Par labām cietņa dalīšanas manierēm, instalējot Linux

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Par labām cietņa dalīšanas manierēm, instalējot Linux

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 27 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #151476
    Imhoteps
    Participant

    [imgl]https://bildites.lv/images/781snk4p8a0q2m4n0j4.jpg[/imgl]

    Priekšvārda vietā

    Raksts nebūs adresēts Linux guru, kuri pie datora pavadīto laiku aizvada konsolē, kompilē aizvērtām acīm un Linux/BSD saimē jūtas kā zivs ūdenī. Tas veltīts pārsvarā agrākiem un esošiem Windows operētājsistēmu lietotājiem (un ne viņiem vien), varbūt pat ne visai advancētiem. Tas rakstīts tiem, kuri kaut kāda cēloņa dzīti (bezmaksas operētājsistēmas? bezmaksas programnodrošinājums visiem dzīves gadījumiem? bezmaksas operētājsistēmu legalitāte, nebaidoties no orgāniem? parasta zinātkāre? vēlme iepazīt Unix-saimes izcelsmes operētājsistēmas utt.) vēlas izmēģināt un savām acīm redzēt, kas īsti ir tas Linux, par kuru pēdējos gados tik daudz dzirdēts un rakstīts. Raksta autors (kurš nebūt sevi nepieskaita pieredzējušiem Linux lietotājiem, drīzāk otrādi) vēlas sniegt ieskatu pašā svarīgākajā Linux apguves posmā – cietņa sagatavošanā pirms operētājsistēmas instalēšanas, paskaidrojot dažus akūti nepieciešamus šīs procedūras aspektus un sniedzot pārīti padomu pareizākai tās paveikšanai.

    Tādējādi, cilvēkam, kurš gatavojas instalēt Linux pirmo reizi mūžā, minētais process, cerams, kļūs skaidrāks, saprotamāks un, iespējams, neliks vilties un neatbaidīs zinātkāru datorlietotāju no Linux pasaules iepazīšanas. Nebūs noslēpums, ka cietņa aplama sagatavošana var padarīt distribūciju stipri mazkustīgāku, sevišķi uz vājākiem datoriem, un radīt lietotājam patiesībā nepamatotu nepatiku pret Linux kopumā.

    Interneta plašumos atrodami tūkstošiem līdzīgu pamācību, tāpēc šo rindu autors nebūt nepretendē uz kādu īpašu oriģinalitāti, tas būs tikai kārtējais mēģinājums viest skaidrību dažos neskaidros jautājumos, turklāt latviešu valodā – nevienam taču nekaitēs, vai ne? Tāpat autors saprot, ka vietām dēvēt Linux par operētājsistēmu ir nekorekti, tomēr… atcerēsimies par mājsaimniecēm 🙂 Visbeidzot, ikviena kritika ir laipni gaidīta un visnotaļ apsveicama, ja vien tā ir argumentēta un pamatota.

    Terminoloģija, jeb Linux – nav Windows

    Lai kā autoram gribētos izvairīties no tehnisku datorterminu lietošanas, jo raksta adresāts ir vidēji statistiskā mājsaimniece, tomēr dažus specifiskus terminus nāksies iespējami vienkārši paskaidrot.

    Linux – UNIX tipa operētājsistēmas kodols, ko 1991. gadā izstrādājis soms Linuss Torvaldss un ko pilnveido izstrādātāji visā pasaulē vēl šobaltdien.

    Distributīvs, distribūcija (angl. – distro) – konkrētais Linux kodols, papildināts ar virkni moduļu, aplikāciju un arī grafisko saskarsni (tas-ko-redzam), tādējādi veidojot gatavu lietošanai unikālu operētājsistēmu. Š obrīd aktīvajā izstrādē un apritē ir desmitiem dažādu distributīvu, gan mazu, gan lielu, gan jaunu, gan virkne vecās gvardes grandu. Populārākais šābrīža distributīvs ir Ubuntu ar tā atvasinājumiem. Gandrīz visi distributīvi ir bezmaksas (ar dažiem izņēmumiem, piem., Elive), tie ir brīvi izplatāmi un modificējami pēc lietotāja sirds patikas.

    Cietnis (angļ. – hard drive, kriev. – жесткий диск) – fiziska ierīce, datora pastāvīgs datu nesējs (arī tad, kad dators ir izslēgts), kurā, faktiski, arī tiek instalēta, ierakstīta konkrēta operētājsistēma (distributīvs). Klasiskā cietņa galvenā sastāvdaļa – magnētiskie diski (plātnes), kuros tiek ierakstīti dati (tālāk rakstā tiks aprakstīts tieši šāda veida cietņu sagatavošanas process pirms distributīva instalēšanas).

    Partīcija (diska daļa) – loģisks nogabals cietnī (konkrētajā magnētiskajā plātnē), izolēts no citiem nogabaliem. Partīcijas tātad ir nošķirtas un, vienkāršoti runājot, neietekmē cita citu – zaudējot datus kādā no tām, citas partīcijas dati paliek neskarti.

    Swap partīcija – nogabals cietnī, kurā dati tiek ierakstīti, kad pietrūkst vieta datora fiziskajā operatīvajā atmiņā (RAM – Random Access Memory). Windows analogs – pagefile, kriev. – файл подкачки.

    / – saknes katalogs, saukts arī root kurā faktiski glabājās operētājsistēma, Windows attālināts analogs – C: disks.

    /boot – saknēšanās katalogs. Satur objektus, kas palaiž, startē operētājsistēmu, nereti tiek izdalīts atsevišķā partīcijā. Redzamas skaidras paralēles ar Windows bootloader.

    GParted – populāra Linux-bāzēta aplikācija darbam ar partīcijām. Autors gan vairāk iecienījis “Parted Magic”, galvenokārt HFS+ failu sistēmas atbalsta dēļ, kas nepieciešamības gadījumā ļauj piekļūt beigtas Mac OS X datiem.

    Failu sistēma (angļ. – file system) – reglaments, kas nosaka veidu kā tiek organizēti, glabāti un nosaukti dati datu nesējos. Pastāv ļoti daudz dažādu failu sistēmu – NTFS, HFS+, ZFS, Ext3, Ext4, ReiserFS un daudzas citas.

    Žurnālējama failu sistēma (angļ. – journaled, kriev. – журналируемая) – failu sistēma, kurā tiek veikta izmaiņu iegrāmatošana (žurnāls), kas tādā veidā palīdz saglabāt pašas failu sistēmas vienotību, rodoties kādām kļūmēm sistēmas darbībā.

    Windows plaši izmantotā NTFS arīdzan ir žurnālējama failu sistēma. Linux pasaulē viena no populārākajām šābrīža ŽFS ir Ext4, kas Ubuntu aktuālajās distribūcijās ir noklusējuma failu sistēma.

    Konsole – programnodrošinājums, kas izmanto nevis grafisko (next-next-next-tipa 🙂 ), bet gan teksta saskarsni ar operētājsistēmu. Unix tipa operētājsistēmās (arī Linux distributīvi ir Unix-veidīgi) teksta saskarsnes atbalsts jau ir iestrādāts sistēmas kodolā.

    Konsole nenoliedzami ir Unix operētājsistēmu balsts un stiprā klints, kas ļauj paveikt visai dziļas sistēmas modifikācijas ar teksta komandu palīdzību vien, nelietojot grafisko saskarsni. Autoraprāt, tieši agrāka vai vēlāka sastapšanās ar konsoli, kā arī saistīti ar to mīti („..Linux – tas ir melns ekrāns, kurā redzamas skrienam baltas ciparu un burtu rindas, un to saprast pa spēkam ir tikai visrūdītākiem garmatainiem un bārdainiem hakeriem..”) visvairāk atbaida jaunpienācējus. Jāteic, Linux sistēmas pēdējo gadu laikā neticami progresējušas grafiskajā plaknē un vajadzība pēc konsoles ir samazinājusies turpat vai līdz minimumam – ir virkne distributīvu (piemēram, Linux Mint), kas mājsaimniecēm sniedz visu nepieciešamo operētājsistēmas funkcionālu bez vajadzības jelkad ielūkoties konsolē.

    Kā jau apakšvirsrakstā tika sacīts, Linux nav Windows. Jā, Linux saimes sistēmas – tās ir operētājsistēmas absolūti pilnvērtīgam darbam ar datoru – gan mūzikas atskaņošanai, filmu skatīšanai, ofisa dokumentu, prezentāciju gatavošanai, tāpat arī nopietnākiem darbiem ar videomateriāliem, profesionālai fotoattēlu apstrādei un daudziem citiem mērķiem. Iespējams, no pusaudžu redzes viedokļa, šķietamais Linux mīnuss ir zināms populāro datorspēļu trūkums – tomēr arī spēļu jomā nav tā, ka to nebūtu nemaz. Pastāv arī iespēja mēģināt darbināt Windows paredzētās datorspēles, izmantojot dažādus emulatorus (Wine). Pieaugot Linux izplatībai, nenovēršami pieaugs arī spēļu ražotāju interese par Linux pasauli, tas ir tikai laika jautājums.

    Visbeidzot jāatgādina, ka, lai gan Linux sniedz tādu pašu funkcionalitāti kā Windows – Linux nav Windows. Lietotājam vajadzētu sevi nedaudz sagatavot tam, ka ne viss izskatīsies tā, kā pierastajā Windows vidē, ne visas podziņas atradīsies tieši tur, kur pierasts (lai gan, pretstatā Windows un Mac OS X lietotājiem, Linux mums sniedz patiesi neierobežotas, gluži fantastiskas izskata pārveides iespējas), un būs nepieciešams laiks, lai pietrītos citādākai operētājsistēmai un arī citādākai domāšanai. Būs nepieciešams nedaudz citādāk palūkoties arī uz Linux operētājsistēmas instalēšanas procedūru, kam arī veltītas šīs rindas.

    Tuvāk lietai, jeb cietņa sagatavošana

    Cietnis ar tanī izveidotām partīcijām veido ārkārtīgi sarežģītu mehāniski-elektronisku apakšsistēmu ar zināmiem raksturlielumiem un īpatnībām. Cietņa „veiktspējas teorijas” interesentiem ieteicams izlasīt šo pamācību (autoraprāt, no materiāla pasniegšanas vienkāršības viedokļa, tas ir viens no izcilākiem jelkad sarakstītiem darbiem, kaut arī adresēts Windows).

    1) Partīcijas, kuras atrodas tuvāk cietņa plātņu ārmalai, attiecīgi arī partīciju tabulas augšgalā (“GParted”/”Parted Magic” grafiskajā lineālā tās novietosies kreisajā pusē), būs ātrākas, nekā partīcijas diska viducī vai pašā diska iekšmalā (lineālā – pa labi, jeb partīciju tabulas apakšdaļā). Gluži fiziski cietņa magnētiskās plātnes ārmalas griezes ātrums un, attiecīgi, datu nolasīšanas ātrums ārmalā ir ievērojami lielāki.

    2) Mazākas partīcijas ir ātrākas par izmēros lielākām.

    3) Gluži kā Windows gadījumā ar pagefile (to gan Windows izveido pati, lietotājam nemanot), arī Linux vidē swap partīcijas izveide ir nepieciešama. Operētājsistēma izmantos to gan operatīvās atmiņas (RAM) trūkuma gadījumā, gan novietos tur datus datora iemigšanas jeb hibernācijas režīma laikā. Pavisam iztikt bez swap nav ieteicams – operētājsistēmas kodols pieņem, ka swap tomēr IR, un ja swap tomēr NAV – sistēmas kodola atsaucīgums var tādā veidā tikt negatīvi ietekmēts. Kaut arī ir ne mazums eksperimentu veikts un šķēpu lauzts par swap nepieciešamību, allaž pastāvēs risks piedzīvot kādu kerneļa paniku, ja sistēmai pēkšņi ievajadzēsies swap partīciju, kuras patiesībā nemaz nav.

    Swap izveides principi Linux-ā ir vienkārši un nemainīgi – jo mazāks RAM apjoms, jo lielāks nepieciešams swap; jo smagnējāka pati distribūcija (izmantojot Gnome vai KDE grafiskās vides) – jo lielāks būs nepieciešams swap nogabals.

    Viens no populārākiem ir viedoklis, ka swap partīcija veidojama divreiz lielāka par preinstalētās RAM apjomu un 32-bitu sistēmās kopējam RAM un swap apjomam nevajadzētu pārsniegt 4 Gb. Autoraprāt, vairumā gadījumu divu gigabaitu swap ir zelta vidusceļš parastajām mājas datorsistēmām ar ne vairāk kā 2 Gb RAM. Savukārt sistēmās ar 3 un 4 Gb RAM, un vairāk pietiek ar 512 Mb – 1 Gb swap. Jāņem arī vērā, kādiem tieši nolūkiem dators tiks izmantots – lielformāta daudzslāņu fotogrāfiju apstrādes, video materiālu montāžas un smagas hibernācijas gadījumos 4 Gb swap nebūt nekaitēs arī sistēmai ar 4 Gb RAM – sistēmas atsauces un atmošanās laiks būs mazāks. Savukārt, vieglajās distribūcijas (Lubuntu, Mint Fluxbox) un datoros, kuri tiek izmantoti tikai interneta vietņu un fotoattēlu pārlūkošanai, mūzikas un video atskaņošanai, nav novērota swap piepildīšanās vairāk kā par 150-250 Mb, pat, ja attiecīgai partīcijai atvēlēts 1 Gb.

    Ja datorā ir vairāk nekā viens cietnis, ieteicams proporcionāli sadalīt swap partīciju starp visiem esošiem cietņiem, izveidojot attiecīgi nedaudz mazākas, nekā parasti, swap partīcijas katram cietnim atsevišķi. Linux atpazīs un kombinēs tās visas, tādējādi kopumā swap atsauce būs krietni ātrāka, kad radīsies nepieciešamība pēc tām. Minētais nedaudz atgādina RAID 0 masīva darbības principus – swap tiks porciju veidā izmētāts starp partīcijām.

    4) ja par pamatu pieņemam partīciju novietojumu cietņa magnētiskajā plātnē, kā nākamo jāaplūko /boot partīcijas izveidi.

    256 megabaitu (Mb) ir vairāk nekā gana šādai partīcijai un arī tad vēl paliek pāri vieta kādiem nejaušiem saknēšanās ierakstiem un citiem neparedzētiem papildinājumiem.

    Saknēšanās partīcijas kontekstā jāteic, ka žurnālējamas failu sistēmas, piemēram, Ext3 vai Ext4, nodrošina krietni labāku datu vienotību, ja rakstīšanas/nolasīšanas procedūras laikā pazūd elektriskā strāva vai atgadās kāda cita ķibele. Tanī pat laikā žurnālējāmas sistēmas pieprasa vairāk vietas cietnī pašas sistēmas struktūrālajam izvietojumam. /boot partīcija ir labs piemērs tam, ka tās izveidei VAR IZMANTOT NEŽURNÄ€LĒJAMU failu sistēmu – papildu datu ieraksti /boot partīcijā tiek veikti ārkārtīgi reti, tāpēc /boot izveidei var droši izvēlēties Ext2, kas nav žurnālējama.

    Visbeidzot, jāatzīmē, ka modernajos augstas veiktspējas datorsistēmas /boot partīcijas izveides nepieciešamība ir pat vairāk nekā apšaubāma, jo lietotājs vienkārši nemanīs jelkādas izmaņas operētājsistēmas ielādes ātrumā. Protams, veci, relikti datori, kuros vēlēsimies iedvest jaunu elpu, ir cita opera.

    5) Kā nākamo tad arī būtu laiks veidot / partīciju (jeb root), kurā faktiski arī tiks izvietota pati Linux operētājsistēma. Badacietēja minimums ir 4 Gb ikvienam modernajam distributīvam, pat rotātam ar smagām grafiskajām vidēm (KDE, Gnome, arī gaidāmā Gnome 3). Prātīgāk gan šai partīcijai atvēlēt aptuveni 10-12 Gb vietas, taču visoptimālāk ir izvērtēt, kādas aplikācijas, varbūt arī spēles un tamlīdzīgi tiks vēlāk papildu instalētas. Jāņem vērā gan, ka gandrīz visi mūsdienu Linux distributīvi uzreiz pēc to instalēšanas piedāvā programnodrošinājumu praktiski ikvienam vidusmēra gadījumam iz kastes, bez papildu aplikāciju meklēšanas (krakošanas?) un pievienošanas. Vēl jārēķinās ar to, ka parasti distributīvam pēc tā instalēšanas tiek piedāvāts instalēt arī virkni jauninājumu (updates), kuri, savukārt, var svērt pat vairākus gigabaitus – šo apstākli nevar neņemt vērā. Lai kā arī būtu – šo rindu autora ieskatā ar 20 Gb root partīcijai jāpietiek 90% Linux lietotāju.

    6) Lietotāja datiem (fotogrāfijām, mūzikai, video, dokumentiem) IR JÄ€BŠªT izolētiem no pamatinstalācijas datnēm, lai operētājsistēmas sabrukšanas un remonta laikā tie netiktu ietekmēti (šeit ikviens Windows lietotājs atcerēsies par C: un vismaz >:( disku esamību prātīgi konfigurētajās sistēmās).

    Datu partīcijas lomu Linux-ā pilda /home partīcija. Tās izmērs ir vien paša lietotāja ziņā. Vai tie būs daži desmiti vai n-tie simti gigabaitu – visu noteiks lietotāja filmu kolekcijas apjoms.

    Jāatceras gan, ka gadījumā, ja kaut kad nākotnē konkrētais distributīvs tiks atjaunināts, piemēram, uz jaunāko versiju vai tiks instalēta pilnīgi svaiga operētājsistēma, instalācijas laikā pārvaldniekam (angl. – wizard) NEDRĪKST ļaut formatēt /home partīciju, citādi dati visdrīzāk pazudīs. Ubuntu un tās atvasinājumos šī saglabāšanas procedūra paveicama itin vienkārši – izņemot „ķeksīti” attiecīgajā formatēšanas piedāvājuma ailē.

    Dalīšanas metodes

    Jāpieņem, ka iedzimtas ziņkārības, nesaprašanas, nelielas Linux pieredzes vai citu iemeslu dēļ vairums jaunu Linux lietotāju nokaus sistēmu vismaz reizi pusgadā un to nāksies pārinstalēt. Kā jau iepriekš teikts, šāda situācija allaž saistīta ar svarīgu datu zuduma risku, sevišķi, izmantojot distributīva instalēšanas pārvaldnieka piedāvātos noklusējuma iestatījumus (par to sīkāk nākamajā raksta daļā).

    Autors aplūkos divas populārākās cietņa dalīšanas metodes, ievērojot partīciju izveides secīgumu un par pamatu ņemot aktuālo datora veiktspēju.

    Vecs, vājš dators (aptuveni 1Ghz vienkodola centrālprocesors ar 256-512 Mb RAM):

    1. swap


    formatējums swap – sk. iepriekš sniegtās rekomendācijas

    2. /boot


    formatējums Ext2 (bet var arī Ext4) – 128-256 Mb

    3. /


    formatējums Ext4 – 10-20 (30) Gb

    4. /home


    formatējums Ext4 – cik sirds vēlas

    Jauns, „ātrs” dators (jebkāds divkodolu centrālprocesors, 2 un vairāk Gb RAM):

    1. swap


    formatējums swap – sk. iepriekš sniegtās rekomendācijas

    2. /


    formatējums Ext4 – 10-20 (30) Gb

    3. /home


    formatējums Ext4 – cik sirds vēlas

    Kā redzams, vienīgā abu variantu atšķirība ir /boot partīcijas neizveidošanā samērā jaudīgam datoram, iepriekš tekstā norādītā iemesla dēļ.

    Pastāv, protams, neskaitāma virkne citu viedokļu un metožu – ar /tmp, /usr, arī /usr/local un /opt partīciju izveidošanu, /var partīcijas veidošanu serveros utt. Taču, ja vien lietotājs nav Linux sistēmu administrators vai pašrocīgi neizstrādā distribūcijas, šādām aktivitātēm diez vai ir kāda racionāla jēga (atcerēsimies, kam adresēts šis nelielais ieskats). Lai gan – eksperimentēt nav liegts nedz skolēnam, nedz mājsaimniecei, vai ne?

    Rezumējot – mājsaimniecības vajadzībām vidusmēra veiktspējas datoram minimāli nepieciešamais, taču absolūti pietiekams cietņa dalījums ir swap, / un /home.

    Turpinājums sekos

    #239025
    Jaunzems
    Participant

    jap, labs raksts 🙂

    #239026
    usins
    Participant

    Š eku reku:

    https://usinss.wordpress.com/2010/03/27/dalisim-hdd-terminali/

    Un vēl

    /boot -60MB

    / – 2-4GB

    /swap -ja var vairāk par RAM

    /tmp -ap 5-10GB

    /usr -ap 5-20GB (atkarīgs no programmu daudzuma)

    /var – tikpat cik /usr

    /home -atkarībā cik failus glabāsiet- var atstāt visu pārējo

    /srv – atkarīgs vai taisat serveri

    #239027
    samurajs
    Participant

    Paldies autoram, tiešām akadēmisks raksts!

    Man gan nav izdalītas /home partīcijas uz Linux, bet gan ir atsevišķa datu partīcija vēl iepriekšējā ext3 formātā, kas attiecīgi piemontēta iekš /etc/fstab. Tā mazāk iespēju ko nobrucināt formatējot, bet princips jau nemainās.

    #239028
    web33
    Participant

    Konsole („..Linux – tas ir melns ekrāns, kurā redzamas skrienam baltas ciparu un burtu rindas, un to saprast pa spēkam ir tikai visrūdītākiem garmatainiem un bārdainiem hakeriem..”)

    Man melna bilde no tas konsules 🙂

    #239029
    Daivana
    Participant

    Super, paldies liels

    #239030
    Imhoteps
    Participant

    web33 wrote:

    ..Man melna bilde no tas konsules 🙂


    Te būs šis-tas

    #239031
    samurajs
    Participant

    web33 wrote:


    Man melna bilde no tas konsules 🙂

    Arī es kādreiz tā teicu 😀 Nekā briesmīga tur nav, visa komandu varza arī nemaz nav jāzin no galvas. Jāsaprot pati ideja, ka konsole ir tas burvju logs, kurā Linux runājas ar tevi: uz katru tavu komandu tas dod atbildi, labo tavas kļūdas, arī palīdz tev un dod padomus, ja ko nezini.

    #239032
    web33
    Participant

    samurajs wrote:

    web33 wrote:


    Man melna bilde no tas konsules 🙂

    Arī es kādreiz tā teicu 😀 Nekā briesmīga tur nav, visa komandu varza arī nemaz nav jāzin no galvas. Jāsaprot pati ideja, ka konsole ir tas burvju logs, kurā Linux runājas ar tevi: uz katru tavu komandu tas dod atbildi, labo tavas kļūdas, arī palīdz tev un dod padomus, ja ko nezini.

    Man viņš parasti atbild,command not found 😀 vai Operation not permitte,nospļāvos un ….

    #239033
    Element
    Participant

    Man viņš parasti atbild,command not found 😀 vai Operation not permitte,nospļāvos un ….

    😀 😀

    #239034
    kuuminsh
    Participant

    lol

    Tādas muļķības sarakstītas… es figeju.

    2) mazākas particijas ir ātrākas ?

    Jo ?

    Links uz infas avotu ?

    Kā tas tiek tehniski pamatots ?

    3) sarakstīts totāls sviests par PF.

    Peidžfailam ir tikai viens objektīvs rādītājs cik lielam tam ir jābūt… un tas būtu tik cik max winda viņu ir piegāzusi *2

    Raksta autoram vispār nav nekādas izpratnes priekš kam ir tāds PF.

    ” Operētājsistēma izmantos to gan operatīvās atmiņas (RAM) trūkuma gadījumā, gan novietos tur datus datora iemigšanas jeb hibernācijas režīma laikā.”

    Totālākais fufelis.

    PF ir virtuālā atmiņa.

    Jā.. programmas neatšķir kad viņai ir piešķirts apgabals operatīvājā atmiņā un kad virtuālajā.

    Bet.. PF ideja ir tajā ka neaktīvos procesus pārvieto no ram uz PF tādējādi atbrīvojot vairāk operatīvās atmiņas aktīvajām aplikācijām.

    Kad hibernē kasti tad windows izveido speciālu failu kurā iemet operatīvās atmiņas saturu un ar PF tur vispār nav nekāda sakara.

    6) Lietotāja datiem (fotogrāfijām, mūzikai, video, dokumentiem) IR JÄ€BŠªT izolētiem no pamatinstalācijas datnēm, lai operētājsistēmas sabrukšanas un remonta laikā tie netiktu ietekmēti (šeit ikviens Windows lietotājs atcerēsies par C: un vismaz >:( disku esamību prātīgi konfigurētajās sistēmās).

    Atkal totāls fufelis.

    OS nogāšanās NEKÄ€ neietekmē lietotāju datus neatkarīgi no tā uz kuras particijas atrodas lietotāju dati.

    Un arī remonta laikā tas nekā neko tur neietekmē.

    Tās ir totālas muļķības ar kurām skolnieki baida citus skolniekus.

    Uz linux particijām vispār ir bik cita ideja kādēļ viņas ir ieviestas.

    Un pamatā no tā ir jēga tikai uz servera kastēm.

    Viens no svarīgākajiem iemesliem ir tas ka pārpildot lietotāja datu particīju tas nekādi neietekmē sistēmu, jo partīcijā kur ir instalēta OS ir pietiekami daudz brīvās vietas lai OS var droši darboties.

    Tas arī faktiski ir viss.

    Windows gadījumā ja disks tiek pārpildīts NTFS sistēmas faili dramatiski sāk fragmentēties un drūmi samazinās failsistēmas ātrdarbība.

    Un tagad uzminiet… kāds ir galvenais disku pārpildīšanas iemesls ? :>

    Pareizi… tādu idiotu kā raksta autors “vērtīgie” ieteikumi dalīt disku 255 partīcijās.

    Useri to figņu neizprot un neseko līdz kur tur cik tur vietas ir.

    pa savu dzīvi esmu gana redzējis šādu darboņu instalētos datorus. Visur viena vaina.. c: pārpildīts un d: tukšs. Kaste kapitlāli bremzē un uzsers kauc ka nevar saglabāt atačmentu :>

    Nē.. man jau pofig 🙂

    Nokāšu no laimīgā usera naudu, apvienoju abas partīcijas un jams ir laimīgs kā zīlonis.

    Kad izskaidroju problēmas iemeslu, klients nolamā iepriekšējo instalētāju, jo dēļ tā mudaka viņam bija tikai zaudēts laiks un nauda.

    #239035
    samurajs
    Participant

    kuuminsh wrote:


    Kad hibernē kasti tad windows izveido speciālu failu kurā iemet operatīvās atmiņas saturu un ar PF tur vispār nav nekāda sakara.

    Bum! Mēs te par win vai Linux runājam? Linux lieto SWAP partīciju hibernācijai, vai tā nav? Jo citādi, ja ir daudz RAM, bez swap vispār var iztikt. Labi jau rakstā teica: Linux nav Windows, tur viss ir citādāk.

    Un kurā vietā autors iesaka veidot 255 partīcijas? Vienu – OS, otru – SWAP, trešo – datiem. Kas Tev nepatīk?

    Quote:

    Pareizi… tādu idiotu kā raksta autors “vērtīgie” ieteikumi…

    Quote:

    Идиоти́я (прост. идиотизм) (от греч. ιδιωτηια, idioteia — невежество) — самая глубокая степень умственной отсталости, характеризующаяся почти полным отсутствием речи и мышления. Больные, страдающие идиотией, не могут ходить, у них нарушено строение внутренних органов. Идиотам недоступна осмысленная деятельность. Речь не развивается. Идиоты произносят лишь отдельные нечленораздельные звуки и слова, часто не понимают речи окружающих, не отличают родственников от посторонних. Они не способны к самостоятельной жизни: не владеют элементарными навыками самообслуживания, не могут самостоятельно есть, иногда даже не пережевывают пищу, неопрятны, нуждаются в постоянном уходе и надзоре. Мышление не развивается, реакция на окружающее резко снижена. Эмоциональная жизнь исчерпывается примитивными реакциями удовольствия и неудовольствия. У одних преобладают злобно-гневливые вспышки, у других — вялость и безразличие ко всему окружающему. Такие дети не обучаются и находятся (с согласия родителей) в специальных учреждениях (детских домах для глубоко умственно отсталых).

#239036
Mad182
Participant

Š orīt slinkums lasīt visu, ko nu kurš te ir ieteicis, bet nu es pēc savas pierdzes vienmēr Linux darbstacijai ar vienu hdd taisu 3 partīcijas

/ – sistēmai – atkarībā no hdd izmēra un OS, parasti lieku kaut kur ap 10 gb. Pārāk nevajadzētu skopoties un rēķināt lai būtu aizpildīts līdz malām, jo pārpildīti diski sliktāk tiek galā ar fragmentāciju.

/home – viss pārējais lietotāju failiem, cik nu diska izmērs ļauj.

un protams swaps. Uz mājas kompja ar 4gb ram gan jamo nahrenizēju, jo neesmu manījis, ka tas kādreiz tiktu lietots, un viss strādā ļoti labi. Reiz bija pieņemts swapu likt 2x rama apjomā, bet ja ir vairak par gb ram, tad īpaši ar to aizrauties nav jēgas.

Domāju, ka vienkāršai darbstacijai tas ir ideāli un nekādu sarežģītāku dalīšanu veidot nav nepieciešams. Neesmu manījis, ka partīciju izmērs kaut kā būtiski ietekmētu ātrdarbību, bet atdalot lietotāja failus no sistēmas vismaz var bez lieka čakara pārlikt os, ja sagribās citu 🙂 Domāju, ka lietotāja failiem nav jājaucas ar sistēmu.

Š ādi manis instalēti šobrīd griežas vismaz 5 dažādi datori, un nekādas problēmas nav bijušas. Skolā laikam arī apmēram tā mācīja darbstacijas instalēt 🙂

#239037
jonjs
Participant

Kūmiņ, kas tev tā par modi?

Ielikt kluci kādam kalošā vai cepurē? Tā taču ir slimība.

Kaukaacc psdc.

#239038
daGrevis
Participant

Man šķiet, ka raksts ir labs un viegli saprotams. Ilgi nebiju redzējis Notepad.lv tik labu rakstu! 🙂

P.S. Par raksta patiesumu, kuuminsh jau ko minēja, nevaru spriest, jo neesmu UNIX advancētais lietotājs.

#239039
aoma
Participant

Raksts tiešām padevies, tādus vairāk, bet vispār jau labi, ka Linux ir kļuvis jūzerdraudzīgāks, vēl mazliet pie tiem geimiem piestrādāt un tā lieta aizies 🙂

Protams, ka ”mājsaimniece” baidās no konsoles, piespiest pāris pogas var iemācīt gandrīz jebkuru, bet ja jāievada teksts, kurā ir vairāk par 5 rakstzīmēm, lielai daļai tas sagādā praktiski nepārvaramas grūtības.

Piebildīšu vienīgi, ka jaunākajām/populārākajām Linux distrām nevajag atsevišķi taisīt swap partīciju, lieliski tiek galā pašas, pie tam izvēloties optimālāko variantu, atkarībā no dzelžu sastāva.

#239040
samurajs
Participant

Quote:

2) Mazākas partīcijas ir ātrākas par izmēros lielākām.

Tā lietderīgumu es gan vēlētos apšaubīt, kaut arī teorētiski pareizi. Tas varbūt bija aktuāli Pentium 2 laikos, bet ne tagad. Loģiski – lai lielā partīcijā kaut ko atrastu, vajag vairāk laika, lai pārmaltu visus ierakstus. Bet kāds tad būs ieguvums pie mūsdienu ātrumiem – mikrosekundēs mērāms?

aoma wrote:

Piebildīšu vienīgi, ka jaunākajām/populārākajām Linux distrām nevajag atsevišķi taisīt swap partīciju, lieliski tiek galā pašas, pie tam izvēloties optimālāko variantu, atkarībā no dzelžu sastāva.

Nu nez – vienā no Ubuntu 10.04 testiem, kad biju aizmirsis swap uztaisīt, man vēl jautāja: “Vai jūs patiešām vēlaties instalēt ubuntu bez swap?” Protams, ka var bez tā iztikt, ja ir vismaz 2 GB RAM, bet šādas tādas problēmas var rasties.

#239041

swappiness=10 un lai ram dara pārējos 90%. Swap kā tāds labāk lai ir, nav jau uzreiz viņš jāizmanto tik histēriski kā pēc noklusējuma.

#239042
Imhoteps
Participant

samurajs wrote:

Quote:

2) Mazākas partīcijas ir ātrākas par izmēros lielākām.

Tā lietderīgumu es gan vēlētos apšaubīt, kaut arī teorētiski pareizi. Tas varbūt bija aktuāli Pentium 2 laikos, bet ne tagad. Loģiski – lai lielā partīcijā kaut ko atrastu, vajag vairāk laika, lai pārmaltu visus ierakstus. Bet kāds tad būs ieguvums pie mūsdienu ātrumiem – mikrosekundēs mērāms?..


Tieši tā! Patiesībā, rakstot par mazajām partīcijām, es to reducēju uz stipri paveciem “agregātiem” ar 4200 RPM hārdiem – mazākas galviņas kustības aplitūdas, mazāks pašu kustību skaits etc. Iespējams, vajadzēja precīzēt tieši šo nianci. Mūsdienu jaudām “maza-liela” partīcīja nenozīmē it nekā, par to nav strīda. Paldies visiem, kas saprata 😉

P.S. kuuminj! Priecājos, ka neatstāju arī tevi vienaldīgu. Paldies par siltajiem vārdiem.

#239043
grisha
Participant

Piedod Samuraj, vistizlaakais raksts sheit. Skjiet ar vieniigais.

SWAP veido tik pat lielu cik ir RAM, nevis divreiz lielaaku kaa te apgalvo. PAareejo bardaku apnika lasiit. Swapam izveidojam tik cik RAM, sisteemai liidz 50 GB. (atkariibaa no cietiem diskiem, bet 20 GB. veelami). Paareejo /home partiicijai, kur glabaat pornu. Plus veel piemonteejam paareejos diskus.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 27 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā