Norvēģija 2017. gadā atsakās no FM un pilnībā pāriet uz DAB radio

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Norvēģija 2017. gadā atsakās no FM un pilnībā pāriet uz DAB radio

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 25 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #160831
    samurajs
    Participant

    Oficiāli paziņots par Norvēģijas pilnīgu pāreju uz digitālo radio apraidi DAB (Digital Audio Broadcasting) 2017. gadā, atsakoties no šobrīd pierastā FM. Š ī būs pirmā valsts pasaulē, kas veiks šādu pāreju. Jau tagad praktiski visa valsts teritorija noklāta ar DAB apraidi, tāpēc lielas problēmas neprognozē.

    Š obrīd situācija ar radio klausīšanos Norvēģijā ir šāda:

    * 56% iedzīvotāju klausās tikai DAB radio

    * 44% klausās tikai FM radio

    * 20% auto aprīkoti ar DAB uztvērējiem

    * 55% mājsaimniecību ir vismaz viens DAB uztvērējs

    Arī Š veice, Zviedrija un Vācija ir gatava ieviest DAB. Š obrīd vismaz 90% teritorijas pārklāta Lielbritānijā, Š veicē, Dānijā, Nīderlandē, Vācijā. Tur arī uz rokām ir vairāk nekā 30 miljoni DAB/DAB+ standarta uztvērēju, pie tam pēdējo gadu laikā to skaits dubultojies.

    Bet kāpēc es šo laimes zemes pasaciņu stāstu Notepad lasītājiem? Tāpēc, ka minētā notikuma gaismā nav izslēgta šāda pat pasākuma zibenīga lobēšana arī Latvijā. Neapšaubāmi, atšķirībā no FM radio DAB standarts ir daudz progresīvāks un dod būtiskas papildiespējas. Tās operatīvo paziņojumu formā visvairāk novērtētu autovadītāji. Tomēr ņemot vērā, ka Latvijā ir minimālas iestrādnes DAB attīstībā, šāda pāreja veiklajiem biznesmeņiem solītu peļņu ar daudzām nullēm. Atceramies, kā notika ātrā pāreja uz digitālo TV, kur daudziem piespiedu kārtā bija jāpērk t.s. dekoderus!

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_puresensiawifidabradio_1.jpg[/img]

    Avots 1, 2.

    #316734
    Andron MacBeton
    Participant

    Es tik rēktu ja viņiem nafta/gāze pēkšņi beigtos.

    Tie pajoli takš varētu braukt pieredzes apmaiņā uz Latviju, jo nespētu šitādos apstākļos izdzīvot.

    #316735
    MeistarsUnVergs
    Participant

    Man ir DVB-T FM un DAB tuneris datoram USB puļķa veidā. Bet ko automašīnā darīšu tad nezinu. Klausījos FM radiostacijas un klausījos kasetes. Ja LV pāries tikai uz DAB tad būs jāklausās tikai kasetes, kuras aizvien grūtāk paliek sadabūt.

    #316736
    Aldis
    Participant

    Ja mašīnā ir vēl kasetnieks, tad ir pieejami dažādi hack-gadžeti, pāris dolāru vērtībā.

    Ir gan šādi, kuriem spraud ko gribi klāt:

    [img]https://i.imgur.com/iqbyOfD.png[/img]

    Ir arī tādi, kuri paši strādā kā mp3 playeri, ar sd karti, utt.. 🙂

    #316737
    Aldis
    Participant

    Dīvaini ka šādus lēmumus pieņem likumu līmenī, bet netaisa kā brīvo tirgu. Toč, tā pat kā Latvijā ar digitālās tv ieviešanu – valdības līmenī tika lemts, ka uz analogā vairs nedrīkst raidīt, visiem jāraid DVB mpeg4, finālā viena daļa dabūja sapirkties virszemes dekoderus pa dārgām naudām, otra daļa labi pabaroja Ķīniešus pērkot tos jebajā, trešie – kā es, pārgāju tīri uz internetu un interaktīvo tv.

    Principā, uzskatu ka tam vajadzētu būt kā brīvai izvēlei, tie kas grib lai raida uz FM, tie kas grib lai raida papildus uz DAB. Un tie kas grib, lai raida kaut vai uz AM…

    #316738
    MeistarsUnVergs
    Participant

    Š ādi ķīnas plastmasnieki bojā magnetafona galvas un mehāniku, kā arī skaņas kvalitāte viņiem ir sliktāka nekā kasetēm. Kādreiz vēl lietoju FM transmiteri.

    Kasetes vēl var nopirkt no tiem tālbraucējiem, kas braukā uz Krieviju. Jāskatās tikai lai būtu normāla trance mūzika bez urlu pašdarinājumiem.

    #316739
    shady
    Participant

    Nu jau vairākus gadus klausos radio pa interneta strīmu un neredzu problēmu. Jā, ok, ir vietās, kur nets var pazust, bet pilsētās uz kvalitātes fona ir neprāts neizmantot interneta pakalpojumu.

    A visi kapeik*isēji, kuri urkšķ pa megabaitiem un tamlīdzīgām herņām – lai izmet ārā savus aifonus un ieliek lombardā smārtus, un pa iegūto naudiņu iegādājas sev parasto pogu telefoniņu, par atlikušo naudiņu sanāks vēl atlicināt ikmēneša rēķiniem!

    #316740
    Quagmire
    Participant

    Mašīnā klausos, kāpēc operēt mandeles caur dirsu slēdzot klāt telefonu AUX ieejai un caur to tērēt mobilo internetu, lai darītu to pašu, shady?

    #316741
    fufcix
    Participant

    Ja ir paralēli FM un DAB, tad ir OK

    Tikai DAB, tātad laukos pensionāri paliek bez radio.

    #316742
    shady
    Participant

    Un tu Latvijā klausies DAB?

    #316743
    Quagmire
    Participant

    Pirmo reizi par tādu dzirdēju pateicoties šim rakstam.

    #316744
    shady
    Participant

    Man slinkums tagad skatīt, bet man šķiet, ka Latvijā vēl joprojām DAB neeksistē, tāpēc vienīgais kvalitatīvais veids ir interneta strīms.

    #316745
    LooNeY
    Participant

    Tas bij Eiropas līmenī jo jebkurai valstij kura iestājas ES, ir obligāti jāpāriet uz digitālo TV Pats pakustini pirkstiņus un pameklē info par šādu ‘digitalizācijas’ regulu ja interesē…

    p.s. ja nebūtu tādu digitalizācijas regulu, tad visticamāk arī šobaltdien sēdētu uz 10mbps dīzeļiem un uz ‘viena vada’ 100mbps līnijas kabeļinternetiem 😉 SLAVU AKMENS LAIKMETAM!

    #316746
    LooNeY
    Participant

    Sūdīgi, ka nebāz degunu tālāk par savu sādžu….

    https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting#/media/File:Digital_Audio_Broadcasting.svg

    Lielāko daļu Eiropas DAB ir pierasta lieta un jau stabili strādā gadiem! 😉 Norvēģija nu ir pirmā kas šo lietu virzīs talāk… Tas te… exPSRS valstī neko vairak par akmens laikmeta nostaļģijas ‘Skonto’ iekš FM raidviļņos nevajag…

    Jau gandrīz gadu neizmantoju FM/AM funkciju mašīnā, kur nu vēl mājās…. Viss tiek aizstāts ar iRadio strīmiem un spotify servisu.

    #316747
    grisha
    Participant

    Latvijaa nav DAB, Ruslans te meegjinaaja testa versijaa DAB+ , kas ir nedaudz, kas cits, gluzhi ne cits, bet labaaka kvalitaate. DAB standartaa raida 128 kbs. Var 192, bet tas sanaak krietni daargak. Taa vismaz Anglijaa ir. Kaadreiz bija visi UK izcenojumi, bet esmu pazaudeejis..

    NEzinu, vrbuut Ruslans veel raida testos.

    Latvijaa DAB visticamaak ka nekad nebuus, novecojusi sisteema. JA buus, tad DAB+.

    Ak jaa, DAB radio aparaati nemaksaa vairaak par vecajiem FM radio. Piedevaam FM frekvences vairs nav, bet digitaali var sabaast 8 kanaalus vienaa raidiitaajaa., protams, atkariibaa no skanjas kvalitaates.

    #316748
    LooNeY
    Participant

    Pirms 20 gadiem laucinieki bļaustījās ar frazēm ‘kā var dzīvot pilsētu kastēs?’ Kur tagad 3/4 ārpus pilsētu iedzīvotāju ir pārcēlušies un laimīgi dzīvo?

    Pirms 15 gadiem laukos visi bļāva – FUJ MEHÄ€NISKAI/MODERNAI/DÄ€RGAI TEHNIKAI… Kas tagad apstrādā laukus? Ne jau zirgi un kapļi…

    Pirms 5 gadiem visi bļava – PRIEKŠ KAM mums tā digitālā TV!!!!!! Tagad visi laimīgi skatās kvalitatīvu MPEG4 kodējuma attēlu..

    Rezumē?…. Pats padomā…. Bet pateikšu to ka cilvēkiem patīk vispirms pačīkstēt un tikai tad pielāgoties un ja neviens ‘no augsas’ nepabakstīs pa muguru neuzspiežot neko jaunu tad joprojām dzīvotu, kā pirms kādiem 100-200 gadiem!

    #316749
    Nelabojams
    Participant

    Luni, nedir$. Neviens te nav pret tehnisko progresu; TV kvalitātes kāpums ar digitalizāciju bija graujošs. Nepatīk tas, ka to uzspiež kā obligātu. Bet to savulaik izlobēja TV kompānijas, lai varētu aplikt skatīšanos ar maksu, turklāt nevāju, ja gribi redzēt to, kas tevi patiešām interesē – jo esi spiests maksāt par kaudzi viskaukā, kas tevi nemaz neinteresē un ko neskaties. Man ir bažas, ka ar radio nenotiek tas pats.

    #316750
    Nelabojams
    Participant

    Nevajag jaukt pirkstu ar pi.

    Tehnikas un standartu attīstība nav tas pats, kas dzīvošana laikos vai pilsētā. Un nevajag iedomāties, ka pilsēta būtu kiaut kas krutāks un attīstītāks. Tikai smirdošāks un cilvēku piebāzts.

    Es patlaban ļoti nopietni un valsts līmenī, izmantojot arī starptautisku finansējumu, strādāju, lai šo plūsmu pavērstu pretējā virzienā. Daudzās valstīs tas notiek un jau labi sen. Vācijā pat 30% jau ir no pilsētām izbraukuši. Pats esmu pilsētas betona kastīti pametis jau pirms gadiem 10 un atgriezties tajā nedomāju.

    #316751
    msh
    Participant

    Lūnij, ko tu tur murgo? Neesi viens no zāles atbalstītājiem? 😀

    “Pārvākušies” un “laimīgi dzīvo” nav sinonīmi – pārvākušies piespiedu kārtā, dažādu ekonomisku procesu rezultātā, kā rezultātā mums ir viena megauzblīdusi pilsēta, kurā dzīvojošie gan diez ko nav sajūsmā par to, cik tur izmaksā dzīvošana. “mehāniskai tehnikai”? Es nezinu, tādi teksti varbūt bija pirms 80 gadiem, bet ne 15. Dārgai? Jā, ne vienam vien ir smagas problēmas atmaksāt kredītus, ņemtus lai sapirktos rietumu tehniku, dažs labs priecājas ka laicīgi iestājās veselais saprāts, jo knapi tāpat var galus savilkt. Bet par modernumu aptuveni zinot kāda situācija ir par pēdējos 25 gados ražotu mašīnu smalko lietu remontēšanu – mašīnu, kuras var aizbraukt vismaz līdz tuvākajai pilsētai – man nav ilūzijas par to, kas notiks ar 10 gadus vecu rietumu krutā gala traķi… 😀

    A par to laimīgo digitālās televīzijas skatīšanos – tev laikam nav vecākās paaudzes radu, kuri tev zvanītu, ja kaut kas viņu tehnikai notiek – kad kārtējo reizi super duper zemekrāna teliķim uz pults nejauši nospiedusies kāda ne tā poga un iebraukts kādā izvēlnē… Un tur vismaz ir tas variants, kad ir tikai viena pults – reizēm nākas palīdzēt kaimiņam, kuram bez stulbtelevizora [pārdevējs sabāza pietiekami daudz batonus ausīs ka tādu nopirka] ir arī lattelecoma kaštele, un tad nākas mistiskas problēmas meklēt pa abām… 😀

    Pastāsti, lūnij, kāpēc kādam ir jāuzspiež cilvēkiem mainīt paradumus, dzīvesveidu, un tehniku? KÄ€PĒC? Kas ir slikts dzīvojot “kā pirms 100-200 gadiem”? Iedomāsimies ka tev ir mašīna ar nestandarta maģa caurumu [tb caurums ir DIN, bet maģim ir nestandarta panelis], un piepeši tev šito uzspiež – kādu kombināciju lai klausīties izmantosi? 😀

    #316752
    Aldis
    Participant

    Man šķiet, ka TV digitalizācijā tiešām ieguvām labāku kvalitāti, kā bija analogajam TV.

    Radio gadījumā – bitreits 128kbs? FM šķiet kaut vai FLAC-ā raidi, kvalitāte tā tad labāka kā digitālajam. :> Vienīgais ieguvums, piesūtīt kaut kādu papildus spam-u uz radio kasti, un vēl vairāk vietas frekvencē kurā iekārtoties vēl vairāk krievu hītu radiostacijām :>

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 25 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā