pieminju ir palikusi centimetru gara(!) tikko pamanaama reetinja. domaaju, ka nav jaastaasta, ka bez kukulja buutu paargriezts pusveeders :>

    – eedinaasjana bez maksas nebija.

    – sakaartota infrastruktuura? O_O pat zirgam jaazviedz! ko tu saproti ar infrastruktuuru? vai bezgaliigo blatsblatagalaa sisteemu? :>

    – kolhozos lauksaimnieciiba plauka? O_O puiseens laikam vecas propogandas filmas saskatiijies…

    man patiik, ka puikas sjitaa spriezj par lietaam, no kuraam nav NEKAADAS sajeegas….

    vismaz viens cilvēks kam rožainā soc. nākotne nebija nemaz tik rožaina.

    Vēl varētu piebilst, ka es biju liecinieks tam momentam, kad naudu mērīja kubikmetros…

    #208740
    jazzer
    Participant

    Negribas garos palagus rakstīt,bet pamata princips psrs bija-tauta izlikās,ka citīgi strādā,bet valsts-ka par to maksā.

    Ja kāds sencis saka,ka bija labāk,tad parasti aizmirst,ka VISI bija jaunāki,veselāki un tāpēc pat dzīve mēslos līdz acīm likās vieglāka.

    psrs slavinātājiem parasti jautāju-ja jau sistēma tāda lieliska,tad kur tā valsts palika ? Cietums- trakonams aiz dzeloņdrāšu žoga ar stingru apsardzi nevarēja ilgi pastāvēt.Es to valsti parasti saucu par sarūsējušo bleķu zemi,jo tie bija visur..Mljadj,un tie mūžīgie deficīti,krievu ofiņu purni,nacionālais pazemojums…. Vispār varētu vēl rakstīt un rakstīt par sociālisma “sasniegumiem”,bet tie ,kas tur bija,paši jau zina…

    #208741
    Maris77
    Participant

    Mazs citātiņš no apollo.lv:

    Tāpat SC kritizē PS «nekaunīgo» apgalvojumu, ka Ušakovs ir paudis viedokli, ka latviešu valoda izzudīs pēc dažām paaudzēm.

    «Godājamie politiķi, aci nepamirkšķinot, ir izrāvuši no konteksta vārdus un pagriezuši sev vēlamajā rakursā, «piemirstot» norādīt, ka Nils Ušakovs šos vārdus ir teicis, runājot par to, ka, ja krievu valodai tiks piešķirts valsts valodas statuss, tā varētu izstumt latviešu valodu, kā tas ir noticis, piemēram, Baltkrievijā. Turklāt PS pārstāvji ir «aizmirsuši», ka tādas pašas bažas par latviešu valodas izzušanu gadījumā, ja krievu valodai tiktu piešķirts oficiālās valodas statuss, ir pauduši latviešu valodas speciālisti, kas iestājas par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā,» uzsver SC.

    #208742
    samurajs
    Participant

    Ja runājam par padomijas gadiem, tad var pastāstīt sekojošo: bija mīnusi, bet netrūka arī plusu. Pirmkārt – darbs bija visiem, tāpat arī tīri simboliskas maksas par dzīvokli un komunālajiem. Pēc desas nereti nācās stāvēt garā rindā, bet par to tā arī bija īsta desa, nevis ar dažādiem E un soju piebāzta plastikāta zarna kā tagad. Nedabūji desu – ēd zivis; tās maksāja kapeikas un bija vienmēr lielā izvēlē. Svaigas, lielas mencas par 32 kap./kg, par ko tagad var tikai sapņot. Jebkurā gadījumā neviens izsalcis nebija. Bija arī strādnieku ēdnīcas, kur vienmēr varēja paēst par simbolisku cenu.

    Par kukuļiem, kā d_l minēja, bija apmēram tāpat kā tagad. Bija ārsti, kas pie tiem tika, bija, kas nē, bet 250 rubļu par aklo zarnu – tas varēja būt tikai Rīgā, un tiešām tikai pie kāda profesora. Tad naudai bija daudz lielāka vērtība.

    Kā kuriozu varu minēt apģērbus: parastie zilie džinsi (un nekādi tur krutie) maksāja veselu mēnešalgu, jo tādus varēja nopirkt tikai no jūrniekiem “no rokas”. Par to naudu sanāca kādi 4 pāri labu ādas kurpju veikalā. Bet nu meitenes bija tikpat skaistas kā tagad, jo daudzas prata šūt, un tērpus šuva pašas 🙂 .

    Zagšana tais laikos patiesībā neskaitījās zagšana, jo viss piederēja tautai. Vajadzēja būvēt vasarnīcu – pēc ķieģeļu kravas nācās iet ar pudeli uz tuvējo jaunceltni. Tāpat no rūpnīcām katrs stiepa laukā visu, ko vien vēlējās. Protams, represīvais milicijas orgāns (OBHSS) rīkoja reidus un tvarstīšanas, bet tām bija kampaņu raksturs – kurš uzmanījās, nekad neiekrita.

    #208743
    jazzer
    Participant

    samurajs

    Jā,bija arī labas,lietas tomēr gribas tavu pozitīvo bildi nedaudz pabojāt.Atvaino.

    1) Darbs bija visiem ,tikai tā rezultāti bieži vien izrādījās nelietojami un nevienam nevajadzīgi.

    2)Zemie komunālie maksājumi bija tikai ilūzija,jo tos vienalga apmaksāja tauta,pilnībā neizmaksātās,ieturētās algas veidā,kuru grūda arī šaujamo ražošanai.Nekas šjā pasaulē nenāk par velti.Tāpat arī ar visiem pārējiem “bezmaksas”un lētajiem pasākumiem,ēdnīcas ieskaitot.Tās gan bija labas-tur var piekrist.Ne visas,bet tiešām bija.

    3)Labu desu var arī tagad nopirkt.Ne jau pašu lētāko,protams.Pie tam izvēlē ir neslīdzināma.

    4)Briesmīgi plašo zivju izvēli veikalos kaut kā nearceros.Ja nu kādu sālītu siļķi vienīgi.Vismaz Rīgā.No zvejniekiem gan šo,to varēja dabūt,bet tas nebija sistēmas nopelns.Gluži otrādi-kapitālisma aizmetņi un privātā iniciatīva.Nemaz nerunājot par to,ka zivju jūrā bija nesalīdzinami vairāk.

    5)Par medicīnu neesmu specs,bet,ja gribēji daudzmaz cilvēcīgu attieksmi-smērēt vajadzēja.Pašam nācās.Vēl tagad riebjas atcerēties.

    6)Par džinsām un meitenēm – taisnība,tikai kur tu tajos laikos veikalā redzēji labas ādas kurpes.pie tam vēl četrus(!)dažādus pārus? Tās šausmas,kas putēja plauktos par apaviem var tikai ar grūtībām nosaukt.

    7) Zagšana-no comment.Zaga,zaga,kamēr izzaga.Nav vairs tās valsts.Par ko esmu neizsakāmi gandarīts.

    #208744
    aoma
    Participant

    samurajs +1

    īsumā jau tā arī bija, bet ja man vajadzētu izvēlēties, nu negribētos atgriezties pie tām lētajām mencām…

    #208745
    drunk_lizard
    Participant

    Staļins wrote:

    Quote:

    -aarsti paartika no kukuljiem… pie kam jo labaaks specs, jo lielaaks kukulis bija jaadod.

    Tu esi stulbs, lai neteiku vairāk. Žēl, protams, ka Tev bija slikta pieredze, kas tam ir par cēloni.

    p.s. pats tajā laikā neesmu dzīvojis un dziļākus komentārus sniegt negrasos.


    izcili!

    un tagad jautaajums publikai – kursj no mums abiem ir stulbs?

    ps. esmu dziivojis tajos laikos un par atminju nesuudzos…

    #208746
    samurajs
    Participant

    Jazzer: par zivju izvēli padomijas laikos – Liepājā blakus 3-vienības katedrālei bija tāds spec. zivju veikals “Loms”. Nezinu kam par godu, bet tur vienmēr bija izvēle. Protams, tikai jūras un okeāna zivis. Mencas, reņģes, butes, siļķes, sardīnes, stavridas, skumbrijas, jūras asari, kalmāri bija vienmēr par smiekla cenām. Arī kūpinātā veidā (mencas – 65 kap/kg, jūras asari ap 90). Un tad vēl vesela rinda visādu saldētu ar krutiem nosaukumiem… pelamīdas, nototēnijas utml.

    Bija arī “sīkās zivis” – pamatā neizaugušas skumbrijas par 20 kap/kg (vai nav noziegums tādas vispār ķert?). Tās daudzi pirka kaķu barībai.

    Par kukuļiem medicīnā – man nez kā vairāk atmiņā sanitāru/medmāsu rekets. Ja nemaksāja rubli dienā, tad slimnieks varēja noslīkt sūdos, neviens pīli ārā nenesa. Varēja saprast, jo tad sētnieks pelnīja vairāk par medmāsu. Spējīgi ārsti vienmēr pelnījuši labi, kukuļus ņemt visiem nebija vajadzības.

    Un nevajag domāt, ka es aizstāvu to sistēmu. Nebūt ne, vēl neesu aprakstījis to no negatīvās puses 😀 Ja tā labi padomā, ja pie varas nebūtu tikuši tie prātu izkūkojušie veči + militāristi/pasaules iekarotāji, no sociālisma varēja sanākt tīri laba sistēma. Markss jau bija iecerējis tīri labi 🙂

    #208747
    jazzer
    Participant

    Jā,Markss bija izcils teorētiķis,bet kā zināms ceļš uz elli ir bruģēts ar labiem nodomiem.

    Ekonomikas pamatlikumus praksē piečakarēt nevar.Kādam ir jāmirst-vai nu piečakarētājam,vai visiem pārējiem.Vēsture pierādija,ka pareizs ir 1.variants.

    Samuraj,nav ne mazāko šaubu,ka tu neaizstāvi to režīmu.To var rerdzēt pēc citiem taviem komentāriem.To gan nevar teikt par dažiem Staļina un Brežņeva laiku vēstures grāmatu upuriem.

    Kā jau raksīju,man ir bažas par savas tautas veselo saprātu un par sekām,kas no tā izriet.

    #208748
    drunk_lizard
    Participant

    nu tad taa.

    saaksim ar to, ka notepads bez samuraja buutu kaa pimpis bez olaam – t.i. pilniigi neaugliigs pasaakums!

    un lieki var meegjinaat spr5eegaat fox vai sid veidiigie!

    seviskji man patiik iepriekseejais sid posts – “книгу не читал, но мнение имею”

    pie kam, ja no saakuma es josifa bildi avataraa meegjinaaju uztvert ar kaadu zemtekstu vai melno humoru, tad peec iepriekseejaa posta ir skaidrs, ka to ir jaauztver kaa smagu psihisku saslimsjanu.

    sid, cik nopratu, tu arii no liepaajas… panjem paara alinjus un aizej ciemos pie samuraja :>

    izskataas, ka jams nemaz nav suudiigs psihoterapeits :>

    #208749
    TokRa
    Participant

    Manis pēc, lai zūd. Kā tik dzīve un sadzīve laba.

    #208750
    daGrevis
    Participant

    Ja tas notiks tad, piedodiet, bet LV vairs nebūs, pēc mana skatījuma, valsts! Tas nedrīkst notikt!

    #208751
    E.J.
    Participant

    daGrevis wrote:

    Ja tas notiks tad, piedodiet, bet LV vairs nebūs, pēc mana skatījuma, valsts! Tas nedrīkst notikt!


    Piedod, bet… Baltkrievijā viņu valodu “izspieda” krievu valoda. Tavā skatījumā BY vairs nav valsts?

    #208752
    daGrevis
    Participant

    tas ir savādāk, E.J…. Negribu iesaistīties pārāk šajā diskusijā, vēl aizskaršu ar saviem uzskatiem kādu un negribu lai mani te medī un grib atsist… 😀

Tiek skatīts 41 ieraksts (no 91 kopumā)
  • Tēma ‘Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?’ ir aizvērta jaunām atbildēm.
Jaunākais portālā