Nvidia „Fermi” good, bad and ugly

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Nvidia „Fermi” good, bad and ugly

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 31 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #150876
    nameisis
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_nvidia_1.jpg[/imgl]Gaidot šodien paredzēto „Fermi” – 480GTX un 470GTX, tirgū laišanas baļļuku, iepazīstinām lasītājus ar nepieciešamo informāciju, lai gaidot līdz vasarai kartes, nepaliktu skumji ap sirdi.

    Sākam iepazīšanos ar specifikācijām1 un citu pozitīvu informāciju:

    480GTX – 480 šeideri, kodola darbības frekvence 700 MHz, bet šeideru 1401 MHz, izmantos 1536MB GDD5 atmiņu ar frekvenci 924MHz (3696 efektīvā frekvence) atmiņas kopas platums 384 biti. TDP precīzi nav zināms, bet atrodas intervālā 275-295W. Š obrīd ražotāja noteiktā cena ASV tirgū $499.

    [img]https://news.softpedia.com/images/news2/Leadtek-Preps-Custom-GTX-470-and-GTX-480-5.jpg[/img]

    470GTX – 448 šeideri, kodola darbības frekfence 607 MHz, bet šeideru 1215 MHz, izmantos 1280MB GDD5 atmiņu ar frekfenci 837 MHz (3348 MHz efektīvā frekfence) atmiņas kopas platums 320 biti. TDP precīzi nav zināms, bet atrodas intervālā 215-230W. Š obrīd ražotāja noteiktā cena ASV tirgū $349.

    [img]https://news.softpedia.com/images/news2/Leadtek-Preps-Custom-GTX-470-and-GTX-480-3.jpg[/img]

    Abām kartēm būs vienādas video izejas2: 2 DVI-I un viena HDMI mini (HDMI type C) izeja.

    Kad esam iepazinušies ar specifikāciju, laiks doties tālāk pie ne tik patīkamām lietām. Sāksim ar elektrības patēriņu jeb TDP. Lai arī 480GTX pārspēj HD5870 labākajā gadījumā vidēji par 5-10% neņemot vērā jaunākos Catalyst 10.3 draiverus, kas piedāvā diezgan ievērojamu ātruma pieaugumu daudzās spēlēs, tad elektrības patēriņš ir aptuveni 60% lielāks. Laiks atgriezties pagātnē uz 2008. gada beigām, kad AMD sāka gatavot pirmo 40nm videokarti HD4770 (RV740 čips) izlaišanai tirgū, tomēr karte pārdošanā parādījās tikai vēlā pavasarī un ļoti nelielos daudzumos. Aizkavēšanās cēlonis3 ir divas TSMC 40nm ražošanas procesa kļūdas, kuras AMD nācās labot – ļoti variējošas tranzistoru dimensijas (īpaši kanālu garumi) un bojāti “via” (latviskais tulkojums varētu būt vertikālie savienotāji – tie ir ļoti sīki savienotāji, kas savieno metāla slāņus savā starpā). Rezultātā HD4770 bija finansiāli neveiksmīgs produkts, tomēr ar tā palīdzību AMD guva vērtīgu pieredzi ko lika lietā „Evergreen” sērijas videokartēs. Nvidia turpretim izvēlējās vispirms izmēģināt jauno procesu uz GT218 (G210) un GT216 (GT220) čipiem, kuri ir ļoti niecīgi pēc lieluma, turklāt pārstrādāti G94 un G96 ar pievienotu DX10.1 atbalstu, tāpēc augstāk minētās problēmas neizpaužas tik spēcīgi, kā lielāku čipu gadījumā. Neskatoties, uz to, ka Nvidia nespēja iegūt pietiekoši lielā daudzumā mazos čipus, lai kartes nonāktu pārdošanā (pirmo pusgadu tās bija tikai priekš OEM`iem). Nvidia izvēlējās neveikt nekādas korekcijas ar „Fermi” un turpināja izstrādi neko nemainot, cerot, ka TSMC līdz ražošanās sākumam būs ticis galā ar savām problēmām, tam nenotiekot tagad TSMC tiek vainota4 pie „Fermi” ražošanas problēmām. Nvidia, kas parasti nesteidzas ar pāriešanu uz mazākām ražošanas procesa tehnoloģijām šoreiz izvēlējās ražot neveiksmīgu arhitektūru ar jaunu un problemātisku procesu.

    Par sliktajiem guvumiem no silīcija vafelēm liecina tikko presei piedāvāta Sparkle Geforce 210 versija ar 128 bitu atmiņas kopas platumu5 kā pasaules lielākais brīnums. Kas īstenība ir G216 (izmantots 220GT videokartēs) čips, bet apgriezts līdz G210 līmenim (48 pret 16 šeideriem), šajā gadījumā izmanto ražošanā ļoti bojātos G216 čipus. Parasti tā saucamajām „low end” kartēm nav apgraizītie varianti, jo tās ir samērā viegli ražojamas un defektu nav pārāk daudz.

    Dēļ variējošiem tranzistoru lielumiem, tie strādā lēnāk un rada strāvas zudumus, lai to novērstu tiek palielināts spriegums, pie kura čips strādā. GF100 bija paredzēts strādāt ar mazāku spriegumu nekā „Cypress” (HD5870), lai milzis nepatērētu pārāk daudz elektrības, kad Nvidia`i nācās palielināt spriegumu dēļ tranzistoriem, nepieciešamais strāvas stiprums normālai darbībai bija daudz lielāks nekā „Cypress” čipam6, kas kombinācijā ar ļoti siltumjūtīgu TSMC 40nm procesu ir radījusi milzīgu strāvas patēriņu, siltuma un trokšņu problēmas. Papildus lielajam TDP, kas ir praktiski vienā līmenī ar HD5970 jeb maksimālais kādu pieļauj PCI-e specifikācija, pārsniedzot to Nvidia riskētu, ka neviens no OEM`iem vispār neskatītos uz GTX480. Nvidia ir izvirzījusi diezgan nepatīkamas prasības barošanas blokiem7 – minimālā jauda 600W un 42A uz nedalīta12V „rail”. Ja 600W barošanas bloki nav nekāds retums un tos var samērā lēti dabūt, tad barošanas bloki ar 42A uz neatdalītā ”rail” lētajā galā neeksistē. Latvijā nopērkami viena 12V „rail” barošanas bloki ir no Corsair, Cooler Master, Nexus, OCZ un Thermaltake. Protams, gan jau varēs izmantot arī dalītā „rail” barošanas blokus, bet tad var nākties diezgan bieži piedzīvot BSOD un citus nepatīkamus brīnumus. No milzīgā elektrības patēriņa izriet nākamā problēma, Nvidia ir kārtējo reizi konstruējusi maza izmēra olu cepšanas iekārtu. 480GTX temperatūra8 normālā darba režīmā sasniedz 90oC, bet laižot Furmark uzkāpj gandrīz līdz 100oC ventilatoram strādājot uz pilnu jaudu, ir zināms, ka ventilators 480GTX idle režīmā griežas uz 70%, attiecīgi HD5870 Furmark`ā9 griežas uz 35% un temperatūra nepārsniedz 85oC. Pie šādām temperatūrām, Nvidia pati uzprasās uz kārtējo skandālu, bet galvenais jau ir pārdot kartes.

    „Fermi” nonāks pārdošanā ar A3 čipa versiju, kura godīgi sakot nav gatava ražošanai. Strāvas problēmas arī nespētu atrisināt A4 versija, jo ir jāveic izmaņas vadītāja pamata slānī. Rezultāta nepieciešamais B1 čips varētu būt gatavs ražošanai aptuveni augustā/septembrī, kompāniju šāds pavērsiens, protams, neapmierini tāpēc ieraugām „Fermi” tādu kādu tā radījusi. Lai 480GTX būtu pieejams vairāk nekā pāris izredzētās kartes pēdējā brīdi tika nolemts, ka tiks atslēgts viens šeideru bloks, tādejādi 480GTX būšot 480 šeideri.

    Turpinam ar galveno jeb testiem. Nvidia`s PR brigāde mums ir piedāvājusi dažus testu ciparus. Kurus skatoties, jebkuram kārtīgam Nvidia fanātiķim sirds pamirst no ekstāzes, tomēr patiesība nav tik puķaina un rožaina kā hipiju laikos. Kā jau gaidām no kompānijas, kas pēdējos 2 gadus nodarbojas tikai ar produktu pārsaukšanu jaunos un skanīgākos vārdos, rezultāti parāda tikai gaišo pusi. Galvenais apsriežamais temats Unigine DX11 tests un ATI „draudzīgais” spēļuks DIRT2.

    Unigine „Heaven” gadījumā ir izvēlēta testa daļa (redzama pūķa statuja) ar vislielāko iespējamo slodzi uz teselāciju, bet pēc iespējas mazāku uz šeideriem, rezultātā 480GTX pārspēj HD5870 gandrīz divas reizes10. Iemesls sekojošs, lielākā daļa no šeideru blokiem veic teselācijas darbības. GF100 sāka dzīvi, kā GPGPU čips paradzēts Tesla`i, bet vēlāk kā neveiksmīgs nolikts malā. Līdz GT200 sekotājs izrādījas tik neveiksmīgs, ka tika atcelts. Lai glābtu kompāniju no pilnīgas katastrofas GF100 tika steigā saukts palīgā, laiks bija atlicis pārāk maz un čips bija izstrādāts pārāk tālu, lai pievienotu atsevišķas vienības DX11 un teselācijas funkciju pildīšanai, tā vietā šeideru blokiem tika pievienotas papildus instrukcijas, lai tie varētu veikt šīs darbības. Rezultātā šīs „out-of exection” vienības nav tik efektīvas, kā tās, kuras būtu radītas tieši šim mērķim. Otra problēma ir tā, ka arhitektuāli GF100 šeideru bloki ir pārāk lieli un nevar tikt efektīvi izmantoti šadā gadījumā, jo māzakis iespējamis daudzums, ko var novirzīt papildfunkciju pildīšanai ir 32 šeideri jeb viens bloks, protams, arī lielie bloki rada nopietnas problēmas ar iznākumiem no silīcija vafelēm. Paradoksāli, kamēr ar lielummāniju sirgstošais Nvidia imperators Jensens lamāja un izsmēja Inetl`u par „Laughabee”, tikmēr „Fermi” ir tāds pats – „Jack of all trades master of none”.

    Dirt 2 gadījumā GF100 ir aptuveni 15-20% ātrāks11, bet prieki ir īsi, jo izrādās, ka spēle Nvidia`s gadījumā tiek testēta uz DX9, nevis DX11 kā ATI gadījumā8. Zinot ,ka ieslēdzot DX11 FPS var samazināties gandrīz uz pusi12, iespējams, lai vēl vairāk palielinātu atstarpi no HD5870 tās testa laikā tika ieslēgta teselācija. Reāli šajā spēlē 480GTX varētu būt apmēram HD5850 līmenī. Gribētos redzēt ciparus, ja spēle tiek palaista uz maksimālajiem uzstādījumiem, kas vienlīdz noslogotu gan šeiderus, gan tiktu veikta intensīva teselācija. Ir pamatotas aizdomas, ka 480GTX varētu nokristies līdz pat „Juniper” (HD5770) līmenim. Ja vien, protams, netiek veiktas manipulācijas ar profiliem (maģiska uzstādījumu samazināšana cerot, ka neviens nepamanīs vai arī tiks ieviest gudrs algoritms, kas ierobežos šeideru bloku skaitu, kuri tiks izmanoti teselācijai).

    Visbeidzot par pieejamību, zināms, ka kopējais karšu skaits nebūs lielāks par 10 tūkst. drīzāk ap 8. tūkst.6 Vairāk kā pusi no tām veido GTX470, tomēr lielāka daļa no jau tā mazā 480GTX daudzuma aizies presei un OEM`iem. Latvijas iedzīvotājiem vispār nav ko cerēt ieraudzīt „Fermi” ātrāk kā aprīļa beigās vai maija sākumā un arī tad ļoti minimālos daudzumos. Kad AMD izlaida tirgū HD5870 un HD5850 Latvijā parādījās tikai viens katras kartes eksemplārs un lielāki daudzumi parādījās pēc pāris mēnešu gaidīšanas.

    Nobeigumā, varu teikt, ka ja GF100 tiks samazinātas cenas, tā nav tā sliktākā karte priekš DX9 spēlēm, tomēr izskatās kā ilgtermiņa investīcija kartes GTX480/470 nebūs pārāk labs pirkums, palielinoties spēļu skaitam, kas spēj izmantot DX11 piedāvātās iespējas „Fermi” atpalicība kļūs acīm redzamāka. Arī jāņem vēra barošanas bloka, karstuma, elektrības patēriņa un skaļuma aspekti.. Kā arī iesaku pārāk neticēt pirmajiem aprakstiem par karti, jo pirmās kartes saņems Nvidia`i draudzīgā prese un laidīs tikai tādus testus kādi būs izdevīgi kompānijai. Nogaidīt, kamēr kartes apskatīs nopietnāki kantori vai arī tiks apskatītas kartes, kuras nopirktas bodēs nevis atsūti Nvidia`s labākie paraugi.

    Bilžu avots

    (1) https://www.tomshardware.com/news/geforce-fermi-gf100-gtx-480-gtx-470,9926.html

    (2) https://semiaccurate.com/2010/01/08/geforce-100-features-mini-hdmi-connector/

    (3) https://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3740&p=9

    (4) https://www.semiconductor.net/article/438968-Nvidia_s_Chen_Calls_for_Zero_Via_Defects-full.php

    (5) https://www.sparkle.com.tw/News/SPGT2101GB128bit/news_SPGT210_1GB_128bit_en.html

    (6) https://semiaccurate.com/2010/02/17/nvidias-fermigtx480-broken-and-unfixable/

    (7) https://www.hexus.net/content/item.php?item=22654

    (:oops: https://www.semiaccurate.com/2010/03/23/nvidia-bends-definition-honesty-gtx480-benches/

    (9) https://www.legitreviews.com/article/1080/12/

    (10) https://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/27892-nvidia-s-geforce-gf100-under-microscope-7.html

    (11) https://www.arabhardware.net/forum/showthread.php?t=136937&page=217

    (12) https://en.inpai.com.cn/doc/enshowcont.asp?id=7436&pageid=6320

    #231471
    artilery
    Participant

    šķiet nvidia vairs nav konkurētspējīga

    #231472
    Imhoteps
    Participant

    Tā JAU PUSGADU nav konkurētspējīga (vienmēr biju un aizvien esmu NV fans) 🙁

    https://forums.techpowerup.com/

    #231473
    Evers
    Participant

    Ļoti profesionāls un saturisks raksts. Piešķirt Nameisim zaļo krāsu bez garām runām! 🙂 Ja nu gadījumā Samurajam zaļās krāsas bundža iztukšojusies, tad droši var noskrāpēt no mana nika nost. 😀

    #231474
    TrakaisKursis
    Participant

    Ļoti rūpīgi gatavots raksts! Patiesībā, ja vēl tiktu vaļā no dažādām profesionāla slenga atskabargām un pagaidām nepietiekami labām literārām izteiksmes formām – tad raksts varētu pretendēt uz publikāciju Next tipa žurnālā (ja mums vien tie nebūtu tādi, ka publicē vien maksas rakstus) un autors saņemt labu honorāru. Novēlu autoram arī turpmāk saglabāt tikpat neatslābstošu entuziasmu sagatavojot rakstu.

    #231475
    Wuu
    Participant

    Kārtējās cepeškrāsnis, jaunās “fermu” kartes vismaz par GTX 295 ir ātrākas?

    #231476
    Crow
    Participant

    Ek, nebūšu vairs zaļo fanbois. Mana pašapziņa ir pārlieku iedragāta. Nafig. Punkts.

    Tikai tas nenozīmē, ka konterteroristiem sarkanajiem ir cerības pārvilkt mani savā pusē. Es kļūšu par Intel integrēto risinājumu kaislīgu pielūdzēju 😀

    Bet nameisis ruļit, odnako! Rakstu sacepis labāk kā šīs kartočkas ceps plātsmaizītes. Tak ģeržaķ i vosģeržatsa i td i td i d… Sieg Heil! 🙂

    #231477
    Evers
    Participant

    Crow +1

    #231478
    nevertell
    Participant

    A man pof. Zaļie vismaz māk draiverus rakstīt priekš linuxa.

    #231479
    nameisis
    Participant

    Paldies biedri.

    Š aubos vai būs ātrāks par 295GTX labākajā gadījumā varētu būt apmēram vienā līmenī. Vēsturiski 280GTX bija lēnāks par 9800GX2 un 8800GTX par 7950GX2. Tā kā next high end`i ir nedaudz lēnāki par iepr. paaudzes dual kartēm. 5870 pret 4870×2 arī tas pats

    #231480
    Imhoteps
    Participant

    Pirmās ziņas par “CEPINÄ€TORiem”:

    https://news.firingsquad.com/hardware/nvidia_geforce_gtx_480_470_performance/

    https://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=117000

    Nvidia in big trouble, this card runs at 98C in less than a minute in Future Mark benchmark. The new Fermi’s look like a very short life span. Tas noteikti nav tas, ko fani gaidīja TIK ILGI no jaunās arhitektūras.

    Nu, ko, biedri -karalis (NV) ir miris! Lai dzīvo karalis (ATI)!

    [img]https://img192.imageshack.us/img192/5371/capture598.th.jpg[/img]

    #231481
    pikins
    Participant

    ups ne tur 😀

    #231482
    feiks
    Participant

    1. skatoties uz tām bildēm, man sāk likties, ka drīz Ženēvā būs ne tikai autoizstādes.

    2. “The Nvidia Geforce GTX480 and GTX470 graphics cards will retail for about £429 and £299 respectively in the UK and around $499 and $349 or €479 and €349 in the US and Europe”

    Gotta love that currency exchange rate >,,<

    #231483
    nameisis
    Participant

    Labi ka nav parastais conversion rate 499 dolari/499 maricinjas/ 499 eiro vel var gadiities ka 499 lati 🙂

    #231484
    nameisis
    Participant

    https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_480_Fermi/

    Nice nice. Labākajā gadījumā 10% ātrāks par 5870 pie tam iesakaitot sint. testus un physx Metro 2033. Ēd vairāk stāvu kā 5970. “Investigating maximum board power, we landed at the 320W mark” Pārsniegta 300w robeža.

    Pie tam ati testēti uz 9.12 draiveriem :))) Redzot 10.3 uzlabojumus uz 2560×1600 abas būs praktiski vienādas.

    Vēl jau tas, ka testēts nvidia`s spec paraugs. Atalsīts labākis ko var atrast. Tā kā reāli power conumption var būt lielāks un OC potenciāls būs sliktāks.

    Leakage arī labs pie tik zemas idle frekfences: “in idle NVIDIA runs the card at clocks of 50 MHz core, 68 MHz memory and 100 MHz shaders!”

    #231485
    Evers
    Participant

    nameisi, tu jau otro reizi nosauci “strāvu” par “stāvu” ! 😀

    #231486
    nameisis
    Participant

    a tas saīsinājums 🙂

    #231487
    Imhoteps
    Participant

    Labs raksts krieviski:

    https://www.thg.ru/graphic/nvidia_geforce_gtx_480_gtx_470/index.html

    Rezumējumi:

    * В любом случае, AMD удалось сохранить корону производительности одиночной видеокарты вместе со своей моделью Radeon HD 5970.

    * А что же оказалось совсем плохим? Энергопотребление.

    * Так что если разложить всё по полочкам: энергопотребление, цена и производительность .. то нынешний обзор будет не таким и радостным.

    Bet šeit ir vēl pāris divdesmitcollu naglas nvidia-s jaunāko darinājumu zārciņā: https://www.ixbt.com/news/hard/index.shtml?13/11/15

    #231488
    nameisis
    Participant

    Angliski lasošiem: https://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-480,2585.html

    Gribās beidzot zināt precīzu die size. Bet laikam palikšu gribot

    #231489
    AddicTeD.
    Participant

    @ Techspot ATi kartēm tika izmantots Catalyst 10.3a draivers, un vairākās spēlēs GTX 480 bija pat par 15% un vairāk ātrāka par HD 5870, nebūtu tik rijīga + temperatūras, varētu pat apdomāt kartes pirkšanu, jo vēl daudz nvidias draiveri priekšā, kas to visu varētu nedaudz labot.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 31 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā