Notepad apskats: Chrome OS – jums, blondīnes!

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Notepad apskats: Chrome OS – jums, blondīnes!

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #154056
    samurajs
    Participant

    Chrome OS ir sasniegusi stadiju, kad iespējams to puslīdz vispusīgi notestēt, lai izpētītu tās iespējas, plusus un mīnusus. Googles “operētājsistēmu pārlūkā” iespējams lejuplādēt kā Virtualbox VDI failu, gan kā IMG failu iestartēšanai no zibatmiņas. Pēdējais variants gan ir dzelžu atkarīgs (varam atkal lādēt Googles iemīļoto fragmentāciju; derīgo dzelžu saraksti – galddatori un portatīvie), tāpēc loģiski tika izvēlēta virtuālā versija. Patiesībā šeit runa ir par Chromium nevis Chrome, bet tie atšķiras galvenokārt ar to, ka pēdējā nav iekļauti servisi Verified Boot un Easy Recovery, kā arī PDF lasītājs. Lai notestētu “mākoņsistēmu”, ejam šeit un lejuplādējam jaunāko buildu, kuru piedāvā arhivētās Virtualbox, VMware un IMG faila versijās. Faili nav lieli – ap 200 MB. Lai uzinstalētu Chrome OS Virtualboxam, vispirms atpakojam arhīvu un iegūstam .vdi failu, tad izvēlamies virtuālajai mašīnai OS tipu “Ubuntu Linux”. RAM pēc noklusējuma būs 512 MB – tā arī varam atstāt. Pie virtuālā HDD izvēles paņemam “use existing hard drive”, norādām ceļu uz mūsu VDI failu, piemēram (man Virtualbox darbojas Ubuntu vidē)

    Code:

    /home/samurajs/Desktop/ChromeOS-Vanilla-0.13.542.2011_05_21_1647-rdadb2e0b-VirtualBox.vdi


    Pēc tam next, next, next. Un tas arī viss.

    Pie pirmā starta mums piedāvās izvēlēties valodu, klaviatūru, interneta veidu (Virtualbox gadījumā – tikai Ethernet), kā arī lietotāja bildīti. 3. attēlā apakšā redzam, ka sistēmas iestartēšana prasījusi mazāk kā 20 sekundes. Tas arī viss – nav nekādu specifisku lietu, kā diska dalīšana, failsistēmas izvēle utml.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s1_6.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s2_2.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s3_3.jpg[/img]

    Tālāk parādās Chrome pārlūka logs, un visas tālākās darbības notiks tanī. Diemžēl virtuālajā vidē viss šeit pamatīgi bremzē, tā kā jābruņojas ar pacietību. Mans Chrome pārlūks ir sinhronizēts ar Google kontu, līdz ar to automātiski ielādējās iestatījumi, ādiņa, grāmatzīmes, add-oni.

    Kaut kādu specifisku OS iestatījumu nemaz nav, ir tikai pāris jaunu rindiņu pārlūka iestatījumos. Apskatīsim tās.

    Sistēma. Te varam uzlikt savu laika joslu, noregulēt touchpad, noteikt ievades valodas un klaviatūras izkārtojumus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s13_1.jpg[/img]

    Internets. Arī te iespēju praktiski nekādu – ‘opcijās’ varēja apskatīt savu IP, subneta masku, DNS servera adresi (8.8.8.:oops: un vēl šo to. Neko konfigurēt nepiedāvāja.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s15_1.jpg[/img]

    Citi lietotāji. Saimniekam dotas privilēģijas piešķirt tiesības arī citām konkrētām personām lietot PC ar saviem Google kontiem.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s16_1.jpg[/img]

    Pie atkārtotas ielogošanās parāda īpašnieka avataru, un obligāti jāievada Google konta parole. Kam tādas nav, var pārlūkot internetu kā “viesis”. Tas nozīmē privāto pārlūkošanu, nekāda informācija par to nesaglabājas. Pievēršam arī informāciju indikatoru joslai – ļoti lakoniska; tikai pulkstenis, ievades valoda, interneta simbols, baterijas līmenis.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s20_2.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s30_1.jpg[/img]

    Google Docs piedāvā salādēt visas PC mapes mākonī. Jo turpmāk viss notiks tikai mākonī. Kaut kāds failu menedžeris sistēmā ir, bet to iedarbināt tā arī neizdevās. Pieslēgto zibatmiņu gan Chrome OS automātiski piemontēja un parādīja saturu atsevišķā pārlūka tabā. Bet no šī satura izdevās atvērt vien bildes, par audio/video nebija ko domāt. Atcerējos lasīto, ka tuvākajā laikā ar Chrome atveramo failu sortiments būs ļoti ierobežots – tas maksimālas drošības dēļ.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s32_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s40_1.jpg[/img]

    Arī USB printeri pieslēgt acīmredzot nevarēs. Paredzēta tikai tīkla printēšana.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_s41_1.jpg[/img]

    Secinājumi. Google Chrome OS uz portatīvā datora vispiemērotākais būs interneta pārlūkošanai un darbībai sociālajos tīklos cilvēkiem, kuriem nav absolūti nekādu zināšanu IT sfērā. Īpaši tas attiecas uz cilvēces sievišķīgo pusi, kam nereti dators un gludeklis ietilpst vienā kategorijā. Š eit iestatījumos neko nevar nejauši saputrot, nevar arī saķert kaitīgo programmatūru. Tātad palīdzība no malas nebūs vajadzīga.

    Par kaut kādu nopietnu darbu ar šādu ierīci nevar būt ne runas, kaut vai tāpēc, ka bez interneta PC pārvēršas “mēmā” lūznī. Tāpat arī spēļu klāsts ir ierobežots ar caur pārlūku spēlējamām spēlēm. Vajadzība pēc visas informācijas turēšanas uz ārējiem serveriem padara rīkošanos ar šādu PC par ļoti neelastīgu, un laikietilpīgu.

    https://www.techspot.com/guides/399-chrome-os-usb-virtual-machine/

    #269523
    Jaunzems
    Participant

    Ja es gribētu vienkāršu un ērtu OS, ņemtu jauno Ubuntu, jā, esmu Unity fans.

    #269524
    aoma
    Participant

    Kaut kas tāds jau bija sagaidāms, bet, izrādās, ir vēl trakāk.

    Pēc izlasītā zūd jebkāda interese vispār mēģināt, lai gan parasti rīkojos gluži pretēji.

    #269525
    shadowmen
    Participant

    Aoma-Tas jau bija sagaidāms,ka nebūs jau tur diži ko mēģināt 🙂

    Ar vienu šādu aprakstu viss skaidrs un nekas diži vairāk arī nav jāzin(pat ja gribētu zināt,neko diži vairāk arī neatrastu 😀 )

    Paldies samurajam,bija interesanti 🙂

    #269526
    usins
    Participant

    Emz, trādā gan bez interneta Chrome OS. Ir taču fīča, kura patur šādus tādus failu oflainā. Google vēl paši to reklamē, ka bez neta ar šo to padarīt varēs.

    Nopietnas programas, kas ir opietni un kas nav? Rakstniekm nopietni pietiek ar notepad, lai tikai uzrakstītu manuskriptu. Vēlāk var izmantot wordpad līmeņa solftu lai saformatētu. Google docs piedāvā samērā spēcīgu platformu. Pārējie softi saradīsies, gan jau spēs pārportēt android softus…

    #269527
    Aldis
    Participant

    Nekas īpašs no visa šitā nav sanācis. Vietās kur internets lēnāks par labi ietrenētu pasta balodi šis vsp. nederēs.

    #269528
    Evers
    Participant

    Galīgākajiem netbukiem, kuri tiek lietoti tīri viņu definīcijas izpausmē – internetam, derēs. Taču citādi, paldies – nē.

    Tā ir tikai Google Chrome, kas ir pielāgota strādāšanai bez citas OS. Aplikācijas? Tās, cik saprotu, būs tās saucamās Web aplikācijas, kuras jau tagad ir pieejamas Google Chrome Web Store, ar nav pārāk nopietni, bet galīgam netbukam derēs.

    ChromeOS nav OS (mūsdienu izpratnē), bet Chrome pārlūks, kas ir spējīgs strādāt bez OS, ar ļoti dažām no pilnvērtīgas OS aizgūtām funkcijām.

    #269529
    tzm
    Participant

    mh, lielisks ”os”, teiksim tiem publiskajiem interneta piekļuves punktiem dažviet, vai arī bankās kur var apskatīt savu i-banku utml. Ja attīstīs vēl mazliet google docs, varbūt pat bibliotēkām derēs – neviens nejaušs ”garāmgājējs” neko ”nesaplēsīs”

    #269530
    aoma
    Participant

    Salīdzinājums nav īsti korekts, vairumam cilvēku pasts tā būtībā asociējas ar vēstuļu nosūtīšanu, jādomā, ka pat vairākas A4 formāta lapas jebkurš, pat izcili lēns internets, tomēr nosūtīs ātrāk.

    Tāpat neaizmirsīsim, ka baložpasts ir vienvirziena datu pārraide 🙂

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā