Sākumlapa › Forumi › Notepad.lv › IT ziņas › Piektdienas vakaram: kāpēc kafija vieglāk izšļakstās nekā alus?
Problēmas atrisinājums slēpjas burbulīšu skaitā šķidruma virsmā, kas latviski dots vārds “putas”. Ir tāds zinātnisks termins “sloshing”, kas raksturo šķidruma kustību kāda objekta iekšienē (kurš savukārt pats var atrasties kustībā). Latviski visprecīzākais tulkojums laikam būtu šļakstīšanās
Pētījumā noskaidrots, ka 0,3 cm putu kārta jūtami samazina šļakstīšanos, bet 3 cm bieza – to gandrīz novērš. Tam ir milzīga nozīme drošai šķidrumu pārvadāšanai: pietiek uzklāt putu slāni, kas izlīdzina spiedienu uz konteinera sienām, un šķidrumi daudz retāk izlīs sašūpojot.
Īsais video: pievienots
[img]
Alkonaftu – žaba zadušit, ja viņs kaut pili alkohola izgāzīs. Tāpēc pat pinīgā ķēmā sekos līdz. Za to var uzliet ūdeni, kafiju…utt.
Pavisršam cilvēkam po – var visu ko uzgāzt.
Cilvēks, kurš nelieto – visu ko bezalkoholisku, līdz ar to atkal mīnuss pie alus.
Bērni – nu kāds alus. Atkal mīnusiņš.
Pensiķi- …..nu ja arī dzer alu, tad tomēr pensija LR nav tik liela, lai ko uzlietu porķim, drīzāk katru puteklīti notrauks un pēc lietošanas uzklās sedziņu.
Īsāk sakot, te nav nekādu brīnumu, tikai ļempausis izlies. (Izņemot gadījumus, ja kādi kaķi pa galdu staigā vai sīcis ko apgāž. Bet te nu vecākiem sev pa rokām jāsit 🙂 ).
Vienalga – vai alkaš, vai ne-alkaš (Cilvēks vai kaķis)….
Sāpīgi šā vai tā ja tavu mehānisko klavu nolaista ar to pašu užavu…. 🙁
// mana, viena skumjajām pieredzēm iz dzīves…. i paC nebiju vainiigs..
Preses relīzes