OpenSolaris 2008.11 – Notepad testē

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti OpenSolaris 2008.11 – Notepad testē

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #147905
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/userpix/28_opensolarislogoxprt_1.jpg[/imgl]Sākotnējais Notepad mērķis bija notestēt UNIX-bāzēto operētājsistēmu Solaris 10. Kāpēc tieši šo? Zināms, ka Sun Microsystems šīs OS izstrādē ieguldījis vismaz 500 miljonus USD, un tā serveru sistēmu vidū tiek uzskatīta par drošāko pasaulē. Pie tam Latvijas interneta vietnēs praktiski nav informācijas par šo produktu un tā īpatnībām. Tāpēc tika veikts neliels tests, lai kaut mazliet iepazītu Sun operētājsistēmas.

    Ja kļūmju gadījumos Windows restartējas, bet Linux izmet kļūdas paziņojumu un atsakās darboties, tad Solaris apgādāts ar self-healing sistēmu, kas cenšas salabot pati sevi, nepārtraucot darba procesus.

    Tāpat failsistēma ZFS ir ievērojami pārāka par pazīstamajām ext3 un reiserfs4. To uzskatāmi pierāda benchmark tests:

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_ufs_1.jpg[/img]

    Testam tika lejuplādēts Solaris 10 pilnais ISO atlējums (> 2 GB), un tas tika instalēts jaunajā Virtualbox 2.1 vidē. Iepriekšējā versijā instalācija gāja tikai līdz 90%, un tad apstājās. Š oreiz viss izdevās, bet testēšanu nācās pārtraukt – nezināmu iemeslu dēļ CPU tika noslogots gandrīz par 100%; tikai ar grūtībām izdevās atvērt kādu logu. Kaut ko vēl varēja darīt vienkāršajā grafiskajā vidē CDE (Common Desktop Environment), bet, pārslēdzoties uz Gnome-bāzētās Java Desktop System 3 – sistēma praktiski kļuva nelietojama.

    Attēlā – klasiskā Solaris grafiskā vide CDE (nākamajā laidienā “Solaris 11” tā vairs netiks ietverta):

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88737039/modjo/18-01-2009/cde.jpg[/img]

    Tad tika sameklēta un lejuplādēta vienkāršotā atvērtā koda Solaris desktopa versija ar nosaukumu OpenSolaris 2008.11. Interesenti 700 MB smago ISO atlējumu var lejuplādēt šeit.

    1. Instalācija

    OpenSolaris 2008.11 instalācija īpaši neatšķiras no Ubuntu Linux instalācijas un norisinās veikli, un bez problēmām. Lai atvieglotu procesu iesācējiem, Sun Microsystems parūpējies par 11 minūšu garu mācību skrīnkāstu Installing OpenSolaris In Virtualbox.

    Ievērībai! Ja kāds vēlas OpenSolaris iekļaut savā multiboot datorsistēmā, tad jāievēro šāda secība: Windows> Solaris > Linux. Solaris atpazīst Windows, bet Linux savukārt atpazīst gan Windows, gan Solaris.

    Vispirms mums tiks piedāvāts apskatīt OpenSolaris kā parastu LiveCD – tieši tāpat kā Ubuntu.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solarisa_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris1_1.jpg[/img]

    Kad apskatījām – varam sākt instalāciju. Vispirms jāatbild tradicionālie jautājumi un jāizvēlas partīcija. SWAP partīcija tiek ģenerēta automātiski.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris2_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris3_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris4_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris5_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris6_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris7_1.jpg[/img]

    Tagad notiek pati instalācija, uz Virtualbox tā aizņēma ap 20 minūtēm.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris9_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_solaris12_1.jpg[/img]

    2.Palaižam OpenSolaris. Draiveri un konfigurācija

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88492588/modjo/18-01-2009/opsol1.jpg[/img]

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88492637/modjo/18-01-2009/osol2.jpg[/img]

    Ka redzam attēlā – skaļruņa ikona pārsvītrota – tātad skaņas mums nav. Tāpēc “jāiet pakaļ” pēc skaņas draivera. Atveram programmu “Device driver utility”. Ja kāds draiveris trūks – tas būs parādīts sarkanā krāsā. Klikšķinot ar labo pogu uz šīs rindas, parādīsies informācija ar web-adresi, kur šo draiveri var dabūt. Lejuplādējam un instalējam, piedāvātajā pakā audio1.9beta-i86pc.pkg ir veseli 6 gab. Ļausim sistēmai pašai paņemt vajadzīgo.

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88494695/modjo/18-01-2009/osol3.png[/img]

    Vispirms draiveru paku vajag atspiest ar iebūvēto arhivatoru, ar komandu “cd ceļš_uz_direktoriju” pārvietojamies uz direktoriju, kur atrodas mūsu paka, tad instalējam ar root tiesībām:

    Code:

    su
    pkgadd -d audio1.9beta-i86pc.pkg

    Tieši tāpat instalējam VirtualBox draiveru paku (draiveru ISO atrodas V-box sastāvā, tos piemontē kā CD-ROM). Līdz ar to mēs dabūjam OpenSolaris pa visu displeju. Sīkāk lasām 62. lpp V-box manuālī:

    Installing the Solaris Guest Additions

    The VirtualBox Guest Additions for Solaris are provided on the same ISO CD-ROM as the Additions for Windows and Linux described above. They also come with an installation program guiding you through the setup process.

    Installation involves the following steps:

    1. Mount the VBoxGuestAdditions.iso file as your Solaris guest’s virtual CD-

    ROM drive, exactly the same way as described for a Windows guest in chapter

    4.2.1.1, Mounting the Additions ISO file, page 58.

    If in case the CD-ROM drive on the guest doesn’t get mounted (observed on

    some versions of Solaris 10), execute as root:

    Code:

    svcadm restart volfs


    2. Change to the directory where your CD-ROM drive is mounted and execute as

    root:

    Code:

    pkgadd -d ./VBoxSolarisAdditions.pkg


    3. Choose “1” and confirm installation of the guest additions package. After the

    installation is complete, re-login to X server on your guest to activate the X11

    Guest Additions.

    Vēl par draiveriem varam palasīt arī šeit.

    3. Veiktspēja un programmatūra

    Uzreiz jāatzīst, ka vājiem datoriem OpenSolaris nav domāts. Sistēmas resursu patēriņš ir fantastisks, sevišķi tas attiecas uz RAM. Bet par to visas komandas tika izpildītas zibenīgi, netika novērota Virtualbox virtuālajām sistēmām raksturīgā nelielā “iebremzēšana”. Acīmredzot šī OS prot pareizi izmantot visus pieejamos resursus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_taskmanager1_1.jpg[/img]

    Līdzīgi kā Ubuntu, arī OpenSolaris bāzes komplektā ir pavisam neliels programmu skaits. Firefox, Thunderbird, Rhytmbox, Totem – pēc principa: katrai funkcijai – tikai viena programma. Citas programmu pakas var dabūt repozitorijos, bet jārēķinās, ka to skaits būs daudz mazāks kā Linux. Vēl pastāv iespēja kompilēt no Linux binārajam pakām utt., tā kā jebkurā gadījumā pie programmatūras tikt var. Cik tas ērti – tas cits jautājums. Lai uzinstalētu Firefox’am flash pluginu – arī tad nācās veikt rokdarbus.

    Grafiskais standartpaņēmiens programmu instalēšanai ne ar ko neatšķiras no Linux Synaptic; arī Solaris ir tāds pat pakotņu pārvaldnieks. Sākumā būs nepierasts Solaris paku formāts – SUNW[fails], bet “tie ir tie paši vēži, tikai citā kulītē”. Arī daudzas konsoles komandas būs pazīstamas no Linux.

    Grafiskā vide – visiem labi zināmā GNOME 2.4, to var viegli nomainīt.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_package_manager_1.jpg[/img]

    4. Time Slider

    Time Slider ir funkcija, kas aptuveni analoga Apple Mac OS X Leopard “Time Machine”, un ļauj saglabāt atmiņā sistēmas momentuzņēmumus. No visām citām Linux/UNIX OS izskatās, ka nekur citur šī funkcija nekur nav ieviesta.

    Iespējams definēt, cik bieži vēlamies saglabāt momentuzņēmumus (pie katras darbības, reizi stundā, dienā, nedēļā), un arī uz kādām mapēm to attiecināt. Noklusēti – uz visām sistēmas mapēm. Funkciju var arī atslēgt.

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88739887/modjo/18-01-2009/timeslider.jpg[/img]

    [img]https://content8-foto.inbox.lv/albums88740220/modjo/18-01-2009/02-08.jpg[/img]

    5. Kam būtu izdevīgi lietot OpenSolaris?

    Kā vispārējā desktopa OS OpenSolaris būs maz piemērota vājā gatavā programmnodrošinājuma dēļ. Ļoti daudz ko nāksies kompilēt no binārajiem kodiem. Varētu ieteikt to pamēģināt tiem, kas daudz strādā ar Sun programmproduktiem – MySQL, Java, GlassFish, NetBeans utt. Tie visi ir pieejami repozitorijos.

    OpenSolaris izrādās ļoti stabila sistēma – testējot to “nograut” tā arī neizdevās. Vēl jāpiezīmē, ka bez pamatzināšanām Linux/UNIX tehnoloģijās šeit labāk vispār klāt neķerties.

    Tikko, šā gada janvāra vidū, ir izveidota Latvijas OpenSolaris cienītāju komūna. Tās adrese:

    https://sunlatvia.blogspot.com/2009/01/latvijas-opensolaris-ug.html

    Avoti – 1, 2, 3.

    #188521
    mildaa
    Participant

    Vajadzēs izmēģināt! Man labāk patīk testēt “tīru” sistēmu, instalētu tieši uz HDD, bez starpniekprogrammām. Š im nolūkam izmantoju atsevišķu HDD.

    #188522
    QueenZ
    Participant

    Apsveicu – beidzot esam izliidishu no M$ pakalas un ieraudzijushi dienas gaismu 🙂 Kas gan taa par testeeshanu Virtualkastee? Buutu normaali uzmetis vienu lieku partiiciju shim un viss buutu baigi garshiigi. Nu bet labi tas taa.. 😛

    Tu GNOMi pats pieinstaleeji klaat vai taa jau bija kaa 2. vide? Vispaar vajadzeetu shito kaadreiz izmeiginaat..

    #188523
    deivs001
    Participant

    QueenZ, ja tu domā, ka visi ir dirsā, kurā tu esi bijis, tad smagi kļūdies. Ja neviens nerekalmā, ka es sēžu uz tā un tā vai lietoju to un to, tas nenozīmē, ka nezina neko par alternatīvām. Kā arī pie mums, notepadā, šī nav pirmā tēma par Microsofts Windows alternatīvām.

    Kā arī, ja esi tik gudrs testētājs, tad varbūt pats kaut ko iztestē? Gudri runāt mēs visi protam.

    #188524
    samurajs
    Participant

    QueenZ – es neiešu katra testa dēļ graut nost savu sistēmu (kura nebūt nav vienkārša). Kad būs kādreiz 2. kompis testiem – tad jā. Vēl jau varētu cietos pamainīt, vajadzēs padomāt…

    Solaris ir iebūvētas uzreiz 2 grafiskās vides (CDE, un otra, ļoti līdzīga Gnomei, kas praktiski Gnome vien ir). OpenSolaris – Gnome 2.4.

    #188525
    QueenZ
    Participant

    Nu taa jau nav sisteemas graushana uzlikt vienu lieku partiiciju…pec tam jau var nonjemt..

    Jauki, tik vareeja gan uzlikt gnomi vai kde kaa defaulto, taa cde taa peec xfce velk.. mazliet aatraak gan laikam straadaa..

    #188526
    samurajs
    Participant

    QueenZ: man liekas, tev vajadzēs ķirzaku uzsūtīt vai Klauna statusu iedot… [img]https://www.bildites.lv/images/ympclwb7mjhkgd0gvkm.gif[/img]

    Ja tu būtu izlasījis rakstu kā nākas, tad zinātu, ka jābūt zināma secība, kādā OS jāinstalē. Nevar tā vnk pieinstalēt klāt un pēc tam izmest ārā – nojauksi bootloaderi!

    Un pie starta ielogošanās tev ir izvēlne – startēt CDE vai Gnomi. Vai iztikt vispār bez X’iem.

    #188527
    QueenZ
    Participant

    Protams var straadaat bez X’iem, bet vai to mes vairs sauksim par bezmaxas alternativi..

    Un kas tad buus kad izdzeesiiisi vienu bootloaderi? Baigaa probleema panjemt un pieinstaleet kaut vai graberi uz taas partiicijas kura tev taa svariigaa un primaaraaa. Cik reizes neesmu licis linuxus uz atsevishkjaam partiicijaam un tad vienkaarshi njeemis un dzeesis taas partiicijas, tad iemetu kastee hiren’s boot cd pieinsteleeju bootloaderii un viss lido 🙂 Mums pat bija viens taad baigais gadiijums kursaa (esam programeetaaju kurss) saakaas priekshmets Operetajsistemas (vel vins ir) un stastija par linuxu un lika visiem vinju uzlikt. kjipa vienam vins neaptika, izdzeesa to partiiciju dabuja to erroru, ka kjipa nav atrasts bootloaders un nesa uz remontu, tur par lielajaam naudaam vinjam sataisija.. programeetaajs 😀

    Tagad pat Toshiba ir pazinjojis, ka taisiis laptopus ar preinstaleetu openSolaris! 🙂 Un taa time machine liidziigaa fiicha arii izklausijaas laba, kas ir jaunaakajai versijai 🙂

    #188528
    Genādijs
    Participant

    Nu un jautājums, ar ko šis mēsls atšķirās no pārējā linux miljarda veidojumu? Būtu salikuši savus stulbos prātus kopā un beidzot izveidojuši vienu normālu OS nevis 500 pilnīgi debīlas un normālam cilvēkam (bez padziļinātām zināšanām par PC) nesaprotamas sistēmas.

    #188529
    samurajs
    Participant

    Genādijs wrote:

    Nu un jautājums, ar ko šis mēsls atšķirās no pārējā linux miljarda veidojumu? Būtu salikuši savus stulbos prātus kopā un beidzot izveidojuši vienu normālu OS nevis 500 pilnīgi debīlas un normālam cilvēkam (bez padziļinātām zināšanām par PC) nesaprotamas sistēmas.

    Ja jau esi tik advancēts, kā izliecies, tad būtu jāzin, ka Solaris nav Linux, bet uz UNIX bāzēta OS tāpat kā Mac. Mac tak tu nesauksi par Linux? Un ja Sun iegulda milzīgu piķi atkal jaunas versijas Solaris 11 (Nevada) izstrādē, tad tak šie laikam zina ko dara?

    Vienam gan piekrītu: ja visi pasaules linuksisti saliktu galvas kopā, tad reāli varētu M$ ielikt kloķi…

    #188530
    QueenZ
    Participant

    Genādijs, par ko tu runaa? Pat vecas tantinjas maak lietot linuxu, jo kaa bezmaksas alternatiiva taa ir loti laba sisteema un loti draudziiga.

    Apple sen jau ir ielicis M$ kloki ar savu UNIX paveidu. Vaina jau ir pasos lietotaajos, vini ir pieradusi pie M$ OS un to arii turpina lietot. Ja skataas linuxu no advanceeetaakas puses tad veidojot savu distru var loti daudz ko iemaaciiteis un dazhreiz sii distra pat var aiziet normaali tautaas. Linuxaa jau sen ir visas taas fiichas kas ir M$ OSaa tik cilveeki to vienkaarshi neredz, vai negrib redzeet…

    #188531
    Sid
    Participant

    QZ, kas Tev mainīsies, ja cilvēki pāries uz *nix? Pasaule labāka paliks? ;)) Š itās sarunas ir tik pat bērnišķīgas, cik bmw vs audi, hhh…

    #188532
    drunk_lizard
    Participant

    QueenZ wrote:

    Apsveicu – beidzot esam izliidishu no M$ pakalas un ieraudzijushi dienas gaismu 🙂 .


    zeltinj, kaa beidzaas uz m$ xp baazeetaas queenzOS izstraade?

    #188533
    Aldis
    Participant

    Atkal popularis queenz uzdarbojas! 😀 reku jamam viens garadarbs… https://lvmessage.byethost8.com/

    un queenz software taksh rekur pilnaa klasta https://www.queenzsoftware.com/

    taka vecis diezgan dod valja! 🙂

    #188534
    samurajs
    Participant

    Aldis: tas ir labi, džeks reāli strādā! 😀

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 15 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā